Właśnie byłem w teatrze

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103213Post Czartogromski »

Walpurg pisze: 24-01-2022 17:56:58 Zmarł Tadeusz Bradecki
- reżyser teatralny (Stary Teatr, Teatr Śląski, Teatr Narodowy i in.) i pedagog w AST w Krakowie.
Za jego dyrekcji w Starym Teatrze w Krakowie, w latach 90. reżyserowali tam najwięksi: Wajda, Kutz, Jarocki, Grzegorzewski, Lupa. Dzięki temu mogłem ich przedstawienia oglądać bez większego trudu. Ostatni raz widziałem go na żywo na spotkaniu z Michałem Witkowskim, które prowadził w Katowicach przy okazji premiery "Barbary..."
No nie...., brak słów. Wspaniały Jeszua Ha-Nocri w "Mistrzu i Małgorzacie" :cry:
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103214Post Walpurg »

No właśnie. Też. :(
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103253Post Achim »

Aktor filmów Zanussiego, pamiętam Jego spektakl " Wiosna Narodów w Cichym Zakątku "według Nowaczyńskiego z fantastyczną rolą Polony
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103257Post Czartogromski »

A propos: "Mistrza i Małgorzatę" Wojtyszki oglądałem pierwszy raz, co oczywiste, w epoce przedinternetowej, kiedy nie było tak łatwo sprawdzić różne rzeczy. I się zastanawiałem: skąd ten Wojtyszko wziął tak wspaniałego aktora do roli Jeszui. Olśnienie, że to ten aktor od Zanussiego, spłynęło na mnie zawstydzająco późno.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11731
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103335Post marcin »

OpusDei pisze: 09-01-2022 20:18:12 Mikołaj Gogol, Rewizor, reż. Jurij Murawickij, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

(...)

Poniżej zdjęcia z fb teatru. Mnie zdecydowanie zachęciły:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ciekawe, że jakoś tutaj ta mazurska zrzęda się nie dopieprzyła. Gdybym to ja popełnił taki post, to już jego utyskiwaniom nie byłoby końca. Potwierdza to, że Hebiusowi wcale nie chodzi o tzw. "dobro forum", tylko o własne sympatie i antypatie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103341Post Czartogromski »

Niewykluczone, a raczej dość prawdopodobne, że te obrazki zniknęły dopiero 1-2 dni temu, więc pewnie nie zdążył.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13156
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103358Post Hebius »

Masz rację. Chociaż od razu mogłem zwrócić uwagę Opusowi, że odsyłaczy do zdjęć na FB się nie wrzuca, bo to szybko ginie. Ale ja ten temat teatralny śledzę mało uważnie i nawet nie zauważyłem z jakiego hostingu korzysta.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 168
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103367Post OpusDei »

A nie pomyśleliście, że to może nowa dyrektorka już zaczyna porządki w Dramatycznym. :D :diablo:

Biję się w pierś i wyrażam ubolewanie, że mogłem stać się zarzewiem kolejnej strony konfliktu między Geniuszem i Marcinem. Gdyby to było jeszcze możliwe, edytowalny post.
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13156
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103368Post Hebius »

Na stronie teatru zdjęcia nadal są, sprawdziłem. A FB to FB, tam wszystko żyje przez jeden dzień.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103440Post Walpurg »

Jeszcze o Bradeckim...
Przypomniałem sobie, że był taki film, Wielki bieg, i grał tam główną rolę.
Film był, jak teraz sprawdziłem z 1981 roku, ale był półkownikiem, więc pokazano go dopiero w 1987

EDIT\Jest nawet na Youtube, ale jakość fatalna.
Ale takich full frontali (14.00 - 15.40) dzisiaj się nie kręci niestety w Polsce.
https://www.youtube.com/watch?v=uL-Knu5DUx8
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 103628Post Achim »

Pamiętam ten film, tam grała taka grupa młodych wówczas aktorów, dziś pokolenie 60 plus : Pieczyński został wybitnym aktorem, Żentara nie żyje, Harasimowicz pisze.....
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 104527Post Achim »

„ Wątpliwość“ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu / Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
Wielokrotnie nagradzana i sfilmowana z fantastyczną rolą Meryl Streep sztuka Johna Patricka Shanleya podejmuje ważny problem molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Nie jest to jednakże tekst publicystyczny, lecz fantastyczny dramat czworga protagonistów, w którym każdy ma swoje racje i nic nie jest jednoznaczne. Każdemu z bohaterów autor oddaje głos i fantastyczni opolscy i katowiccy aktorzy potrafią racje swoich postaci wygrać, tak że widz rzeczywiście ma wątpliwości, komu przyznać rację. Siostra Alojza/ Judyta Paradzińska/ mądra, inteligentna dyrektorka katolickiej szkoły. Z pozoru oschła i apodyktyczna chce jak najlepiej dla swoich wychowanków, lecz w męskim świecie hierarchii kościelnej nie ma szans. Jej słowo przeciw słowu księdza z góry stoi na przegranej pozycji. Jej adwersarz ksiądz Flynn/ Michał Rolnicki/ to nie żaden potwór. Mimo ciążących na nim podejrzeń chce pomóc Donaldowi zaaklimatyzować się w nowej szkole. To paradoks, że dwoje protagonistów nie może rozmawiać ze sobą na osobności. Zawsze ktoś musi im towarzyszyć i jest to młoda idealistka siostra Jane/ Karolina Kuklińska/. Młoda nauczycielka jest może naiwna, ale jej dobroć i szlachetność stanowią kontrapunkt dla starcia dyrektorki z księdzem. Są jeszcze racje Matki Donalda/ Dorota Chaniecka/, która po prostu chce jedynie dobra swojego dziecka.
Spektakl grany na Małej Scenie opolskiego teatru w funkcjonalnej scenografii Marii Jankowskiej oparty jest na mocnym, niejednoznacznym tekście i fantastycznych kreacjach aktorskich.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 104530Post Achim »

„ Zakonnice odchodzą po cichu“ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
Historie bohaterek reportażu „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz stanowią punkt wyjścia spektaklu Darii Kopiec . Są to historie o powołaniu, odrzucaniu starego i rozpoczynaniu nowego życia, o hierarchii i podporządkowaniu się jej, o rezygnacji i różnych obliczach miłości. Fantastyczne aktorki : Cecylia Caban, Natalia Czekała (gościnnie), Karolina Kuklińska, Joanna Sokołowska (gościnnie), Małgorzata Mikołajczak (gościnnie) tworzą na scenie pomosty między sobą, sobą a postacią, powołaniem aktorskim i duchownym. Opolski spektakl to także narracja o kobietach w hierarchicznym, kościelnym świecie, ich podporządkowaniu i ofierze. Zakonne życie pokazane jest jako struktura opresyjna, pełna reguł i zakazów. Po głębszej refleksji przychodzą na myśl „ Matka Joanna od Aniołów” , „ Drewniany różaniec „ czy „ Agnes od Boga”, ale spektakl Darii Kopiec to wielogłosowa opowieść o kobietach, które świadomie, kierowane powołaniem, wybierają tę niełatwą drogę. Przedstawienie wypełnione jest energią, muzyką i fantastycznie zagrane.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 105706Post Achim »

Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Kameralny spektakl z nurtu offowego na dwóch śpiewających aktorów, którzy tworzą interakcję nie tylko ze sobą, ale i z publicznością. Napisy na murach stały się dla Magdaleny Drab i Alberta Pyśka (także autora muzyki) podstawą to opowieści o dzisiejszych młodych Polakach, podzielonych jak całe społeczeństwo. Spektakl jest dowcipny, choć z tragicznym finałem . Dwóch protagonistów na scenie/ Rafał Derkacz i Albert Pyśk/ dzieli wszystko : pochodzenie społeczne, wykształcenie, aspiracje życiowe . Nie umieją i nie chcą się porozumieć , mur między nimi jest nie do pokonania. Wokół ich , na ulicy mury krzyczą hasła pełne nienawiści, przemocy, agresji i to odzwierciedla ich dialog.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 105731Post Achim »

„ Król Lear“ Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr im. Kochanowskiego w Opolu
Anna Augustynowicz zrealizowała spektakl współczesny, nowoczesny i mądry. Jej realizacja jest bardzo klarowna z funkcjonalną scenografią Marka Brauna i umownymi kostiumami Tomasza Armady. Niczym nad śpiącym Makbetem pojawiają się wiedźmy, tak tutaj śpiący Król Lear / Mirosław Zbrojewicz/ stanie się igraszką w rękach bogiń i bogów : Jowisza , Junony i Minerwy. Król Lear zostaje odziany w czerwoną szatę/ szlafrok w kolorze krwi, bo to on oddając władzę, stał się sprawcą krwawej jatki i wywołał lawinę przemocy. Autorzy spektaklu przywołują w programie esej Orwella „ Lear, Tołstoj i Błazen” o tym, że oddanie władzy jest zaproszeniem do ataku . Poza Błaznem/ Weronika Krystek/ i Kentem/ Anita Poddębniak/ wszyscy zwrócą się przeciw Learowi, jego bezbronność wywoła lawinę agresji i żądzę władzy wszystkich postaci : Edmunda o makijażu Jokera/ Aleksandra Listwan/ , marionetkowej Regany/ Magdalena Biegańska/ czy obnoszącej swe przyszłe macierzyństwo Goneryli/ Ewa Golusińska/. Wszystkie inne postaci, poza Learem i Błazenkiem, ubrane są w złowróżbną czerń, demoniczną i ponurą. Czerń na twarzy będzie oznaczać w spektaklu śmierć lub kalectwo. Reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz podkreśla, że inspiracją do tego przedstawienia stała się książka Jamesa Hillmana „Miłość do wojny”. Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność i nikt nie patrzy na bratobójstwo i ofiary. Postaci są okrutne, poza miłością Kordelii, wiernością Błazenka i oddaniem Kenta nie ma na scenie pozytywnych uczuć. Nawet macierzyńska Goneryla okazuje się zimna i wyrachowana. Bohaterkami na scenie/ wszystkie postaci poza Learem grają aktorki/ bawią się bogowie/ boginie i są one igraszką w ich rękach. Prowadzi to do sytuacji humorystycznych i ten komizm też jest obecny na scenie.
Mirosław Zbrojewicz i towarzyszące mu na scenie znakomite legnickie i opolskie aktorki są świetne, ale odkryciem spektaklu jest w potrójnej roli Błazna, Kordelii i Edgara tegoroczna dyplomantka AST w Krakowie Weronika Krystek. Jest fantastyczna, wzruszająca, śmieszno- tragiczna, liryczna jako Kordelia i zabawna i mądra jako Błazenek. Fantastyczny debiut.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 106084Post Walpurg »

Achimka to pewnie zainteresuje. :(

Zmarła Krystyna Meissner (89 lat) reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 106087Post Achim »

Była dyrektor Teatru Współczesnego we Wrocławiu
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1799
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 106143Post Dorian_Gray »

pytanko:
jak ubieracie się do teatru?
dress code: bardzo formalny czy tzw. casual?
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 106146Post Achim »

Ponieważ z Teatrem jestem związany zawodowo i bywam często, potwierdze, że widownia ubiera się bardzo casual
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13156
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 106150Post Hebius »

Dres jest już OK?
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
ODPOWIEDZ