Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124153Post marcin »

Jak już przywitałem się z mumią (patrz poprzedni post), to drugi muzealny przybytek

Zamek Piastowski w Raciborzu

Największym zabytkiem jest tam średniowieczna kaplica zamkowa św. Tomasza Becketta, bardzo pieczołowicie odremontowana, jeden z najcenniejszych zabytków w woj. śląskim.

Ładna, aczkolwiek po zobaczeniu kaplicy św. Trójcy na zamku w Lublinie, to niewiele średniowiecznych kaplic jest już w stanie zachwycić. One wszystkie bledną przy tej lubelskiej.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124164Post Walpurg »

Ta upiorna wystawa wyposażenia gabinetów dentystycznych to niestety była codzienność w mojej podstawówce. Dokładnie takie meble na czele z wiertarką, której pas transmisyjny (nie wiem czy tak to się nazywa) był na zewnątrz urządzenia. Koszmar. Fabryka dentofobów.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124199Post marcin »

Plus obowiazkowe wazenie i mierzenie :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124205Post Walpurg »

I kontrola włosów (czy jakieś wszy się nie zagnieździły). I pielęgniarka bez mycia rąk przeczesywała palcami włosy całej klasy a nawet szkoły.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124208Post Achim »

Traumy dzieciństwa, dobrze, że ta pielęgniarka brudnymi łapami nie gmerala dzieciom w majtkach. :o
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124295Post marcin »

Ale przynajmniej wszyscy byliśmy zaszczepieni, nie tak jak dzisiaj, gdy wśród rodziców coraz więcej antyszczepionkowców, którzy znają się lepiej od lekarzy.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124804Post marcin »

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

Bardzo fajne muzeum, jest dużo o historii miasta (w tym historia cieszyńskich tramwajów! Nawet małe miasta wiedzą, że transport to ważna część miasta - tak Warszawo, piję do ciebie i twojego Muzeum Warszawy), trochę sztuki, etnografii i sporo różnych dziwactw :)

Niestety sposób zwiedzania nie podoba mi się - tylko pełne godziny i tylko z przewodnikiem, przez co nie można zwiedzać w swoim tempie. Podobnie było np w Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Są piękne wnętrza
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01-10-2022 18:48:38 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124805Post marcin »

Cieszyn chyba pozazdrościł Raciborzowi mumii, no to mają przynajmniej... rękę mumii :P

Obrazek

Ciekawy zegar - godziny wybijają aniołki waląc w te dzwonki :P

Obrazek

Są też buty Jana Pawła 2 - czemu akurat w Cieszynie i co mają wspólnego z tym muzeum to proszę mnie nie pytać bo nie wiem :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124808Post marcin »

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Jako drugie muzeum to zastanawiałem się czy odwiedzić muzeum drukarstwa czy browar zamkowy. Ostatecznie miłość do literatury zwyciężyła nad miłością do piwa (choć piwo też bardzo lubię :P)

Tutaj też się chodzi z przewodnikiem ale tutaj ma to sens bo przewodnik objaśnia działanie każdej maszyny. Jest to fajnie ułożone, od najdawniejszych czasów aż do druku współczesnego. Dla miłośnika książek muzeum obowiązkowe!

No i dowiedziałem się że Gutenberg wcale nie wynalazł druku, wbrew powszechnej opinii :)

Jeden z eksponatów
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124837Post Walpurg »

Cieszyn, to fajne, klimatyczne miasto.
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4730
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124839Post jordi »

Azjaci w druku byli pierwsi. A w Europie też Gutenberg nie był pierwszy ale udoskonalił druk i zrobił dobry biznes na tym.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124888Post marcin »

Coś w tym stylu mówił pan przewodnik ;)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4730
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124893Post jordi »

Gutenberg był pierwszym, który ruchomą czcionkę zastosował do masowej produkcji książek. Pierwszym dziełem, jakim zajął się Gutenberg była biblia. Nie zrobił tego z miłości do religii. Uczynił to głównie z przyczyn komercyjnych. Taki wybór zapewniał zbyt jego produktom. W tamtych czasach tylko kościoły mogły sobie pozwolić na zakup książek, a biblia była czymś bardzo podstawowym. Co więcej książki pisane ręcznie były bardzo drogie. Pierwsi drukarze byli sprytnymi ludźmi, którzy chcieli obniżyć koszty produkcji książek. Nie oznacza to jednak, że chcieli obniżenia ich cen swoich wyrobów. Oznaczałoby to przecież spadek przychodów. Co to to nie. Książki drukowane musiały więc wyglądać tak jak te pisane ręcznie. Nie można było pozwolić by nabywca, który płaci setkami dukatów, miał poczucie, że nabywa towar gorszej jakości. W ten sposób działał również Gutenberg. Jego fonty imitowały ręcznie pisane litery do tego stopnia, że litery występowały w różnych szerokościach, dzięki czemu też łatwiej było dobrze rozłożyć tekst w obrębie strony.

Drukarstwo mnie interesuje więc chętnie zobaczyłbym to muzeum.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124904Post marcin »

Walpurg pisze: 01-10-2022 21:35:01 Cieszyn, to fajne, klimatyczne miasto.
Szymborska była tego samego zdania ;)
Nawiedzilem tam kawiarnie literacka Kornel i przyjaciele, pod patronem Kornela Filipowicza, tego od Szymborskiej (inna rzecz, że nie wiem na czym ten patronat polega).

W menu m.in. taki cytat Szymborskiej

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124905Post Walpurg »

Może chodzi po prostu o bliskość Czech? To miasto jest jednak sztucznie podzielone. Czesi zaś są jednak inni od nas, dużo sympatyczniejsi, uśmiechnięci, bez kijów w dupie. Może właśnie to wpływa na atmosferę miasta?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124910Post marcin »

Na pewno. Kiedyś byłem w Cieszynie ale tak na szybko. Dopiero teraz miałem cały dzień (byłem oczywiście pociągiem :P) i mogłem spokojnie pooddychać atmosfera miasta.
Po polskiej stronie mnóstwo Czechów, momentami czeski częściej słychać niż polski. I odwrotnie, w Czeskim Cieszynie mnóstwo Polaków. W knajpie na piwie i knedlikach to praktycznie sami Polacy. Takie mieszanie się jest bardzo dobre.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125595Post marcin »

Zamek w Łańcucie

Przepiękne wnętrza, i bardzo urozmaicone, każda komnata czy korytarz inny. Do tego ujeżdżalnia, stajnie, wozownia, park zewnętrzny i wewnętrzny... Kilka godzin zwiedzania minimum ;)
To po prawej stronie przy oknach to nie słońce - to jest namalowane na murze aby zawsze było wrażenie że na zewnątrz świeci słońce ;)
Obrazek

Obrazek

No i storczykarnia - prawdziwa feeria barw, kształtów i zapachów ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niefajne jedynie to, że każda atrakcja płatna osobno. Nie ma biletów na wszystko :?
Ostatnio zmieniony 08-10-2022 21:40:33 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125598Post marcin »

Dodatkowo spotkałem się w Łańcucie z kumplem, tzn tak w ogóle to mieszka na Śląsku ale jest tu teraz u rodziny.

Przechodziliśmy koło synagogi, zamknięte (czynne tylko latem). Kumpel mówi, że nigdy nie był w środku. Podchodzę z boku i widzę że ktoś tam jest. Okazało się że to pan z Rzeszowa, taki opiekun, przyjechał coś sprawdzić ale zamyka. Oczywiscie przystąpiłem do dzieła, powiedziałem że jestem ze Śląska i w Łańcucie jestem pierwszy i zapewne ostatni raz więc proszę aby pozwolił nam na chwilę zerknąć. Pan się w końcu zgodził, niestety bez światła, ale nawet bez zapalonych lamp było widać że to jedno z najpiękniejszych wnętrz synagog w Polsce. No i kumpel z Łańcuta przy mnie ją w końcu obejrzał :P

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11728
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125738Post marcin »

Muzeum w Jarosławiu - Kamienica Orsettich

Piękna kamienica z oryginalnymi stropami. Eksponaty różne rozniste, mnie najbardziej podobały się wnętrza mieszczańskie (z różnych epok) bogatych mieszczan jarosławskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2394
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125759Post żmij »

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
ODPOWIEDZ