Nie przegap w kiosku

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13406Post marcin »

Bony nie mam, ale to wydanie naprawdę prezentuje się ładnie. No i chyba w najlepszym tłumaczeniu. Jeśli ktoś się waha, to nie warto się wahać :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13409Post Hebius »

A ile tłumaczeń Alicji porównałeś?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13412Post marcin »

No nie za dużo, fakt :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13424Post Czartogromski »

W zasadzie jednoznacznie złe są pojawiające się czasem redakcje starych tłumaczeń, ale trzeba przyznać, że wydawcy są uczciwi i starają się potencjalnych nabywców odstraszyć:
Obrazek
*tłumaczenie Marii Morawskiej z 1927 r.
Przekombinowane i bez wdzięku jest tłumaczenie Roberta Stillera, skądinąd tłumacza kompetentnego, czasami aż nazbyt kompetentnego :mrgreen:
Sporo wdzięku ma natomiast tłumaczenie Marianowicza** i nawiązujące do niego tłumaczenie 2. części Hanny Baltyn, czasami wydawane razem.
**I na jego podstawie kapitalna adaptacja słuchowiskowa z piosenkami.
No ale angielskość oryginału najlepiej jednak oddał Słomczyński.
:geek: :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13425Post marcin »

A to nowe prof. Tabakowskiej?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13426Post Czartogromski »

Tabakowskiej nie jest takie nowe, było wydane już w 2012 r., z ilustracjami Tove Jansson właśnie. Czytałem czas jakiś temu, nie przypominam sobie, żeby miał coś przeciw :-)
Obecnie nawet wydawnictwo Greg ma własny przekład "Alicji" :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 13427Post marcin »

Tabakowska pisała, że chciała coś pośredniego między Słomczyńskim a czymś bardziej dla dzieci ;)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 59936Post Czartogromski »

Nie przegapmy w kiosku "Gazety Polskiej" :mrgreen: z takim oto uroczym tekstem na okładce [!!! :mrgreen: :twisted: ]:
"Przepraszamy Pana Rafała Wojczala oraz Pana Wojciecha Wilczyńskiego za naruszenie ich autorskich praw osobistych poprzez bezprawne wykorzystanie fotografii wykonanych w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar oraz w Afganistanie podczas akcji pomocy humanitarnej. Przepraszamy, że na okładce „Gazety Polskiej” nr 30 z dnia 26 lipca 2017 roku zostały one wykorzystane do fotomontażu z podpisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”, w sposób całkowicie zniekształcający wymowę fotografii. Wyrażamy ubolewanie, że wypaczyliśmy intencje autorów, którzy chcieli nagłośnić tematykę katastrof humanitarnych, a nie wywoływać w czytelniku uczucia ksenofobiczne i rasistowskie."
Prenumeratorzy będą zachwyceni :lol:
:mrgreen:
Wyrok sądu nie jest jeszcze prawomocny, więc trzeba troszkę poczekać.
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 108610Post OpusDei »

W tym roku zaczynam regularnie kupować "Literaturę na Świecie". Najnowszy numer nosi tytuł "Krótkie pisanie" i zawiera wyłącznie opowiadania.
Poza wielkimi nazwiskami (Marias Canetti, Flaubert - kolejny nowy przekład Czystego serca, tego o zielonej papudze) wielu autorów nietłumaczonych wcześniej na polski.
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 115375Post Walpurg »

Po odejściu z funkcji naczelnego Tomasza Lisa, jest nowy naczelny:
Szanowne i Szanowni,
chcę podzielić się z Wami bardzo ważną wiadomością. Od lipca obejmę stanowisko redaktora naczelnego „Newsweek Polska”. Długo zastanawiałem się czy przyjąć tę propozycję. Ważąc wszystkie za i przeciw uznałem, że jest to niepowtarzalna okazja aby na jeszcze większą skalę realizować ambitne dziennikarskie pomysły i projekty.
Zarząd Ringier Axel Springer Polska zagwarantował mi niezależność i pełną swobodę w kierowaniu Newsweekiem. Znacie mnie i wiecie, że był to dla mnie warunek podstawowy. Nie szukałem pracy i nie interesuje mnie stanowisko dla samego stanowiska. Kierowanie redakcją opiniotwórczego medium to duża odpowiedzialność, ale i olbrzymie możliwości uprawiania dziennikarstwa na najwyższym poziomie, które zajmuje się istotnymi dla nas wszystkich sprawami i ma pozytywny wpływ na życie społeczno-polityczne kraju. Cieszę się na pracę z zespołem redakcyjnym, który tworzą ludzie pełni dziennikarskiej pasji i profesjonalizmu. Newsweek to jedno z najważniejszych, niezależnych i wolnych mediów w Polsce.
Chcę też Was uspokoić, że podjęta przeze mnie decyzja nie oznacza likwidacji Sekielski Brothers Studio czy wstrzymania naszych produkcji filmowych. Dla właścicieli Newsweeka było jasne, że nie chcę i nie mogę zrezygnować z projektów, które tworzymy dzięki Waszemu wsparciu. Wkrótce ogłosimy datę premiery filmu „Korzenie Zła” o aferze SKOK. Prace nad filmem o Janie Pawle II trwają. Także Wasze ulubione Sekielski Sunday Night Live będzie się ukazywało bez zmian. Wraz z rozpoczęciem pracy w Newsweeku zrezygnuję z pobierania wynagrodzenie w Sekielski Brothers Studio, ale niezmiennie zachęcam Was do finansowego wspierania naszej działalności. Dziękuję Wam za to, że jesteście z nami i wierzę, że to się nie zmieni.
Tomasz Sekielski
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 171249Post Walpurg »

Bardzo polecam ten wywiad!

Z Joanną Scheuring-Wielgus, jak straciła w wypadku męża, została z trzyletnim synem i jak poznała obecnego męża - Piotra. I z Piotrem, który wszedł w związek wiedząc, że zawsze będzie tym drugim.

Plus sporo zdjęć pary, a pan Piotr, co dla nas na pewno ważne, jest baaardzo, bardzo miły dla oka. :P

Nie ma paywalla, więc śmiało...
Joanna Scheuring-Wielgus: Wciąż kochałam Jacka, który umarł, a tu się pojawia nowy facet, którego też kocham
Anna Kalita
22.12.2023

Czułem to miesiącami - wspomina Piotr. W dniu ślubu powiedział: "Wiem, że zawsze będę tym drugim". - Piotr jest tym pierwszym. To na niego czekałam w życiu - mówi Joanna, która w wieku 29 lat została wdową z 3-letnim dzieckiem.


https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177 ... 2hj6OMkG38
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 172096Post Czartogromski »

Dorian Gray” na okładce styczniowego „Pisma”. Autorem ilustracji jest Karol Radziszewski.

Obrazek
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nie przegap w kiosku

Post: # 172123Post Dorian_Gray »

Dorian Gray? To pewnie jest tam jakiś artykuł o twórczości Oscara Wilde'a.
ODPOWIEDZ