Jest taki obraz, taka rzeźba lub inne dzieło sztuki...

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13717
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Jest taki obraz, taka rzeźba lub inne dzieło sztuki...

Post: # 183286Post Hebius »

Dzieło sztuki pozwala czasem spojrzeć na coś znanego - wydarzenie historyczne, czy tak jak tu - przypowieść biblijną - z zupełnie innej strony.

Obrazek
Duński malarz Frants Peter Didrik Henningsen i "The good samaritan" (1881)

Wcześniej nigdy mi do głowy nie przyszło, że jakąś rolę mógł tu odegrać podtekst seksualny.
Awatar użytkownika
korek
Daddies Lover
Posty: 684
Rejestracja: 09-05-2019 14:43:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jest taki obraz

Post: # 184534Post korek »

No niech nie udaje, że nie spojrzał chociaż raz :D
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4930
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Jest taki obraz

Post: # 184592Post bolevitch »

Malarz zaakcentował bardzo wyraźnie fakt kradzieży ubrań i to, że w owych czasach nie używano majtek czy kalesonów "Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, [...[,"
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5916
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Jest taki obraz

Post: # 185253Post Czartogromski »

Jest taka rzeźba:
Obrazek
Poniekąd wpisuje się w temat "z zupełnie innej strony", bo jakoś zwykle z tej strony pokazywana nie jest :mrgreen:
Hercules lifts Antaeus from the ground
Terracotta statue of Hercules and Antaeus, part of a group by Stefano Maderno, 1620 CE, Rome, Italy, National Museum of Scotland, Edinburgh
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8996
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jest taki obraz

Post: # 185259Post Walpurg »

Jaki świetny temat! :D
Trzeba tylko tytuł zmodyfikować, bo są też "takie" rzeźby. Nawet sam bym wkleił coś, co mnie zachwyciło.
Awatar użytkownika
Onzniszczylmizycie
Posty: 314
Rejestracja: 06-11-2023 13:40:07
Lokalizacja: Miasto

Re: Jest taki obraz

Post: # 185267Post Onzniszczylmizycie »

Obrazek
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4675
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Jest taki obraz

Post: # 185274Post uzytkownik_konta »

Jest taki malarz, Peter Lindsay, który tworzył swego czasu rzeczy dość niebywałe, przynajmniej dla mnie. Niestety najlepsze prace - te widoczne na dole - w internecie ostały się tylko w postaci miniaturek. Sam twórca żyje i bardzo aktywnie prowadzi profil na Instagramie, na którym raz na ruski rok pojawia się któryś ze starszych obrazów. Mam wielką nadzieję, że kiedyś będzie mi dane jeszcze raz zobaczyć te tyłki w przyzwoitej rozdzielczości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zupełnie nie pamiętam, gdzie o nim czytałem po raz pierwszy, ale mam wrażenie, że w jakimś czasopiśmie w części dotyczącej widocznej wyżej tematyki w malarstwie. Może w "Replice"?

A co do tego...
Walpurg pisze: 30-05-2024 13:13:48 Jaki świetny temat! :D
Trzeba tylko tytuł zmodyfikować, bo są też "takie" rzeźby. Nawet sam bym wkleił coś, co mnie zachwyciło.
...to nigdy nie zapomnę swojego stosunkowo wczesnego doświadczenia, mającego miejsce w okolicach momentu, gdy uświadamiałem sobie pewne fakty - kiedy siedziałem na lekcji o renesansie, toteż miałem przed sobą podręcznik do Wiedzy o Kulturze otwarty na stronie z dużym zdjęciem "Dawida" - a był to pierwszy przypadek, kiedy naprawdę się nad nim zatrzymałem i dokładnie mu przyjrzałem - i im dłużej na niego patrzyłem, tym bardziej kurczowo chwytałem się nadziei, że nie zostanę poproszony do tablicy :lol:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13717
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Jest taki obraz

Post: # 185281Post Hebius »

Można zmodyfikować tytuł topiku do bardziej inkluzywnej formy, typu:
Jest taki obraz (albo inne dzieło sztuki)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13717
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Jest taki obraz

Post: # 185286Post Hebius »

A co do tego posągu:
Hercules lifts Antaeus from the ground
Terracotta statue of Hercules and Antaeus, part of a group by Stefano Maderno, 1620 CE, Rome, Italy, National Museum of Scotland, Edinburgh
Nie jestem pewny, czy rzeźba w rzeczywistości wygląda tak, jak na zdjęciu wrzuconym przez Czartogromskiego.
Być może ktoś grafikę lekko podrasował.
Podobne ujęcie w zasobach Wikipedii nie prezentuje się tak korzystnie
Obrazek
Niestety w oryginale ten detal jest chyba wykruszony.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13717
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Jest taki obraz, taka rzeźba lub inne dzieło sztuki...

Post: # 185436Post Hebius »

Obraz odpowiedni na obcne temperatury:
Henry Scott Tuke, The Green Waterways

Obrazek
This is a reproduction of “The Green Waterways” of 1926 by Henry Scott Tuke. Tuke's abiding love was the sea. He was sixty-eight years old when he created this masterpiece. He was a member of the Royal Academy having been born in 1858 York from whence he moved when he was sixteen and entered the Slade School of Art. He traveled to Italy six years later and between 1881 and 1883 he lived in Paris where he studied under Jean-Paul Laurens and met John Singer Sargent. During this time he met Oscar Wilde and John Addington Symonds. He began his painting in Cornwall in 1883 and his fame gradually grew. In 1914 he was elected to the Royal Academy of Arts having established himself as an independent artist who could afford to work in France, Italy and the West Indies. Tuke died in Falmouth, Cornwall at the age of seventy. This painting is an oil on canvas and measures 122 by 112 centimeters. It is in the Grundy Art Gallery in Blackpool, England.
ODPOWIEDZ