Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159293Post gaynau »

Ja nadal nie wiem, skąd myśl, że jak czegoś nie robię, to ma być zaorane.
Za wszystko się płaci, a jakimś cudem te miejsca, które generują najwięcej strat są darmowe (nawet jeśli tylko w jeden dzień tygodnia).
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13583
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159295Post Hebius »

Utrzymanie szlaków turystycznych w stanie, który umożliwia ich przejście generuje koszty. Nie mówiąc już o akcjach TOPR czy GOPR.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159296Post gaynau »

Do większości PN (jeśli nie do wszystkich) obowiązują płatne wejściówki.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159297Post marcin »

Do większości PN wejście jest bezpłatne.
Płatne wejściówki są raptem do kilku parków.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13583
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159298Post Hebius »

Wejściówki do PN pokrywają pewnie wydatki w takim samym zakresie, co bilety do muzeum, czy skansenu.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159300Post marcin »

Zapewne.
W dodatku wejściówki są tylko do najpopularniejszych parków, typu Tatrzański, Karkonoski, Słowiński. Do większości wstęp jest bezpłatny.
A nawet do tych płatnych opłaty pobierane są zwykle tylko przy najpopularniejszych wejściach, a na szlakach wejsciowych mniej popularnych opłat nie pobierają bo się nie opłaca stawiać tam budki i dawać tam człowieka.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8952
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160444Post Walpurg »

Może kogoś zainteresuje, na pewno Marcina:
❗PREMIERA❗

Już jest! Drugi tom dzieła Krzysztofa Pomiana „Muzeum. Historia światowa" poświęcony jest krótkiemu, lecz burzliwemu okresowi, który rozpoczyna się około 1789 roku, a kończy w 1850. To właśnie wtedy – w momencie rozkwitu idei wolnościowych i nacjonalistycznych – powstaje nowoczesne muzeum.
👉https://bit.ly/muzeum_historia_swiatowa_tom2
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160873Post marcin »

Tylko kiedy to wszystko czytać Walpie :)

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum ciekawe, ale jest niedosyt. Głównym punktem jest duża makieta Białegostoku z XVIII wieku, i za pomocą światła i dźwięku opowiadana jest historia miasta. Niestety - tylko z tego okresu. Wielka szkoda, że nie ma opowieści o całościowej historii miasta, tak jak to zrobiono np. w Płocku. No tym niemniej sporo rzeczy można się dowiedzieć - na czele z genezą nazwy miasta. Wbrew pozorom nie ma ona nic wspólnego z żadnym stokiem, wzgórzem ani górami :)

Oprócz tego jest wystawa o dawnym hotelu Ritz, fajnie oddano klimat dawnych czasów. Do tego jest wystawa wnętrz bogatych mieszkańców z XIX/XX wieku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Na początek dygresja: myślałem, że Białystok ma coś około 150 tys. mieszkańców. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że ma prawie 300 tys. :shock:

Jest to muzeum sztuki (malarstwo). Bardzo lubię muzea sztuki (to są moje ulubione), ale tutaj spore rozczarowanie: obrazów niewiele (całość w czterech niedużych salach), jest kilka znanych nazwisk, ale ogólnie kolekcja to dzieła nawet nie drugo-, ale wręcz trzecio- i czwartorzędne. Oczywiście nie oczekuję tutaj galerii malarstwa na miarę Krakowa czy Poznania, ale nawet na tle muzeów sztuki w takich miastach jak Lublin (miasto podobnej wielkości) czy Katowice, to Białystok prezentuje się wyjątkowo marnie. Żałuję, że zamiast tego muzeum nie odwiedziłem Centrum im. Ludwika Zamenhofa, gdzie jest wystawa o młodości Zamenhofa i o mieście z tego okresu.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160875Post gaynau »

Tak, to takie wasze Katowice.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160881Post marcin »

Katowic nie można rozpatrywać jako miasta mającego 300 tys., bo tutaj jest jeden wielki organizm miejski (jadąc autobusem miejskim nawet się nie zorientujesz kiedy jedno miasto się skończyło, a zaczęło drugie), więc znacznie sensowniej jest pisać o kilku milionach mieszkańców.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160883Post gaynau »

Nie no, jasne.
To może lepiej porównać do Lublina, Białystok jest mniejszy od niego o jedno Krosno 😬
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160885Post marcin »

No i porównałem do Lublina, bo to miasta podobnej wielkości.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1827
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160891Post Dorian_Gray »

ooo, a tydzień temu byłem w Toruniu na jednodniowej wycieczce i kilka placówek muzealnych odwiedziłem:
muzeum w Ratuszu, Muzeum Podróżników, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu,
Muzeum Twierdzy Toruń i Muzeum Historii Torunia ...


ostatni raz to byłem w Toruniu przy okazji Toruńskiego Marszu Równości w 2017 roku
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160892Post marcin »

5 muzeów w jeden dzień? :shock:
To ile czasu poświęciłeś na każde muzeum?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1827
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160893Post Dorian_Gray »

ale to są małe muzea, w porównaniu z takimi berlińskimi
tak od pół godziny do 45 minut
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 160917Post marcin »

Muzeum Historii Torunia zabrało mi dobre 2,5 godziny, tam jest z tego co pamiętam mnóstwo czytania.
Muzeum Okręgowe w ratuszu to piękna sztuka, też byłem ponad 2 godziny.

No ale zgadzam się że każdy zwiedza w swoim tempie i z różnym poziomem szczegółowości, że tak powiem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161093Post marcin »

"Obraz złotego wieku" (wystawa czasowa)
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie


Krótka recenzja to WOW :P
Jest to najkrócej mówiąc sztuka polska i związana z Polską XVI wieku (za panowania ostatnich Jagiellonów). Bardzo dużo malarstwa, ale nie tylko, są stare pięknie ilustrowane ręcznie pisane książki, stare XVI-wieczne atlasy geograficzne, wydania Biblii, modlitewniki (w tym oryginalny modlitewnik króla Zygmunta Augusta), są arrasy, rzeźby i dziesiątki innych eksponatów. Wrażenie robi ich pochodzenie: są eksponaty zapożyczone ze wszystkich najważniejszych muzeów w kraju, ale są i z British Muzeum, Oxford LIbrary, Luwru, Rijksmuseum w Amsterdamie, muzeum w Pradze i wiele innych (łącznie jak podają twórcy 450 rzeczy do obejrzenia).

W dużej mierze jest to sztuka sakralna, o czym lojalnie uprzedzam, jeśli ktoś ma na to uczulenie. Ale ja mam na to swój patent: w sztuce sakralnej, teoretycznie mogącej się wydawać mało ciekawej, warto przyglądać się małym detalom na obrazach i rzeźbach. Często można wypatrzyć ciekawe detale, mimikę twarzy, gesty. O np. coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Wisienką na torcie jest ostatnia sala wystawy. Pewno każdy kojarzy te głowy na suficie na Wawelu, bo każdy pewno był tam na wycieczce szkolnej :P Otóż teraz na potrzeby tej wystawy te głowy zdjęto (!!!) i można się im z bardzo bliska przyglądać :) Rewelacyjna sprawa, każda z tych głów jest absolutnie niepowtarzalna jak idzie o kształt twarzy, mimikę, nakrycie głowy lub jego brak itp.

Obrazek

Wystawę polecam każdemu kto choć minimalnie interesuje się sztuką w bardzo szerokim znaczeniu, także np. starymi książkami. Dodatkowo w gratisie dostaje się oczywiście piękne wnętrza zamku na Wawelu.

A na koniec zajrzałem jeszcze do ogrodów królewskich, jest tam obecnie plenerowa wystawa rzeźb Beksińskiego. Za Beksińskim przepadam, ale jego rzeźby - nie, jestem na nie. Za duży poziom abstrakcji dla mnie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13583
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161094Post Hebius »

Szkoda trochę, że same stare pokazali. Jakby były jakieś nowe XVI-wieczne, to by dopiero było WOW.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12049
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161095Post marcin »

Ani ten komentarz śmieszny, ani mądry, Hebiusie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8952
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161098Post Walpurg »

marcin pisze: 28-09-2023 13:28:06 W dużej mierze jest to sztuka sakralna, o czym lojalnie uprzedzam, jeśli ktoś ma na to uczulenie.
Jak ktoś ma uczulenie, jest ignorantem i głąbem. Zdecydowana większość sztuki ma charakter sakralny. Chcąc go wyeliminować, trzeba by było wyrzucić 2/3 artefaktów Egiptu, Grecji, Rzymu, włoskiego i hiszpańskiego renesansu i baroku. Nie tylko zresztą o malarstwo i rzeźbę chodzi. A architektura (gotyckie katedry)? A muzyka Bacha? Niewiele by zostało dzieł sztuki spoza sakralnego kontekstu, i nie byłyby to rzeczy najwyższej próby.

Przecież skoro na chłodno potrafimy oglądać i zachwycać się sztuką wyrosłą ze starozytnych religii czy nawet współczesnych religii wschodnich, co za problem podobnie podejść do dzieł stworzonych w obrębie chrześcijaństwa? Złożeniem do grobu Caravaggia, Pietą Michała Anioła, Mesjaszem Haendla można zachwycać się w rówmym stopniu, gdy jest się wierzącym, jak i niewierzącym. Wiara nie ma tu w zasadzie znaczenia.

Czy Pieta jest gorszym dziełem niż Dawid, bo jest sakralna?
ODPOWIEDZ