Właśnie byłem w teatrze

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130496Post Achim »

Maciej N jest ikoną stylu :tak:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130503Post Hebius »

Achim pisze: 23-11-2022 15:59:09 Maciej N
I ma jakieś problemy z prawem, że go tak do tego N zredukowaliście przy nazwisku?
Obrazek
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4856
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130506Post bolevitch »

jako dyrektor Wybrzeża pan Maciej Nowak nosił dżynsy z grubym łańcuchem zwisającym wzdłuż uda, do których podczas oficjalnego wyjścia na scenę zakładał marynarkę. On jest przykladem chyba dość charakterystycznego dla polskich środowisk twórczych posiadania stylu własnego, oryginalnego.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130507Post Achim »

Wielu facetów w kręgach teatralnych świetnie i oryginalnie się ubiera :tak:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130550Post Walpurg »

I pani Strzępka chyba przestała być osobą dyrektorską w Dramatycznym. :o

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 ... a_Wyborcza
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130551Post Achim »

Chamstwo i drobnomieszczaństwo :nienie:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130597Post marcin »

Swoją drogą jestem ciekaw jak według prawicy powinny wyglądać teatry (o ile zakładają, że w ogóle powinny istnieć, wszak ich elektoratowi to niepotrzebne)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130601Post Walpurg »

Mają być "teatrami lektur szkolnych". Czyli poprawne i absolutnie grzeczne inscenizacje, które wieją nudą, ale szanują ich "wartości".

Wojewoda Konstanty Radziwiłł, lekarz!, oburzył się, że w teatrze jest rzeźba "damskich genitaliów" i jak on ma pójść z kilkunastoletnim wnukiem do teatru. I w ogóle uderzył w jakieś patetyczne tony, że Teatr Dramatyczny ma iść drogą swojej tradycji, czyli czasów, gdy dyrektorowali tam i występowali Zbigniew Zapasiewicz i Jan Holoubek. No litości! To wielcy aktorzy, tylko czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, konwencje się zmieniają.

A propos, tu można podpisać petycję - Protest przeciwko odwołaniu Strzępki.
https://secure.avaaz.org/community_peti ... UdkZv-MOVA
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130604Post marcin »

Ich "wartości" są oczywiście tylko na pokaz, biorąc pod uwagę jak wielu na prawicy to rozwodnicy, mający drugie żony itp., ale to pewno wszyscy tu wiemy ...
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130605Post Achim »

Nadzieja w Trzaskowskim :tak:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130611Post marcin »

Już się ratusz ponoć odwołał do WSA.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130618Post Walpurg »

Teatr Dramatyczny

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Drogie Osoby,

24 listopada 2022 otrzymałam rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła stwierdzające nieważność zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy, zgodnie z którym zostałam powołana na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Rozstrzygnięcie Wojewody wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym, w związku z czym zostałam wczoraj zawieszona w obowiązkach służbowych. W tym wymuszonym stanie - służbowego, dyrektorskiego zawieszenia - chciałabym przekazać kilka zdań komentarza.

Przede wszystkim, traktuję tę decyzję jako cios w zespół Teatru Dramatycznego, w bezpieczeństwo i stabilność życiową blisko 150 pracowniczek i pracowników tej instytucji, w artystki i artystów przygotowujących pierwsze w tym sezonie premiery, we wszystkich naszych współpracowników, wreszcie - w publiczność Teatru, dla której powinniśmy teraz przygotowywać nadchodzącą premierę naszego pierwszego sezonu. Decyzja wojewody to próba postawienia Teatru w stan wyjątkowy, sparaliżowania jego działań i destabilizacji całej instytucji. Jest to sytuacja bezprecedensowa - nie zdarzyło się w historii teatru polskiego, by wojewoda zawiesił dyrektora samorządowego, miejskiego teatru. Wspólnie z Organizatorem, Biurem Kultury m.st. Warszawy, robimy jednak wszystko, by zapewnić ciągłość pracy instytucji.

Uważam, że Konstanty Radziwiłł myli swoje polityczne przekonania z uprawnieniami nadzorczymi. Jego decyzja jest bezpodstawna, a proponowana przez niego interpretacja naszej koncepcji programowej godzi w nasze prawa konstytucyjne (art. 73). Tak jak kilka miesięcy temu, dziś wciąż podpisuję się pod każdym słowem naszej koncepcji – nie zamierzam jej jednak w tym momencie bronić, bo istotne jest tylko tyle, że podczas postępowania konkursowego została pozytywnie zaopiniowana bezwzględną większością głosów przez komisję konkursową - demokratyczne, kompetentne, niezależne i autonomiczne ciało. Wojewoda tymczasem tendencyjnie manipuluje danymi, by przeprowadzić ideologiczny atak – odpowiedź byłaby jedynie wchodzeniem w ustawioną sytuację konfliktu, marnowaniem czasu i energii na pustą grę politycznych przepychanek.

Nie godzę się na ciągłe próby zarządzania naszym społeczeństwem przez konflikt i na obejmujący wszystko język wojny. Dlatego - choć jestem jednocześnie wściekła, rozczarowana i przepełniona gniewem - nie odpowiem atakiem na atak, nie sięgnę po wojenne metafory i nie wezmę broni do ręki. Nie pozwolę, by ludzie, za których wzięłam odpowiedzialność – zespół Teatru Dramatycznego – stali się zakładnikami w tej nakręcanej przez polityków wojnie. Znam te ustawienia - nie wchodzę w to. I wszystkich zachęcam do tego samego. Nie dajmy się zantagonizować. Są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Jak choćby zmiany, których realizację wraz z Dramatycznym Kolektywem rozpoczęłyśmy w Teatrze Dramatycznym - zmiany wiodące ku poprawie jakości pracy, ku polepszeniu stosunków wewnątrz instytucji, ku bezwarunkowemu uznaniu godności człowieka. Tak, to są zmiany o charakterze feministycznym. Ale feminizm, wbrew fantazjom wojewody, nie dzieli, tylko łączy. Nie „obraża kobiet”. O feminizm nie da się mnie, nas, „oskarżyć”. Bo feminizm to wiedza, praktykowanie troski, feminizm to solidarność społeczna, tolerancja, myślenie o przyszłości, edukacja.

I dlatego – dumne z posiadanych żeńskich narządów rodnych! dumne z Wilgotnej Pani wprowadzonej do Teatru w nocy z 31 sierpnia na 1 września! dumne z drogi, która nas tu zawiodła i która jest przed nami! - będziemy dalej uprawiać feminizm, będziemy słuchać swoich ciał i oddawać im głos, będziemy budować feministyczne, ekologiczne, transparentne i uspołecznione instytucje kultury. Będziemy wykorzystywać i wzmacniać energię społecznej zmiany, którą tworzą protesty kobiet, ruchy klimatyczne, ludzie walczący o prawa mniejszości, prawa człowieka i demokrację. Będziemy pracować nad tą zmianą – zmianą, której nie zatrzyma już żadne rozstrzygnięcie nadzorcze. Fala wezbrała. Mówię to z miejsca mocy w Pałacu Kultury i Nauki. Widać stąd sprawy istotne. Sprawy wymagające zmiany. Widać stąd koniec starego świata - i, istniejący już, wyłaniający się coraz wyraźniej, nowy świat.

Tymczasem, serdecznie zapraszam na naszą pierwszą premierę tego sezonu, „Mój rok relaksu i odpoczynku”. Sezon nazwaliśmy REANIMACJA. Wasza obecność na widowni będzie największym wsparciem i wyrazem solidarności. Ludziom kultury, nauki, środowiskom feministycznym - przesyłam wielkie podziękowania za słowa otuchy i wsparcia.

viva la vulva!
Monika Strzępka
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 130619Post Achim »

Zgadzam się w całości z wypowiedzią Strzepki :oklaski:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4856
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131330Post bolevitch »

Berek, albo upiór w moherze z Ewą Kasprzyk i Leslawem Żurkiem, spektakl przyjezdny, zagrany w tutejszej operze

Był to wieczór wielu zaskoczeń, począwszy od obserwacji wchodzących do teatru - spodziewałem się, że po publiczności "będzie widać", że rzecz jest o LGBT. Byłem ze znajomym, nie zauważyłem innej pary mm. Może trzeba się było lepiej rozglądać, ale była zakomita przewaga publiczności mieszczańsko-dojrzałej męsko-damskiej.
Nie znałem zupełnie treści sztuki, poza tym, że jest o geju i jego sąsiadce-dewotce, a autor jest uznanym polskim pisarzem. Przyznaję, że pierwsza część nie zrobiła na mnie większego wrażenia i byłem wręcz zdezorientowany - ta niezbyt ambitna farsa, to ma być ten słynny Berek Szczygielskiego? Akt drugi był kolejnym zaskoczeniem, tym razem bardzo pozytywnym. Na koniec byłem po prostu wzruszony.
Owacje na stojąco - kolejna rzecz, która mnie zaskoczyła, chyba jednak były nie na miejscu. Od zawsze zwracałem uwagę na Lesława Żurka, więc możliwość -pierwsza w życiu - oglądania go na żywo, to była dodatkowa duża przyjemność.
Zaskoczyło mnie też, że mój 30+letni znajomy nie wiedział, do czego odnosiło się padające ze sceny słowo "adidas". Nie wiedział też, czemu się śmiałem, gdy się okazało, że bohaterowie znają się z "dworca centralnego", ale to już pewnie jest całkiem zrozumiałe.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8895
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131338Post jazzik »

Czy "Berek" jest taki wybitny? 🤔
Pamiętam, że śmiałam się przy czytaniu i to w zasadzie tyle, kompletnie nie zapadła mi ta książka w pamięć.
Już z "Bierków" więcej zapamiętałam, ale to też nie jest wybitna literatura.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131340Post marcin »

Zależy z czym "Berka" porównać. Jak odniesiemy go do "Mostu Ikara" to jest to arcydzieło na miarę co najmniej Dostojewskiego :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4856
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131370Post bolevitch »

dodam, że treść sztuki jest uwspółcześniona - mamy wojnę w Ukrainie, 13 i 14 wypłacane emerytom, dawanie w żyłę
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131399Post Walpurg »

Berek Szczygielskiego to lekko napisana powieść, ale całkiem przyzwoita.

Berek, albo upiór w moherze to niestety tzw. chałtura teatralna, czyli spektakl ze znanymi nazwiskami zrealizowany w celu wieloletniej eksploatacji po domach kultury w całym kraju. Takie przedstawienia zawsze są sprymityzowane a niestety dużo droższe niż porządne spektakle w przyzwoitych teatrach.
Plusem jest to, że można zobaczyć kogoś, kogo się lubi, a kto nie gra zazwyczaj w przyzwoitych miejscach. 😜 Ja na przykład poluję na Macieja Zakościelnego, nawet jeśli pojawi się w zupełnym szajsie.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131517Post Hebius »

Pojechałeś :D

Mam nadzieję, że moje pytanie nie spotka się z równie krytyczną oceną produktu - ktoś ogląda transmisje online Teatru w Oknie? Wczoraj była pierwsza.
MONOTEATR: Shakespeare un/limited
1 gru 2022 - 4 gru 2022

Fenomen. Ikona. Czterystuletni inspirator, wszechstronny twórca, autor neologizmów, motor dialogu międzykulturowego oraz stymulator ponadczasowej refleksji. Odszedł 406 lat temu, zostawiając twórczość uniwersalną, rodzącą niezliczone ścieżki interpretacyjne i korespondującą z rzeczywistością we wszystkich czasach i zakątkach globu. Projekt służy naświetleniu recepcji twórczości Williama Szekspira oraz inspiracji postacią Stratfordczyka w europejskim teatrze jednego aktora. „Shakespeare un/limited” – nawiązujący do nielimitowanej dostępności prezentowanych dzieł, to również „Shakespeare limited” – grany każdorazowo przez jednego aktora, który na scenie skonfrontuje się z publicznością. Projekt będzie miał charakter hybrydowy, łącząc formę tradycyjną z działaniami na płaszczyźnie wirtualnej. Jego cechą charakterystyczną będzie ogólnodostępność oraz dedykowane działania edukacyjne – współpraca z liceami ogólnokształcącymi w całym kraju, do których skierujemy bezpłatną ofertę edukacyjną bazującą na realizowanych działaniach. Będzie to ósma edycja cyklu MONOTEATR, rozwijanego przez Teatr w Oknie od 2016 roku. Pragniemy ją zadedykować przedwcześnie zmarłemu w marcu 2021 roku śp. Profesorowi Jerzemu Limonowi – wielkiemu szekspirologowi i mentorowi, będącemu naszą nieskończoną inspiracją.

Monodramy zaprezentujemy publiczności zebranej w Teatrze w Oknie i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 1 do 4 grudnia 2022 r., a prezentacje poprzedzą spotkania ze specjalistami z Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Uniwersytetu Gdańskiego, których zadaniem będzie w przystępnej i zwartej formie naświetlić widzom tematykę spektaklu i okoliczności powstania sztuki której on dotyczy. Spotkania będą miały charakter bezpłatny, obowiązywać będzie rezerwacja miejsc poprzez stronę Interticket.pl (link do rezerwacji: https://teatrwoknie-rezerwacje.interticket.pl/). Wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na żywo (tylko w trakcie ich trwania) na kanale YouTube Teatru w Oknie. Zwieńczeniem przeglądu będzie dyskusja z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny teatru i literatury, których fascynacja twórczością Mistrza ze Stratfordu znalazła ujście w pracy naukowej, a także specjalistów w zakresie historii teatru jednego aktora. W dyskusji udział wezmą prof. Jacek Fabiszak, Wiesław Geras, dr Anna Kowalcze-Pawlik, prof. Olga Kubińska i dr Tomasz Miłkowski. Rozmowa transmitowana będzie na żywo w czasie rzeczywistym na kanale YouTube, a jej nagranie pozostanie w sieci.

●●●

PROGRAM:

1.12.2022

● 19:00 / HAMLET I SONETY – reż. i wyk. Piotr Kondrat / TwO + online

● 20:00 / spotkanie z Piotrem Kondratem / TwO + online

2.12.2022

● 19:00 / WŁÓŻ CZAPKĘ BŁAZEŃSKĄ – reż. i wyk. Wiesław Komasa / TwO + online

● 20:00 / spotkanie z Wiesławem Komasą / TwO + online

3.12.2022

● 19:00 / RYSZARD PO RYSZARDZIE – reż. Irena Wolicka, wyk. Lidia Danylczuk / Ukraina / TwO + online

● 20:00 / spotkanie z Lidią Danylczuk / TwO + online

4.12.2022

● 15:00 / AT HOME WITH WILL SHAKESPEARE – reż. i wyk. Pip Utton / Wielka Brytania / TwO + online

● 16:00 / spotkanie z Pipem Uttonem / TwO + online

● 18:00 / I, MALVOLIO – scen. i wyk. Tim Crouch / Wielka Brytania / GTS + online

● 19:00 / spotkanie z Timem Crouchem / GTS + online

● 20:00 / SZEKSPIR W MONODRAMIE – dyskusja z udziałem Jacka Fabiszaka, Wiesława Gerasa, Anny Kowalcze-Pawlik, Olgi Kubińskiej, Tomasza Miłkowskiego / GTS + online

miejsca:

TwO – Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51 Gdańsk

GTS – Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1 Gdańsk

Online – transmisja na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0
http://teatrwoknie.pl/projekty/monoteat ... n-limited/
Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 131529Post Walpurg »

No na pewno Wiesław Komasa jest warty uwagi. Ale pierwszy raz o tym słyszę.
ODPOWIEDZ