Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138876Post Hebius »

W Replice #101 (01/02 2023) Bartosz Żurawiecki przygotował omówienie sześciu tęczowych tytułów (na czerwono zaznaczam przegapione u nas). Tragicznie to wygląda.

1. Michał Witkowski, Tango Znak 2022
Nie pierwszy to nieudany kryminał Witkowskiego - ostrzega Piotr Sobolczyk już w pierwszym zdaniu swojego tekstu. A dalej mamy: "Tango" zawodzi (nomen omen jak drugorzędni śpiewacy opisani w powieści) na co najmniej czterech polach.)

2. Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska, Mów o mnie ono W.A.B. 2022
Świetnie napisana "książka akcji non-fiction" - zachwala Mariusz Kurc. Czyli tytuł nie dla tutejszych transfobów.

3. Urszula Chylaszek, Kanska. Miłość na Wyspach Owczych Wyd. Poznańskie 2022
Reportaż z mało znanego kawałka Europy. Warto przeczytać - konkluduje Anna Maria Łozińska.

4. Edouard Louis, Zmagania i metamorfozy kobiety Wyd. Pauza 2022
Tomasz Charnas w ucieka od zdecydowanej oceny tej cieniutkiej broszurki, więc sami musimy zdecydować, czy warto dać 34,90 zł za 80 stron, na których Louis zajmuje się analizą życiowych wyborów własnej matki.

5. Zyta Rudzka, Ten się śmieje, kto ma zęby W.A.B. 2022
Z opisami lesbijskiego seksu.
Czyta się niczym w hipnotycznym transie - zachwala Bartosz Ż, wróg czułostkowości i kiepskich metafor.

6. Becky Albertalli, Adam Silvera, To właśnie my We need YA, 2022
Obrazek
Kontynuacja powieści "A jeśli to my".
Michał Paweł Urbaniak woli tom pierwszy.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8913
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138877Post jazzik »

Czytałam "Krótką wymianę ognia" Zyty Rudzkiej i wyłonił mi się z tej książki obraz autorki jako wulgarnej erotomanki (i to dosłownie z powodu języka), więc bez przejrzenia w księgarni by się nie obyło a i tak pewnie zapomnę o tej książce, bo słynne "Cukry" mnie rozczarowały.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138878Post Hebius »

:D

Cytując Bartosza Ż.
Tak jak i cała reszta, tak i sceny lesbijskiego seksu opisane zostały językiem hardym, dosadnym, mięsistym ("Przylazła, mokrawa, zgrzana. Lizała mnie długo w pokracznym ukłonie, gdyby była chuda wszędzie by się złamała")
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138879Post Czarek90 »

W ostatnich dniach przeglądałem w Empiku "Mów o mnie ono". (Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska W.A.B. 2022). Stwierdziłem, że jak ogarnę stos książek czekających w kolejce do czytania (od kilku dni próbuję przejść przez nowego Wichę), to wtedy kupię też ONO. ;)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138914Post Hebius »

Powodzenia.

Mnie kusi Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego - chociaż wiem, że jestem za głupi na taką pozycję i niewiele zrozumiem (o ile cokolwiek w ogóle*) z publikowanych tam tekstów.

Obrazek
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją dr. hab. Jacka Kopcińskiego, prof. ucz.

ISBN: 978-83-7982-449-6
Seria: Jubileusze

Narodowe Centrum Kultury
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Format: 176 mm x 250 mm
Liczba stron: 340
Cena 45 zł

W tomie zawierającym oryginalne teksty napisane z okazji setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego autorzy na nowo odczytują dzieła wyjątkowego twórcy. Motywem przewodnim publikacji jest dom poety. Interpretowany jest bardzo szeroko – jako materialne miejsca zamieszkiwania artysty w Warszawie i w odwiedzanych w czasie podróży zagranicznych miastach i jako miejsce jego działalności teatralnej. Dom poety to także metafizyczne przestrzenie artystycznej twórczości autora. Opisany w esejach chociażby świat poezji lingwistycznej, tradycji literackiej i teatralnej oraz inne światopoglądowe, filozoficzne i psychologiczne zadomowienia artysty intrygują nie tylko wielbicieli jego twórczości.
_____
* może chociaż wstęp ministra Glińskiego?

.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138915Post Hebius »

Anouk Herman, Nigdy nie będziesz szło samo
brak nazwiska tłumacza_ki - czyżby osoba autorska napisała to po polsku?

Obrazek
Katuchna Zygler, dziewczyna w spektrum autyzmu, mieszka na osiedlu familoków. Czuje się samotna, a jedną z jej ulubionych rozrywek jest czatowanie z obcymi w internecie. Przed świętami Bożego Narodzenia dziewczyna poznaje Sobakę – anarchistę żyjącego na skłocie. Nastolatkowie postanawiają spotkać się osobiście, ale po wspólnie spędzonym wieczorze zapominają wymienić się kontaktami. Kilka dni później Katuchna dowiaduje się, że Sobaka zaginął. Łączniczką pomiędzy Katuchną a skłotem jest Melody, aktywistka marząca o karierze naukowej. W życiu Katuchny pojawia się też Riko, osoba niebinarna, która dopiero co odnalazła swoją tożsamość, oraz przebojowa Łanieczka, piercerka i nastoletnia matka zmagająca się z zaburzeniami odżywiania. Oboje okażą się wsparciem dla dziewczyny, która będzie musiała poradzić sobie z żałobą i na nowo zdefiniować to kim jest, odkrywając przy tym własną queerowość.
Seria: Neony
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2023-03-22
Cena detaliczna 44,99 zł
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8913
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138916Post jazzik »

Nie wiem, kto jest osobą tłumacką, ale chyba za bardzo usiłowało lokalizować powieść, bo familok pasuje do nastoletniej matki piercerki (nastolatki chyba nie mogą pracować w tym zawodzie?) niczym kwiatek do kożucha. 🤣
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138917Post Hebius »

Ale może to piercing w znaczeniu, że ona jest podziurawiona i zakolczykowana gdzie się tylko da :D
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138929Post Czartogromski »

Uwaga nieco z pobocza: w tytule widać jednak pewną bezradność języka wobec takich sytuacji gramatycznych, bo "będziesz szło' to jednak rodzaj nijaki, czyli w potocznym odbiorze niezwiązany z osobą (jeśli nie mówi się o dziecku). Z drugiej strony, gdyby słońce mówiło, to mówiłoby o sobie właśnie w ten sposób: byłom, będę robiło, będę szło i chyba słońcu nic to nie ujmuje.
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138930Post Czarek90 »

Anouk Herman jest z PL ;)
Studiowało (albo wciąż studiuje?) na Uniwersytecie Śląskim.
Obadałem je kilka miesięcy temu, kiedy wydało tomik
"RIGHT INTO POD TRAMWAJ"
Bo spodobał mi się jeden czy dwa wiersze opublikowane wówczas na FB.


Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138953Post Hebius »

I nie wspomniałeś na Forum! Nieładnie, nieładnie :nienie:

Dla porządku - w Narodowym Centryuum Kultury ukazał się w zeszłym roku tom poświęcony Konopnickiej. Ale pewnie w tak szacownym wydawnictwie, w publikacji opatrzonej wstępem samego ministra Glińskiego nie będzie żadnych tekstów poświęconych tak nieistotnej kwestii, jak znajomość poetki z Dulębianką.

Konopnicka – raz jeszcze

Obrazek
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Marii Jolanty Olszewskiej

Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 978-83-7982-448-9
Seria: Jubileusze
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Format: 176 mm x 250 mm
Liczba stron: 500
Cena 54 zł

Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością. Zaprezentowane spektrum interpretacji wybranych dzieł, ich recepcji i edycji, odpowiada wielości zainteresowań kulturowych i społecznych autorki. Daje się ona bliżej poznać nie tylko jako wrażliwa poetka i pisarka utworów dla dorosłych i dzieci, lecz także jako m.in. krytyczka, redaktorka i tłumaczka z kilku języków obcych. Wieloletnia podróżniczka po Europie okazuje się wnikliwą obserwatorką krajobrazów, mieszkańców i kultury odwiedzanych miejsc, czemu daje wyraz w powstających na bieżąco literackich impresjach, reportażach i korespondencji. Czytana przez wszystkich, zarówno zwolenników, jak i przeciwników w swoich czasach ma doskonałą okazję raz jeszcze na dobre zagościć w czytelniczej świadomości współczesnego odbiorcy.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138959Post Hebius »

Lećmy dalej.

W zapowiedziach pojawiła się kolejna książka Rachael Lippincott dla młodych lesbijek.

Rachael Lippincott, Lista szczęścia
przekład Maciej Potulny

Obrazek
Szczera, płynąca wprost z serca historia o miłości, o tym, kim naprawdę jesteśmy i kogo kochamy, oraz o życiu po utracie najbliższej nam osoby.

Emily i jej mama zawsze uważały się za szczęściary. Nie tylko za sprawą ćwierćdolarówki, która zawsze zapewniała im wygraną w ich ukochanym bingo. Ale szczęście mamy wyczerpało się trzy lata wcześniej, kiedy przegrała starcie z rakiem i odeszła bezpowrotnie.

Główną bohaterkę poznajemy latem poprzedzającym powrót do ostatniej klasy szkoły średniej, a Emily tego powrotu nie wyczekuje ani trochę. Na oczach całej szkoły zrobiła coś, przez co rozstała się z Mattem – świetnym chłopakiem i ulubieńcem jej mamy – i zraziła do siebie wszystkich znajomych. Poza tym ojciec Emily postanawia wreszcie sprzedać rodzinny dom i pozbywa się rzeczy po matce; rzeczy, z którymi Emily wiąże wiele cudownych wspomnień. Dziewczyna jest zdruzgotana tym, że ma wyrzucić albo wydać tyle cennych pamiątek i ma wrażenie, że jeśli tak dalej pójdzie, po matce (jej przyjaciółce i powierniczce) zostanie jej tylko ćwierćdolarówka.

W maleńkim miasteczku Huckabee w Pensylwanii czuje się sama, samotna i wykluczona. Wszystko nabiera rumieńców, kiedy na lato przyjeżdża Blake, córka najlepszego przyjaciela ojca i dziewczyna, którą Emily znała w dzieciństwie. Równocześnie Emily znajduje wśród rzeczy po mamie pewną listę – listę zadań na lato stworzoną przez jej matkę przed ostatnią klasą, gdy miała tyle lat co Emily teraz. Blake wpada na pomysł, żeby Emily spróbowała tę listę powtórzyć, a dziewczyna zapala się do tego pomysłu. Dzięki temu Emily będzie mogła pozbyć się strachu przed pewnymi rzeczami, przypomnieć sobie, co to znaczy być radosnym i spontanicznym, a poprzez fakt dzielenia tych samych wariackich zadań poczuć, że dzieli z mamą podobne przeżycia.

Wraz z realizacją kolejnych zadań dziewczyna odkrywa w sobie mnóstwo emocji, które tłumiła przez ostatnie trzy lata, ale pogłębia też więź z Blake, która z dnia na dzień staje jej się coraz bliższa i to w sposób, o jakim Emily nawet nie pomyślała. Nagle Emily musi się zmierzyć z jeszcze jednym wyzwaniem – jak zaakceptować głęboko skrywaną część siebie, której nie zdążyła wyjawić osobie, z którą była najbliżej.

Wydawnictwo: Must Read
str. 376
Data premiery: 2023-03-08
cena sugerowana przez wydawcę 44,90 zł
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11898
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 138996Post marcin »

Zatrzęsienie tego.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139009Post Hebius »

No ba! A jest tego o wiele więcej, niż się tutaj na forum wspomina.

I nie wiem, czy dysproporcja książek z wątkami gejowskimi względem lesbijskich jest aż tak duża, jakby się zdawało.
___

Tanya Byrne, Afterlove
Tłumaczenie Agnieszka Kalus

Obrazek
Pierwsza wydana po polsku książka wielokrotnie nagradzanej autorki.

Poruszająca historia o stracie i miłości silniejszej niż śmierć.

Reflektory samochodów. Ostatnią rzeczą, jaką słyszy Ash, jest trzask tłuczonego szkła, gdy przednia szyba uderza w nią i niczym gwiazda rozpada się na milion kawałków. Ale udało jej się, wciąż tu jest. Chyba. A może nie?

To był jej ostatni sylwester na ziemskim padole. Po tragicznym wypadku Ash trafia do zaświatów, gdzie dołączyć ma do klanu żniwiarek dusz.

Ale dziewczyna nie może zapomnieć o swojej pierwszej miłości, Poppy, i zrobi wszystko, by znów ją zobaczyć. Nawet jeśli oznacza to, że spędzą razem tylko chwilę. Żywe lub martwe.

Ta książka o kochaniu, byciu kochaną i życiu pełnią życia jest jedną z najczystszych i najlepiej napisanych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałam. – Goodreads
Wydawnictwo W.A.B.
str. 384

Data premiery: 2022-10-26
cena sugerowana przez wydawcę 44,99 zł
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8913
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139012Post jazzik »

Hahaha, to brzmi tak kiczowato, w tym pozytywnym sensie (podobna kategoria to np. film "Uwierz w ducha"), że aż miałabym to ochotę przeczytać, ale dopiero na wyprzedaży, bo 45 zł. to spora przesada. :D
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139013Post Hebius »

A gdyby ktoś był ciekawy, co się cieszy największym uznaniem/zainteresowaniem wśród zamożniejszej i w pełni świadomej tęczowych obowiązków części naszej LGBTGiA+ społeczności dowie się tego z rankingu księgarni bearbook.pl (mozna kliknąć i domówić brakujące tytuły)

Obrazek

Tęczowe bestsellery 2022 roku

Obrazek Obrazek Obrazek
10. Bryan Washington - UPAMIĘTNIENIE
9. Emezi Akwaeke - ŚMIERĆ VIVEKA OJIEGO
8. Mark Gevisser - RÓŻOWA LINIA

Obrazek Obrazek Obrazek
7. Sylwia Chutnik - TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY
6. DEZORIENTACJE. Antologia polskiej literatury queer
5. Steven Rowley - GUJCIO

Obrazek Obrazek Obrazek
4. Michał Witkowski - TANGO
3. Joanna Ostrowska - ONI. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej
2. CAŁA SIŁA, JAKĄ CZERPIĘ NA ŻYCIE. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce

Obrazek
1. Edward Pasewicz - PULVERKOPF
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139014Post Hebius »

jazzik pisze: 10-02-2023 19:36:25 Hahaha, to brzmi tak kiczowato, w tym pozytywnym sensie (podobna kategoria to np. film "Uwierz w ducha"), że aż miałabym to ochotę przeczytać, ale dopiero na wyprzedaży, bo 45 zł. to spora przesada. :D
Jest serial z początków tego wieku :D - nawet zabawny - Trup jak ja (ang. Dead Like Me, 2003-2004) opowiadający o żniwiarzach (może w popkulturze/folklorze USA to popularny motyw?), ale tam bohaterka lesbijką nie jest. Żniwiarze zabierają dusze z ciała tuż przed zgonem człowieka i wysyłają w dalszą podróż.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139096Post Hebius »

Zauważyłem w Biedronce, ale nie mam i nie czytałem pierwszego tomu, więc się nie skusiłem

Benjamin Alire Sáenz, Arystoteles i Dante przepadają w toni życia
Przekład: Matylda Biernacka

Obrazek
Arystoteles i Dante zakochali się w sobie. Teraz muszą odkryć, co to właściwie znaczy budować związek w świecie, który zdaje się kwestionować ich istnienie.

Ari praktycznie przez całe liceum ukrywał to, kim jest. Zawsze był cichy i niewidzialny. Sądził, że ostatni rok w szkole będzie wyglądał podobnie. Ale coś w nim pękło. Coś się zmieniło i nie można tego cofnąć. Zakochał się w Dantem.

W jednym momencie odkrywa, że może mieć przyjaciół, przeciwstawić się dręczycielom i sprawić, że jego głos stanie się słyszalny. A do tego wszystkiego jest przy nim Dante. Marzycielski i dowcipny, potrafiący równie dobrze wzbudzić irytację i rozbudzić pożądanie.
Chłopcy są zdeterminowani, by wytyczyć sobie ścieżkę w świecie, który ich nie rozumie. Kiedy Arystoteles staje w obliczu szokującej straty, będzie musiał walczyć jak nigdy przedtem, aby stworzyć życie, które będzie prawdziwie szczęśliwe.

Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja docenionej przez krytyków, wielokrotnie nagradzanej powieści Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata to romantyczna i czuła opowieść, która z pewnością oczaruje fanów Adama Silvery.
We need YA
Liczba stron: 512
Data premiery: 2023-01-10
cena sugerowana przez wydawcę 49,90 zł
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139104Post Czarek90 »

Pierwszy tom pozytywnie mnie zaskoczył.
Mimo że zacząłem czytać z dystansem i bez większych oczekiwań,
że mnie to w ogóle wciągnie. Tymczasem – wciągnęło.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 139105Post Hebius »

Przekonamy się.
Bo jak nie będziesz miał u mnie dużego minusa :D
ODPOWIEDZ