Polskie Radio Dwójka (PR2)

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post autor: Hebius »

„Na progu Nowego Roku” oczywiście gdzieś już czytaliśmy :D Ale i tak było zabawne.
Znów się zarumieniłam. Poczułam, że poruszam temat, który nie tylko był drażliwy, ale też znajdował się na granicy dobrego smaku tej rozmowy. (Paweł Nowak, Cudze życie)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Post autor: Czartogromski »

I podobno był z tego film animowany.
Znośność bytu jest nielekka
Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Ciekawe, kiedy redaktor Przemek nauczy się odmieniać przez przypadki nazwiska zakończone na -e. :evil:
Awatar użytkownika
Hebius

Obstawiam, że nigdy.
Znów się zarumieniłam. Poczułam, że poruszam temat, który nie tylko był drażliwy, ale też znajdował się na granicy dobrego smaku tej rozmowy. (Paweł Nowak, Cudze życie)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Mistrz słowa, redaktor Przemek w akcji:
ukazywały się takie ze besty tak zwane
Awatar użytkownika
Hebius

Dwójka włączyła się aktywnie w szerzenie nienawiści do rosyjskiej kultury i bez słowa komentarza dystrybuuje wypowiedzi typu "Putin czy Puszkin - nie ma żadnej różnicy".
Awatar użytkownika
jazzik

Post autor: jazzik »

Biorąc pod uwagę poglądy Puszkina to w zasadzie prawda.
A samo sformułowanie "nienawiść do rosyjskiej kultury"
w tym momencie mnie po prostu śmieszy.
Zgadzam się tutaj z Tomaszem Sikorą oraz
Łukaszem Kozakiem
.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius

Dobry Rosjanin to martwy Rosjanin?

Ja chyba jednak w innych środowiskach się chowałem. Babka nigdy złego słowa na Rosjan nie powiedziała - a wręcz przeciwnie - wspominała z wdzięcznością jakiegoś szeregowca, który jej pomógł ogarnąć pakowanie przed wywózką i starzyków na Syberii, u których wylądowali (dwie izby w chacie - w jednej ludzie, w drugiej krowa) i którzy podzielili się z nimi jedzeniem, chociaż wg przekazu władz dostali pod dach polskich panów jeżdżących na chłopskich plecach. Kolega ojca, który stracił rodziców na Wołyniu wziął sobie za żonę Ukrainkę. A najlepszą przyjaciółką babki była pani Gienia, której ojca rozstrzelali Litwini, a mimo to bardzo lubiła słuchać, jak jej babka po litewsku śpiewa. Rozumiem wojenną propagandę i że sami Ukraińcy mogą teraz dać się ponieść negatywnym emocjom. Polacy nie mają do tego żadnego prawa. Rozbudzanie nienawiści do niczego dobrego nie prowadzi. A już zwłaszcza w takim gównianym kraju jak nasz, który przestaje uznawać Europejską konwencję praw człowieka, bo jest niezgodna z naszą konstytucją.
Awatar użytkownika
jazzik

Nigdzie nie napisałam, że dobry Rosjanin to martwy Rosjanin. Mimo, że mój dziadek był dzieckiem czerwonoarmisty gwałciciela. Dzisiaj widzę w telewizji, niemal na żywo, coś bardzo podobnego do tego, czego doświadczyli moi pradziadkowie i naprawdę uważam, że w tej sytuacji płakanie nad "wielką rosyjską kulturą" jest niestosowne a odwoływanie wystawień i koncertów - symbolicznym wyrazem sprzeciwu. Nikt nie wymaże ze świata twórczości Puszkina, Dostojewskiego, Czajkowskiego itd. Po prostu przez jakiś czas nie będą wystawiani, grani. Tylko tyle.
Awatar użytkownika
bolevitch

Post autor: bolevitch »

Wysocki i Okudżawa też zakazani?
A z Dziadów mamy usunąć ustęp "Do przyjaciół Moskali"? (jeśli już pisałem o tym, to przepraszam)

Jesteśmy otaczani wyłącznie wojenną retoryką, dopisującą się do schematów zbiorowych win i zasług (szczególnie niebezpiecznych w relacjach polsko-ukraińskich). Kultura, ludzie kultury, przynajmniej jakaś część, chyba ta najbardziej wartościowa czy warta uwagi, byli orędownikami pokoju, pacyfizmu, współpracy ludzi różnych nacji...teraz kultura ma być elementem wojny?
Awatar użytkownika
jazzik

Odnośnie "Dziadów", to Rosja właśnie dziś znów pokazuje swoją ohydną twarz, Adaś ubrał ją w postać Nowosilcowa.
Niekoniecznie zgodzę się z tym, że mamy do czynienia ze schematem zbiorowych win i zasług. Nikt nie ocenia i nie piętnuje Rosji za historię, ale za to, co robi dzisiaj. Do historii odwołują się różne grupki antyukraińskie.

Stasiuk, który pomaga uchodźcom, powiedział w wywiadzie dla Wyborczej:
No i przyszło w końcu.
- Cały czas przychodzi. Z przerwami, ale przychodzi. Stało się, bo się miało stać. Zawsze gdzieś wchodzą. Weszli do Gruzji, zajęli Krym i co? Można się było zastanawiać, dlaczego tak długo gdzieś nie wchodzą. No i weszli. Z przytupem, na skalę, która zdziwiła. Nawet pewne schadenfreude odczuwam wobec tego głupiego Zachodu, który zachowywał się wobec Rosji jak idiota. I nie przyjmował do wiadomości, że Wschód to jest też fatalizm.
Coś w tym jest.

Nikt nie piętnuje ani nie zwalnia rosyjskich twórców, którzy są przeciwko Putinowi.

Wyrypajew protestuje, przekazuje pieniądze.
Awatar użytkownika
Hebius

Czytałem krytyczny tekst Dehnela pod adresem Wyrypajewa. Że teraz to tak, ale dziesięć lat temu...
Rusek zawsze będzie Ruskiem - za ruskim imperium.
Awatar użytkownika
bolevitch

Post autor: bolevitch »

czyli Czajkowski, Wysocki, Bułhakow, Czechow - chuj. Rusek zawsze będzie ruskiem. Urządźmy publicznie palenie partytur i książek
Awatar użytkownika
Hebius

Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójk
Jerzy Fryderyk Haendel, kantata "Lukrecja" HWV 145 ("O Numi eterni!")

https://www.polskieradio.pl/8/4805/Arty ... go-kantata

Słuchałem dzisiaj tej Lukrecji i jakaś taka mocno znajoma mi się wydała. W trzeciej rundzie okazało się dlaczego. Mam płytę, która zajęła trzecie miejsce (nieszczęśliwie chwaliłem się tym zakupem razem z płytą Benjamina Appla więc nikt nie zwrócił na te kantaty najmniejszej uwagi):
Obrazek
Handel, Italian Cantatas
Sabine Devieilhe, Lea Desandre
Le Concert d'Astrée
Emmanuelle Haim

Erato/Warner Classics
Ⓟ&Ⓒ 2018 Parlophone Records Limited
Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Pewnie ze względu na Emmanuelle Haim kupiona. No ale to prawdopodobne, że okładka z Benjaminem przyćmiła.
Awatar użytkownika
Hebius

Ta akurat ze względu na Sabine Devieilhe, bo miała bardzo ładną płytę "Rameau - Grand Theathre De L'Amore".
Awatar użytkownika
Hebius

Mam wrażenie, że Dwójka coraz mocniej pisdzieje.
Jutro dzień specjalny z okazji okrągłej rocznicy nadal niezamachu.
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik

Będą transmitować jak wyją syreny, lepiej nie włączaj radia. :D
Awatar użytkownika
Czartogromski
Kontakt:

Można się zastanawiać, czy to świeczka, czy to ogarek.
Z drugiej strony całe popołudnie to Bach i Górecki, czyli nie najgorzej.
Z ciekawostek personalnych: liderem "audycji specjalnych" okazuje się powoli Andrzej Sułek.
Zero zdziwienia:
13.00-13.46 - Słuchowisko Wacława Holewińskiego
Mimo wysiłków naczelnej jakoś słuchalność Dwójki nie rośnie, a niektóre pomysły odstręczają nawet takich weteranów jak jak. Np. audycje Ewy Pobłockiej, która okazuje się osobą zupełnie nieradiową - coś tam powie drewnianym głosem i zazwyczaj trudno się zorientować, dlaczego pojawia się to czy inne nagrania. Niedawno pierwszy raz zdarzyło mi się wyłączyć radio w trakcie Bacha, bo pani Ewa zapragnęła podzielić się ze słuchaczami starym wykonaniem jakiegoś koncerty skrzypcowego z koszmarnie brzmiącą orkiestrą. :evil:
Awatar użytkownika
Hebius

No właśnie, o której ma być ten Bach w niedziele, bo nie mogę znaleźć godziny w ramówce. Od 14?

edit.
Dobrze, znalazłem, chociaż coraz ciężej dogrzebać się do ramówki w starym układzie z wszystkimi informacjami

14:00 Audycja specjalna
prowadzi Magdalena Łoś

Bach EXTREME Johannes-Passion – transmisja z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie – Jan Sebastian Bach Pasja wg św. Jana BWV 245
Karol Kozłowski – tenor (Ewangelista), Magdalena Łukawska, Antonina Ruda – soprany, Matylda Staśto-Kotuła, Piotr Olech – alty, Juan Sancho (arie tenorowe), Bartosz Gorzkowski, Piotr Szewczyk – tenory, Jacek Ozimkowski (Jezus), Przemysław Józef Bałka (Piłat) – basy, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus
Ostatnio zmieniony 09-04-2022 17:48:20 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ