Wypisy z lektur

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: Wypisy z lektur

Post: # 5983Post Renly Baratheon »

Ewangelia Bazylidesa:
„Ale mówi Egipcjanin: «My – rzecze – jesteśmy ludźmi, wszyscy zaś inni świniami i psami, i dlatego powiedział On: ‘Nie rzucajcie pereł przed wieprze, ani nie dawajcie rzeczy świętych świniom’»”.*
* Mt 7, 6.

Jedyny cytat z tego dzieła, który dotrwał do naszych czasów.

Kto ma oczy niechaj czyta!
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 14470Post Czartogromski »

Trzymamy się za ręce jak kochankowie, którzy właśnie się spotkali, albo tak, jak wyobrażamy sobie kochanków w nieznanym królestwie, gdzie kochankowie muszą ukrywać, że są kochankami.
Obrazek
*Sebastian Barry: Dni bez końca
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 14487Post Hebius »

Wierszyk, który się nie spodobał Jackowi Dehnelowi:
Maciek Froński dzisiaj na FB pisze:Dlaczego Przemo dostał wczoraj w ryja?
Czemu nad Odrą spadł na niego cios?
Czy - rzecz uczciwie biorąc - Przemo nijak
Na swój żałosny nie zasłużył los?

Rzeczne boginki rozprawiają teraz
(Nawet się czasem włącza któraś z ryb) -
Dla jednych kawał z Przema bohatera,
Dla innych w końcu się doigrał typ.
Onet pisze:Pobity wczoraj dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysław Witkowski całą noc spędził w szpitalu. Ma złamania nosa, kości zatokowej, jarzmowej i szczękowej. Publicysta został poturbowany, bo głośno komentował napisy ["Good night left side" oraz "Stop pedofilom z LGBT"] na murach przy bulwarach.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: Wypisy z lektur

Post: # 16191Post Renly Baratheon »


Jehojosz-Szlomo Blumgarten, Równość sodomska:


Jak nam powiada stara legenda,
Co po spleśniałych księgach się szwenda,
Sodoma, słynna z swej gościnności,
Tak przyjmowała przybyłych gości,
Co z obcych krajów przywędrowali,
By w pięknym grodzie mieszkać najstalej.
Wykwintna była dla nich gospoda
(Kronikarz każdy adres wam poda).
A w niej żelazne wciąż stało łóżko,
Jak się należy: z kołdrą, poduszką;
Łóżko ni duże, ni małe było,
W sam raz - spać było w niem bardzo miło;
Gdy jednak gość był nieco za długi,
Wnet operator mknął na usługi
I delikatnie, wziąwszy puginał,
Zbytni kęs nogi zręcznie ucinał;
Gdy się okazał przybysz za mały,
Nogi do końca mu nie sięgały,
Zaczęto ciągnąć go z całej mocy,
Że jeszcze tejże uroczej nocy
Na cudne niebo Opatrzność Boża
Już z gościnnego wzięła go łoża.
Tak w cnej Sodomie zawsze się działo,
Bo równość była tam modłą stałą:
W poglądach, wierze, kulturze, - nodze,
Kto nie chce równy być wedle miarki,
Musi być za to ukaran srodze.
Na szczęście przyszedł deszcz smoły, siarki,
I czczący równość ten gród anieli
Z Bożego świata wnet diabli wzięli.


Tłumaczył S. Hirszhorn
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Wypisy z lektur

Post: # 20312Post mare »

W nawiazaniu do dyskusji o goscinnosci

Obrazek
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 23693Post Czartogromski »

Wskutek recesji na rynku nieruchomości zmuszona zostałam podówczas do zamieszkania w psiej budzie. Ogłoszenie znalazłam na Gumtree. Buda znajdowała się na posesji byłych nauczycieli języków Bliskiego Wschodu, starszego małżeństwa, a wynajęta mi została przez ich syna, przedsiębiorczego trzydziestolatka znakomicie odnajdującego się w czasach kryzysu i umiejącego rozsądnie gospodarować majątkiem rodowym. W celu zmniejszenia opłat do niezbyt zawrotnej sumy trzystu pięćdziesięciu złotych miesięcznie (plus media), zgodziłam się na dzielenie budy z siedmioletnim biszkoptowym labradorem nazywającym się Borys Szyc.
:mrgreen:

*Dropie / Natalka Suszczyńska. Kraków : Korporacja Ha!art, 2019.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13155
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 23698Post Hebius »

Znany motyw. O wynajmowaniu psiej budy można było już czytać w dziewiętnastowiecznej francuskiej prozie. Patrz "Kawaler de Lagardère" (1857) Paula Févala.
Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie, panie profesorze. A zawsze, ile razy bieda przycisnęła pana Gwidona, okazywał mi głębokie przywiązanie. Im większa była bieda pana Gwidona, tym większe były oznaki jego przywiązania.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5785
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 23709Post Czartogromski »

Widać recesje na rynku nieruchomości są cykliczne.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4794
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Wypisy z lektur

Post: # 27839Post bolevitch »

także w przypadku procesu "namnażania się" wirusów, których pojedyncze egzemplarze (wiriony) nie są traktowane jak organizmy żywe, ujawnia się zasada "samolubnego genu". Wirusy "potrafią" także "rozsądnie gospodarować" komórkami gospodarza, a nawet chronić je. Oczywiście wszystko po to, by powstawały kolejne kopie genów wirusa...
https://www.tygodnikpowszechny.pl/martw ... sci-161940
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: Wypisy z lektur

Post: # 38051Post Renly Baratheon »

Znalazłem list Romana Dmowskiego do Stefana Żeromskiego z roku 1898. Pada w nim interesujące zdanie:
Kochany Żeremiaszu.
Nie będąc pewny Waszego adresu, chciałbym od Was mieć natychmiastową wiadomość, czyście otrzymali ode mnie listy i 55 złr. dla Rafała. Nie wątpię, że uczynicie zadość mej prośbie i napiszecie słówko swym pięknym okrągłym charakterem.
Dodajcie przy tym wiadomość, jak długo będziecie w Zakopanem, żebym wiedział,
czy Was zastanę, gdyż niezadługo tam będę.
Wasz usque ad finem
R. Dmowski
Całuję Twe oblicze Antinousie, Rafał pewnie już wyjechał?
http://rcin.org.pl/Content/64057/WA248_ ... oman_o.pdf
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4794
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Wypisy z lektur

Post: # 61366Post bolevitch »

Gaspar da Cruz, portugalski dominikanin, w Traktacie o sprawach i osobliwościach Chin (1569) postawił tezę, że trzęsienie ziemi [ które miało miejsce 1556 r. i pochłonęło 800 tys. ludzi, będąc 3. największą w znanej historii katastrofą naturalną ] było karą boską za grzech sodomii, jakiemu Chińczycy oddawali się bez zażenowania i na którego straszność byli zupełnie obojętni
J. Hajduk, Dziennik roku szczura, Przegląd Polityczny nr 161
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8755
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67590Post Walpurg »

Bardzo ciekawy wywiad Karoliny Wigury z Tomaszem Terlikowskim w Kulturze Liberalnej. Szczególnie ciekawe jest, że Terlikowski za ostatnią deskę ratunku dla Świata pogrążającego się w populizmach uznaje... demokrację liberalną.
TT: Nie chcę żyć w świecie, w którym każdy z nas zostanie zamknięty w swoim wirtualnym państewku, księstewku lub mieście, a jedynym momentem spotkania będą wojny podjazdowe.

Tym, co nas jeszcze podtrzymuje, jest prawo i tradycja demokracji liberalnej. Pytanie, jak długo wytrzymają one napór nowych populizmów, rozsadzającą siłę mediów społecznościowych. (...)

KW: Interesujące jest to, że ty, konserwatysta, uznajesz liberalną demokrację za źródło stabilności. Czyli coś, co jest zsekularyzowane, jest źródłem stabilności według kogoś, kto stawia fundament swojego światopoglądu na porządku sacrum.

TT: Demokracja liberalna jest w tej chwili istotnym elementem naszego status quo, które rozpada się na naszych oczach. Amerykańska demokracja, tak często stawiana za wzór, zmienia się na naszych oczach. Jak na razie nie mamy innego status quo, a to, które mamy, chroniło nas długo. Czy tak będzie również obecnie? Raczej nie w formie, jaką znamy, ale na razie nic innego, lepszego, bardziej otwartego na wolność człowieka i na różnorodność aksjologiczną świata nie znaleźliśmy.

(...) Jeśli uświadomimy sobie wszystkie braki naszego ludzkiego myślenia, to rzeczywiście możemy mieć poczucie, że przyjęcie apofatyzmu jest jedynym sposobem, aby rzeczywiście móc współistnieć. W przeciwnym razie jesteśmy skazani na ustawienie się niby zwarte armie przeciwko sobie. Te armie zakładają, że tylko one posiadają prawdę – katolicką, komunistyczną, liberalną. Jeśli jeszcze do tego dołożymy szybko zmieniający się kontekst kulturowy Europy, czyli pojawienie się muzułmanów mniej lub bardziej religijnych, ale niekiedy w którymś pokoleniu przekształcających swoją religijność w formę fundamentalistyczną, to mamy świetny materiał na wojnę wszystkich ze wszystkimi.

Dorzućmy jeszcze do tego gigantyczną wędrówkę ludów, która się dokonuje na naszych oczach w związku z globalnym ociepleniem, wojnami o wodę, z suszą. Ona będzie trwała i nic nie wskazuje na to, żeby miała się zakończyć. Będzie więc tylko trudniej i nie chodzi tylko o wykorzystanie do wojen religii, bo także inne światopoglądy często bywają narzędziem do załatwiania obcych sobie problemów. Chyba że nauczymy się myślenia apofatycznego. Wtedy będziemy mogli współistnieć i współdziałać.
Rozmowa generalnie jest a propos książki Johna Graya Siedem typów ateizmu, którą "Krytyka Liberalna" właśnie wydała.

https://kulturaliberalna.pl/2021/01/08/ ... eVp42UejPs
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67623Post mare »

Po owocach ich poznacie. To bardzo miło, że Terlikowski ewoluuje na pozycje mniej ekstremistyczne, ale to tylko słowa, słowa, słowa... Na przykład był bardzo zadowolony z wyroku TK w sprawie aborcji.

Mnie się podoba ten fragment:
Wreszcie, co jest najbardziej niebezpieczne, straciliśmy umiejętność pogodzenia się ze świadomością, że w wielu sporach każda ze stron ma dobre intencje. Różnice zaczynamy waloryzować aksjologicznie. Czym innym jest uważać, że ktoś myli się w jakiejś kwestii lub że źle ją rozumie, a czym innym twierdzić, że jest złym człowiekiem. W naszym świecie, każdy, kto się myli, od razu jest oceniany w kategoriach moralnych, nie tyle się myli, co kłamie, a więc jest zły. Rozmowa przestaje być możliwa. Chciałbym mieć nadzieję, jaką wyraża Gray, że możemy ten proces zatrzymać i skanalizować go dobrymi rozwiązaniami politycznymi i filozoficznymi. Nie wydaje mi się jednak niestety, żeby to było na tym etapie możliwe. Politycy weszli w dokładnie ten sam kanał. Znaczna większość intelektualistów i liderów debaty publicznej również dała się w niego wpisać.
Może dlatego się Terlikowski wypisał z Frondy? Bo miał już dość nawalanki?

No i wcale mnie nie dziwi to zdziwienie, że Terlikowski jednak mówi ludzkim głosem. Na tym forum dość powszechny jest pewien rodzaj oszołomstwa: wypierdolić religię ze szkół, księża na Księżyc, ciemnogród, zezwierzęcone rydzykowe babcie żebrzące u Pisu...
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67680Post Renly Baratheon »

Oszołomstwem nazywasz delegalizację organizacji, która dopuszcza się rytualnej pedofilii? Czekam aż będziesz bronił NSDAP.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67681Post mare »

Przecież już dawno pisałem, że delegalizacja NSDAP było historycznym błędem, którego skutki odczuwamy do dziś.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8188
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67682Post mike »

mare pisze: 09-01-2021 14:44:58 Może dlatego się Terlikowski wypisał z Frondy? Bo miał już dość nawalanki?
Wypisał się krótko po tym, jak mu zdemolowałem forum, kiedy popełnił wpis "homoseksualizm to obrzydliwość" zestawiłem jego wspólne zdjęcie z żoną na tle gejowskich par przystojnych mężczyzn podpisując rzeczonym cytatem. Wkurwiło go na tyle, że aż się zaczął pluć na mój temat :D

Nie ma absolutnie żadnej przemiany Terlika on tylko tak udaje, żeby być zapraszanym na wywiady do tvn24 itp, być traktowanym jako poważny uczestnik debaty społeczno-politycznej.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67683Post mare »

Tak, to też jest możliwe. Być może też każdemu mówi to, co ten chce usłyszeć.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8188
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67684Post mike »

Tacy są najgorsi, bo nabierają wielu homo i nie tylko pisałem o tym też tutaj viewtopic.php?f=4&t=909&start=1920 Wolę szczerych prawdziwych ludzi kościoła takich jak Jędraszewski, Oko, itp. Gdyby byli tylko tacy katosekta szybciej by padła, a w najlepszym razie została sprowadzona do nic nie znaczącej malutkiej sekty bez wpływu na politykę i społeczeństwo. A że niestety istnieją kato, którzy rozmydlają i udają przyjaznych to mamy ciamciaramcia babci sranie, przez co proces degradacji tez zbrodniczej instytucji postępuje w żółwim tempie.
Awatar użytkownika
Prussian blue
Posty: 252
Rejestracja: 29-07-2018 10:53:51
Lokalizacja: :*

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67703Post Prussian blue »

mare pisze: 09-01-2021 14:44:58 Po owocach ich poznacie. To bardzo miło, że Terlikowski ewoluuje na pozycje mniej ekstremistyczne, ale to tylko słowa, słowa, słowa... Na przykład był bardzo zadowolony z wyroku TK w sprawie aborcji.

Mnie się podoba ten fragment:
Wreszcie, co jest najbardziej niebezpieczne, straciliśmy umiejętność pogodzenia się ze świadomością, że w wielu sporach każda ze stron ma dobre intencje. Różnice zaczynamy waloryzować aksjologicznie. Czym innym jest uważać, że ktoś myli się w jakiejś kwestii lub że źle ją rozumie, a czym innym twierdzić, że jest złym człowiekiem. W naszym świecie, każdy, kto się myli, od razu jest oceniany w kategoriach moralnych, nie tyle się myli, co kłamie, a więc jest zły. Rozmowa przestaje być możliwa. Chciałbym mieć nadzieję, jaką wyraża Gray, że możemy ten proces zatrzymać i skanalizować go dobrymi rozwiązaniami politycznymi i filozoficznymi. Nie wydaje mi się jednak niestety, żeby to było na tym etapie możliwe. Politycy weszli w dokładnie ten sam kanał. Znaczna większość intelektualistów i liderów debaty publicznej również dała się w niego wpisać.
Może dlatego się Terlikowski wypisał z Frondy? Bo miał już dość nawalanki?

No i wcale mnie nie dziwi to zdziwienie, że Terlikowski jednak mówi ludzkim głosem. Na tym forum dość powszechny jest pewien rodzaj oszołomstwa: wypierdolić religię ze szkół, księża na Księżyc, ciemnogród, zezwierzęcone rydzykowe babcie żebrzące u Pisu...

Terlikowski wpisał się z frondy bo założył z żoną i cwanym biznesmenem portal który miał być jeszcze bardziej frondelkowy niż fronda. Ale nie wypalił, wyznawcy frondy nie przeszli do Terlików a biznesmenowi się znudziło finansowanie "redakcji".

Terlik przestał być dla liberalnych mediów ulubionym rodzynkiem-oszołomkiem, teraz podobnych jemu pełno. A część mediów przestała być liberalna (i tam Terliki nie są potrzebne).
Terlikowscy mieli więcej fejmu i pieniędzy za czasów przed PiS. Podejrzewam że to jest główne źródło jego obecnych refleksji.
Nie każ mu czekać. Wyślij wiadomość! :serce:
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8188
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Wypisy z lektur

Post: # 67752Post mike »

No, ale on nagle nie odszedł, bo postanowił założyć biznes, tylko dlatego, że się mocno pokłócił z ekipą frondy. Został prawie wyrzucony, w końcu uniósł się honorem i sam odszedł. Cała reszta to już konsekwencja tamtych zdarzeń. Fronda jeszcze przez długi czas publicznie w swoich newsach rugowała poglądy Terlika.
ODPOWIEDZ