Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10807
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 127903Post gaynau »

Tego o tej Pani nie wiedziałem( Wikipedia):
W 2002, wraz z 25 innymi osobami, była sygnatariuszką listu w obronie abpa Juliusza Paetza, podejrzewanego o seksualne molestowanie kleryków.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 128538Post marcin »

Aby zobaczyć jedną dużą pracę Abakanowicz, to przede wszystkim należy udać się do Poznania, do parku Cydatela.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 128887Post Dorian_Gray »

Dzisiaj wizyta w Muzeum Etnograficznym
sporo ciekawych wystaw https://ethnomuseum.pl/wystawy/
dla mnie najciekawsza: AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129033Post marcin »

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Wspaniałe muzeum. Bo i duża kolekcja malarstwa ze znanymi nazwiskami, i sztuka współczesna, i bardzo duży i ciekawy dział etnograficzny o Górnym Śląsku, i przyroda Śląska, i archeologia...

No i muzeum jest trójjezyczne - jest po polsku, angielsku i śląsku :P

Obrazek

Obrazek

I coś ze sztuki współczesnej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129037Post Hebius »

Jakiś cykl poświęcony Brunonowi Schulzowi?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129127Post marcin »

Słusznie kojarzysz Hebiusie. To wystawa czasowa "Schulz według The Krasnals"
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129525Post marcin »

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Ależ fajne muzeum. Taki skansen tylko w budynku :P
Są repliki wnętrza chat w skali 1:1 (można wchodzić), jest mnóstwo o dawnym życiu na wsi (te pułapki, sidła, wnyki, klatki na zwierzęta, nawet pułapka na niedźwiedzie była :P), jest sztuka ludowa i naiwna (m.in. Nikifor), są szopki krakowskie, i mnóstwo innych.

Muzeum tak tradycyjnie jak tylko można. Mnóstwo oglądania i czytania. Bez jednego monitora. I bardzo dobrze!
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129543Post Hebius »

Pamiętajcie, że od wczoraj przybyła w Warszawie kolejna atrakcja do zwiedzania: Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129548Post marcin »

Już lecę :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 129549Post w300 »

Kościoły pustoszeją to dobrze ze jakoś to próbują zagospodarować
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130241Post marcin »

Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Dobry przykład jak zrobić ciekawe muzeum mając bardzo mało eksponatów. Można się dużo dowiedzieć o historii miasta i okolic, a wszystko to bez jednego monitora! :D odbywa się to zasadzie podświetlanych makiet, gdzie nagrani lektorzy opowiadają dzieje określonego miejsca (np. pałac, zameczek w lesie, główny kościół itp.). Mnie się podobało dużo bardziej niż te nowoczesne multimedialne muzea.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130248Post Hebius »

Starzy ludzie już tak mają, niechęć do nowinek technicznych.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130297Post marcin »

Do kindla się jakoś przekonałem więc twoja teoria jest dziurawa :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130298Post Hebius »

Wyjątek potwierdzający regułę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130304Post marcin »

Nie, wyjątek nigdy nie potwierdza reguły. To powiedzenie jest wyjątkowo durne.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130643Post marcin »

Muzeum Historii Katowic
(nie mylić z Muzeum Śląskim)

Jeżdżąc po Polsce odwiedziłem m.in. Muzeum Warszawy, Muzeum Krakowa, Muzeum Historii Radomia... A ponieważ pogoda nie zachęca do wyjazdów (w przeciwieństwie do jazzik nie uważam że czas gdy jest szaro i ponuro i o 16 robi się ciemno jest dobrym czasem na wyjazdy :P), to uznałem że pora odwiedzić muzeum u siebie :)

Muzeum jest wspaniałe. Pierwszy główny dział to wnętrza mieszczańskie w Katowicach z przełomu XIX i XX wieku. Drugi to szczegółowa historia Katowic. Ten drugi dział jest bardzo w stylu Muzeum Historii Radomia, całość jest poukładana chronologicznie i nie tak chaotyczna jak w Muzeum Warszawy. Jest trochę multimediów ale nie przytłaczają i nie są najważniejszym elementem. Do tego bardzo fajny nietypowy audioguide w formie filmików wyświetlanych w każdej sali. Ogólnie świetne muzeum, spędziłem ponad 3 godziny.

We wnętrzach mieszczańskich zaskakuje brak łazienki, jedynie kąciki toaletowe
Obrazek

I w wersji bogatszej :P
Obrazek

W części historycznej nie zabrakło mojego ulubionego elementu, oryginalnych tabliczek, tutaj z okresu gdy miasto nazywało się Stalinogród
Obrazek

Do tego sporo o tramwajach i kolei w Katowicach.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130659Post Walpurg »

MHK ma też sporą kolekcję portretów namalowanych przez Witkacego - raz w roku je wystawia.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4499
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130661Post uzytkownik_konta »

W sumie to z tymi toaletami dobrze oddaje różnicę pomiędzy myśleniem kategoriami estetyki i funkcji. "Tak, ale kibla nie mieli" to dość miażdżąca odpowiedź na te wszystkie "Patrz jak łanie, jakie wszystko zdobione, jaki przepych; ja to się chyba urodziłem w złej epoce".
marcin pisze: 20-11-2022 20:47:22 odbywa się to zasadzie podświetlanych makiet, gdzie nagrani lektorzy opowiadają dzieje określonego miejsca (np. pałac, zameczek w lesie, główny kościół itp.). Mnie się podobało dużo bardziej niż te nowoczesne multimedialne muzea.
Ja mam przede wszystkim problem z tymi multimedialnymi muzeami, gdzie monitory są wykorzystywane w charakterze przewijanych tabliczek ze ścianą tekstu. Po pierwsze, po cholerę kupować monitor, żeby wyświetlać tekst. Kompletne marnotrawstwo technologii, skoro się ją już kupiło i wdrożyło. Po drugie, zawsze mam poczucie, że te ściany tekstu to trochę oszukiwanie. Jednak wydaje mi się, że ekspozycja powinna być tak skonstruowana, żeby samą swoją konstrukcją opowiadała jakąś historię, coś przekazywała, pozostawiała jakieś wrażenie. Dołączanie do tego książki w formie tabliczek / ekranów, tłumaczącej jak to rozumieć, to pójście na łatwiznę.
To był mój wielki problem z Centrum Pieniądza NBP, gdzie byłem stosunkowo niedawno. To trochę podręcznik historii gospodarczej wyświetlany w formie tekstowej, plus eksponaty występujące w charakterze obrazków w tym podręczniku. Pomijam zbiór eksponatów typowo numizmatycznych, który jest w pewnym sensie całkowicie osobnym muzeum, tylko występującym w tych samych salach. Punkty styczne między tymi dwoma wątkami są pojedyncze.
Tak nawiasem, największe wrażenie tam i tak zrobił na mnie jeden dokument, niebędący bynajmniej główną częścią ekspozycji:

Obrazek

29.08.1939 - centrala NBP instruuje oddziały terenowe, że gdyby wystąpiły czasowe trudności, np. potrzeba przerwania działalności oddziałów, zamknięcie kancelarii notarialnych itd., inkasować i protestować dokumenty można za pośrednictwem poczty. Ponadto sprawny obrót musi być utrzymany, więc gdyby na terenie niektórych z nich chwilowo nastąpiły trudności w komunikacji, oddziały mogą korzystać ze specjalnych pełnomocnictw. Innymi słowy, jest 29.08.1939 r. i bank centralny jest przekonany, że wobec nadchodzących przejściowych trudności należy przedsięwziąć kroki w celu ograniczenia ich wpływu na sytuację gospodarczą.
Pewną kontynuacją tego wątku był dokument, w którym raportowano sytuację dotyczącą wywożonych rezerw - że np. autobusy załadowane złotem, które powierzono panu takiemu a takiemu, dojechały do tego a tego miejsca. Pozwala się trochę postawić w sytuacji tego pana takiego a takiego, który pewnego dnia przychodzi do pracy i informują go, żeby był przygotowany na przejściowe trudności; "tu jest taki okólnik dyrektora, pan potwierdzi przeczytanie, ale pewnie nie będzie potrzebny, ale wie pan, lepiej być ostrożnym". Następnego dnia przychodzi do pracy i mówią mu, żeby zostawił wszystko i natychmiast się przedzierał jakimś zarekwirowanym autobusem ze złotem do Rumunii i niech zadzwoni jak dojedzie.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 130667Post marcin »

Walpurg pisze: 26-11-2022 18:17:18 MHK ma też sporą kolekcję portretów namalowanych przez Witkacego - raz w roku je wystawia.
A tak, było kilka, m.in. portret Korfantego autorstwa Witkacego. Plus kilka innych.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 132296Post marcin »

Olkusz ma mnóstwo muzeów jak na tak małe miasto ;)
Jest Afrykanistyczne, twórczości Władysława Wołkowskiego, Mineralogiczne, Podziemny Olkusz, Regionalne, Pożarnictwa... :shock: Nie sposób było zobaczyć wszystkiego, ale co nieco się udało :P

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Ponoć główny muzealny magnes w Olkuszu, na mnie zrobiło umiarkowane wrażenie, ale może dlatego że nigdy jakoś specjalnie Afryką się nie interesowałem. Jest sporo sztuki, maski, figurki, fetysze (ale w pierwotnym znaczeniu :P), ubiory... Jest nawet w miseczce oryginalny piasek z Sahary, a przynajmniej tak twierdzi tabliczka :P Dotknąłem, faktem jest że ma inną fakturę i inny kolor niż nasz piasek.

Kilka fotek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ