Świat Młodych

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Świat Młodych

Post: # 77554Post Hebius »

Dzięki prowadzącemu fanpage Świata Młodych na FB znów można trzy razy w tygodniu, w każdy wtorek, czwartek i sobotę, przeczytać nowy/stary numer gazety. Podobna akcja była w zeszłym roku, dzięki czemu przypomniałem sobie kilka komiksowych historyjek... i zostałem zmuszony do kupna "Burzy w zlewozmywaku", bo w sieci zabrakło numerów z końcowymi odcinkami zabawnej powieści Ewy Nowackiej.
Świat Młodych pisze:Tym razem cofniemy się do roku 1976 czyli numerów ze złotego okresu Gazety gdy drukarnie miały nowe maszyny i nie brakowało pieniędzy na papier i farby, a wyglądu numerów pilnowali m.in. Redaktorzy Papcio Chmiel, Pan Tadeusz Baranowski i Pani Szarlota Pawel. Jakiś czas temu zauważyłem, że akurat ten rok pasuje do obecnych dat i będę się starał tych dat trzymać tak abyśmy mieli numer w każdy wtorek, czwartek i sobotę (aż do połowy sierpnia). (...) Do tej ponownej publikacji zmotywował mnie Pan Tadeusz Baranowski, który zgodził się abym opublikował na profilu numery z drugą serią jego autorstwa. Serią kultową w której prawie każdy kadr nawet samodzielnie umieszczony bawi. Bardzo dziękuję tutaj jeszcze raz! Najpierw jednak pojawi się kilka numerów autorstwa Wielkiego Papcia Chmiela. (...) po serii z Kudłaczkiem i Bąbelkiem na arenę wkroczą numery, które będą się kończyły przygodami Kajka i Kokosza od Mistrza Janusza Christy. Piękne kolory i cudowne przygody zawitają tu już wkrótce. (...) Godziny publikacji będą różne w zależności od tego kiedy dopadnę numer w kiosku, także bądźcie w gotowości 😉. Zapraszam
https://www.facebook.com/fanklubswiatam ... 7028903766

Z początku bardziej niż na komiksy, które pewnie już czytałem i to nie raz, czekałem na odcinki Pięciu minut z Magdą. Już w dzieciństwie miałem słabość do tej dziewczyńskiej lektury, a ostatnio jakby mi się to nasiliło :D
Niestety nadal nie wiem, kto pisał te wszystkie pamiętnikarskie kawałki.

Od dzisiaj znów sięgam po nowe numery przede wszystkim dla komiksu, albowiem w dzisiejszym niegdysiejszym (1917-04-10) numerze "Świata Młodych" pierwszy odcinek przygód Bąbelka i Kudłaczka.

Już zapomniałem, jakie to było dobre :D

Opowieści dziadka Hieronima: Skąd się bierze woda sodowa
Wieczór 1, odc. 1 P.T. Miłe złego początki
(tekst & rysunki T. Baranowski)

Dla osób etycznych i praworządnych, którzy brzydzą się łamaniem praw autorskich - udostępniane skany całych numerów to czyste piractwo, ale akurat w części komiksowej nie, bo T. Baranowski dał temu swoje błogosławieństwo.

KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ ROZMIAR OBRAZKA
Obrazek


Kolejne odcinki w każdy wtorek-czwartek-sobotę na FB
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Świat Młodych

Post: # 77556Post w300 »

Fanie mieliście w tamtych czasach miejskie dzieciaki u mnie na wiosce nie było kiosku ruchu aby to kupić :lol:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 77559Post Hebius »

Ja w tamtych czasach też mieszkałem na wsi, ale takiej lepszej. bo mieliśmy nie tylko zwykły kiosk w centrum, ale nawet klub RUCH-u :P
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Świat Młodych

Post: # 77565Post w300 »

No klub ruchu u mnie tez byl ale to bylo jakieś lata 80-90 . A wtedy byla moda na plakaty z gazet na które zawsze czatowałem .Razem, Zarzewie, Zielony Sztandar, Weekend,Dziennik Ludowy. Potem to wszystko wieszało sie na sciany mialem od podłogi do sufitu tak wytapetowane.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 77573Post Hebius »

Jak mój młodszy brat. Teraz sobie z niego czasem żartuje, że miał przylepiony nawet plakat Limahla :D

Taki:
Obrazek
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 77729Post Hebius »

albowiem w dzisiejszym niegdysiejszym (1917-04-10) numerze "Świata Młodych"
Errata.
Oczywiście chodziło o numer z soboty 1976-04-10. :oops:
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Świat Młodych

Post: # 77741Post Czartogromski »

To jest nic, ja pamiętam czasy, kiedy setki klonów Limahla chodziły po ulicach :mrgreen:
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Świat Młodych

Post: # 77894Post w300 »

Tez miałem jego plakat ale bardziej po to aby wypełnił miejsce na ścianie. Wtedy nie był w moim typie
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 108944Post Hebius »

Od poprzedniej soboty znów można czytać pełne numery Świata Młodych na FB - tym razem z 1984 roku.
Na ostatniej stronie jest komiks "Piętnastoletni Kapitan" adaptacja powieści Juliusza Verne opracowana przez Tadeusza Raczkiewicza,

https://www.facebook.com/fanklubswiatamlodych
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4797
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Świat Młodych

Post: # 108954Post bolevitch »

ja zacząłem lekturę ŚM pewnie gdzieś koło 88... czyli sama końcówka zapewne... Do kiedy to się ukazywało?
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1246
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Świat Młodych

Post: # 108955Post Achim »

Limahl :serce:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 108957Post Hebius »

bolevitch pisze: 26-03-2022 18:01:21 ja zacząłem lekturę ŚM pewnie gdzieś koło 88... czyli sama końcówka zapewne... Do kiedy to się ukazywało?
1949–1993
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4731
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Świat Młodych

Post: # 130181Post jordi »

Nie wiem czy wiecie ale archiwalne numery „Świata młodych” są zdigitalizowane włącznie z numerami specjalnymi („Bazar”).
https://archive.org/details/swiat-mlodych

Miłej lektury!
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13163
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Świat Młodych

Post: # 130182Post Hebius »

A tak, znam to. Mocno niekompletne archiwum, ale lepszy rydz niż nic.

Trochę zdigitalizowanych numerów jest też tutaj (obie kolekcje oparte chyba na tych samych zbiorach):
https://mega.nz/folder/i4lWUCBR#RKslEdRX0O-qzFbVkPet8g
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
ODPOWIEDZ