Wypisy z lektur

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8916
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Wypisy z lektur

Post: # 176990Post jazzik »

Kto tam teraz jest? Siebiesiewicz?
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13364
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 177007Post Hebius »

Tak, ks. prot. [protojerej] kpt. SG mgr Paweł Siebiesiewicz.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4862
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Wypisy z lektur

Post: # 177048Post bolevitch »

W Ameryce powszechne i bezpośrednie prawo wyborcze jest prawem wspólnym. Od tej wielkiej zasady wprowadzony został tylko jeden wyjątek i dotyczy on właśnie sposobu wyboru prezydenta. Prezydent Stanów Zjednoczonych posiada legitymację pochodzącą z powszechnych wyborów, nie są to jednak wybory bezpośrednie. [...] Otóż w owym kraju nie poważono by się wyboru przedstawiciela władzy wykonawczej poddać loterii bezpośredniego i powszechnego głosowania. Zakres decyzji wyborców wydawał się [Ojcom Założycielom] zbyt rozległy, a sam wyborca zanadto oddalony od wybieranej przez siebie osoby, aby jego decyzja mogla być oświecona i dojrzała. Naród amerykański wybiera jedynie delegatów, którzy dokonują wyboru prezydenta. To właśnie owi elektorzy stanowią reprezentację woli powszechnej całego społeczeństwa, jego tendencji, gustów, namiętności i przesądów, będąc przy tym mniej wystawieni na ich oddziaływanie niż zwykli ludzie. Potrafią doskonale zorientować się w głównych potrzebach kraju, zagrażających mu niebezpieczeństwach, poznać kandydatów, porównać ich ze sobą i ocenić, wreszcie dokonać wyboru w sposób, w jaki zwykły obywatel za sprawą swoich ograniczeń, a nierzadko również ignorancji lub też w związku z natłokiem pracy i obowiązkami życia prywatnego nie jest w stanie tego uczynić.
Alexis de Tocqueville, O zmianie konstytucji. Raport odczytany przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym, 8.07.1851, Przegląd Polityczny, 181-182/2023
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8916
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Wypisy z lektur

Post: # 178207Post jazzik »

Skończyłam czytać książkę "Polska na wojnie" Zbigniewa Parafinowicza. Nawet jeśli 1/3 jest tam prawdziwa, to i tak był to niezły burdel:

Obrazek

Obrazek

Ambasada kijowska po wybuchu wojny:
Obrazek

Wyścig po medal Jarosława Mądrego (czyli pochwała Prezesa nie wystarczy :mrgreen: )

Obrazek

Teraz chyba rozumiem, dlaczego Konstytucja marcowa zawierała art. który brzmiał:
Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych. Obywatelowi Rzeczypospolitej nie wolno przyjmować bez zezwolenia Prezydenta Rzeczypospolitej tytułów ani orderów cudzoziemskich.
Nie zabrakło również typowo pisowskiej analizy stosunków międzynarodowych:
Obrazek

🤦‍♂️

Natomiast z drugiej strony:
Obrazek
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Shafi
Posty: 311
Rejestracja: 25-06-2023 16:34:51
Lokalizacja: Jakaś

Re: Wypisy z lektur

Post: # 178208Post Shafi »

Cóż, sporo w tym prawdy, ale z tym brakiem korupcji na Ukrainie to nieco odjechali.
🇪🇺👎
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 180022Post Czartogromski »

Annie Ernaux: Lata
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8916
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Wypisy z lektur

Post: # 180124Post jazzik »

O ten wschodni akcent JPII była kłótnia pod wpisem o książce Ernaux. :lol:
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4513
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Wypisy z lektur

Post: # 180298Post uzytkownik_konta »

Akcję podobną, jak wobec "Rzeczpospolitej", Gajewski chciał przeprowadzić w sprawie Tomasza Lisa - redaktora naczelnego "Newsweek Polska". Tygodnik zaszedł za skórę TVP tym, że często publikował teksty o Jacku Kurskim i TVP. Swoją drogą były to artykuły słabe i w większości mijały się z prawdą. Opisywano rzeczy, do których nie doszło, ale każda kolejna publikacja wywoływała nerwowe zainteresowania dyrekcji Placu i władz TVP. 13 kwietnia 2018 r. Gajewski kazał mi znaleźć adresy Tomasza Lisa i Roberta Felusia - wtedy naczelnego "Faktu". Początkowo myślałem, że biuro prawne TVP ma problem z ustaleniem tych danych do pozwu, tym bardziej, że takie samo polecenie dostałem od asystenta jednego z dyrektorów z Woronicza. Szybko wyszło na to, że adresy potrzebne są telewizji zupełnie do czegoś innego. "Musimy wysłać drona nad dom Tomasza Lisa", zakomunikował mi Gajewski.
Zaplułem się przy tym pogrubionym fragmencie. Może dlatego, że mnie to zupełnie zaskoczyło i wyobraziłem sobie Reapera, albo coś w tym stylu Obrazek

M. Kowalewski, "TVPropaganda. Za kulisami TVP", Arbitror, Warszawa 2019.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182595Post marcin »

Teraz czytam ciekawa książkę :D
(Wkrótce przedstawię ją w ostatnich zakupach, a póki co fragment)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8874
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182602Post Walpurg »

Ech... Ileż to razy miałem tak samo, tylko nie potrafiłem tak ładnie tego napisać. 😇

Podaj namiary na tę książkę 🙏
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13364
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182604Post Hebius »

Bym obstawiał, że to Kurewny.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182606Post marcin »

Nie, pudło :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13364
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182607Post Hebius »

O! To teraz też czekam na rozwiązanie zagadki.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4513
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182624Post uzytkownik_konta »

Myślałem, że to ta druga książka J. Jędrusik, tj. "Pieprzenie i wanilia", ale to "ł_m" się nie zgadza.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182983Post marcin »

Nie, zatem pora na rozwiązanie.

To mój najnowszy zakup, a zarazem lektura: "Drzewo krwi"

Styl bardzo przypomina Tokarczuk. Niestety nie mogę powiedzieć, abym książkę polecał. Jest to quasi-biograficzna opowieść osoby niebinarnej o poszukiwaniu korzeni, o relacjach rodzinnych, o swoim ciele, o uczuciach. Brzmi dobrze, ale nie ma tu w ogóle akcji, całość przeskakuje z tematu na temat, chronologia jest zupełnie zaburzona. Jest to taki powiedziałbym strumień świadomości osoby niebinarnej.

Nie chciałbym żeby ktoś posądził mnie o transfobię, bo ja oceniam tutaj tylko literaturę: na początku czytało się nieźle, ale z czasem zaczyna to wszystko być jednym wielkim bełkotem bez ładu i składu. Może jeśli ktoś czuje potrzebę zmierzenia się ze swoimi problemami, to niech pisze pamiętnik, ale niepotrzebnie trzeba to wydawać.

Wczoraj siedząc w kawiarni po pracy doczytałem do końca przy kawie i muszę powiedzieć, że odetchnąłem z ulgą, że już koniec tych męczarni. W ramach ciekawostek dodam jeszcze, że część książki została przetłumaczona przez CzataGPT (!!!), o czym tłumaczka lojalnie pisze w posłowiu.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 13966
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: Wypisy z lektur

Post: # 182993Post Nathi »

:lol: :lol: :lol:
Tak opisać najgorsze co jest po ruchańsku jak się wraca na chatę i nie ma chusteczki żeby przetrzeć dupsko.

Rozbawiło mnie :lol: ja bym tego tak finezyjnie nie opisał. Raczej kurwa nie mam czym dupy wytrzeć :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13364
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 183001Post Hebius »

Aha, CzataGPT jako tłumacz, to dziękuję.
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 13966
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: Wypisy z lektur

Post: # 183002Post Nathi »

No to jest porażka, ale ktoś to wydał i to jest jeszcze większa porażka.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13364
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 183006Post Hebius »

Wydawnictwo Literackie, niestety. Bym oczekiwał jednak po takich wydawnictwach wyższego standardu, a tu dupa.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Wypisy z lektur

Post: # 183009Post marcin »

Hebius pisze: 26-04-2024 15:43:20 Aha, CzataGPT jako tłumacz, to dziękuję.
Tzn główna część książki jest tłumaczeniem z języka niemieckiego i tutaj jest to jak najbardziej "ludzkie" tłumaczenie.
Końcowa część książki to listy bohatera/ki w języku angielskim - i ta angielska część została zamieszczona w oryginale plus tłumaczenie gpt. Domyślam się że w oryginale ta część jest tylko po angielsku, więc w zasadzie możnaby też zostawić ją tylko po angielsku, ale tłumacz z wydawcą zdecydowali się dorzucić jako bonus tłumaczenia chatagpt. Tak to widzę.

Aczkolwiek prawda jest że już mam dość tej współczesnej literatury LGBT. Albo jest to bełkot, albo tragiczne literacko.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ