Książki, ostatnie zakupy

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5893
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 175961Post Czartogromski »

"Dziadka do orzechów" z ilustracjami Szancera trzeba zapisać na plus, ale to chyba & niestety wydanie broszurowe z lat 80. XX w., czyli nie najlepsze.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8942
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 175964Post Walpurg »

Marcin, nie wiem, ale też za nią płaczę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12018
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 175966Post marcin »

Ech, coś się złego dzieje z tym światem.

Zmieniając temat na milszy: Hebiusie, a co sądzisz o kresce Leo? "Kenię" czytałeś?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 175967Post Hebius »

Chyba czytałem, ale nic już z tego nie pamiętam.
Leo nie jest mistrzem kreski. Chociaż krajobrazy i zwierzęta wychodzą mu zdecydowanie lepiej od ludzi :D
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12018
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 175976Post marcin »

No więc właśnie.
Z jednej strony nie jest mistrzem kreski. Rysunki nie są tak dynamiczne jak choćby w Thorgalu.

Z drugiej strony - jest w tych obrazkach jakaś taka magia. Cała opowieść jest dość staroświecka, ale czyta się przyjemnie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4627
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176003Post Hermes »

Hermes pisze: 05-02-2024 19:53:25 Okazało się, że te ,,kilka" to zamyka się w okolicach 300 :shock:
Policzyłem wstępnie, że jest 300 :mrgreen:

Czyli wszystkich jest ponad 600 :mrgreen:
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176034Post Hebius »

W miarę dokładniejszego przeglądania chwal się, co ściągnąłeś. I rozejrzyj za jakąś budką do bookcrossingu* w okolicy, bo pewnie nie wszystko będzie warto zatrzymać.
_________
* Czesi mają na to urocze określenie - knihobudka. My oczywiście nigdy się podobnego nie dorobimy, bo u nas czytanie nie bardzo się przyjęło i nie potrzebujemy ani oryginalnych polskich słów, ani książek.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8954
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176037Post jazzik »

Nie musi być budka, w bibliotece również są punkty wymiany książek oraz bookcrossingu.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176038Post Hebius »

Nie we wszystkich. U mnie jest tylko w filialnej, z której nie korzystam. A w powiatowej mają prawie taką samą makulaturę, jak na dworcu PKP - stare podręczniki, niechcianą prasę (dla dzieci), literaturę religijną.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12018
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176057Post marcin »

Nie chcę Hermesia zniechęcać, ale przy tego zakupach zwykle się okazuje że 3/4 to makulatura.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4572
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176087Post uzytkownik_konta »

Ale, z drugiej strony, jak za darmo, to opłaca się przytargać 300 woluminów dla 75 całkiem dobrych książek :P

Przypomina mi to sytuację, kiedy dowiedziałem się od znajomego, że zmarł starszy pan będący lokatorem mieszkania naprzeciwko, a jego rodzina dogadała się z tymże znajomym i jego partnerem, żeby zrobili porządek z księgozbiorem, który pozostawił. Oczywiście po tym, jak odpowiednie służby usunęły... materiały wybuchowe w postaci granatu ręcznego. Księgozbiór był ogromny i niesamowity, w kilku językach (poza polskim głównie rosyjski, niemiecki, angielski); obejmował sporo pięknie wydanych pozycji. Tematyka była najróżniejsza - językoznawcza, filozoficzna, religijna i okołoreligijna, polityczna, techniczna (motoryzacja, lotnictwo - pan był inżynierem zatrudnionym w WSK Świdnik); przedwojenna, powojenna, bibuła jakaś; karty perforowane używane jako zakładki; z tego mieszkania wydobyto nawet kufer Marii Fedorowicz, obecnie znajdujący się w muzeum... Nie uwierzyłbym w całą tę historię, gdybym tego nie widział. W każdym razie, wspomniani znajomi przyjmowali u siebie w mieszkaniu całe wycieczki, sprzedając wszystko po 2 zł. Bardzo wiele mam książek stamtąd, głównie tych, które kolekcjonuję, tzn. motoryzacyjnych - ale bardzo wiele musiałem też zostawić, bo objętość tego, co mógłbym stamtąd wybrać, wielokrotnie przekraczała moje zdolności transportu (wtedy jeszcze jeździłem na co dzień małym fiatem) i przechowywania.

Lubię kupować/zdobywać książki i płyty dziwnymi sposobami. Ma to tę zaletę, że w pewnym sensie nie wybierasz samemu; jest to bardziej losowe. Tym sposobem sięga się po pozycje, których inaczej by się nie spróbowało.
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2402
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176091Post żmij »

Hebius pisze: 30-01-2024 16:07:27 Wydanie w Znaku miało dwie okładki.
Однажды весною, в час небывало жаркого заката, в Москве, на Патриарших прудах, появились два гражданина. Первый из них, одетый в летнюю серенькую пару, был маленького роста, упитан, лыс, свою приличную шляпу пирожком нес в руке, а на хорошо выбритом лице его помещались сверхъестественных размеров очки в черной роговой оправе. Второй – плечистый, рыжеватый, вихрастый молодой человек в заломленной на затылок клетчатой кепке – был в ковбойке, жеваных белых брюках и в черных тапочках
Nie wiem, może to słowo od czasów Bułhakowa zmieniło znaczenie, ale polecam wrzucić черные тапочки w Google Grafika :D
Dla mnie "tapoczki" to zawsze były kapcie i tak też głosi mój słownik.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
Onzniszczylmizycie
Posty: 273
Rejestracja: 06-11-2023 13:40:07
Lokalizacja: Miasto

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176127Post Onzniszczylmizycie »

Simona Kossak „Trzy żywioły"
Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176137Post Hebius »

Czyli tak jak u ludzi. Jarosław Kaczyński swojej pozycji też nie osiągnął prymitywną siła, a intelektem, czy czymś tam innym.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12018
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176143Post marcin »

Posty Ukeja jak zawsze dobrze się czyta, szkoda że tutaj nie ma opcji polubienia posta :P

A tymczasem przyniosłem z piwnicy drugą część komiksu Leo. I znowu wciągnęło :) ale tym razem już będę sobie dawkował - po kilkanaście stron dziennie :D

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1822
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176405Post Dorian_Gray »

Zakupiłem w empiku, odbiór pewnie w poniedziałek.
Trzy tomy Władcy Pierścieni, w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej.

Pierwszy raz czytałem tak ponad dwadzieścia lat temu w tłumaczeniu Łozińskiego.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176411Post Hebius »

A nie chwaliłeś się kiedyś lekturą w oryginale?
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1822
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176435Post Dorian_Gray »

W oryginale przeczytałem dwa tomy, może kiedyś i trzeci skończę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12018
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176497Post marcin »

Dorian_Gray pisze: 10-02-2024 12:00:53 Zakupiłem w empiku, odbiór pewnie w poniedziałek.
Trzy tomy Władcy Pierścieni, w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej.

Pierwszy raz czytałem tak ponad dwadzieścia lat temu w tłumaczeniu Łozińskiego.
Bardzo dobra decyzja!
Tłumaczenie Łozińskiego jest fatalne, i nie chodzi bynajmniej o nazwy własne, które są najmniejszym problemem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13509
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 176552Post Hebius »

Rynek książek w Polsce i na świecie według BookScan
Podsumowanie roku 2023

W książkowym top 10 dla roku 2023 po raz pierwszy w historii występuje sześć książek w kategorii YA (ang. Young Adult, młodzi dorośli), cztery tytuły dla dorosłych i nie ma ani jednej książki dla dzieci. Weronika Marczak, najjaśniejsza gwiazda nurtu YA, zadebiutowała na rynku książki w październiku 2022 roku, wydała na razie drukiem zaledwie cztery tytuły w cyklu „Rodzina Monet” i od razu zdetronizowała króla książki roku 2021oraz 2022 Remigiusza Mroza.

Książki YA generowały najwyższe obroty w przeliczeniu na jeden tytuł w Polsce w 2023 roku, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kategorie książek. Z drugiej strony szczytowa fala popularności książek YA w USA czy Wielkiej Brytanii już opadła.
ODPOWIEDZ