Czego teraz słucham.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121416Post Hebius »

Natalie Dessay, Baroque
Bardzo przyjemna składanka. Garść najładniejszych rodzynków (trzy arie Morgany z Alciny mnie skusiły) z kilku smakowitych ciast:
Obrazek
Le Concert d'Astrée, Emmanuelle Haim
Les Arts Florissants, William Christie
Ⓟ & Ⓒ 2015 Warner Music France
Warner Classics/Erato
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121418Post Walpurg »

A w bonusie na okładce królowa Śmietników. Przepraszam, ale trochę tak ta pani wyglada.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121421Post Hebius »

Nie znasz się :D
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121422Post marcin »

Mam tę płytę, chwalilem się jeszcze na starym forum. I - o ile dobrze pamiętam - Walp skomentował to wtedy prawie identycznie: "śmieciowa królowa" :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121427Post Hebius »

Tak? Zaraz sprawdzę.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121428Post Hebius »

Masz dobrą pamięć :oklaski:
marcin pisze: 09.01.2016 23:03:02
No, chociaż raz wpiszę się pierwszy w nowym roku, ubiegając tym samym Czarta :P
Przywiozłem sobie z Krakowa, przyznam się bez bicia, że dość mocno skusiła mnie okładka :x Ale płyta jest naprawdę świetna, Dessay ma piękny głos, a repertuar znakomity (arie Haendla, Bacha, Monteverdiego i Rameau).
Jest to tzw. deluxe edition, choć długość filmu na bonusowym dvd powala - całe... 7 minut :x

Mam nadzieję, że okładka przypadnie Walpowi do gustu :P

Natalie Dessay: Baroque (2 CD + DVD)
Czartogromski pisze:09.01.2016 23:05:28

Z tymi bonusami tak bywa. Ale mogli nie dać 8)
marcin pisze:09.01.2016 23:09:37

Nie wiem, czy warto było tłoczyć płytę dla tych 7 minut :P No ale nie ma co wybrzydzać, bo płyta świetna a cena atrakcyjna :-D
Walpurg pisze:09.01.2016 23:49:51

Śmieciowa królowa normalnie.
Hebius pisze:10.01.2016 00:00:18

Okładka oryginalnością nie powala. Coś podobnego już gdzieś widziałem :hmmm:

edit.
A nie, zwracam honor. U Simone Kermes też było bogato jak na wysypisku, ale z golasem płci właściwej.
Czartogromski pisze:10.01.2016 13:41:47

Drag queen płci niewłaściwej?
marcin pisze:10.01.2016 17:38:48

Mimo wszystko jest bardziej oryginalna, niż zrobienie zwykłej fotki wykonawcy wraz z jego instrumentem, co się dziś najczęściej praktykuje.
Walpurgowi gust się nie zmienił, a mnie chyba trochę złagodniał, bo teraz bym o tej okładce, że nieoryginalna nie napisał.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121444Post Walpurg »

Serio?
Po 6,5 roku identyczne słowa? :o
Szok.
Widocznie ta oani naprawdę tak wygląda, skoro budzi u mnie jednakowe spostrzeżenia. :D
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1799
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121447Post Dorian_Gray »

Iron Maiden - Flight Of Icarus

https://www.youtube.com/watch?v=p4w2BZXL6Ss
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121759Post Walpurg »

Wczoraj radio Złote Przeboje puściło Y.M.C.A. Village People, dawno nie słyszałem i teraz wciąż za mną chodzi. :D Cudowne!
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4797
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121774Post bolevitch »

kilka miesięcy temu podskakiwalem w klubie w rytm tej piosenki jak głupi, chyba cały utwór. Potem cały tydzień bolały mnie łydki, bałem się, że sobie coś naderwałem (chyba chciałem udowodnić otaczającej mnie gówniarzerii, że dziadek ma jeszcze kondycję... alkohol to zuo)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121791Post Czartogromski »

Jeśli chodzi o tę pieśń, to uprawiam wykonawstwo na instrumentach historycznych, znaczy, słucham sobie od czasu do czasu z winylowego singla :mrgreen:
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8191
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121983Post mike »

nadeszła wiekopomna chwila Elton John wypuścił piosenkę w duecie z Britney Spears pierwszy jej wykon od wielu lat nieobecności spowodowanej kuratelą zachłannego na kasę tatuśka

przy czym lepsza wersja demo, która brzmi na praktycznie skończoną z wokalami nie aż tak bardzo po obróbce elektronicznej

a tu jeszcze sam Elton śpiewający na żywo Hold Me Closer
https://www.youtube.com/shorts/nE-D17ttLmk
https://www.youtube.com/watch?v=PtF3tQiIeQQ
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10639
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 121990Post gaynau »

Ciężko dosłyszeć się tam głosu i Britney i Eltona.
2/10

Sara Jamesówna.. Stara maleńka, ależ gówniara jest dobra 😍
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 122417Post Hebius »

Festival Oude Muziek Utrecht
(woensdag 31 augustus 2022)
- przez moment myślałem, że słucham Pasji wg św. Jana BWV 245 Jana Sebastiana Bacha - ale jakoś tak dziwnie mi brzmiało, że się wgłębiłem w opis, w którym już sam tytuł mówi wszystko:

Wat als Bach de vervolging van LGBTQIA+ mensen op muziek had willen zetten?
(Co by było, gdyby Bach chciał przenieść prześladowania osób LGBTQIA+ na muzykę?)

Muzyka Bacha, libretto nowe, tęczowe.
Kuriozum.
De verhalen uit het nieuwe libretto (zie pdf hierboven) komen uit historische bronnen. Alle bij naam genoemde personen hebben werkelijk geleefd en hun lot is in vele archiefdocumenten beschreven. Twee gebeurtenissen uit de tijd van Bach staan centraal. Het eerste speelt zich af omstreeks 1730, toen er in Utrecht een golf van vervolging plaatsvond, waar talrijke homomannen het slachtoff er van werden. Ten tweede is er het tragische verhaal van de trans persoon Anastasius Lagrantinus Rosenstengel, die in 1721 in Halberstadt geëxecuteerd werd, omdat hij als man met een vrouw samenleefde, terwijl de omgeving hem defi nieerde als vrouw.

Verder behandelt het nieuwe libretto recente gebeurtenissen van homohaat, zoals het bloedbad in de homonachtclub Pulse in Orlando en het geweld tegen lesbische vrouwen in Mexico. Het resultaat is ongeloofl ijk. De beroemde passies van Bach zijn ons zo vertrouwd dat we de tekst soms uit het hoofd kennen en we ons elke jaar weer verheugen om deze bekende werken opnieuw uit te voeren. Hierdoor gaan de actualiteit van het drama en de schrijnende uitspraken uit het oorspronkelijke libretto meer en meer verloren. Hoe kunnen we anno 2022 nog de schok ervaren, die Bachs passies in de Leipziger kerken in de achttiende eeuw veroorzaakten? We vinden het herschrijven van deze passie een spannend experiment binnen de historische uitvoeringspraktijk. Het stelt ons in staat om de muziek van Bach op een geheel nieuwe manier te ervaren en emoties, die verdoezeld waren door het patina van de lange uitvoeringstraditie, opnieuw te ontdekken.

------

Historie w nowym libretto pochodzą ze źródeł historycznych. Wszystkie wymienione z imienia osoby rzeczywiście żyły, a ich losy są opisane w wielu dokumentach archiwalnych. Centralne znaczenie mają dwa wydarzenia z czasów Bacha. Pierwsza ma miejsce około 1730 r., kiedy w Utrechcie miała miejsce fala prześladowań, w których ofiarami padli liczni geje. Po drugie, to tragiczna historia transseksualnego Anastasiusa Lagrantinusa Rosenstengela, który został stracony w Halberstadt w 1721 roku za życie z kobietą jako mężczyzną, podczas gdy środowisko określało go jako kobietę.

Nowe libretto dotyczy również ostatnich wydarzeń homofobii, takich jak masakra w klubie nocnym dla gejów Pulse w Orlando czy przemoc wobec lesbijek w Meksyku. Wynik jest niewiarygodny. Słynne pasje Bacha są nam tak dobrze znane, że czasami uczymy się tekstu na pamięć i nie możemy się doczekać ponownego wykonywania tych znanych utworów co roku. W efekcie coraz bardziej ginie aktualność dramatu i przejmujące wypowiedzi z oryginalnego libretta. Jak w 2022 roku możemy jeszcze doświadczyć szoku, jaki namiętności Bacha wywołały w lipskich kościołach w XVIII wieku? Przepisywanie tej pasji jest dla nas ekscytującym eksperymentem w ramach historycznej praktyki wykonawczej. Pozwala w zupełnie nowy sposób doświadczyć muzyki Bacha i na nowo odkryć emocje przysłonięte patyną długiej tradycji wykonawczej.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 122447Post Hebius »

Może jak się Utrechter Passion ogląda (i jeszcze zna libretto) utwór się broni. Sprawdzając śpiewającego w obsadzie kontratenora (Yosemeh Adjei; czarny Niemiec) trafiłem na inny kawałek Bacha, przy realizacji którego dłubał autor libretta:
Bach - Quodlibet BWV 524 - Sato | Netherlands Bach Society
https://www.youtube.com/watch?v=JqqAij9p0YU

Całkiem zabawne to jest.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 122452Post Czartogromski »

Ale skoro to i tak w językach obcych?

(He, he, Bach w sweterku).
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 122455Post Hebius »

Za sweterki odpowiada niemiecki artysta (writer, director and dramaturge in very different fields of art) Thomas Höft :D

Obrazek
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 122462Post Czartogromski »

Ciekawy ma gust :mrgreen:
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Czego teraz słucham.

Post: # 123433Post Czartogromski »

Coś optymistycznego :lol:
Obrazek
Brett Anderson: Wilderness
ODPOWIEDZ