Fantastyka, moja miłość

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89409Post marcin »

Ooo nie wiedzialem ze stare wydania Lema po tyle chodzą.

Tak czy owak, ten pakiet 24 ksiazek mnie tak kusi (okladki Przemka Debowskiego strasznie mi sie podobaja), ze chyba dalsze opieranie sie bedzie bezcelowe :P
Cytujac hebiusowego bloga - chyba upadnę :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89478Post Hebius »

Łukasz Kozak (znany słuchaczom PR2 i audycji audycji "Kryzys wieku średniego") został laureatem nagrody "Nowej Fantastyki" za najlepszą polską książkę roku 2021 (za "Upiór. Historia Naturalna" Fundacja Eviva l'ARTe).

Obrazek

Obrazek
Dlaczego powinniśmy odebrać Rumunom wampiry? Czy upiory mogą być przyjazne i kto wierzył, że Mickiewicz wstaje z grobu? O żywych trupach w dawnej Polsce oraz średniowiecznym poczuciu humoru opowiada Łukasz Kozak, mediewista i autor książek "Upiór. Historia naturalna" oraz "With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland" (...)

W przypadku Mickiewicza akurat wierzono, że wychodzi on z grobu. Po jego drugim pogrzebie na Wawelu nieustannie padały deszcze, nastały mokre lata. Chłopi galicyjscy zaczęli uznawać Mickiewicza za płanetnika, czyli rodzaj żywego upiora, dziś niesłusznie sprowadzanego do demona pogody – byli to po prostu ludzie, którzy potrafili kontrolować zjawiska atmosferyczne, również po śmierci. Uznano, że to Mickiewicz sprowadza tę ciągłą niepogodę i trzeba się go pozbyć z Wawelu, że Francuzi tak naprawdę kazali go zabrać z Montmorency, ponieważ sprowadzał deszcze i nieurodzaj. Seweryn Udziela zapisał ciekawe wypowiedzi chłopów galicyjskich mówiących, że Mickiewicz wyłazi z grobu. Robiono z niego zarówno płanetnika, jak i strzygonia. Niektórzy mówili, że trzeba go wyciągnąć i trumnę wrzucić do Wisły, inni uważali, że to już się stało.
https://culture.pl/pl/artykul/lukasz-ko ... ory-wywiad
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89481Post jazzik »

Ciekawe, do tego bardzo ładne ilustracje. Kiedy stanieje, to kupię, bo na razie 70 zł. na Allegro to trochę sporo a część informacji może być powtórką z "Wampira" prof. Janion.

To mnie rozbawiło:
Co do Drakuli – to strasznie krzywdzące właśnie dla społeczności dawnej Rzeczpospolitej, przede wszystkim Polaków i Ukraińców. Uważam, że powinniśmy zawrzeć sojusz w celu odebrania Rumunom tego, co zdobyli dzięki Stokerowi.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89482Post Hebius »

Z tego co zrozumiałem Janion zajmowała się wampirem literackim, a tutaj mamy wiarę ludu i to, co z niej wynikało, czyli np wykopywanie nieboszczyków celem odupierzenia, o czym nieustannie donosiła XIX-wieczna prasa.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89484Post Czartogromski »

Wampir i upiór miały wspólnego przodka, tak wynika z wywodów autora. A ponadto:
w jego książce upiór jest kimś, a nie czymś. - Dotąd ujmowano to w kategorii demonologii ludowej, ja się od tego odcinam, ponieważ upiory to byli ludzie, to bardziej ludowa antropologia. Małopolskie strzygonie okazywały się upiorami łagodnymi, ponieważ pomagały w gospodarstwie, opiekowały się inwentarzem.

https://www.polskieradio.pl/8/3664/Artykul/2807594
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89505Post marcin »

No dobra, to udokumentuję swój upadek (copyright by Hebius :P)

Przyszła paczka do paczkomatu od Wydawnictwa Literackiego. Muszę powiedzieć, że już dawno rozpakowywanie nie zrobiło mi aż tyle frajdy :D Książki są fakt w miękkiej oprawie, ale mają duże skrzydełka, piękne lakierowane okładki (plus napis LEM jest lekko wypukły), a te grafiki Przemka Dębowskiego są cudowne. Już nie mogę się doczekać, jak będę sobie odświeżał Lema w tym wydaniu :D

I teraz co do druku o czym pisał Czart: wygląda jednak na to, że są to nowe wydania, a ściślej mówiąc nowe dodruki (a nie jakieś resztki wyciągnięte przez wydawnictwo z magazynu). Świadczą o tym dwie przesłanki:
1. We wszystkich książkach jest notka o 2021 jako roku Lema (z podaną stroną internetową). Wątpliwe, aby wydawnictwo drukowało to już w 2012 czyli niemal 10 lat temu (i aby 10 lat temu już był znany adres strony).
2. Wszystkie książki bardzo intensywnie pachną farbą drukarską (uwielbiam ten zapach!). Przyjechały chyba prosto z drukarni ;)

Notka jest w każdej książce:
Obrazek

No i całość pakietu :D
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89536Post Dorian_Gray »

eh, na pierwszym zdjęciu, w pierwszym ułamku sekundy,
zobaczyłem coś innego niż palec ...
:-X
a co zrobisz ze starymi wydaniami?
do biblioteki oddasz? antykwariatu?
czy na makulaturę?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89537Post Hebius »

Przecież "stare wydanie" Marcina to komplet Wyborczej :D
Pewnie będzie oba trzymał.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89538Post marcin »

Bede trzymal oba, bo w wydaniu Literackiego (poki co przynajmniej) nie wszystko jest.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89832Post Czartogromski »

Niedobra wiadomości dla miłośników "Serca Neftydy". Obojętne, czy wręcz chłodne, przyjęcie powieści przez środowisko fantastów sprawiło, że autor nie bardzo pali się do pisania ciągu dalszego i żadnych obietnic w tym względzie nie udało się uzyskać :(
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89836Post Hebius »

Szkoda trochę. Ale jakby obiecał, że nie będzie dalszego ciągu "Królowej wody" to bym się może nawet ucieszył :D
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89854Post mare »

W piątek premiera Fundacji na Apple TV :)))
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89950Post marcin »

Za dużo tych serwisów. Netflix, HBO, teraz jeszcze jakieś Apple TV. Ktoś to w Polsce w ogóle ma?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 89951Post mare »

Fundacja już do obejrzenia. Pierwsze trzy odcinki, reszta będzie co tydzień po jednym. Wizualnie bardzo ok, może sobie odświeżę lekturę książek.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91290Post marcin »

Egmont startuje z nowym wydaniem Kajka i Kokosza (albumy w twardych oprawach wraz z materiałami dodatkowymi). Tom 1 już w sprzedaży :)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91327Post Hebius »

Tak, dorzucam to do koszyka w najbliższym zamówieniu. Razem z "Haliną" Ernesto Gonzalesa (rysunki).
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91379Post marcin »

No wlasnie mialem pytac czy bedziesz Christe kupowac :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91430Post marcin »

A tymczasem anonsowane jest mega wypasione wydanie Hobbita i Władcy Pierścieni (31 płyt bluray, jakość 4K, wersje filmów kinowe i rozszerzone).
Wygląda to bardzo ładnie, ale z ceną polski dystrybutor ostro przesadził. Nie wiem czy ktoś się skusi za taką cenę. Choć trzeba przyznać, że czas trwania całości wraz z materiałami dodatkowymi powala (2318 minut!)
https://bonito.pl/k-175518512-srodziemi ... blu-ray-4k

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91505Post marcin »

Hebius pisze: 12-10-2021 15:26:59 Tak, dorzucam to do koszyka w najbliższym zamówieniu. Razem z "Haliną" Ernesto Gonzalesa (rysunki).
No i ja juz mam Christe. Ladne wydanie ale... to sa inne rysunki niz w poprzednim wydaniu Egmontu! (tu sa wczesniejsze i moim zdaniem gorsze). Tekst tez nie jest ten sam. Ale moze to i lepiej bo bedzie co porownywac :)

Choc nie za bardzo prawde mowiac rozumiem. Christa narysowal ten sam komiks dwa razy?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 91506Post Hebius »

Tak. Zdarzało mu się robić nowe wersje poszczególnych pasków. Bo nie wiem, czy to w 100% jest rysowane od nowa, raczej nie przypuszczam. Chociaż Szarlota Pawel i Papcio Chmiel potrafili przerysować całość, więc może i on tez.
ODPOWIEDZ