Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125765Post marcin »

Moim zdaniem sensem tego tematu jest napisanie coś o danym muzeum, czy się poleca, czy odradza, co tam ciekawego itp. Wpisanie tylko nazwy to tak trochę bez sensu.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4806
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125773Post jordi »

Ja sens widzę taki, że domyślnie skoro ktoś zabiera głos to uważa, że dane muzeum jest warte uwagi. Tak zakładam. O istnieniu takiego muzeum wcześniej nie wiedziałem więc wartość informacyjną taka wypowiedź jednak ma.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125795Post marcin »

W tym sensie tak. Ale jednak napisać jedno zdanie więcej by nie zaszkodziło.

A teraz uzupełnienie:
Podziemna Trasa Turystyczna w Jarosławiu

Jarosław ma aż dwie podziemne trasy turystyczne! Bardzo lubię tego typu zabytki, do dziś pamiętam podziemia m.in. w Lublinie czy Kłodzku, ale największe wrażenia wywarły na mnie Podziemia Kredowe w Chełmie.
W Jarosławiu te które byłem zaaranżowane są na muzeum historii miasta - muzeum nie robi aż takiego wrażenia jak muzeum w Radomiu, ale też ciekawe, zwłaszcza sala opowiadająca o groźbie praktycznego zawalenia się miasta.

Bardzo dobrze przygotowany audioguide - podaje najistotniejsze informacje w danej sali, i potem albo idziemy do kolejnej, albo - jeśli dana sala nas interesuje - to możemy wysłuchać wersję rozszerzoną.

Jarosław ma jeszcze drugie podziemia - surowe, nie muzealne. Niestety tam nie było dane mi wejść, za mało czasu (tam trzeba czekać aż się zbierze grupa, bo samemu nie można), choć miałem na Jarosław około 6 godzin. No ale to tez pokazuje że w miasteczku jest co oglądać.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125845Post Hebius »

Jarosław co najistotniejsze ma świetny festiwal.
Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu – Pieśń Naszych Korzeni.
Obrazek
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4806
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125906Post jordi »

Coś kojarzę. Warsztaty chorałowe prowadzi tam Marcin Bronus-Szczyciński. Ciekawie opowiada o chorałach.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125945Post Achim »

Niedzielny poranek spędziliśmy w fantastycznym Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie mnie poruszyła wystawa scenografii teatralnych Józefa Szajny w setną rocznicę urodzin Twórcy. Autorzy ekspozycji podkreślili znaczenie Jego obozowej młodości w późniejszej twórczości teatralnej . Poza tym były gry interaktywne, sprawdzające naszą znajomość gwary śląskiej, wystawa polskiego malarstwa i multimedialna wystawa, poświęcona skomplikowanej historii Śląska
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125948Post marcin »

Pierwszy raz byłeś?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125949Post Achim »

Tak :oklaski:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125960Post marcin »

Lepiej późno nic wcale :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 125961Post Achim »

Jestem pod wielkim wrażeniem
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126345Post marcin »

Muzeum Krakowa
Oddział Główny - Pałac Krzysztofory


Jak to się stało że dopiero teraz tu trafiłem :shock:
Wspaniałe muzeum, w stylu Muzeum Warszawy, tak samo jak w Warszawie lekko chaotyczne ale bardziej kompletne. Jest wczesna historia miasta, ale więcej jest o czasach dzisiejszych - jest Kraków akademicki, Kraków przemysłowy, duchowość Krakowa, tereny zielone Krakowa, Kraków się bawi, słynni ludzie związani z Krakowem... Mnóstwo czytania i oglądania.

Podobało mi się że muzeum dba o różne punkty widzenia - np. w dziale Duchowość Krakowa jest oczywiście o JP 2 (trudno sobie wyobrazić aby nie było), ale jest też informacja o tym że w mieście wzrasta liczba ateistów i jest organizowany Marsz Świeckości. W dziale Kraków Obywatelski nie zabrakło informacji o niedawnym strajku kobiet. Itd. itp.

Bardzo polecam! Byłem 3 godziny i już musiałem iść bo byłem umówiony z kumplem na spacer na Zakrzówek. Jestem teraz wszechstronnie wyedukowany w temacie pt. Kraków :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4806
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126360Post jordi »

A w podziemiach Rynku byłeś?
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126364Post marcin »

Tak ale dawno.
Musiałbym sobie odświeżyć.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4806
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126365Post jordi »

Pamiętam gdy odkopywano to wszystko, zrobili wystawę w Pałacu Pod Krzysztofory właśnie. Oprowadzał archeolog, który uczestniczył w tych pracach i mówił bardzo ciekawie o odkryciach pod Rynkiem. Później te eksponaty umieszczono w podziemiach rynku i miałem okazję zwiedzać z przewodniczką. Niby mówiła to samo ale już bez tej pasji i brzmiało to mniej ciekawie.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8868
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126367Post Walpurg »

Stare miasta, średniowieczne czy jeszcze bardziej starożytne, są palimpsestami. I zawsze pozostają pytania: czy, co i jak udostępniać. Rynek a tu nagle mamy podziemia. Pamiętam, ze była wielka dyskusja o tym, co z tym zrobić: zasypać czy w ogóle odkryć i tym samym zniszczyć płytę Rynku, czy właśnie udostępnić jako podziemia.

Niedawno w Rzymie McDonald`s stawiał restaurację i kopiąc fundamenty natrafili na fragmenty odgałęzienia Via Appia Antica z II-I pne. W efekcie stoi teraz mak ze szklanymi podłogami :)
https://www.youtube.com/watch?v=Faz7aCs1Gj4
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126379Post żmij »

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Nieduże, ale ładne muzeum od 15 lat zajmujące kamienicę po drodze do parku solankowego. Wystawa stała to galeria Młodej Polski, jest Wyspiański, Boznańska, Tetmajer, Dunikowski. Obecnie wystawy czasowe: fotografie Tatr, wystawa pokonkursowa sztuki ludowej (rzeźba, zdobnictwo, kowalstwo, haft, koronka). Urzekające bilety odrywane z takiej długiej taśmy, liczącej sobie na pewno kilkadziesiąt lat.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126380Post marcin »

Widać zwiedzających niewiele skoro im jeszcze bilety z czasów komuny zostały :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126384Post żmij »

A szkoda. 8 zł za bilet normalny (zakręcona pani i tak nam policzyła ulgowe po 6 zł) to raczej majątek nie jest, a w mieście pełno ludzi było - bo to uzdrowisko. Jak ktoś jedzie na 2 czy 3 tygodnie do sanatorium to chyba mógłby znaleźć godzinkę albo i mniej na wizytę w muzeum.
Poza tym jeszcze Kujawskie Centrum Kultury ze stałą wystawą o wydobyciu soli, a czasowa to było kilka prac Beksińskiego i twórców, którzy nim się inspirują. A, no i Instytut prymasa Glempa, również w tym Centrum - coby nie mówić trochę ładnych rzeczy na wystawie jest. A wstęp bezpłatny.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126390Post marcin »

Mógłby znaleźć godzinkę na muzeum ale nie oszukujmy się: muzea to jest dość elitarna rozrywka i zdecydowaną większość osób muzea nudzą i do nich nie chodzą.

Dużo ludzi jest co prawda w przybytkach typu Centrum Nauki Kopernik no ale to nie jest typowe muzeum.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8868
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 126391Post Walpurg »

Makdonaldyzacja. Wszystko musi być na filmikach, byle niczego nie przeczytać, nawet opisu pod eksponatem.

To jak ze współczesnymi "turystami" i "podróżnikami", którzy nie czytają przewodników tylko kierują się wyłącznie filmikami z youtuba. A ktoś kręci przewodnik po mieście X, w którym był raz przez dwa dni, i sam widział filmiki nakręcone przez ludzi, którzy byli tam też raz przez dwa dni itd itd. I mamy takie popłuczyny po popłuczynach. No ale jak się nakręci filmik "Przewodnik po X" to już można uchodzić za znawcę.
ODPOWIEDZ