Właśnie byłem w kinie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 156726Post Achim »

„ Moja zbrodnia „
Najnowszy Ozon to teatralna bombonierka bulwarowa. W kostiumie epoki z lat trzydziestych reżyser, w stylu swego majstersztyku „ 8 kobiet”, przemyca dużo celnych i ironicznych spostrzeżeń na temat feminizmu, równouprawnienia czy ruchu „ Me Too „. Film ma dużo uroku, inteligentne dialogi, francuski wdzięk. Na wyższy poziom wnosi go jednak brawurowa i fantastyczna rola Isabelle Huppert jako dawnej gwiazdy kina niemego. Huppert jest niesamowita : próżna i amoralna, żądna sukcesu i egoistyczna, buduje komentarz i ironiczny nawias do filmu i jego feministycznej tematyki.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1835
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 156860Post Dorian_Gray »

Achim pisze: 19-07-2023 18:44:40 „ Sytuacja awaryjna „
Sympatyczna, czeska metaforyczna komedia oparta na autentycznym incydencie, kiedy to pociąg pasażerski jechał kilkanaście minut bez maszynisty. Tutaj jedzie dłużej, w pociągu tworzy się minispołeczeństwo ze wszystkimi bolączkami globalnej wioski : są teorie spiskowe, terroryzm, Michel Houellebecq, donosicielstwo w czasach komunizmu, lokalna polityka, władza Internetu. W filmie są świetne, dowcipne dialogi, humor sytuacyjny.
Fajne, rozrywkowe kino.
Tak, fajny film.
Pewne sceny kojarzyły mi się trochę z kadrami z ostatnich filmów Wesa Andersona (np. oczekiwanie na przybycie pociągu
przez myśliwych, harcerzy itd)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 157403Post Achim »

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”
W sumie to byłem i w kinie i na wystawie, bo jest to oprowadzanie po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku miała miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza : "Dziewczyna z perłą", "Geograf", "Mleczarka" ("Dziewczyna nalewająca mleko"), "Uliczka", "Pani piszącej list i jej służącej" czy "Kobiecie z wagą". Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi.
Film ma ogromny walor poznawczy, historycy sztuki opowiadają o malarstwie i życiu Vermeera, ale też o tajnikach Jego sztuki : świetle, perspektywie, technikach malarskich. Podczas seansu ma się poczucie obcowania z czymś idealnym, wyższym, doskonałym.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4888
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 157478Post bolevitch »

mowa też o uwarunkowaniach historycznych, bardzo ciekawych i w Polsce znanych raczej nielicznym. Np. w czasach Vermeera katolicyzm był w Niderlanach zakazany do publicznego wyznawania (z powodu wojennych napaści ze strony Hiszpanów), kościoły były zarekwirowane. Liturgię sprawowano w domach prywatnych, a rodzina malarza była katolicka.
------------------
"Tokijskie opowieści. Sztuka stolicy Japonii" - słabo znam kulturę i historię Japonii, więc dokument był interesujący. O specyfice tematu niech świadczy to, że do XIX w. w Japonii nie znano podziału na rzemiosło i sztukę. Stąd wciąż królują formy, których istotą jest powielanie: grafika, fotografia, animacja.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 157480Post Achim »

Jego żona była katoliczką, a teściowa blisko związana z Jezuitami. O tym też jest w tym fantastycznym filmie.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 158811Post Achim »

„ Bestie”
Mocne kino, ociekające agresją i podskórnym napięciem. Film jest o dwóch światach i przepaści między nimi. Do galicyjskiej wioski przybywa francuskie małżeństwo/ Marina Foïs i Denis Ménochet/. Chcą uprawiać warzywa, żyć ekologicznie, żyć w harmonii z naturą. Są wykształceni, inteligentni, ten sposób na życie to ich przemyślana, świadoma decyzja. Zupełnie inaczej żyje miejscowa ludność : prosta, niewykształcona w wymarłej wiosce. Oni upatrują swojej szansy w budowie turbin wiatrowych i sprzedaży ziemi. Konflikt interesów doprowadzić musi do tragedii.
Film Rodrigo Sorogoyena aż kipi od emocji, bohaterowie mają swoje racje, są bojownikami. Fascynujące jest to, że męska narracja przechodzi w kobiecą i Olga okazuje się równie twardym i zaciekłym wojownikiem. „ Bestie „ to film o niemożności porozumienia się, życiu w dwóch rzeczywistościach. Bohaterowie mówią dwoma językami i ta komunikacja już na poziomie mowy jest utrudniona. Nawet drugoplanowe postaci mają swoje dramaty. Film ma przemyślaną, nieoczywistą konstrukcję, wszystko jest po coś.
Poruszające kino.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 158854Post Achim »

„ Poprzednie życie „
Film Celine Song ma wielki urok, to trochę historia uczuciowego trójkąta, ale jednak bardziej film o relacjach w różnych etapach życia, oczekiwaniach od związku, mijaniu się. Skojarzenia z „Przed wschodem słońca” Linklatera są absolutnie na miejscu, to inteligentna rozrywka, polegająca na rozmowie i reakcjach międzyludzkich. Do tego Nowy Jork jako tło, wdzięk bohaterów. Idealny film na randkę.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 159567Post Achim »

„ Turkusowa suknia „
Przepiękny film Maryam Touzani można by określić jako refleksyjny i kontemplacyjny. Gdybym miał go do czegoś porównać to do przesłania listu świętego Pawła do Koryntian : „miłość jest cierpliwa i łagodna. Nie jest zazdrosna, pełna pychy ani zarozumiała. Nie jest nieprzyzwoita, egoistyczna i drażliwa. Nie pamięta doznanych krzywd. Nie cieszy się ze zła, ale raduje się z prawdy. Miłość wszystko przetrzymuje, nigdy nie traci wiary i nadziei. Prawdziwa miłość może wiele znieść”.
Marokańska reżyserka pokazuje w filmie głęboką miłość Almy / fantastyczna Lubna Azabal pamiętna z „ Pogorzeliska” /i Halima /Saleh Bakri. . Małżeństwo prowadzi razem pracownię krawiecką. On jest krawcem – rękodzielnikiem – artystą, ona organizuje pracę. Alma jest dominująca, otwarta, Halim wycofany. Każde z nich skrywa coś bolesnego, co zdeterminuje życie obojga. Maryam Touzani fantastycznie pokazuje bliskość, czułość między małżonkami. W tym filmie, poza fabułą, ważny jest klimat, nastrój. Tak jak Halim tworzy powoli piękne suknie, tak reżyserka scena po scenie ukazuje dramat obojga.
Oczywiście można potraktować „ Turkusową suknię” jako tzw. „kino kobiece”, można ją włożyć do szufladki „ kina LGBTQ+”, ale przede wszystkim to fantastyczna opowieść o miłości, jej wielu odmianach : bliskości, czułości, oddaniu.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160250Post Achim »

„ Skończ z tymi kłamstwami „
Ekranizacja bestsellerowej powieści Philippe’a Bessona to gejowski melodramat o ukrywaniu swojej tożsamości i cenie, jaką się za to płaci. Ten film to dwa w jednym, bo poza historią znanego pisarza geja /Guillaume de Tonquédec/ , który po latach przyjeżdża na rodzinną prowincję na zaproszenie producentów koniaku, dostajemy w retrospekcjach historię pierwszej młodości dwóch siedemnastolatków w latach osiemdziesiątych.
Fajnie się to ogląda, bo to kino popularne bez zadęcia. Oczywiście, że filmów o wypieraniu homoseksualnej tożsamości było mnóstwo, młodzieńczych historii uczuciowych też, ale ten film ma w sobie urok, świeżość i sympatycznych bohaterów.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160312Post Achim »

„ Teściowie 2“
Kino rozrywkowe, bazująca na sukcesie części pierwszej. Aktorzy : Ostaszewska, Kuna, Dałkowska, Woronowicz nie zawodzą. Momentami jest śmiesznie, chwilami/ kryzys uchodźczy/ przerażająco aktualnie, Ostaszewska autoironiczna, dużo o kryzysie, seksualności i tożsamości dojrzałych kobiet. Niedzielna rozrywka.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160795Post Achim »

„ Zielona granica „
Film Agnieszki Holland budzi w pewnych kręgach histeryczne wręcz emocje. Traktując go jako niezależne dzieło trzeba przyznać, że jest mocny, dojrzały artystycznie i ukazuje wszystkie perspektywy konfliktu humanitarnego. Dzięki epilogowi nabiera też nowego ironicznego, paradoksalnego znaczenia.
To film o starciu ludzi z bezwzględną maszyną polityki i historii. Ludzie zachowują się różnie, ich postawy też podlegają zmianom. Trzeba przyznać, że Holland równo rozdziela racje, ukazując trzy perspektywy : osób uchodźczych, strażników i wolontariuszy. Żadna nie jest monolitem. Dwoje głównych protagonistów : pogranicznik Janek/ Tomasz Włosok/ i psycholożka Julia/ Maja Ostaszewska/ pod wpływem kryzysu uchodźczego przechodzą przemianę. Starcie z przemocą, bezdusznością wyzwala w nich nieznane dotąd pokłady. Janek zdobędzie się na gest nieposłuszeństwa, Julia wydobędzie się z traumy żałoby. To dwa przeciwstawne bieguny. Większość społeczeństwa przyjmuje zapewne postawę siostry bohaterki Barbary/ Agata Kulesza/ , owszem słuszną i zaangażowaną, ale do granic. Holland przypomina, że to ludzie ludziom zgotowali też los i ten koszmar trwa nadal, ale pokazuje też gesty solidarności i pomocy, do których zdolni potrafią być wszyscy. Film Holland pokazuje, że nic nie jest jednoznaczne. To ważny głos i świetny, trzymający w napięciu film
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13604
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160811Post Hebius »

Dlaczego osoby strażnicze i wolontarne traktujesz inaczej, gorzej (bez uważności), niż osoby uchodźcze? :nienie:
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160814Post gaynau »

Czyli jeżeli uchodźców traktowanoby lepiej, to automatycznie strażników gorzej?
To tak nie działa 😬
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13604
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160817Post Hebius »

Działa, działa.
Po co się używa terminu osoby uchodźcze zamiast pisać zwyczajnie - uchodźcy?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8960
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160819Post Walpurg »

Hebius pisze: 24-09-2023 20:06:58 - osoby strażnicze
- wolontarne
- osoby uchodźcze
Bój się Boga.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13604
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160836Post Hebius »

No co? Achim sam zaczął :D
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160849Post gaynau »

Żeby nie wskazywać na ich płeć.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1271
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160896Post Achim »

Osoby gejowskie, uspokójcie się !
Byliśmy latem na festiwalu " Góry Literatury" i tam moja ukochana pisarka Joanna Bator mówiła o osobach roślinnych i zwierzęcych . Zachwyciło mnie to i czasem to przemycam w mniej lub bardziej oficjalnych okazjach, choć zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie osoby są na to gotowe.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13604
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160903Post Hebius »

Nie przemycaj, tylko bądź odważny i w pełni konsekwentny :D Za jakiś czas zapewne przestaniemy się śmiać i sami przejmiemy tę manierę.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10870
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160905Post gaynau »

Chyba raczej dla i w formie żartów.
ODPOWIEDZ