QueerStoria

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 546
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 195109Post Czarek90 »

Elfin, cudownie, że to udostępniłeś!
Mignęło mi to wydarzenie wczoraj na Instagramie,
ale nie miałem jeszcze chwili, by się w to wczytać.
Awatar użytkownika
Elfin
Posty: 917
Rejestracja: 27-02-2024 00:43:29
Lokalizacja: Polska

Re: QueerStoria

Post: # 195114Post Elfin »

Czarku, wybierasz się?
Kocham cię życie nad życie!
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 546
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 195116Post Czarek90 »

Rozważam to piątkowe wydarzenie w Barbarze.
Bo wtedy raczej będę na miejscu we Wrocławiu.

BTW Joanna Ostrowska i Mathias Foit ostatnio sporo queerowego robią we Wro. Jakoś niedawno zdawałeś relację z pogadanki z nimi w Nowych Horyzontach.
Awatar użytkownika
Elfin
Posty: 917
Rejestracja: 27-02-2024 00:43:29
Lokalizacja: Polska

Re: QueerStoria

Post: # 195124Post Elfin »

Ja Mathiasa znam prywatnie. Jest czarujący, słodki, piekielnie inteligentny i taki ujmująco ciepły i seredeczny. I do tego, choć jest przeciez rodowitym Niemcem, mówi po polsku lepiej od większości Polaków po nowej maturze.
Tak, dużo obecnie działa, bo zanagażował się w projekt sfinansowany przez władze Wrocławia, ktore sypnęły groszem na zbadanie gejowskiej przeszłości miasta. I za to prezydentowi należy się podziekowanie. Więc Mathias szuka przeszłości gejów w archiwach polskich na Dolnym Śląsku i w archiwach niemieckich. I jedne, i drugie są poniemieckie, więc trudno było o lepszą osobę do tego projektu.
Przy czym nie zapominajmy o Joannie (nie chcę nikogo wprowadzić w błąd, ale wydaje mi się, podkreślę - wydaje - że Joanna realuzuje projekt o Wrocławiu razem z Mathiasem), które jest osobą wielkiego formatu i ma bardzo duże sukcesy w obszarach swojej działalności, a szerszej publiczności może być znana jako autorka książki za którą została laureatką Nike Czytelników.

Obrazek
Kocham cię życie nad życie!
Awatar użytkownika
Elfin
Posty: 917
Rejestracja: 27-02-2024 00:43:29
Lokalizacja: Polska

Re: QueerStoria

Post: # 195131Post Elfin »

Czarek90 pisze: 03-10-2024 12:03:14 Rozważam to piątkowe wydarzenie w Barbarze.
Bo wtedy raczej będę na miejscu we Wrocławiu.
To skąd Ty Czarku jesteś? Możesz odpowiedzieć na priv. (chyba, że wolisz pogadać przez telefon).
Kocham cię życie nad życie!
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 546
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 195141Post Czarek90 »

Elfin pisze: 03-10-2024 15:46:47
Czarek90 pisze: 03-10-2024 12:03:14 Rozważam to piątkowe wydarzenie w Barbarze.
Bo wtedy raczej będę na miejscu we Wrocławiu.
To skąd Ty Czarku jesteś? Możesz odpowiedzieć na priv. (chyba, że wolisz pogadać przez telefon).
Wrocław :) Dlatego zobaczę, czy będę tu na miejscu, czy mnie gdzieś mąż zabierze na weekend ;)
Co do Mathiasa, wydawało mi się, że jest ze Śląska i dopiero po studiach we Wrocławiu wyjechał do Niemiec, ALE skoro znasz go prywatnie, to nie podważam ani słowa; widać miałem jakieś mylne informacje (gdzieś coś źle musiałem zapamiętać).

Elfin pisze: 03-10-2024 15:46:47 (...) wydaje - że Joanna realuzuje projekt o Wrocławiu razem z Mathiasem
Tak, robią to razem. Tak jak zresztą przekopiowałeś opis wydarzenia ;) Jest tam fragment:
„Wrocławskie dni queerstorii” stanowią część projektu pt. „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871–1949”, prowadzonego przez Mathiasa Foita i Joannę Ostrowską, a finansowanego w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia za rok 2024.
Awatar użytkownika
Elfin
Posty: 917
Rejestracja: 27-02-2024 00:43:29
Lokalizacja: Polska

Re: QueerStoria

Post: # 195143Post Elfin »

Czarek90 pisze: 03-10-2024 19:04:52 Co do Mathiasa, wydawało mi się, że jest ze Śląska i dopiero po studiach we Wrocławiu wyjechał do Niemiec, ALE skoro znasz go prywatnie, to nie podważam ani słowa; widać miałem jakieś mylne informacje (gdzieś coś źle musiałem zapamiętać).
A może być i tak, że jest z mieszanej rodziny i faktycznie część życia spędził na Śląsku. Jak to napisałeś straciłem pewność, a szczerze teraz już nieupierałbym się, a wiesz jak to jest na spotkaniach - rozmawia się o wszystkim, ale nie drążysz tematu czyjegoś pochodzenia i geanalogii, bo wychodzi to niezręcznie i wścibsko. Więc przy tyms twierdzeniu postawię znak zapytania, oznaczający konieczność potwierdzenia tej informacji.
Kocham cię życie nad życie!
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 546
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 196043Post Czarek90 »

„Vogue Polska” wystartowało z szóstym sezonem swoich podcastów
i mają kilka nowości, które wprost określili "queerowymi" czy "LGBT+"
(choć gdy słucham ich wybiórczo, to kilka innych też można tak skategoryzować :P),
m.in. podcast Mikołaja Jabłońskiego (znanego jako „Beza wstydu”) „Deal with Queer”
oraz – to już konkretnie w temacie queerstorii:
„Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku”
:oklaski:

Informacja o tym pojawiła się na ich stronie kilka dni temu,
więc pierwsze odcinki pewnie niedługo :D
Nowy podcast „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku” poprowadzi polsko-niemiecki duet naukowców zajmujących się queerową historią i perspektywą mniejszości: Joanna Ostrowska i Mathias Foit. Wśród tematów dyskryminacja osób nieheteronormatywnych, trans- i interpłciowych na Dolnym Śląsku od końca XIX w. do 1933 roku, queerowe realia Republiki Weimarskiej, Breslau jako „mały Berlin” czy też różowy język w przedwojennym Breslau i powojennym Wrocławiu (gość odcinka: dr Tomasz Łukasz Nowak, językoznawca i autor książki „Język ukrycia. Zapisany socjolekt gejów”).
Link do zapowiedzi: https://www.vogue.pl/a/rusza-szosty-sez ... przebojami
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14823
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: QueerStoria

Post: # 196045Post Hebius »

Nie przepadam za podcastami, ale może się przemogę.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 546
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 196099Post Czarek90 »

Kiedyś też nie przepadałem, w tym sensie, że nie potrafiłem się skupić, gdzieś moja uważność zawsze wędrowała i potem nie wiedziałem, co w zasadzie zostało powiedziane. ALE od jakiegoś już czasu, liczonego w długich miesiącach, znudzony produkcjami na streamingach i przebodźcowany ekranami i wyświetlaczami – podcasty (na zmianę z książkami) okazały się bardzo dobrym i ciekawym rozwiązaniem. :) O ile są dobrze zrobione, oczywiście.
Awatar użytkownika
Elfin
Posty: 917
Rejestracja: 27-02-2024 00:43:29
Lokalizacja: Polska

Re: QueerStoria

Post: # 196126Post Elfin »

Widziałem ten film z Barbary i trochę przysnąłem.
Za to zdjęcia ze spaceru w sobotę wymiatają. Sporo ludziów jak na takie wydarzenie. Naprawdę szacun. Żałuję, że nie mogłem być.
Nie zapodaje linków, bo wszystko siedzi na prywatnych chmurach.
-------------------
Tak sobie tematycznie, ale wiadomo, że tu lokalsi siedzą, to może komuś temat podejdzie.

Obrazek
Kocham cię życie nad życie!
ODPOWIEDZ