To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5824
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 114115Post Czartogromski »

W artykule autorce nie chodzi o osobiste poglądy Dostojewskiego, ale m.in. o to, czego nie wyczytaliśmy w rosyjskiej literaturze, choć mogliśmy.
Inna rzecz, że Zabużko przypomina też opinię Milana Kundery, który "usuwał literaturę rosyjską poza nawias europejskiej kultury". :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114123Post Hebius »

Czartogromski pisze: 21-05-2022 14:03:51
Oksana Zabużko w GW pisze:Wszyscy pamiętamy, że Anna Karenina rzuciła się pod pociąg, ale mało kto, że jej zrozpaczony kochanek pojedzie walczyć na Kaukazie, czyli zafundować tamtejszym narodom to samo, co dziś oficerowie Putina Ukraińcom.
*Oksana Zabużko: Nieuważnie czytaliście Tołstoja. GW 21-22 V 2022.
Postanowiłem się jednak upewnić, jak to naprawdę było z tym Wrońskim i zajrzałem do "Anny Kareniny". Nie mam własnego egzemplarza, więc sięgnąłem po dostępny na Polonie (Gródek Jagielloński : J. Czaiński, 1913).

Chciałbym wierzyć, że pani Zabużko dawno czytała powieść (a może tylko nieuważnie czytała Tołstoja? :D) i zwyczajnie zapomniała, że Wroński pojechał walczyć na wojnie serbskiej, wojnie rozpoczętej powstaniem w Bośni i Hercegowinie, której miejscowa ludność miała dość tureckiej opieki.
Tołstoj pisze:Резня единоверцев и братьев славян вызвала сочувствие к страдающим и негодование к притеснителям. И геройство сербов и черногорцев, борющихся за великое дело, породило во всем народе желание помочь своим братьям уже не словом, а делом.

czyli

Rzeź Słowian, współwyznawców i pobratymców, wywołała współczucie ku cierpiącym i oburzenie na prześladowców, a bohaterstwo Serbów i Czarnogórców, walczących za wzniosłą sprawę, wywołało w całym narodzie pragnienie dopomożenia swym braciom, i to nie tylko słowami, ale i czynem.
:samoboj:
Obrazek
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: To się czyta

Post: # 114128Post żmij »

Radość seksu gejowskiego
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8863
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 114136Post Walpurg »

Beznadziejna.
To nie, bo tym się zarazisz, tamto nie, bo tamtym. To groźne, to szkodliwe, tamto niebezpieczne. Koszmarna lektura strasząca seksem.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5824
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 114144Post Czartogromski »

Hebius pisze: 21-05-2022 22:45:47 Chciałbym wierzyć, że pani Zabużko dawno czytała powieść (a może tylko nieuważnie czytała Tołstoja? :D) i zwyczajnie zapomniała, że Wroński pojechał walczyć na wojnie serbskiej, wojnie rozpoczętej powstaniem w Bośni i Hercegowinie, której miejscowa ludność miała dość tureckiej opieki.

:samoboj:
Też nie pamiętałem zbyt detalicznie, co się z Wrońskim stało :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 114146Post marcin »

Walpurg pisze: 22-05-2022 02:37:50 Beznadziejna.
To nie, bo tym się zarazisz, tamto nie, bo tamtym. To groźne, to szkodliwe, tamto niebezpieczne. Koszmarna lektura strasząca seksem.
Też miałem takie wrażenie, że tej radości było tam niewiele.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114209Post Hebius »

Czartogromski pisze: 22-05-2022 10:29:30
Hebius pisze: 21-05-2022 22:45:47 Chciałbym wierzyć, że pani Zabużko dawno czytała powieść (a może tylko nieuważnie czytała Tołstoja? :D) i zwyczajnie zapomniała, że Wroński pojechał walczyć na wojnie serbskiej, wojnie rozpoczętej powstaniem w Bośni i Hercegowinie, której miejscowa ludność miała dość tureckiej opieki.

:samoboj:
Też nie pamiętałem zbyt detalicznie, co się z Wrońskim stało :mrgreen:
Nie ty jeden pewnie. Przejrzałem komentarze pod tym tekstem na Wyborczej - prawie wszyscy się zachwycali, że to taka mądra, głęboka analiza rosyjskiej kultury i duszy.
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8895
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: To się czyta

Post: # 114215Post jazzik »

Mnie powala samo to pojęcie "rosyjskiej duszy". 😂
Nikt nie mówi o francuskiej, angielskiej duszy itd, ale może my nie mamy duszy, w końcu Putler powiedział, że oni w razie konfliktu nuklearnego trafią do raju jako męczennicy a my po prostu zdechniemy.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114218Post Hebius »

Nie chce mi się sprawdzać, czy o angielskiej i francuskiej, ale o niemieckiej duszy mówi się i pisze na pewno. Jeśli jesteś zainteresowana tematem odsyłam do pracy: Przedhitlerowskie korzenie nazizmu, czyli dusza niemiecka w świetle filozofii i religioznawstwa Bogumił Grott, Olgierd Grott.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8895
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: To się czyta

Post: # 114220Post jazzik »

O to ciekawe, dzięki. :)
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5824
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 114223Post Czartogromski »

... ale przy okazji przypomniało mi się, jakże bardzo w latach chłopięcych spodobał mi się Wroński z ilustracji Uniechowskiego w domowym egzemplarzu powieści.
Obrazek
(i nie będę już sprawdzał, czy wizja Uniechowskiego zgodna z opisem u Tołstoja :mrgreen: )
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: To się czyta

Post: # 114250Post żmij »

marcin pisze: 22-05-2022 10:32:54
Walpurg pisze: 22-05-2022 02:37:50 Beznadziejna.
To nie, bo tym się zarazisz, tamto nie, bo tamtym. To groźne, to szkodliwe, tamto niebezpieczne. Koszmarna lektura strasząca seksem.
Też miałem takie wrażenie, że tej radości było tam niewiele.
A tam, narzekacie.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 114257Post marcin »

Ja bardzo lubię czytać, ale akurat w TEJ dziedzinie to bardziej wolę praktykę niż czytelniczą teorię :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 114746Post marcin »

Ostatnie lektury, głównie w pociągu :P

J. Haldeman, Wieczna wolność
Hmmm. O ile "Wieczna wojna" była dobra, to tu jest znacznie słabiej. O ile pierwsza część książki jest dobra, to potem robi się coraz mniej strawne, a końcówka to już w ogóle z dupy i w ogóle średnio wiąże się z resztą (coś jak w "Hel-3" u Grzędowicza, Hebius na pewno będzie kojarzył)


G. Orwell, Rok 1984
W serii Wehikuł czasu, w nowym tłumaczeniu (chyba lepszym niż to z Muzy, a przynajmniej mnie się bardziej podoba). Rok 1984 czytałem dawno, wtedy mi się podobało, ale prawdziwe wrażenie zrobiło to na mnie dopiero teraz. Niesamowita książka.
W ogóle ile to w ostatnim czasie powstało nowych przekładów? Chyba co namniej trzy albo i cztery nowe.

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114752Post Hebius »

Te nowe przekłady to niewątpliwie wynik przejścia twórczości Orwella do domeny publicznej. Każdy chce na tym zarobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 114753Post marcin »

Bez wątpienia.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13326
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114995Post Hebius »

Jadwiga Stańczakowa, Niewidoma
debiutancki tomik poetki (Czytelnik, 1979)

Obrazek
Na szczęście to poezja tak bliska prozie Stańczakowej, że czytam rzecz z przyjemnością i nawet ze zrozumieniem na pewnym, podstawowym, poziomie.
ZDZIWIENIE

Bawimy się z wnuczką na dywanie,
układamy kredki w gwiazdę.
Justyna podaje mi kredkę,
- Ta jest najładniejsza.
- Jaka?
- Biała.
Biała...
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 115213Post marcin »

Czytam (i oglądam, bardziej to drugie :P) "Ostatnie pociągi" :)

Ale to dobre!

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11874
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 116716Post marcin »

Czytam Kresa, Król bezmiarów

O ile z "Północnej granicy" to jeszcze coś tam pamiętałem, to z Króla... już nic, poza tym że rzecz dzieje się na morzu :P

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 117062Post Achim »

„ Czas nieprzewidziany“
Rozmowa- rzeka Grzegorza Wołowca z prof. Michałem Głowińskim ma podtytuł „ Długa rozprawa bez pana, wójta i plebana”. Wybitny polski literaturoznawca jawi się tu jako świadek epoki : od lat trzydziestych, poprzez traumę II. Wojny po trudne lata powojenne i socrealizm aż do współczesności . Rozmowa toczy się wokół tematów zawodowych, a więc literatury, kultury, przypomina znakomitości polskiego życia, nie unika polityki i pozostawia w cieniu życie prywatne, choć wspomina swoją homoseksualność.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
ODPOWIEDZ