Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8874
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175796Post Walpurg »

Brzmi intrygująco i ciekawie.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Gejowszczyzna książkowa - zapowiedzi

Post: # 175809Post Hebius »

F. T. Lukens chyba się dobrze sprzedaje, skoro Znak wydaje nową książkę autorki.
Opis powieści jest ciut enigmatyczny, ale z okładki aż wali po oczach męsko-męską miłością :D

Obrazek

F. T. Lukens, Na głębokich wodach
przekład Maciejka Mazan
Co łatwiej znaleźć na morzu – miłość czy śmierć?

Tal ma moc. Po pradziadku. Dziadek niestety wykorzystał ją, żeby spalić sąsiadujące kraje i sięgnąć po władzę absolutną, więc... Słabo. Mega słabo.

Jako że nikt nie chce powtórki z historii, chłopak od dzieciństwa ukrywa swoje zdolności, ale plotki i tak się roznoszą. Ludzie gadają. Mnożą się oskarżenia. Ktoś próbuje dźgnąć go nożem. A Tal zdradził się przed przystojnym więźniem z pirackiego statku, którego miał przesłuchać, a przypadkiem wypuścił.

Ups.
Wydawnictwo OdyseYA
str. 320
Data wydania: 10.04.2024
Cena detaliczna: 49,99 zł
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8874
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175813Post Walpurg »

To Wydawnictwo OdyseYA jest jakąś tęczową marką nobliwego krakowskiego Znaku?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175816Post Hebius »

Tak.
Znak Grupa Wydawnicza:
Znak
Znak Literanova
Znak Horyzont
Znak Emotikon
Znak Koncept
Znak JednymSłowem
Wydawnictwo Otwarte
& OdyseYA – nowa marka Znaku dla młodych dorosłych
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175828Post Czartogromski »

Sporo wydawnictw ma teraz imprinty z "YA" w nazwie.
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176361Post Czarek90 »

Spis treści nowej Repliki natchnął mnie, by sprawdzić w lupce, czy...
I okazało się, że faktycznie przegapiliśmy w gejowszczyźnie książkę
"Inny Poznań: Rozmowy z osobami LGBT", autor: Mike Urbaniak
Wydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania
Partner: Grupa Stonewall

Strona wydawnictwa z plikami do pobrania: wstęp i spis treści
https://sklep.wmposnania.pl/pl/p/Inny-P ... LGBT-/1277

Wywiad z autorem na kulturaupodstaw.pl
https://kulturaupodstaw.pl/inny-poznan- ... sob-lgbtq/


Obrazek



EDIT: Ok, teraz wpisałem w lupce "Inny Poznań" i mi wyskoczył post Hebiuska...
Ale jak wpisywałem Mike Urbaniak, to nic nie wyskoczyło, stąd myślałem, że przegapiliśmy...
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4510
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176363Post uzytkownik_konta »

Ale ten grzbiet na wizualizacji zrobili okropnie.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176367Post Hebius »

Anna Parsifal, Kurs intensywny
wyd. 2, poprawione, w wersji papierowej dostępne na Amazon.pl

Obrazek
„Gdy spotkają się dwie kobiety, tak trudno wyznaczyć granicę, tak łatwo o dwuznaczność.”

Anna trafia do Perugii w środku upalnego włoskiego lata. Znalazła się tutaj przez przypadek, lub raczej za sprawą swojej dziewczyny, która od zawsze marzyła o nauce włoskiego. I przypadkiem zakochuje się w innej kobiecie, swojej lektorce. Rodzi się między nimi szczególna więź.
Rok później Anna wraca do Włoch, aby raz na zawsze dowiedzieć się, czy może zdobyć serce tajemniczej włoskiej piękności. Czeka ją kolejny intensywny kurs: zarówno języka włoskiego, jak i wysublimowanej agonii niejednoznacznych kobiecych relacji.

Kurs intensywny to autobiograficzna powieść polskiej autorki piszącej pod pseudonimem. To opowieść o podróży ku sobie i o walce o prawo do swoich pragnień wśród wielu tabu. To książka dla tych, którzy dorastali między Stonewall a Love is Love, dla każdego, kto szuka własnej tożsamości i dla tych, którzy zastanawiają się, co się dzieje z niespełnioną miłością.

"Anna wraca do Perugii, gdzie rok wcześniej poznała Martinę, lektorkę języka włoskiego. Polkę i Włoszkę szybko połączyła szczególna więź. Co przyniesie ich kolejne spotkanie? Czy między nimi może zrodzić się coś więcej? Kurs intensywny to subtelne przedstawienie kobiecej nieheteronormatywności, to powieść o skomplikowanej relacji między dwiema kobietami, która dla obu bohaterek staje się lekcją o nich samych."

"Książka napisana w taki sposób, że bardzo płynnie, przyjemnie i szybko się ja czyta. Bardzo dobrze i prosto przekazane są emocje (również lęk związany z tym co dzieje się w relacjach), fantazje i marzenia. Podoba mi się też watek dotyczący seksualności. Przyjemna lektura, skłaniająca do refleksji."

"Wciągnęła mnie ta książka od pierwszej strony. Skrzy się emocjami, pytaniami i podróżą nie tylko przez Włochy i ich język, ale też w głąb samej siebie. Subtelnie i z werwą, chciałoby się rzec z włoskim temperamentem, opowiedziana historia niełatwej miłości. To powieść o wątpliwościach, o uczuciach dwóch kobiet, które pochodzą z dwóch różnych światów, mówią w trzech językach, a w języku miłości usiłują znaleźć wspólny dialog. Czy go odnajdą? Czy pozwolą sobie na to, żeby pójść za głosem serca? Sami się dowiedzcie. Ja wiem jedno - warto postawić na miłość zawsze! Miłość to miłość, bez względu na to kogo się kocha. Acha... koniecznie zaparzcie sobie do niej espresso, albo czytajcie z lampką prosecco pod reką!"

"Kurs intensywny to autobiograficzna powieść o kobiecej podróży ku sobie i miłości w kraju pełnym słońca, sztuki i pasji. To książka dla tych, którzy szukają swojego miejsca na świecie, dla tych, którzy nie boją się wyzwań i zmian, dla tych, którzy kochają włoski język i kulturę."

"Pełna emocji i szczera" LESBIreviewed
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176560Post Hebius »

Wydawnictwo Agora pisze:Sylwia Chutnik z wypiekami na twarzy przeczytała "Primadonnę" i przesłała nam taką rekomendację, że aż sami mamy ochotę kolejny raz czytać przedpremierowy tekst 🤩

💬 Eksces, przerysowanie. Polski kamp, może nieco zachowawczy, jest jednak pełen nieodmiennego uroku. I tak blisko świata wyobraźni.
Czytając biografię złotoustego Bogusława mamy przed oczami jego ciągłe odgrywanie. Eleganckiego pana z telewizji, ale nigdy geja. Międzynarodowej sławy krytyka muzycznego, ale z wiecznym kompleksem Polski. Nasz bohater wciąż się wymyślał, napinał, gubił tropy. Żył we własnych fantazjach, operowy w przesadzie i egzaltacji. Był jak queerowy szpieg w PRL-u, który nigdy nie dał się złapać. Aż do teraz. __
Sylwia Chutnik
A w nowej "Replice" można przeczytać fragment powieści. Z przypomnieniem uroczego faktu, że gdy w roku 1989 tygodnik Antena rozpisał wśród czytelniczek ankietę na mężczyzn, których by najchętniej wybrały na partnerów, pierwsze miejsce zajął Richard Chamberlain, drugie Tomasz Raczek, a trzecie Bogusław Kaczyński.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8914
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176569Post jazzik »

Czyli sami geje, biedne heteryczki. :D

Zaciekawiła mnie ta książka o Bogusławie Kaczyńskim, kto wie, czy nie odkupię z drugiej ręki, gdy znajdę w dobrej cenie.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176571Post Hebius »

Ja będę niczym Maiki polował na korzystną promocję :D - dam znać jeśli gdzieś wypatrzę.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8914
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176573Post jazzik »

W Empiku jest w zapowiedziach za 41,25 ale za pół roku będzie na Vinted, OLX itd. za 10-20 zł. Cena okładkowa 59,99; ma Agora rozmach. :D
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176586Post Czartogromski »

Obrazek
Jak się różnimy : gender oczami prymatologa / Frans de Waal ; z ilustracjami i zdjęciami autora ; tłumaczenie Mikołaj Golachowski. - Copernicus Center Press, 2023.
Rozdział 12: Seks z osobami tej samej płci. Zwierzęta powiewają tęczową flagą, s. 359-386
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176616Post Hebius »

Ale żeby już nawet osoby u zwierząt? Fiu, fiu, fiu! Co za uważność i uwrażliwienie na uczucia ssaków naczelnych!

Wracajmy jednak na zimie, czyli do najnowszego numeru Repliki, który dotarł do mnie poranną pocztą, mogę więc już omówić (streścić) część literacka magazynu.

Obrazek
Replika # 107 (styczeń/luty 2024)

Na str. 8 redakcja wspomina Roberta Samborskiego. autora dwóch biograficznych książek, który zmarł 22 grudnia w wieku 39 lat.

str. 24-27
Aleksandra Kluczyk przez 4 lata była pracowniczką seksualną. Opowiedziała publicznie o tym doświadczeniu. Współprowadzi popularny podcast „Dwie dupy o dupie” a pod koniec zeszłego roku wydała książkę „Niech żyją k*rwy”. Rozmowa Anny Marii Łozińskiej

str. 28-32
O biseksualnym przedwojennym aktorze Witoldzie Conti opowiada Marek Teler, autor jego biografii. Rozmowa Rafała Dajbora

str. 50-51
Celebryta PRL-u
Fragment biografii Bogusława KaczyńskiegoPrimadonna” autorstwa Bartosza Żurawieckiego

str. 66-68
recenzje
1. Derek Jarman – „Współczesna natura” (ha!art 2023)
Dziennik reżysera z lat 1989-1990. Lektura nie należy do najłatwiejszych - uprzedza Bartosz Żurawiecki - styl autora jest eliptyczny, metaforyczny, opowieści bez kontekstu i bliższych wyjaśnień. Bartosz uprzedza i rozgrzesza, bo to "prywatne dzienniki". Bym się nawet z nim zgodził, gdyby dzienniki zostały prywatnymi. W przypadku tekstów publikowanych obowiązuje jednak inne standardy. Wydawca odwalił lipę, której nie warto usprawiedliwiać.
2. Deesha Philyaw – „Sekretne życie pobożnych kobiet” (Czarne 2023)
Zbiór opowiadań tworzący bogatą galerię portretów kobiet, w tym kilku lesbijek. Bartosz Żurawiecki dzieli się jedynie niemożnością zrozumienia faktu, że dwie z nich wspominają z nostalgia zwyczaj wrzucania żywych krabów do wrzątku.
3. Izabela Morska – „1993. Maszynopisy” (Dom Literatury w Łodzi 2023)
Przemilczana historia alternatywna polskiej literatury - uważa Piotr Sobolczyk.
4. Mike Urbaniak – „Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+” (Wyd. Miejski Posnania 2023)
Po lekturze chciałoby się przeprowadzić do "tęczowej stolicy Polski" - wyznaje Michał Paweł Urbaniak
5. Tadeusz Sobolewski – „Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego” (Znak 2023)
Dla szukających pierwszego kontaktu z Białoszewskim biografia optymalna - twierdzi Piotr Sobolczyk.
6. Phil Stamper – „Golden Boys” (Jaguar, 2023)
Przyjemna lektura nie tylko dla nastoletniego czytelnika - podsumowuje Michał Paweł Urbaniak.
7. Tove Jansson – „Kobieta, która pożyczała wspomnienia” (Czarne 2023)
Literackie obrazki zwykłego życia, biograficzne okruchy związku Tove z Tuulikki Pietilą, niosące wg Olgi Masiuk czytelnikom przestrzeń, radość i wolność.
8. Adrienne Rich – „Zejście do wraku” (Ossolineum 2023)
Wiersze klasyczki radykalnej myśli feministycznej z tomu wydanego w1973 rok, ale ich aktualności i ostrości wyrazu często daleko współczesnej poezji - ocenia Małgorzata Tarnowska.
9. Dola De Jong – „Strażniczka domu” (Artrage 2023)
Opowieść o dwóch młodych kobietach mieszkających w Amsterdamie na przełomie lat 30. i 40. zeszłego wieku. Nawet po siedemdziesięciu latach od publikacji czuć wywrotowy ładunek tekstu - uważa Olga Masiuk.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176617Post Czartogromski »

Hebius pisze: 13-02-2024 01:14:48 Ale żeby już nawet osoby u zwierząt? Fiu, fiu, fiu! Co za uważność i uwrażliwienie na uczucia ssaków naczelnych!
.... a formy męskoosobowe w odniesieniu do hominidów pojawiają się w tekście polskim zgodnie z życzeniem autora i odnoszą się do wszystkich hominidów (człowiekowatych z narodziny człekokształtnych). Np. samiec - samcy :)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176632Post Hebius »

Hebius pisze: 04-02-2022 21:24:04 Książka będzie jeśli się powiedzie zbiórka:

https://zrzutka.pl/hgdzwd

Obrazek
Czy wiesz, że gliwicki pisarz Horst Bienek był osobą otwarcie homoseksualną, która zmarła w wyniku AIDS? Czy znasz historię Jeana Geneta, który w 1936 roku odwiedził Katowice i trafił do tamtejszego więzienia? Czy wiesz, co robiła Marta Garczokowa w męskim stroju na międzywojennym maskenbalu w Cieszynie?

Te i inne queerowe opowieści z przeszłości Śląska chcemy przedstawić w książce o roboczym tytule „Archeologia Śląska Przegiętego”. Skomplikowana historia regionu do tej pory pozostaje niezbadana z perspektywy queerowej – jako kolektyw Śląsk Przegięty chcemy to zmienić. Książka będzie pierwszym krokiem na nieprzetartych szlakach przegiętej przeszłości Śląska.

KSIĄŻKA O HISTORIACH SPOŁECZNOŚCI LGBT+ NA ŚLĄSKU

„Archeologia Śląska Przegiętego" będzie składać się z dwóch części:

CZĘŚĆ I – KIEDYŚ – Zawierać będzie szkice historyczne, dla których punktami wyjścia będą postaci związane z queerową historią Śląska (m.in. Horst Bienek, Marta Garczokowa, Jean Genet). Każda z postaci będzie pretekstem do poruszania szerszych kontekstów i wątków luźno powiązanych z jej biografią.

CZĘŚĆ II – TERAZ – Zawierać będzie rozmowy z osobami aktualnie tworzącymi i działającymi na rzecz społeczności LGBT+ na Górnym Śląsku. W ten sposób powstanie swego rodzaju archiwum współczesności, które w przyszłości będzie mogło służyć jako źródło wiedzy na temat dzisiejszych czasów.
Byłaby też możliwość reklamy dla forum, niestety zbyt mało nas na uzbierania takiej kasy:
Matronat / oferta dla firm
Wpłacając 1500 zł lub więcej otrzymasz tytuł Matronki publikacji. Logo twojej firmy pojawi się na tylnej okładce, a na jednej z ostatnich stron książki możesz zamieścić swoją reklamę (Uwaga! Zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji treści reklamy – jeśli będzie ona niezgodna z naszymi przekonaniami, zrezygnujemy ze współpracy i oddamy wpłacone pieniądze). Otrzymasz również dwa egzemplarze drukowane książki oraz jej wersję cyfrową (pdf/epub). Imienne podziękowania dla Ciebie znajdą się we wstępie książki oraz na naszych social mediach.
Anonsowałem tytuł kilka lat temu, to teraz z kronikarskiego obowiązku donoszę, że się jednak nie ukaże.
Paweł Świerczek pisze:mijają prawie dwa lata od kiedy zacząłem prace nad książką, którą postanowiłyście wesprzeć na portalu Zrzutka. Nadszedł dla mnie czas, żeby przyznać się przed samym sobą i Wami: odniosłem porażkę. Choć tekst książki jest właściwie napisany, nie jestem w stanie jej wydać, przerasta mnie to zadanie i z wielu powodów nie chcę się do niego zmuszać. Przyjmuję tę porażkę z pełnymi jej konsekwencjami i chcę ją celebrować jako porażkę queerową (tak jak pisał o porażce Jack Halberstam) (...)

Dziękuję Wam za zaufanie, wyobrażam sobie, że być może tą decyzją je nadwyrężam, ale jest to najbardziej odpowiedzialna rzecz, jaką jestem w stanie w tej chwili zrobić. Wykonana do tej pory praca, zebrane historie i archiwalia nie przepadną – będą ożywiane w ramach działań performatywnych (część z nich już zaistniała w ramach spektakli Śląska Przegiętego), być może publikowane fragmentarycznie lub prezentowane w inny sposób. Nie porzucam badania i upowszechniania śląskiej queerstorii, rezygnuję tylko z projektu książka.
Szkoda.
Chyba.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8874
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176659Post Walpurg »

A kto o tym wiedział? Ja nie przypominam sobie.
Kasa się zbierała, zebrano ponad połowę. 4 tysie to nie jest tak dużo.
Są te jakieś mikrogranty Lambdy, która aż prosi o wnioski.
I niestety znowu te pretensjonalne teksty o działaniach performatywnych.

Może za słabo przekonujące? Jean Genet - ok, oczytani i erudyci wiedzą, Horst Bienek - oczytani i erudyci ze Śląska wiedzą. Marta Garczokowa - kto zacz? I ta paskudna II część, czyli podklejanie jakichś działaczek, których nikt nie zna. Bo na Śląsku nawet, jak ktoś coś organizuje (Marsz) to i tak nikt go nie zna. W zasadzie jedynym znanym działaczem jest Zbyszek Żołnierz, bo miał pedalskie kluby i kolejne dwie sauny, ale teraz tylko narzeka, jakie koszty poniósł i że ludzi mało. No i jeszcze Adaś z sauny w Chorzowie, gdzie organizowano miśki, ale miśków raczej nikt nie chce, bo nie pasują do fit działaczek z przegiętym nadgarstkiem. W zasadzie najważniejszą osobą na Śląsku dla LGBT jest prof. Wojciech Śmieja, ale on jest hetero, więc nie wiem w sumie.

Przecież jest internet, czemu te wszystkie piszące hurtowo książki cioty płci obojga jakoś nie wejdą w to, nie reklamują się, nie zapowiedzą?

Śląsk w aspekcie LGBT czy queer to jakieś kuriozum, dawno to pisałem. Największe skupisko ludzi w kraju a nawet różne spuszczalniki ledwie przędą, to co dopiero mówić i pisać o czymś ambitnym?
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176663Post Czarek90 »

Znak wciąż brnie w queer i lgbt... :P
Lulla La Polaca
Andrzej Szwan, Wiktor Krajewski

Zapowiedź:
https://www.znak.com.pl/ksiazka/lulla-l ... ski-265672

Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176670Post Hebius »

Walpurg pisze: 13-02-2024 21:11:56 A kto o tym wiedział? Ja nie przypominam sobie.
Na to już nic nie poradzę. Informacja była w Gejowszczyźnie. Pw mam wysyłać o każdej nowej książce czy co? :D
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13353
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 176687Post Hebius »

Jeszcze o Archeologii Śląska Przegiętego.

Inicjatywa nie wypaliła, bo polskie pedalstwo nie jest zainteresowane takimi rzeczami. Nawet Repliki nie chcecie wspierać, bo was interesuje coś innego, coś ambitniejszego, coś lepszego, coś chuj wie co, a najpewniej tylko chuj.
ODPOWIEDZ