Literacki Nobel 2019 i dalej

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
Awatar użytkownika
Cepelia
Posty: 6
Rejestracja: 07-10-2021 14:31:06
Lokalizacja: Amstelveen

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 90983Post Cepelia »

Że co?
Aż się zarejestrowałam z wrażenia :shock: Myślałam że to tylko ja, ale na world litterature forum też większość pierwsze słyszy.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 90984Post mare »

Hebius, musisz rozwinąć hasło o nim w Wiki

Obrazek

Ale o Tokarczuk też mało kto słyszał.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 90986Post Czartogromski »

... a Małgorzata Szejnert słyszała i cytowała w swojej książce o Zanzibarze. Jeśli ikt mnie nie uprzedzi, to wrzucę cytat po południu.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Literacki Nobel 2021 - Abdulrazak Gurnah

Post: # 90988Post Hebius »

Wrzucaj, wrzucaj i to jak najprędzej. Będę tym szpanował przed znajomymi nieforumowiczami i mówił:
"A ja się bardzo cieszę, bo czytałem cytaty Gurnaha u Małgorzaty Szejnert w książce o Zanzibarze i nawet sobie pomyślałem >>Ten gościu tak dobrze pisze, ze mu Nobla powinni dać<<" :D

edit.
Eee... lipa. W Wyborczej o tym jest.
Wyborcza pisze: Jako pisarz zadebiutował w 1987 r. Do dziś opublikował 10 powieści (ostatnia, "Afterlives", ukazała się w 2020 r.), na koncie ma również zbiór opowiadań "My Mother Lived on a Farm in Africa". Żadna z tych książek nie doczekała się polskiego przekładu, do czasu werdyktu Akademii Szwedzkiej nie wzmiankowano o nim również w polskiej prasie.

Wyjątek stanowi Małgorzata Szejnert, która wspominała o Gurnahu w "Domu żółwia. Zanzibarze". - Bardzo mnie ta wiadomość cieszy - przyznała w rozmowie z "Wyborczą" w reakcji na werdykt Akademii Szwedzkiej.

W książce wybitnej reporterki znalazł się taki fragment: "Abdulrazak Gurnah, który urodził się na Zanzibarze i chociaż zdobył sławę w Wielkiej Brytanii, nigdy się nie oderwał od swej mniejszej wyspy, zapamiętał stan niepokoju: »Lubiliśmy myśleć o sobie jako o ludziach umiarkowanych i łagodnych. Arab, Afrykanin, Hindus, Komoryjczyk: żyliśmy obok siebie, sprzeczali się i czasem żenili ze sobą. Cywilizowani - tacy byliśmy. Lubiliśmy, gdy nas tak określano, i określaliśmy się w ten sposób. W rzeczywistości nigdzie nie zbliżaliśmy się do my, lecz byliśmy nasi w naszych oddzielnych podwórkach, zamknięci w swoich historycznych gettach, wybaczający sobie samym i kipiący od nietolerancji, rasizmu i uraz. I polityka wydobyła to wszystko na jaw.

To nie było tak, że nie wiedzieliśmy tych rzeczy o sobie - o niewolnictwie, nierównościach, o pogardzie, z jaką wszyscy mówili o barbarzyństwie dzikusa z interioru, którego porwano i wzięto do pracy na naszej wyspie. Czytaliśmy o tym w skolonizowanych książkach historycznych, lecz tam te wydarzenia wydawały się ciemne i dalekie od życia, jakie pędzimy, i wydawały się niekiedy samowyolbrzymionymi kłamstwami. Więc gdy przyszedł czas, aby zacząć myśleć o naszej przyszłości, wmawialiśmy sobie, że obiekty tych nadużyć nie zauważyły, co się im przytrafiło, albo wybaczyły i chciałyby teraz przyjąć nową retorykę jedności i nacjonalizmu. Przystąpić do dojrzałego kompromisu w interesie wszystkich. Ale oni nie chcieli. Chcieli upoić się żalem, obietnicą odwetu, minionym uciskiem, obecną biedą i godnością swoich czarnych skór«".

- Ten fragment pochodzi z książki "Admiring Silence", która ukazała się w Nowym Jorku w 1996 r. - mówi nam Szejnert. - Mam w domu inną jego książkę, "Paradise", która trafiła na krótką listę nagrody Bookera. To pełna impresji opowieść o Zanzibarze. Mieszkańcy wyspy uważają Gurnaha za autora niezwykle ważnego, jeśli chodzi o kształtowanie i pielęgnowanie poczucia tożsamości i świadomości narodowej. Trafiłam na niego, gdy przygotowywałam się do pisania fragmentów o Bi Kidude, zanzibarskiej pieśniarce. Poznana na wyspie młoda pisarka przekonywała mnie, bym sięgnęła po książki Gurnaha, bo dzięki nim lepiej zrozumiem istotę tego miejsca i charakter jego mieszkańców.
Michał Nogaś, Wojciech Szot
7 października 2021 | 15:14
Wyborcza: Kim jest Abdulrazak Gurnah, laureat Nobla? "Pomoże zrozumieć poranioną afrykańską duszę"
Obrazek
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 90990Post Czartogromski »

Obrazek
Abdulrazak Gurnah w książce Małgorzaty Szejnert "Dom Żółwia. Zanzibar".
Fragment książki "Admiring Silence", New York 1996.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 90993Post Czartogromski »

Cepelia pisze: 07-10-2021 14:34:35 Że co?
Aż się zarejestrowałam z wrażenia :shock: Myślałam że to tylko ja, ale na world litterature forum też większość pierwsze słyszy.
Trzeba było Nobla dla Zanzibarczyka, że Cepelia przypomniała sobie o nas :D Miejmy nadzieję, że z kolejnym postem nie będzie czekać na następną taką okazję :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 91027Post Hebius »

Nie podejrzewam, by odezwała się szybciej.
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11883
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 91048Post marcin »

Jest paru takich userów. Podobnie ma np. gaynau. Wpada tu raz na rok (dosłownie), napisze kilkanaście postów, po czym znika na kolejny rok.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 91874Post mare »

No, dość szybko hiszpańskie tłumaczenia Gurnaha pojawiły się w sieci.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 125260Post OpusDei »

Nagrodzony nie zostanie ani Salman Rushdie, ani Serhij Żadan. Annie Ernaux, Michel Houellebecq, Don DeLillo i Margaret Atwood też obejdą się smakiem. Javier Marias umarł, ale i tak by nie dostał. Zatem kto? Może Jon Fosse, ale on też plasuje się wysoko wśród buków, co paradoksalnie zmniejsza jego szanse.

Spodziewam się niespodzianki jak przed rokiem i dwoma. Liczę, że akademia nie wyróżni p*ety (Gluck została uhonorowana właśnie dwa lata temu) ani dr*maturg (od Nobla dla Pintera minęło prawie dwadzieścia lat, zatem ryzyko istnieje).

Osobiście najbardziej ucieszyłby mnie laur dla Claudio Magrisa. Siergiej Lebiediew, Georgi Gospodinow i Drago Jančar również mile widziani w gronie nagrodzonych. A spośród wymienionych w pierwszym akapicie - Ernaux i DeLillo.
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 125266Post Hebius »

A czemu nie Serhij Żadan? Zbyt politycznie by wybrzmiało?
Obrazek
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 125269Post OpusDei »

A jednak Ernaux! Jestem zaskoczony, ale bardzo się cieszę.
Wydawnictwo Czarne, czekamy na więcej! Jeszcze w tym roku mieli wydać jej trzy mikropowieści w jednym zbiorczym tomie.
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11883
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 125270Post marcin »

A może byś tak się udzielał częściej niż raz w roku przy okazji Nobla?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11883
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161554Post marcin »

Dziś usłyszałem w Dwójce, że jutro dowiemy się, kto dostał literackiego Nobla.

Z perspektywy forumowej oznacza to, że jutro pojawi się doroczny wpis OpusDei, a także prawdopodobnie pojawi się Cepelia :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161555Post OpusDei »

Ja wstrzymuję się od prognozowania, jako że rok temu całkowicie przestrzeliłem. Założyłem, że jeżeli Ernaux jest faworytką u bukmacherów, to właśnie z tego powodu jest bez szans.

Mogę z tego miejsca jedynie zaapelować do członków Akademii:
DAJCIE TEGO NOBLA DELILLO PÓKI JESZCZE KURWA ŻYJE!!!
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161560Post Czartogromski »

Hebius pisze: 06-10-2022 12:43:38 A czemu nie Serhij Żadan? Zbyt politycznie by wybrzmiało?
:D
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161571Post Hebius »

No co?

Nie kibicuję DeLillo w rywalizacji o Nobla. Przeczytałem jego "Ciszę" i już raczej po nic więcej nie sięgnę.
António Lobo Antunes mógłby dostać w tym roku nagrodę. Podobały mi się "Zadupia" i widziałem, że jest w bibliotece jeszcze jedna jego powieść, ale gruba, więc potrzebowałbym dodatkowej zachęty, by po nią sięgnąć.
Obrazek
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161581Post OpusDei »

Nie czytałem Ciszy, ale uważa się powszechnie, że najnowsze powieści DeLillo nie dorównują tym wcześniejszym. Sięgnij po Mao II, Librę lub Nazwy. Albo poczekaj do listopada i kup nowe wydanie Białego szumu - opus magnum Dona - byś nie musiał płacić dwieście zeta na Allegro za edycję z rebisowskiej Salamandry.

Antunes ma jeszcze czas. Oczywiście jemu też kibicuję. Ta gruba powieść to Nie wchodź tak szybko w tę ciemną noc i jest jeszcze lepsza od Zadupi, ale i wiele trudniejsza. Napisana strumieniem świadomości na sterydach, przy której Ulisses i Wściekłość i wrzask zdają się powieściami dla kucharek.
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
OpusDei
Posty: 171
Rejestracja: 22-07-2018 11:52:17
Lokalizacja: Arlen, TX

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161678Post OpusDei »

Jon Fosse. Też dobrze. Niepojęte, że już drugi rok z rzędu bukom się udało!
That's my purse! I don't know you!
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 161684Post Hebius »

Wyborcza pisze:Norweg, który pisze jak kompozytor, jak rzeźbiarz
:D

Ciekawe, czy któryś z forumowiczów czytał Fossego.
Obrazek
ODPOWIEDZ