Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132300Post marcin »

Drugie muezum
Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

Wiklina brzmiała mało podniecająco, ale muzeum w tym samym budynku co Afrykanistyczne, więc się skusiłem. I dobrze, bo dużo ciekawsze niż Afryka. WSPANIAŁY design mebli z wikliny plus różne ozdoby. Naprawdę rewelacja, muzeum bardzo mi się podobało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostką jest że te ozdoby (cykl o historii Polski, Grunwald i te sprawy :P) mieszczą się także w sali gdzie udziela się ślubów

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132301Post marcin »

Trzecie muzeum
Kolekcja Minerałów i Skamieniałości w Olkuszu

Przy okazji, bo tuż obok Afryki. Głównie z terenów Jury. Wspaniałe, przepiękne amonity (przy okazji, polecam film na HBO pod tym tytułem)
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132303Post marcin »

I wreszcie po czwarte - najnowsza atrakcja w Olkuszu

Podziemny Olkusz
Muzeum historii miasta, w stylu takim jak to dzisiaj jest modne (Muzeum Warszawy, Muzeum Historii Radomia, Muzeum Historii Katowic)
Muzeum w dwóch częściach (ale jeden bilet) - super zaaranżowane, bo faktycznie pod ziemią. Po pierwsze, tak jak w Krakowie, podziemia pod rynkiem (tam historia miasta), a po drugie dawne piwnice pod kamienicami (tam historia górnictwa w Olkuszu). Ogólnie nieco za dużo monitorów jak na mój gust a za mało prawdziwych eksponatów, ale podobało mi się. Bardzo dobry audioguide, świetne makiety pokazujące rozwój kopalń, no i się dowiedziałem dlaczego górnik to górnik (choć to przecież nielogiczne, bo powinien być dolnik). Nie zapomniano też o historii kolei w Olkuszu! :)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8774
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132339Post jazzik »

Bardzo ciekawie wygląda ta wiklina, wybiorę się, gdy będę w tamtych okolicach. :)
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132344Post marcin »

Tak, ta wiklina podobała mi się najbardziej ze wszystkich olkuskich muzeów. Design najwyższych lotów.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 135367Post marcin »

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach

Muzeum w dwóch odrestaurowanych basztach. I głównie dla tych baszt warto je odwiedzić, bo wśród eksponatów nie ma niczego czego nie widziałbym w 10 innych muzeach regionalnych. A, no i jest fajny punkt widokowy na starówkę :)
Ale pani była tak miła, że na moje pytanie mi wreszcie wyczerpująco wyjaśniła czym się różni Kociewie od Kaszub i gdzie jest to a gdzie to :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 135580Post marcin »

Muzeum Miasta Gdyni

Wiele razy przechodziłem obok i zawsze planowałem zwiedzić to muzeum, ale jakoś zawsze brakowało czasu. Wreszcie nadrobiłem :)
Muzeum rewelacyjne, w stylu Muzeum Historii Katowic czy Muzeum Historii Radomia. No ale Gdynia jest mi emocjonalnie znacznie bliższa niż Warszawa czy (oczywiście) Radom, zatem i muzeum dało mi dużo więcej frajdy :P W dodatku sytuacja Gdyni jest specyficzna, bo to bardzo młode miasto, więc praktycznie cały proces jego powstawania został uwieczniony na fotografiach :)

Szczególnie podobały mi się zdjęcia dawnej Gdyni - port, linie kolejowe. Uwielbiam takie stare fotki. Naprawdę można było się wczuć w klimat lat międzywojennych :)
Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 135916Post marcin »

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Główna siedziba to nie byle co, bo zabytkowe spichlerze na Ołowiance.
Samo muzeum jest tak tradycyjne, jak tylko można. Nie ma ANI JEDNEGO monitora :P Wszystko to eksponaty plus czytanie.
A jest tego mnóstwo: są przedmioty wyłowione ze statków które utonęły na Bałtyku, jest historia budowy łodzi, jest współczesny przemysł stoczniowy, jest wystawa o osadzie Truso, jest arcyciekawa wystawa o historii nurkowania (te stare ryciny, jak sobie wyobrażano nurkowanie...), są odkrycia geograficzne, są Wikingowie, jest o pracach archeologicznych związanych z Titanicem, jest ogólnie dużo o archeologii morskiej, jest bogaty zbiór łodzi z różnych stron świata (np. wenecka gondola, dłubanki z Afryki, łodzie eskimoskie i wiele innych), jest historia nawigacji na morzu (stare kompasy, oktanty, sekstanty itp.), jest sporo o wojnach na morzu, jest bogata kolekcja malarstwa marynistycznego...

Minusem jest to, że - podobnie jak w Muzeum Warszawy - całość jest rozplanowana bardzo chaotycznie: np. jest makieta Bitwy pod Oliwą, stamtąd przechodzimy do historii nurkowania, potem jest budowa statków w Europie w XVI-XVIII wieku, potem nagle kompasy, potem talerze z motywami statków... Ale całość bardzo ciekawa, choć trzeba się nastawić na wybrane działy. Gdyby chcieć zobaczyć i przeczytać wszystko, to trzeba by tam siedzieć cały dzień.

No i jednak: ja bardzo lubię takie tradycyjne muzea, nie lubię monitorów, ale tutaj jednak chyba trochę poszło to za bardzo w stronę old schoolu... :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 135994Post Achim »

" TAMARA ŁEMPICKA " Muzeum Narodowe w Krakowie świetna monograficzna wystawa, przedstawiająca twórczość Artystki na tle Jej epoki, wydarzeń historycznych. Przyznam się szczerze, że nie znałem Jej obrazów " antywojennych " np. " Ucieczka " i dzieł ostatnich abstrakcyjnych. No i ta stała autokreacja Mistrzyni !
Ostatnio zmieniony 01-01-2023 18:32:05 przez Achim, łącznie zmieniany 1 raz.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 135995Post Achim »

" Helena Rubinstein - pierwsza dama piękna "
Żydowskie Muzeum Galicja
Urodzona na krakowskim Podgórzu jako Chaja stała się ikoną i jedną z " self- made woman" współczesnego świata. Twórczyni imperium kosmetycznego, geniuszka marketingu, mistrzyni autokreacji. Twórcy wystawy przedstawili rozległą działalność Rubinstein, Jej czasy i oddali głos Jej samej/ na archiwalnym nagraniu/ .
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 136192Post marcin »

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Spichlerz Błękitny Baranek


Świetne muzeum o innym nastawieniu niż Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Tutaj koncentrują się tylko na dawnym Gdańsku. Że zdziwieniem dowiedziałem się że w Gdańsku był kiedyś zamek krzyżacki i ten obszar zwyczajowo nazywa się do dziś Zamczyskiem :shock:
Jeżdżę do Gdańska regularnie od ponad 20 lat a była to dla mnie całkowita nowość. Do tego rewelacyjna wystawa o średniowiecznych pielgrzymach plus w gratisie super wnętrza zabytkowego spichlerza.

Obrazek

Ciekawym pomysłem jest to że wraz z kupnem biletu dostaje się maleńka cegiełkę i w ten sposób zwiedzający budują średniowieczny zamek :P jest klej, doklejasz swoją cegiełkę gdzie chcesz. Zatem moja też tam już jest :D

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8758
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 136193Post Walpurg »

Faaaaajne! :D

Ale widać, że niektórych tam ponosi fantazja. :P
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8774
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 136207Post jazzik »

Zdecydowanie ponosi i zamek to raczej z tego nie wyjdzie. 😂
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 136236Post marcin »

Achim pisze: 01-01-2023 18:27:20 " TAMARA ŁEMPICKA " Muzeum Narodowe w Krakowie świetna monograficzna wystawa, przedstawiająca twórczość Artystki na tle Jej epoki, wydarzeń historycznych. Przyznam się szczerze, że nie znałem Jej obrazów " antywojennych " np. " Ucieczka " i dzieł ostatnich abstrakcyjnych. No i ta stała autokreacja Mistrzyni !
A jeszcze lepsza była Łempicka w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Wbrew pozorom, to nie była ta sama wystawa :)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1799
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137246Post Dorian_Gray »

Byłem wczoraj w Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich) w Warszawie.
Trochę przytłaczają te multimedia.
Zwykle wychodzę z muzeów naładowany energią,
tutaj wyszedłem jakiś taki wymięty psychicznie.

Chociaż były i plusy: podobała mi się rekonstrukcja fragmentu synagogi z siedemnastego wieku
i żydowska przedwojenna uliczka.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137320Post marcin »

Tam jeszcze nie byłem. Ale nie wiem czy mi się spodoba. Muzeum Powstania Warszawskiego mi się nie podobało. Dlatego Muzeum II WŚ w Gdańsku póki co sobie darowałem. Może kiedyś.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13165
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137358Post Hebius »

W Polin hol zrobił na mnie wrażenie. Muzeum jako takie w ogóle. Ale byłem zaraz po otwarciu i tylko multimedia wtedy mieli i sam budynek do obejrzenia, jeszcze przed udostepnieniem rekonstrukcji sklepienia synagogi w Gwoźdźcu to było.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2394
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137359Post żmij »

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu. Bardzo nowoczesne, multimedialne, ale ok, podobało mi się.
Obrazek
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11733
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137411Post marcin »

Żmijek bardzo ładny. Można by kiedyś jakieś muzeum razem iść pozwiedzać :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8758
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 137760Post Walpurg »

Gdyby ktoś wybierał się do Budapesztu... Albo nie miał pomysłu na weekend. W końcu to blisko, z południa bardzo blisko.
Od końca października, gdy w budapeszteńskim Muzeum Sztuk Pięknych (węg. Szépművészeti Múzeum) otwarto wystawę dzieł El Greca, niezwykłą kolekcję ponad 80 dzieł tego wielkiego artysty zobaczyło już ponad 100 tysięcy osób. Wystawa, na której prezentowane są arcydzieła z każdego etapu życia wielkiego artysty - od obrazów namalowanych na małych drewnianych deskach poprzez obrazy religijne po świeckie portrety - będzie czynna do 19 lutego 2023 roku.
Do zobaczenia m.in. jedyny obraz z polskich zbiorów, Ekstaza św. Franciszka, o którym wspominał ostatnio Marcin.

https://kurier.plus/node/4025?fbclid=Iw ... u80psTcKzQ
ODPOWIEDZ