Polskie Radio Dwójka (PR2)

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55894Post Czartogromski »

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/h ... e-uratowac
Hanna Maria Giza żegna się z zespołem Dwójki.
"Ocalcie to, co jeszcze da się uratować" - 16 września upłynął termin umowy podpisanej ze mną rok temu przez dyrektor Programu II PR, Małgorzatę Małaszko. Niestety, pani dyrektor nie dała mi szansy na jej zrealizowanie, ponieważ bez uprzedzenia, bez poinformowania mnie o swojej decyzji, zdjęła moją autorską audycję z anteny - uważa Hanna Maria Giza, autorka audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" i żegna się ze słuchaczami rok po tym, jak jej program został ściągnięty z Dwójki.
[...]
Dalej w piśmie do dyrektor Programu II - do którego treści dotarliśmy - czytamy: "Pani "reformatorskie" pomysły m.in. koncerty życzeń, jak w PRL, a z drugiej strony brak koncepcji na całościowy profil Programu II, doprowadziły do zniszczenia znakomitego, ambitnego, profesjonalnego programu stworzonego przez byłą dyr. panią Elżbietę Markowską. Gwoli sprawiedliwości, przyczynili się do tego również - ale w znacznie mniejszym stopniu - niektórzy pani poprzednicy na tym stanowisku. Ale to pod pani zarządem słuchalność Dwójki spadła do najniższego poziomu w historii tego Programu - w niektórych punktach na mapie Polski do poziomu 0,0
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55909Post Hebius »

Aaaa... Giza. Już zdążyłem o niej zapomnieć.
W sumie dobrze mieć taki luz w sobotę, gdy nie trzeba włączać radia przed 17:00.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55924Post Czartogromski »

O dziesiątej jest bardzo fajny "Upiór w eterze" Malickiego, ale jak dla mnie pora zła, bo wtedy załatwiam sobotnie sprawy i w najlepszym razie słucham początku i/lub końca tylko.
A potem trzeba szybko biec i wyłączać/przełączać, bo o 12:00 zupełnie niestrawny Mazurek :? (dobrej woli wystarczyło mi kiedyś na 15 minut).
Szafir

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55931Post Szafir »

A co złego w koncertach życzeń? Bardzo lubiłem od czasu do czasu ich posłuchać.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55936Post Hebius »

Czartogromski pisze: 26-09-2020 11:40:52 bo o 12:00 zupełnie niestrawny Mazurek :? (dobrej woli wystarczyło mi kiedyś na 15 minut).
O tak, jeden raz posłuchałem i to był ostatni raz.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55955Post Czartogromski »

Szafirowy pisze: 26-09-2020 12:57:34 A co złego w koncertach życzeń? Bardzo lubiłem od czasu do czasu ich posłuchać.
To nie takie koncert życzeń. :)
Te audycje, o która pisała HM Giza, były po prostu banalne i nudne.
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55963Post w300 »

Ja lubiłem dwójkę z lat 80-tych bo tylko tam moglem posłuchać tego czego wtedy słuchała zdecydowana większość młodzieży .
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4794
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55971Post bolevitch »

Koncert życzeń taki jak w PRL to był w TV Trwam i w Radiu Maryja...
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 55974Post Czartogromski »

Tylko że to były koncerty życzeń z życzeniami, w Dwójce chodziło o repertuar na życzenie.
Szafir

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 56014Post Szafir »

No właśnie ten repertuar miałem na myśli.
Koncerty z życzeniami to masz i dziś na Dwójce.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57185Post Czartogromski »

Dzisiaj o 13:00 powinien być "Niedzielnik" Piotra Matwiejuczka, ale nie ma. Audycję prowadzi w zastępstwie Klaudia Baranowska, która najpierw mówi o tym, że jest Tydzień Papieski (plus obowiązkowe wyjaśnienie, o którego papieża chodzi), a następnie mówi tak: W związku z tym na początek koncertu WYBRANY ZOSTAŁ koncert maryjny "Cała piękna jesteś".
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57208Post Hebius »

Aaa... A ja się zastanawiałem co za rzępoły Matwiejczuk dziś puszczał (bo włączyłem radio dobrze po 13).
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Leo

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57310Post Leo »

Widzę, że Radiu Maryja rośnie konkurencja.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57311Post Czartogromski »

To już od dawna. Stali słuchacze wiedzą, kiedy należy oddalić się od odbiornika, choć czasami zdarzają się niespodzianki. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57694Post Hebius »

Concerti grossi op. 3 Händla przed dzisiejszym Płytowym Trybunałem Dwójki (od 17:00)

Ciekawe, które nagranie jury (Lilianna Stawarz, Dorota Kozińska, Krzysztof Firlus) uzna za najlepsze.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57700Post Czartogromski »

Moja/nasza płyta właśnie odpadła :o :cry: :shock: :(

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57733Post Hebius »

A okładka zwycięskiej płyty (Les Musiciens du Louvre, dyr. Marc Minkowski (nagranie: 20-23.12.1992; Erato 1994) zupełnie bez polotu. Z portretem Haendla.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11731
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57802Post marcin »

Dziś się na wszystkim oszczędza, więc pewno i na grafikach także.
Inna sprawa, że w ten sposób koncerny strzelają sobie w stopę: w dobie streamów to ładna okładka może być jedną z głównych zachęt do kupowania fizycznego nośnika.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 57817Post Czartogromski »

Ten Minkowski to nagranie z epoki triumfującego CD - 1992.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Polskie Radio Dwójka (PR2)

Post: # 58260Post Hebius »

Hebius pisze: 19-10-2020 18:02:24 Dawno temu słyszałem anegdotkę w radiu (PR2), że ktoś kiedyś tak się zabawił z grupą poetów. Najpierw poprosił jednego o przekład wiersza na rosyjski, a z rosyjskim poszedł do innego i nie zdradzając szczegółów poprosił o przekład polski. I później było porównanie tych dwóch wierszy po polsku.
Wydaje mi się, że jednym z tłumaczy był Gałczyński.

Ktoś kojarzy sytuacje i potrafi pomóc, podając więcej szczegółów?
Czartogromski pisze: 19-10-2020 18:14:17 Julian Tuwim ("Pegaz Dęba") opisuje, jak swój nowy wiersz dał do przetłumaczenia na niemiecki, a następnie ten przekład zaniósł do innego tłumacza jako wiersz młodego poety niemieckiego, z prośbą o tłumaczenie na polski.
A jeśli radio, to taki pomysł pasowałby do "Parnasika".
Parnasik to była dobra podpowiedź.
Trochę trwało, ale już wszystko wiem.
W Magazynie krasnoludków, który był radiowym kabaretem tworzonym przez autorów Parnasika zabawiono się w sposób, o którym pisał Tuwim w/w książce. Mianowicie wiersz Tadeusza Kubiaka przetłumaczono na rosyjski. Z rosyjskiego na angielski, z angielskiego na niemiecki, a z niemieckiego z powrotem na polski.

Tadeusz Kubiak

Gdyby księżyc miał skrzydła, to by sfrunął na ziemię.
Przysiadłby pod twym oknem złotopiórym promieniem.
złotoustym poetą, srebrnodziobym słowikiem,
lutnikiem i dzwonnikiem, złotostrunym muzykiem.

Księżyc siadłby na ziemi, księżyc siadłby i śpiewał,
o tęczowej jesieni, co rumieni się w drzewach.
Księżyc grałby wśród parków i śpiewałby z wysoka.
Księżyc - ptak śpiewający kosmonautom w obłokach.

i przekład Antoniego Marianowicza

Gdyby księżyc skrzydła miał, na ziemię by sfrunął
i na twoim oknie siadł, złotą świecąc łuną.
Śpiewałby na oknie twym srebrnogłosy słowik,
noc służyłaby za rym temu śpiewakowi.

W okno twoje wpłynąłby swą piosenką dźwięczną
i ubarwił twoje sny rozśpiewaną tęczą.
I tak zostałby we śnie, w okno twe patrzący,
astronauta chmurnych nieb, ptak muzykujący.

Gałczyński wziął mi się we wspomnieniu pewnie przez ten księżyc.

Zabawę przypomniała Anna Lisiecka w jednej ze swoich sobotnich audycji z cyklu "Kabarety literackie" (2017.11.25).
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
ODPOWIEDZ