QueerStoria

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 132768Post Czarek90 »

Nie wiedziałem, czy dać to do wideo lgbt (bo jednak to tylko krótki materiał), czy tu.
Więc trafia tu jako element naszej wielkiej i dłuuuuugiej queerstorii ;))

Trafiłem dziś przypadkiem. Kilka słów o św. Sebastianie
tu https://www.arte.tv/pl/videos/101311-00 ... king-8-10/
i tu: https://www.arte.tv/pl/videos/086962-050-A/gimnastyka/
;)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: QueerStoria

Post: # 132816Post Hebius »

Przeglądam tęczowe archiwum QueerStorii - jeszcze w powijakach, z niewielką ilością skanów, ale nie przypuszczam, by zasób informacji odnoście portalu Gejowo jakoś się poszerzył ponad to, co tam już jest. A jest tylko tyle:
Obrazek
InterHom #4 z 2004, reklama na stronie 47

W InterHom zaczęli cykl artykułów poświęconych polskim portalom gejowskim. Niestety pismo padło po czterech numerach. Gdyby dociągnęło do dziesięciu pewnie i artykuł o Gejowie ktoś by popełnił. A tak w tęczowej historii zapisały się:
www.kasss.com
www.lesbijka.org
www.homopak.pl (zapomniałem, że był taki portal)
www.gaylife.pl
A Gejowo w najlepszym wypadku znajdziemy w jakimś przypisie.
Obrazek
InterHom #1 z 2004, str. 13
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: QueerStoria

Post: # 137115Post Hebius »

Mam już najnowszy numer QueerStorii.
nr 4 - Styczeń/Grudzień 2021

Numer ciekawy, poświęcony historii Parad Równości - od pierwszej do jubileuszowej XX (19 czerwca 2021). Niestety cena 40 złotych to zdecydowanie za dużo jak na taki periodyk. jak ktoś sobie tego nie zracjonalizuje (20 zł za treść + 20 złotych na wsparcie działalności archiwalnej Lambdy) to się zniechęci i nie kupi.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10808
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: QueerStoria

Post: # 137128Post gaynau »

to nie jest zadna cena, tylko darowizna

bedzie z tego unikania podatkow imba jakas, zobaczycie...
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 137149Post Czarek90 »

Hebius pisze: 12-01-2023 21:22:47 Mam już najnowszy numer QueerStorii.
nr 4 - Styczeń/Grudzień 2021

Numer ciekawy, poświęcony historii Parad Równości - od pierwszej do jubileuszowej XX (19 czerwca 2021). Niestety cena 40 złotych to zdecydowanie za dużo jak na taki periodyk. jak ktoś sobie tego nie zracjonalizuje (20 zł za treść + 20 złotych na wsparcie działalności archiwalnej Lambdy) to się zniechęci i nie kupi.

Czyli wszystko, wszystko kręci się wokół tematyki parad i marszów?
A jest tam jakiś spis treści do sfotografowania? ;)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: QueerStoria

Post: # 137155Post Hebius »

Spróbuję, ale nie wiem, czy będzie dobrze widać. Parada to temat, który zajmuje chyba najwięcej miejsca. I materiały związane z "Inaczej.
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: QueerStoria

Post: # 173253Post Czarek90 »

Prawdopodobnie sprawa ta pojawi się za rok lub dwa również w wątku "Gejowszczyzna książkowa" ;) Póki co jednak tę (między innymi) gejowszczyznę w obszarze queerstorii zapowiadają przyznane na dniach stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia. Wśród stypendystów i stypendystek są: Joanna Ostrowska i Mathias Foit:
9. Mathias Foit (literatura)
Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest doktorantem na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim i stypendystą niemieckiej Fundacji im. Róży Luksemburg. Bada queerową historię byłych terenów niemieckich od początku XX w. do lat dyktatury nazistowskiej. Najbardziej interesują go przestrzenie i organizacje queerowe, jak również związki niemieckiego ruchu homoseksualnego z nacjonalizmem.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871- 1949” (część I).
13. Joanna Ostrowska (literatura)
Doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu. Obecnie należy do najważniejszych badaczek i badaczy zbrodni nazistowskich na świecie. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną oraz współtworzyła liczne przedstawienia teatralne.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871- 1949” (część II).
W obu przypadkach (domyślam się, że to wspólne działania podzielone na rzecz otrzymania stypendiów na dwie części) projekt
zakończy się stworzeniem archiwum queerstorycznego miasta Wrocławia i Dolnego Śląska, publikacją wyników badań oraz serią wydarzeń kulturalno-artystycznych popularyzujących historię queer na Dolnym Śląsku w XX wieku.


Link do artykułu: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/s ... -laureatow
Link do listy z projektami: https://www.wroclaw.pl/beta2/files/doku ... ojekty.pdf
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: QueerStoria

Post: # 173267Post Hebius »

Co mi przypomina, że któregoś roku dofinansowałem (nawet już nie pamiętam gdzie, na Wspieram.to?) powstawanie historii queerowej Górnego Śląska, ale chyba nie dożyję finalizacji projektu.
ODPOWIEDZ