To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 109715Post marcin »

Akurat Piekara czasem (rzadko, bo rzadko, ale...) rację ma. Owszem, to pisowiec, ale nie jest tak, że zawsze i wszędzie rację ma tylko lewica.

****
Czytam Świat Kolei 3/2022
Jak widać na okładce także i tutaj dominują tematy okołowojenne

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 109898Post marcin »

Czytam "Non stop" z serii Wehikuł czasu
Świetna powieść! :)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5904
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 109902Post Czartogromski »

Brain Aldiss, wiadomo. Muszę sobie to też przypomnieć.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 109960Post Achim »

„ Upamiętnienie „
To jakby współczesne „Sceny z życia małżeńskiego”. On i on z kilkuletnim stażem. Obaj ze skomplikowaną historią rodzinną i traumami z dzieciństwa, obaj bez wzorca szczęśliwego i udanego związku, wyniesionego z domu rodzinnego. „ Upamiętnienie „ Bryana Washingtona to wnikliwa analiza relacji, wręcz wiwisekcja związku, opisywana z perspektyw obu partnerów. Koniec jest otwarty, bo jeśli Benson i Mike sami nie wiedzą, co z nimi będzie, to skąd ma wiedzieć to czytelnik. Książka ma mnóstwo świetnych obserwacji socjologicznych/ akcja rozgrywa się w Houston i Osace/. Proza Washingtona przypomina, że związek/ dotyczy to także relacji rodziców bohaterów/ nie jest constans, że podlega ciągłym zmianom .
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 110483Post marcin »

W weekend pojeździłem trochę pociągami, i przeczytałem kolejną rzecz z Wehikułu czasu - "Ostatni brzeg"

Chyba najlepsza powieść w tej serii. Owszem, można by jej wiele zarzucać, że się zestarzała, że trochę naiwna (serio wszyscy będą tacy super w obliczu nadciągającej zagłady nuklearnej?) czy jeszcze coś, ale w ostatecznym rozrachunku nie ma to wielkiego znaczenia, bo powieść chwyta za gardło. I nie puszcza.

A zakończenie to już mnie rozwaliło. Niemal zacząłem chlipać w pociągu :shock:

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1827
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: To się czyta

Post: # 110592Post Dorian_Gray »

kolejna Agatha Christie
"The ABC Murders"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 111437Post marcin »

Lektury lubelsko-zamojskie:

1. Ziemia trwa
Kolejna rzecz postapo w Wehikule czasu. Tym razem nie zagłada nuklearna, ale wirus. "Ostatni brzeg" podobał mi się bardziej, ale to też dobre :)
Obrazek

2. Więcej niż człowiek
A to dla odmiany dla mnie niestrawne, momentami wręcz bełkotliwe. Na szczęście krótkie, więc zmogłem to w miarę szybko.
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1827
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: To się czyta

Post: # 112440Post Dorian_Gray »

skończyłem właśnie The Murder of Roger Ackroyd
a teraz zabieram się za Five Little Pigs

zastanawiam się, czy nie zebrać wszystkich książek o Herkulesie Poirot ...
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 113435Post marcin »

Zakupiłem i czytam kolejnego Pratchetta: Piąty elefant

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 113795Post marcin »

Osa, z Wehikułu czasu

Kolejna świetna powieść z tej serii :)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5904
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 113796Post Czartogromski »

Mam to na półce (z biblioteki, wzięte po okładce :mrgreen: ) i jakoś nie mogę się zabrać :mrgreen:

(A którym filmie z Brucem Willisem były takie latające samochody?)

Aaaa, chyba "5 element"?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 113798Post marcin »

Tak, 5 element. Książka świetna więc proszę się zabrać!
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 113994Post Achim »

„ Byk „
Debiut dramaturgiczny Szczepana Twardocha powinno się raczej oglądać na scenie, niż czytać. Dramat doczekał się już pierwszej inscenizacji w warszawskim Teatrze Studio. Współreżyserem, obok autora, jest grający w tym monodramie Robert Talarczyk. „ Byk „ to studium upadku pochodzącego ze Śląska artysty- celebryty. Robert Mamok jest na dnie, skandal obyczajowy, w który jest uwikłany, może zakończyć jego błyskotliwą karierę artysty- celebryty. Bohater powtarza sobie nieustannie, że jest nie do zajebania, ale tak naprawdę jest żałosnym facecikiem. Ten tekst mówi o kryzysie męskości. Robert, osiągający zawodowy sukces, zalicza same porażki w życiu prywatnym/związki, syn/ . Cały swój monolog wygłasza do zmarłego dziadka, ostoi i wzorca męskości. W rodzinie Roberta, jak w większości polskich rodzin, „ o tym, co ważne, się milczy/………./ Że coś jest ważne, poznaje się po tym, że się o tym milczy”. Robert mówi cały czas, próbuje ratować swoją karierę, ale topos silnego faceta w porównaniu z powojennym heroizmem Omy Hildy, wypada blado i żałośnie.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12064
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 113995Post marcin »

Czytam NF 5/2022

Tragicznie słaby numer. Redakcja miała zamysł stworzenia numeru o fantastyce ukraińskiej. Na razie przeczytałem dwa opowiadania polskie i jedno ukraińskie. Wszystkie tragicznie słabe. W "Pierogach jak u mamy" (czy jakoś tak) to praktycznie w ogóle nie ma fantastyki.
Niestety, redakcja idzie złą drogą. Literatura niedobrze komponuje się z polityką. Wybieranie opowiadań na postawie kryteriów bardziej politycznych niż literackich jest drogą donikąd.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13601
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 113996Post Hebius »

Idea może i słuszna, niestety kultura ukraińska nie daje rady zastąpić rosyjskiej. Co dobrze słychać w Dwójce (PR2).
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8959
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 114000Post Walpurg »

Achim pisze: 20-05-2022 00:00:01 „ Byk „
Debiut dramaturgiczny Szczepana Twardocha powinno się raczej oglądać na scenie, niż czytać. Dramat doczekał się już pierwszej inscenizacji w warszawskim Teatrze Studio. Współreżyserem, obok autora, jest grający w tym monodramie Robert Talarczyk. „ Byk „ to studium upadku pochodzącego ze Śląska artysty- celebryty. Robert Mamok jest na dnie, skandal obyczajowy, w który jest uwikłany, może zakończyć jego błyskotliwą karierę artysty- celebryty. Bohater powtarza sobie nieustannie, że jest nie do zajebania, ale tak naprawdę jest żałosnym facecikiem. Ten tekst mówi o kryzysie męskości. Robert, osiągający zawodowy sukces, zalicza same porażki w życiu prywatnym/związki, syn/ . Cały swój monolog wygłasza do zmarłego dziadka, ostoi i wzorca męskości. W rodzinie Roberta, jak w większości polskich rodzin, „ o tym, co ważne, się milczy/………./ Że coś jest ważne, poznaje się po tym, że się o tym milczy”. Robert mówi cały czas, próbuje ratować swoją karierę, ale topos silnego faceta w porównaniu z powojennym heroizmem Omy Hildy, wypada blado i żałośnie.
Mówi się, że to po prostu o Kamilu Durczoku.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 114044Post Achim »

Też miałem chwilami takie wrażenie
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5904
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 114087Post Czartogromski »

Oksana Zabużko w GW pisze:Wszyscy pamiętamy, że Anna Karenina rzuciła się pod pociąg, ale mało kto, że jej zrozpaczony kochanek pojedzie walczyć na Kaukazie, czyli zafundować tamtejszym narodom to samo, co dziś oficerowie Putina Ukraińcom.
*Oksana Zabużko: Nieuważnie czytaliście Tołstoja. GW 21-22 V 2022.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5904
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 114088Post Czartogromski »

Obrazek
Drohobycz : księga wierszy wybranych (2014-2016) / Serhij Żadan ; przełożył Jacek Podsiadło ; ilustracje Olga Czyhryk.
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2022.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13601
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 114097Post Hebius »

Czyli Lew Tołstoj to żaden pacyfista, tylko tak naprawdę piewca rosyjskiego militaryzmu? :D To chyba trzeba zmienić mu hasło w Wikipedii i zamiast:
Jego idee „nieprzeciwstawiania się złu przemocą” miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga.
wpisać
Lektura "Anny Kareniny" była niewątpliwie jednym z czynników, który popchnął Władimira Putina do zaatakowania Ukrainy.
ODPOWIEDZ