Literacki Nobel 2019 i dalej

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19787Post Hebius »

Przegapiliśmy tegoroczną Nike dla Mariusza Szczygła (za "Nie ma"), ale o Noblu chyba będziemy pamiętać? Laureatów poznamy już w czwartek o 13:00. Na listach bukmacherów Olga Tokarczuk zajmuje wysokie, trzecie miejsce.
Wyborcza pisze:Literackie Noble powracają po rocznej przerwie i zmianach wymuszonych przez seksualny skandal, który wstrząsnął przyznającą nagrodę Szwedzką Akademią. W szacownym gronie nie ma już skompromitowanych akademików, zmienił się także sekretarz i rzecznik Akademii - jest nim 55-letni Mats Malm.

Teraz świat czeka na pierwsze decyzje nowo wybranego grona. 10 października Akademia ogłosi, kto otrzyma literackiego Nobla. Wyjątkowo przyznane zostaną dwie nagrody - za 2018 i 2019 r. Sekretarz Akademii już zapowiada, że wybór nie wszystkim się spodoba.

- Literacki Nobel zawsze był źródłem kontrowersji - powiedział Mats Malm w rozmowie z agencją AP. - Chcemy być częścią międzynarodowej dyskusji na temat literatury i tego, czym ona powinna być.

Więcej świata, mniej mężczyzn

Akademia jest świadoma tego, że zmiany są konieczne nie tylko wewnątrz organizacji. Literacki Nobel był dotąd przyznany 114 razy i tylko 14-krotnie trafił w ręce pisarki. Dwóch ostatnich laureatów - Bob Dylan i Kazuo Ishiguro - to pisarze tworzący w języku angielskim.

- Kryteria wyboru się zmieniły. Szukamy globalnie - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego. - Koniecznie musimy poszerzać perspektywę. Do tej pory mieliśmy eurocentryczne spojrzenie na literaturę, teraz szukamy na całym świecie. Do tego jury było za bardzo skoncentrowane na mężczyznach, a przecież jest tyle wspaniałych pisarek. Proces wyboru jest teraz bardziej intensywny i sięga szerzej.

Olsson tłumaczył, że do Akademii co roku wpływa ok. 200 kandydatur pisarzy i pisarek, których warto nagrodzić Noblem. Przed wakacjami lista jest zmniejszana do ośmiu nazwisk. Lato upływa członkom Akademii na lekturze książek autorów i autorek z listy.

Ciekawie koresponduje to z informacjami z jednego z forum dla pasjonatów światowej literatury, na którym od wielu tygodni bibliofile wymieniają się informacjami dotyczącymi tytułów wypożyczanych z biblioteki Szwedzkiej Akademii. W marcu ubiegłego roku jeden z użytkowników zauważył, że wypożyczono z niej siedem książek Olgi Tokarczuk.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19788Post Czartogromski »

Znaczy, będzie jakieś dalej?
***
W ubiegłym roku ustanowiono nagrodę, która miała zastąpić Nobla - New Academy Prize in Literature. Otrzymała ją pisząca po francusku Maryse Condé, autorka m.in. wydanej u nas powieści "Ja, Tituba, czarownica z Salem".
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19789Post Hebius »

:samoboj: [dublet] :samoboj:
Ostatnio zmieniony 08-10-2019 17:45:56 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19790Post Hebius »

Jestem optymistą - będzie dalej przynajmniej w przypadku Nobla.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19900Post Hebius »

I pozamiatane:
Obrazek
Ciekawe, jak skomentują Nobla dla Tokarczuk w Wiadomościach.
Obrazek
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19927Post mare »

W hiszpańskim El País art. o Tokarczuk: «wybitna intelektualistka i aktywistka». Aktywistka ok, ale «intelektualista»??? No sorry.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 19929Post jazzik »

W ogóle mam wrażenie, że namnożyło nam się rzeczy wybitnych, ludzi wybitnych, działań wybitnych, do tego stopnia, że wybitność wkrótce stanie się całkiem przeciętna. :D
To tak ogólnie, nie oceniam Tokarczuk, to co pisze jak pisze i o czym nie należy do kategorii książek, po które zwykłam sięgać i Nobel tego nie zmieni.

Byłam raz na spotkaniu autorskim z ww. panią, dziewczyna mnie wyciągnęła, poza idiotycznymi pytaniami prowadzącej o tonie głosu przedszkolanki, odniosłam wrażenie, że oglądam "Drugie śniadanie mistrzów".

Odbierałam zamówienie w księgarni, minęłam się tam z trzema osobami, które miały po 3-4 książki OT pod pachą i wiedziałam przed zajrzeniem do serwisów informacyjnych.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4862
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23368Post bolevitch »

mowa noblowska Olgi Tokarczuk - tekst
https://www.nobelprize.org/prizes/liter ... re-polish/
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23371Post mare »

Miło się czyta, ale jakoś mało w tym treści.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4592
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23388Post Hermes »

O tvpis i pisie i nienawiści do Olgi Tokarczuk piszą nawet w Szwecji

https://www.dn.se/kultur-noje/ingen-pol ... YzCg3-p3YQ
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23396Post mare »

Niezły numer z niepuszczeniem jej w TVP. Białoruś normalnie.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Szafir

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23397Post Szafir »

Nie dziwi mnie, że Szwedzi o tym piszą. W odróżnieniu od nas, są bardziej normalni i potrafią docenić człowieka w człowieku.
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8283
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23401Post mike »

A mnie się nie podoba, że pisarka wykorzystuje Nobla do politycznej walki oraz krytyki polskiego społeczeństwa. Nie to, żebym się z nią nie zgadzał, bo lubię i szanuję, ale do cholery to jest "tylko" pisarka, a nie matka polka ani yebana polityczna aktywistka. Nienawidzę takich sytuacji, gdzie ktoś w czymś jest dobry, coś osiągnął w danej dziedzinie i nagle wykorzystuje (nadużywa) jako platformę do wymądrzania się na każdy temat i pouczania wszystkich dookoła. Na litość... ona sobie nawet przypisała sukces opozycji w Senacie....
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23405Post w300 »

:brawa:

Tak jak teraz Polacy byli podzieleni to jeszcze nigdy. Oj będzie bardzo zle za 2-3 lata będą na ulicach noże sobie wsadzali jeden drugiemu. .
ObrazekObrazek
Szafir

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23413Post Szafir »

Tyle, że to telewizja polska nie pokazała uroczystości wręczenia nagród, więc Olga zareagowała. Jak dla mnie postąpiła prawidłowo. To właśnie polska telewizja (a konkretniej to się zaczęło od zdania Krystyny P.) zaczęła doszukiwać się w tym politycznego podtekstu.
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23420Post w300 »

Od samego początku wszędzie można bylo czytać ogladac i słuchać ze pis zaciska zeby ze baba dostała nobla i tak te wszystkie TVN-y i Tokfm podsycały atmosferę .
I dotyczy to nie tylko jej ale dziennikarzy ,aktorów,piosenkarzy itd....ten jest nasz tamten ich A ludziska sie nakręcają i coraz bardziej nienawidzą
ObrazekObrazek
Szafir

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23426Post Szafir »

Witamy w demokracji. :roll:
Z drugiej strony to się nawet nie powinniśmy dziwić PiSowi, bo sami mamy na celowniku swoich ,,ulubieńców".
Awatar użytkownika
w300
Posty: 6170
Rejestracja: 22-07-2018 18:24:37
Lokalizacja: ***POMORSKIE***

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23433Post w300 »

Najlepiej odciąć się od tego .Tak tez staram się robić nie oglądając np żadnych wiadomości czy programów politycznych
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23435Post mare »

A do tego jeszcze Opowiadania bizarne takie średnie.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Szafir

Re: Literacki Nobel 2019 i dalej

Post: # 23438Post Szafir »

Też nie oglądam wiadomości czy telewizji, a jakoś to nie rozwiązuje problemu. :|
ODPOWIEDZ