To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: To się czyta

Post: # 20368Post mare »

mare pisze: 25-09-2019 23:29:42 Przeczytałem "Łzy Mai" Raduchowskiej. (...) Ale... ponieważ druga część na czytnik jest na ofercie i kosztuje tylko 10 zł, to sobie kupiłem, aby dalej narzekać.
Druga część okazała się miłą (nieco rozlazłą) niespodzianką. Nie jest to twarda fantastyka naukowa, więc nie ma co się spodziewać super oryginalnych pomysłów; ot, powiastka o androidach, ale nie aż taka zła, jak się spodziewałem po pierwszej części.
Obrazek

Poza tym Dom Kalifa
Obrazek
Taka niby ironiczna satyra, ale pełna stereotypów, trochę jak książki Kalwasa. W końcu czytelnik zaczyna się zastanawiać, po co autor tam mieszka, jeśli aż tak gardzi (niby na wesoło) tymi ludźmi.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: To się czyta

Post: # 20423Post mare »

Dzisiaj wciągnąłem «Anna In w grobowcach swiata» Tokarczuk, zwabiony komentarzem, że nie wiadomo, czy chodzi o przeszłość czy o przyszłość, co zapachniało mi sci-fi.

Obrazek

Potwierdza się moje wrażenie, że Tokarczuk to sprawna pisarka, ale jej książki niewiele wnoszą do mojego życia. Coś jak Kazuo Ishiguro, który również z niewiadomego dla mnie powodu dostał Nobla.

Kupiłem też na czytnik jej «Opowiadanie bizarne». Poczytamy — zobaczymy.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 20429Post Czartogromski »

Hmm, jak na Mare to brzmi jak wybuch entuzjazmu :mrgreen:
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: To się czyta

Post: # 20433Post mare »

Przecież ja bardzo często piszę pozytwne lub neutralne recenzje.

Np. w kwestii tych opowiadań Tokarczuk mogę już powiedzieć, że pierwsze jest do dupy (pewnie odkryła Cortazara, ale ja za herbatę z już raz parzonej torebki dziękuję), ale drugie wporzo, więc wychodzi w tym momencie na zero.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 20549Post marcin »

Zakupiłem i czytam najnowszą powieść Orbitowskiego, "Kult"

Osoba autora i tytuł sugeruje jakiś tandetny horror. Nic z tych rzeczy - to bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa. Muszę powiedzieć, że Orbitowski powoli awansuje do grona moich ulubionych autorów ;)
A o czym zatem jest ta książka?
1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1259
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 20579Post Achim »

mare pisze: 19-10-2019 23:49:47 Dzisiaj wciągnąłem «Anna In w grobowcach swiata» Tokarczuk, zwabiony komentarzem, że nie wiadomo, czy chodzi o przeszłość czy o przyszłość, co zapachniało mi sci-fi.

Obrazek

Potwierdza się moje wrażenie, że Tokarczuk to sprawna pisarka, ale jej książki niewiele wnoszą do mojego życia. Coś jak Kazuo Ishiguro, który również z niewiadomego dla mnie powodu dostał Nobla.

Kupiłem też na czytnik jej «Opowiadanie bizarne». Poczytamy — zobaczymy.
Tak, teraz wszyscy czytają ponownie Tokarczuk, Mój Partner zaczął " Prowadź swój pług.. ", na szczęście w porę Go ostrzegłem ,że Janina to ja :brawa:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: To się czyta

Post: # 20586Post mare »

Achim pisze: 23-10-2019 21:40:28 Tak, teraz wszyscy czytają ponownie Tokarczuk, Mój Partner zaczął " Prowadź swój pług.. ", na szczęście w porę Go ostrzegłem ,że Janina to ja :brawa:
Ja nie ponownie, bo tej Anny In nie czytałem. Wczoraj za to się dowiedziałem, że to ulubiona powieść autorki, co jest dla mnie dowodem, że trochę nam nie po drodze. Pług za to super, moja ulubiona jej, jak dotąd, książka. Opowiadania bizarne ogólnie na plus.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13343
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 20587Post Hebius »

Pług - gówno jakich mało. Astrologiczny bełkot zmieszany z antyłowiecką fobią w formie kalekiego kryminału. Jeśli bym widział jakiś argument przemawiający przeciwko Noblowi dla Tokarczuk, to własnie w postaci Pługa.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 20588Post Czartogromski »

Taaa, nawet w jakiś artykule napisali, że "Pług..." został w Polsce przyjęty raczej chłodno :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 20593Post marcin »

Ja mam na półce Księgi Jakubowe, ale póki co jakoś się nie mogę za to zabrać.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4862
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: To się czyta

Post: # 20614Post bolevitch »

znam tylko fragment, i opinię, że ich związek z realiami historycznymi nakazuje traktować tę książkę jak - powiedzmy - trylogię Tolkiena. W ostatnim numerze "Książek" jest wkładka z artykułem Tokarczuk przedstawiającym genezę utworu.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1259
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 20619Post Achim »

Szkoła filmowa II
Cykl rozmów Kingi Burzyńskiej z polskimi aktorami/ jako bonus Agnieszka Holland, która też aktorką bywała przecież/ o ich studiach w szkołach teatralnych/ lub nie , jak w przypadku Jowity Budnik/ , egzaminach wstępnych tamże. Dużo fajnych anegdot , w tym moja ulubiona, jak Sonia Bohosiewicz zdawała w za krótkiej sukience , o czym lata później w teatralnej garderobie przypomniała Jej dosadnie prof. Anna Dymna.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1259
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 20620Post Achim »

Hebius pisze: 24-10-2019 12:30:36 Pług - gówno jakich mało. Astrologiczny bełkot zmieszany z antyłowiecką fobią w formie kalekiego kryminału. Jeśli bym widział jakiś argument przemawiający przeciwko Noblowi dla Tokarczuk, to własnie w postaci Pługa.
Hebiusie, nie czujesz się Janiną ???? :lol:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: To się czyta

Post: # 20624Post mare »

Hebius pisze: 24-10-2019 12:30:36 Pług - gówno jakich mało. Astrologiczny bełkot zmieszany z antyłowiecką fobią w formie kalekiego kryminału. Jeśli bym widział jakiś argument przemawiający przeciwko Noblowi dla Tokarczuk, to własnie w postaci Pługa.
A tam, przesadzasz. Bawiła się gatunkiem, a ja właśnie lubię takie kryminały osadzone w polskich realiach i trochę zakręcone. U Witkowskiego też najbardziej pamiętam właśnie kryminały. A Hebius się burzy, bo sam by się nadawał na taką zwariowaną postać do książki.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 20643Post Walpurg »

bolevitch pisze: 24-10-2019 21:53:47 znam tylko fragment, i opinię, że ich związek z realiami historycznymi nakazuje traktować tę książkę jak - powiedzmy - trylogię Tolkiena. W ostatnim numerze "Książek" jest wkładka z artykułem Tokarczuk przedstawiającym genezę utworu.
Bajkami Sienkiewicza w Quo vadis i w Potopie jakoś nikt się nie przejmuje, co więcej, to te bajki wciąż aktywnie budują mity narodowo-katolickie.
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: To się czyta

Post: # 20671Post Renly Baratheon »

Potop jeszcze ujdzie ale Quo vadis to jedna wielka konfabulacja oparta na oszczerstwach wycelowanych przez żydów w Lucjusza Domicjusza Ahenobarbusa. Kłamstwa stworzone tak perfekcyjnie, że dziś nawet ateiści i antyklerykałowie wierzą w dobre intencje wczesnych gmin chrześcijańskich. Przed Sienkiewiczem tematem relacji politeistyczno-galilejskich zajmował się w swoich powieściach antysemita Jeske-Choiński został jednak przez krytykę katolicką okrzyknięty stronnikiem "pogan".





Sławomir Skrzyniarz, Hades. Recepcja, sens ideowy i przemiany obrazu pogańskiego boga w sztuce bizantyńskiej.
Awatar użytkownika
blumsztajn
Posty: 61
Rejestracja: 22-07-2018 13:20:01

Re: To się czyta

Post: # 20769Post blumsztajn »

Moja ulubiona pisarka dostała Nobla. Popłakałem się ze szczęścia w tamten czwartek, przed 13 października. Najpiękniejszy prezent na urodziny.
Dzisiaj za to odkryłem arcydzieło (bardzo gejowskie przy okazji) - Umberto Saba "Ernesto"
Jednak warto żyć!
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 20829Post Walpurg »

Mam pytanie do naszego specjalisty od historii starożytnej. :)
Renly Baratheon, powiedz mi mój drogi (inni też mogą, jeśli coś wiedzą, zetknęli się i mają zdanie), czy miałeś kontakt z książkami Michała Kubicza? Ostatnio ukazały się 3 obszerne powieści:

- AGRYPINA. CESARSTWO WE KRWI
- TYBERIUSZ. CESARSTWO NAD PRZEPAŚCIĄ
- KALIGULA. WYZNANIA SZALEŃCA


Obrazek
Foto: fanpage Italia nel cuore

Ostatnią oczywiście warto kupić już dla okładki :P Ale na poważnie... W sieci recenzje niemal wyłącznie entuzjastyczne (na lubimyczytac.pl ma średnią ocenę wszystkich książek 8.00 na 10 możliwych), że to nie tylko pasjonująca lektura, ale i bardzo oparta o realia hgistoryczne (autor jest prawnikiem i wielkim miłośnikiem antycznego Rzymu).
Renly Baratheon
Posty: 1235
Rejestracja: 18-07-2018 22:21:11
Lokalizacja: ..

Re: To się czyta

Post: # 20912Post Renly Baratheon »

Trzymam się z daleka od wszelkich współczesnych powieści historycznych (zwłaszcza tych tyczących się Rzymu, choć istnieją wyjątki) ze względu na mieszanie fikcji z faktami. Okładka rzeczywiście zachęcająca aczkolwiek obawiam się, że autor sparafrazował Swetoniusza, Tacyta i innych nieprzychylnych Imperatorom historyków czyniąc z Tyberiusza pedofila, z Kaliguli chorego psychicznie sadystę a z Nerona matkobójcę.

Jeśli zdecydujesz się na zakup ciekaw jestem Twojej opinii.
ODPOWIEDZ