Polskie Radio Dwójka (PR2)

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 15516Post Hebius »

W dzisiejszej "Strefie literatury" (niedziela 11.08.2019 w godz. 18.00-19.00) będzie do posłuchania o Stanisławie Swenie Czachorowskim.

Obrazek
PR2 pisze:Stanisław Swen Czachorowski. Pisarz odzyskany po latach

"Swen zrobił na mnie niesamowite wrażenie - szczupły, niewysoki, z wydatnym nosem i płomiennymi oczami - cały grał. Włosy, ręce, gestykulacja. Rozmawiał, jakby recytował, jakby był na scenie i sprawdzał wrażenie, jakie robi na widowni. A robił na wszystkich. Dominował w każdym towarzystwie. Nieraz w sposób dokuczliwy. Był apodyktyczny, zachłanny, zmienny w nastrojach. To pełen patosu, to bez humoru. Łatwo go można było urazić. Swen fascynował, ale długo po nim trzeba było odpoczywać. Potem znów do niego gnało. Prychający i szarpany przez nerwowe tiki, gdy grał, zmieniał się. Czytał swoje wiersze i wszyscy truchleli, że za głośno oddychają" - tak poetę, prozaika, aktora Stanisława Swena Czachorowskiego wspominała Irena Prudil.

Czachorowski przez wiele lat był przyjacielem Mirona Białoszewskiego. Ich wspólne doświadczenia podczas powstania Białoszewski opisał w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". O zmarłym w 1994 roku pisarzu opowiedzą w audycji: poeta i eseista Piotr Matywiecki; poeta i literaturoznawca, autor posłowia do "Pejzażu gnojnej góry" Karol Samsel oraz dziennikarz i polonista Cezary Polak. Z archiwum Polskiego Radia przypomnimy wywiad ze Stanisławem Swenem Czachorowskim nagrany w 1992 roku przez Jerzego Skokowskiego. W czasie tej audycji poeta czytał też swoje wiersze. Teksty Swena Czachorowskiego przeczyta Andrzej Mastalerz.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (11.08) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Dorota Gacek.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 15522Post Czartogromski »

... tylko trzeba uważać, żeby nie włączyć przed osiemnastą, bo wcześniej opera Wagnera (na szczęście tyko fragmenty).
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 15526Post Hebius »

Nie wiem, czy powinienem się do tego przyznawać, ale ostatnio przy Wagnerze nie wyłączam radia. :oops:
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 15535Post Czartogromski »

:o
:shock:

Zakamuflowana opcja z ciebie wyłazi, po prostu. :geek:
Szafir

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 18537Post Szafir »

Był apodyktyczny, zachłanny, zmienny w nastrojach. To pełen patosu, to bez humoru. Łatwo go można było urazić.
Jakbym czytał o sobie. :lol:
Widać, że też lubił sztukę awangardową. ;)
Mars w Koziorożcu, Chiron na Asku w Baranie, Saturn w Pannie, Uran w Lwie z kwadraturą do Słońca w Skorpionie (o Boże). Ta zachłanność i surowa apodyktyczność z poczuciem wewnętrznej rany od losu rzuca się w oczy. Silna osobowość nie znosząca sprzeciwu, artystyczna. Barany i Skorpiony generalnie są albo mściwe, albo lubią rządzić innymi, a Mars w Kozie tym bardziej potwierdza zgryźliwość, nieugiętość i taką ,,umiarkowaną", ojcowską agresję. Jak kichnie to wszyscy dostają grypy, ale ma coś w sobie pociągającego co sprawia, że inni lgną do niego. Co prawda nie znam jego godziny urodzenia, to jednak mimo wszystko taki może mieć układ.
Dla porównania powiem, że Stalin też miał ascendent w Baranie, ale za to Marsa w Skorpionie. Dobrali się obydwoje, nie ma co. ;)
Nie, jednak nie mam z nim nic wspólnego.
:)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 24357Post Czartogromski »

Dobrze, że radio internetowe mi się odwiesiło, bo od świątecznego ciuciuciu w Dwójce mdłości jeszcze przed śniadaniem mdłości dostałem.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 24548Post Hebius »

Przesadzałeś trochę. Ale za to dzisiaj po południu...
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Leo

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40472Post Leo »

Redaktorzy Trójki, eks redaktorzy, będą tworzyć Radio "Nowy Świat".

https://patronite.pl/radionowyswiat (wsparcie, szczegóły projektu)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40473Post Hebius »

Z PR2 nie ma to raczej nic wspólnego.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40486Post Czartogromski »

Może o tyle, ze przetrą szlaki dla redaktorów Dwójki. :mrgreen: Inna rzecz, że nie będzie to miało żadnego wpływu na rynek medialny w Polsce. A gdyby przypadkiem miało, to byłaby wielka niespodzianka.
Leo

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40562Post Leo »

Nie ma, ale uznałem że to temat pokrewny, póki co niegodny zakładania osobnego tematu.
Awatar użytkownika
Prussian blue
Posty: 252
Rejestracja: 29-07-2018 10:53:51
Lokalizacja: :*

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40576Post Prussian blue »

Jest już kilka internetowych rozgłośni. Newonce programowo nieźle okrzepło. Projekt Wątłego dalej istnieje (I jest tam audycja Barta Staszewskiego). Weszło czyli radio sportowe to właściwie kaprys Orlenu. Od niedawna radiospacja , wymyślona przez Sito jako reaktywacja radiostacji, miły pomysł, ale się nie uda jak większość jego pomysłów. Teraz pomysł redaktorów trójki, nie dość że to kolejna dziwna nazwa i odwolanie do jakiegoś starego sentymentu to jeszcze obciąża ich brak wyczucia tego co lubią ludzie z internetu. I jeszcze marzenie o całkiem sporych składkach. Ale zobaczymy, może się uda.
Nie każ mu czekać. Wyślij wiadomość! :serce:
Awatar użytkownika
Mazemi
Posty: 4009
Rejestracja: 10-12-2018 00:29:02
Lokalizacja: Karpaty

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40598Post Mazemi »

Dzisiaj rano przez przypadek włączyłem sobie Trójkę, taka pisowska leciała, że wolałem przełączyć na AntyRadio i posłuchać sobie reklam środków na grzybicę odbytu. Ciekawi mnie, czy na Dwójce też leci taki bezkompromisowy ściek polityczny?
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4525
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40602Post Hermes »

Ja słucham w robocie tylko RMF Classic ;)

Jest dobra muzyka i brak pisowskiego pie*dolenia :D
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 40603Post Czartogromski »

Mazemi pisze: 18-04-2020 17:03:39 Dzisiaj rano przez przypadek włączyłem sobie Trójkę, taka pisowska leciała, że wolałem przełączyć na AntyRadio i posłuchać sobie reklam środków na grzybicę odbytu. Ciekawi mnie, czy na Dwójce też leci taki bezkompromisowy ściek polityczny?
Generalnie raczej nie, choć trzeba się nauczyć unikać a to mszy, a to księżego pitolenia o 6.55 (kto wstaje ranom ma problem). No i jest niestety tendencja do zastępowania ciekawych osobowości nijakimi.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 48267Post Czartogromski »

Paryż nie umywa się z Rzymem.
:shock:

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 50813Post Hebius »

Obrazek
Od soboty (1.08) na stronie Dwójki dostępny jest do odsłuchania "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji samego autora.

https://www.polskieradio.pl/8/1874/Arty ... szawskiego

Nagranie będzie dostępne na stronie radiowej Dwójki przez 63 dni, do 3 października – w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Leo

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 50928Post Leo »

Wiem, że łapiecie z reżimowego nadawcy co się jeszcze da wartościowego, ale nikt z was z powodu wyższych celów nie planuje bojkotu publicznych mediów?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13148
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 50930Post Hebius »

Dwójki? Dopóki nie zmienią profilu i się nie upolitycznią, nie widzę powodu.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
ODPOWIEDZ