Właśnie byłem w kinie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8932
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160908Post Walpurg »

Achim pisze: 25-09-2023 17:27:28 Osoby gejowskie, uspokójcie się !
Byliśmy latem na festiwalu " Góry Literatury" i tam moja ukochana pisarka Joanna Bator mówiła o osobach roślinnych i zwierzęcych . Zachwyciło mnie to i czasem to przemycam w mniej lub bardziej oficjalnych okazjach, choć zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie osoby są na to gotowe.
Moja ty ulubiona osobo gejowska! :D
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1269
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160922Post Achim »

Moja Ty ulubiona osobo misiowa !
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10838
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160994Post gaynau »

Ależ ja nie trawię tego babska.
Jak można być tak pysznym?
O sprawie napisał także amerykański serwis "The Hollywood Reporter". W rozmowie z nim Holland przyznała, że zna i rozmawiała ze wszystkimi członkami komisji oscarowej. "Powiedzieli mi, że mój film był najlepszym wyborem i miałby największe szanse [na nominację], ale boją się, że rządzący ukaraliby ich za wskazanie go, odmawiając dofinansowania ich filmów". Reżyserka zaraz dodała, że "Chłopi" są "doskonałym, artystycznie kreatywnym filmem". "[Na polskiego kandydata do Oscara] nie wybrano jakiejś gównianej propagandy. To bardzo dobry film i gratuluję jego twórcom" - powiedziała Holland. 
Czytaj więcej na https://film.interia.pl/wiadomosci/news ... ign=chrome
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8944
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 160999Post jazzik »

Ona zna swoją wartość i z "Zieloną granicą" mieliśmy szansę na Oscara jak za "Idę", na którą też pluła prawica, ale tego nie będzie, bo "Chłopi" na pewno go nie dostaną.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10838
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161001Post gaynau »

Mówienie, że na pewno go nie dostaną jest przesadzone.

To jest bezczelność, mówić że jakiś film jest gorszym wyborem.

Bo z tego, co się orientuję, to Chłopi są równie dobrym filmem, jeśli nie lepszym.

Zamierzam obejrzeć oba.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4556
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161003Post uzytkownik_konta »

Rzeczywiście przywodzi to na myśl ten fragment, który tutaj niedawno był przywoływany w kontekście Nienackiego:
W tekście tym, autor Pana Samochodzika buńczucznie opowiada, że jego kandydatura została zgłoszona do nagrody Nobla już po raz drugi i w ogóle go to nie dziwi. Chwali się, że zwrócił się do niego Roman Polański z prośbą o zgodę na sfilmowanie Skiroławek i że w jednej z ról wystąpić ma Nastasja Kinski. On jednak postawił warunek, że w obsadzie aktorskiej muszą znaleźć się najpiękniejsze dziewczyny z Warmii i Mazur, niech więc przysyłają swoje fotki na adres Dziennika Pojezierza.

Każde zdanie w tym wywiadzie jest żartem szytym najgrubszymi nićmi z możliwych bo…. jest to primaaprilisowy artykuł z 1 kwietnia.
Oczywiście twórczość Holland bez dwóch zdań jest na dużo wyższym poziomie niż Nienackiego; powiem więcej - na poziomie z pewnością zbliżonym do oscarowego (z tym zastrzeżeniem, że nie mam na myśli "Zielonej granicy", gdyż jej jeszcze nie widziałem). Z drugiej strony, nie zmienia to faktu, że to trochę w złym tonie - "Ależ oczywiście, znam ich wszystkich i są przekonani, że MÓJ FILM JEST NAJLEPSZY. Ale BRAKUJE IM ODWAGI aby prawdziwie docenić MÓJ ODWAŻNY FILM".
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10838
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161004Post gaynau »

Ciekawe, co do powiedzenia mają sami zainteresowani.

Tak, film Aguni faktycznie miazga, ale trochę się baliśmy pisu, że nam odetnie finansowanie.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8944
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161007Post jazzik »

gaynau pisze: 26-09-2023 22:06:39 Bo z tego, co się orientuję, to Chłopi są równie dobrym filmem, jeśli nie lepszym.
Przecież "Chłopi" to animacja techniką malarską, w pewnym sensie powtórka z "Twojego Vincenta", ale z historią na podstawie Reymonta, zamiast Van Gogha. Spokojnie mógł iść jako kandydat w kategorii pełnometrażowy film animowany. Nie widzę tu potencjału na Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, w której jest wystawiany.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10838
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161009Post gaynau »

To tak jakby napisać, że Zielona granica to powtórka z idy, bo film czarno-biały.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8944
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161012Post jazzik »

Można by to porównać, gdyby oba te filmy wyróżniały się wyłącznie techniką, w której zostały zrobione a nie historią, jaką opowiadają. Nie wątpię, że "Chłopi" to film artystyczny, dosłownie malarski, ale kogo dziś chwyci za serce historia ludności chłopskiej sprzed ponad 100 lat, która tak naprawdę nie obchodzi nawet polskiego licealisty?
To ma ująć Akademię?
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10838
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161023Post gaynau »

niewiele lektur czytalem, ale chlopi to jedna z tych, ktore uwazam za najlepsze

dobrze sie to czytalo

a historia jest unierwsalna, realia w jakich jest osadzona sa bez znaczenia (a w zasadzie dzialaja na plus)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5883
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161492Post Czartogromski »

Nie byłem, ale wiele osób było:
Jak podaje Kino Świat, dystrybutor filmu Agnieszki Holland, od momentu premiery "Zieloną granicę"
obejrzało już 425 194 widzów.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11994
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161494Post marcin »

A już myślałem że w Kufszynku otwarli kino :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5883
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161497Post Czartogromski »

W Kufszynku teraz wyświetlają filmy w sali widowiskowej domu kultury. Mnie od takiego oglądania boli szyja, więc nie oglądam. A przed wojną były u nas 2 kina.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11994
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161510Post marcin »

A gdzie jest najbliższe prawdziwe kino?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1269
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 161572Post Achim »

„ Doppelgänger. Sobowtór“
Film Jana Holoubka to stylowe kino sensacyjne zręcznie wplecione w najnowszą historię Europy i Polski. To także interesująca refleksja o wykorzenieniu, tożsamości, jej braku i poszukiwaniu. Zło/ Jakub Gierszał/ jest odpowiednio zepsute, atrakcyjne i nieprzewidywalne, Dobro/ Tomasz Schuchardt/ zagubione, słabe i podtatusiałe. Na drugim planie błyszczą Katarzyna Herman, Krzysztof Dracz i Wiktoria Gorodeckaja.
Oczywiście są tu odwołania do Dostojewskiego czy Kieślowskiego, ale to kino z klimatem. Sama intryga jest fascynująca i pokazuje małość człowieka wobec wielkiej polityki. Są nagłe zwroty akcji, maszyna historii, która miele wszystkich równo.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1822
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 162894Post Dorian_Gray »

Duchy w Wenecji
słaby
żałuję, że się wybrałem na to
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1269
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 163811Post Achim »

„ Chłopi „
Film twórczego tandemu DK Welchman i Hugha Welchmana zachwyca nie tylko pięknem wizualnym, niczym z malarstwa Chełmońskiego, Ruszczyca czy Wyczółkowskiego, czy fantastyczną, hipnotyzującą i transową wręcz muzyką Łukasz Rostkowskiego. To bardzo współczesne odczytanie klasycznej powieści Reymonta. Postacią kluczową twórcy uczynili Jagnę. To ona jest tu najważniejsza, inne wątki i postaci krzyżują się wokół niej. Tak dobrana optyka wymusza konwencję dramatu miłosnego, ale też opowiada „ Chłopów” jako „ herstory”. Jagna jest tu wyobcowaną dziewczyną : ziemia, morgi – to wszystko jej nie interesuje. Zajmują ją wycinanki, ma żyłkę artystyczną , wejście do rodziny Borynów było dla niej błędem, do pewnego momentu Jagna jest bezwolna. To inne postaci : Dominikowa, Boryna, Antek, Hanka podejmują za nią decyzje, potem Jagna wycofuje się, dystansuje, aż wreszcie padnie ofiarą . W metaforycznym finale deszcz wszystko oczyści, a Jagna stanie się jak Feniks . To fantastyczne wejście do kina Kamili Urzędowskiej. Jest odpowiednio dziecinna, niewinna, ale też seksowna i kobieca. Film DK Welchman i Hugha Welchmana przynosi mocne postaci kobiece. Rywalka Jagny Hanka/ równie fantastyczna Sonia Mietielica/ przeżywa niezwykłą przemianę : z zahukanej żony staje się rzutką i energiczną gospodynią, wiejskim autorytetem. Równie doskonali są męscy protagoniści : władczy i męski Boryna/ Mirosław Baka/ i mroczny i namiętny Antek/ Robert Gulaczyk/ Poza dwoma świetnymi młodymi aktorkami „ Chłopi „ odkrywają jeszcze dla kina Mateusza Rusina/ Mateusz/ i Cezarego Łukaszewicza/ Kowal/ . Świetny i stylowy jest drugi plan : Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Klara Bielawka, Andrzej Konopka, Mateusz Musiał, Lech Dyblik. Oczywiście z pewnych postaci i wątków trzeba było zrezygnować, ale taka są prawa każdej adaptacji.
Poza problematyką kobiecą twórców zainteresował problem wspólnoty, konformizmu. Jaką cenę płaci się za bycie z innymi, co warto, można, należy poświęcić, gdzie przebiega granica konformizmu i jaka kara spotyka outsiderów. W finale to Antek wypowiada kluczowe zdanie o życiu w gromadzie.
Myślę, ze film odniesie sukces frekwencyjny i ktoś na pewno sięgnie po seansie po prozę Reymonta.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1269
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 165900Post Achim »

„ Kos „
Film Pawła Maślony, tryumfator tegorocznego festiwalu w Gdyni, to western czy raczej eastern o Tadeuszu Kościuszce / Jacek Braciak/ . To filmowa historiozoficzna fantazja, odczytanie postaci narodowego bohatera jako szeryfa, obrońcy wszystkich uciśnionych : byłych niewolników, zbiegłych chłopów i kobiet. I to oni właśnie w finale stanowić będą trzon jego oddziału powstańczego przeciw Rosjanom.. Ten Kościuszko demokrata i egalitarysta to ideał, bohater na dziś. Są tu nawiązania do Tarantino, jest wiele gorzkich refleksji o Polsce, głoszonych przez Rosjanina Dunina / Robert Więckiewicz/.Jego pytanie, dlaczego to boga i honor stawiamy przed ojczyzną, prowadzi do wniosku, że obstawianie szlacheckiej dumy jest wątpliwą przesłanką przed walką o wolność z zaborcami. . Wybitni aktorzy : Segda, Szczepkowska czy Seweryn pojawiają się w epizodach. Ja nie do końca czuję tę konwencję, ale doceniam innowacyjność
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8932
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w kinie

Post: # 167526Post Walpurg »

"Chlopi"

Szedłem na to nastawiony na nie, ale bardzo byłem w błędzie. Podzielam zachwyt Achima.

Fenomenalne aktorstwo. Tylko że... No właśnie. Nie rozumiem kompletnie tego idiotycznego pomysłu z malowaniem. Nie pojmuję! Przecież ci aktorzy zagrali to perfekcyjnie. To mógł być porządny normalny film. Po co klatka po klatce go malować i tym samym w jakimś sensie pozbawić aktorów zasług, bo funkcjonuje to jako film namalowany. Dziwactwo.

Oczywiście w dwie godziny nie da się pokazać całej powieści Reymonta, z konieczności to tylko część dzieła, ale niewątpliwie zachęca do powrotu do Reymonta.

Aaaaa I świetna muzyka. Dwie godziny trzymającej w napięciu tragedii.
ODPOWIEDZ