Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12089
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 183441Post marcin »

A to jest gejowszczyzna?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13647
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 183445Post Hebius »

Gdyby było tylko fantastyką wrzuciłbym do innego tematu.
Tak, to gejowszczyzna. Homoseksualność odgrywa w powieści istotną rolę.
Nie chcę za bardzo spoilerować, więc powiedzmy, że jest ważna w porównywalnym stopniu, jak była ważna w "Cruisingu" (1980) z Alem Pacino :D
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12089
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 183469Post marcin »

To może się skuszę. Szkoda tylko że Vesper nie ma ebooków.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13647
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 184459Post Hebius »

ZAPOWIEDZI:

Virginia Woolf & Vita Sackville-West
Listy miłosne

tłumaczenie Maria Olejniczak-Skarsgard

Obrazek
Prawdziwy smakołyk dla miłośników literatury i epistolografii miłosnej.

Doskonałe uzupełnienie portretu intelektualistki, literatki i ikony feminizmu, Virginii Woolf.

Zbiór korespondencji dokumentującej związek dwóch kobiet – pisarek Virginii Woolf i Vity Sackville-West, poprzedzony wstępem Alison Bechdel, amerykańskiej autorki znakomitych powieści graficznych „Fun Home”, „Jesteś moją matką?” i „Sekret nadludzkiej siły”.

Na przyjęciu w 1922 roku Virginia Woolf poznała znaną arystokratkę, powieściopisarkę, poetkę – i safistkę – Vitę Sackville-West. Tego dnia zapisała w dzienniku, że nie myślała zbyt wiele o rozmowie z Vitą, ale bardzo wysoko oceniła jej zgrabne nogi. Miał to być początek prawie dwudziestu lat flirtu, przyjaźni i współpracy literackiej. Ich korespondencja zakończyła się dopiero wraz z tragiczną śmiercią Virginii w 1941 roku.

Intymne i żartobliwe sekretne listy i wpisy w pamiętnikach pozwalają poznać nieustannie zmieniające się wzajemne uczucia Vity i Virginii, podsłuchać romans, który zainspirował Woolf do napisania jej najbardziej wyjątkowej powieści, „Orlando”, oraz rzucić okiem na niezwykłe życie tych kobiet i czasy, w jakich tworzyły. Zaglądamy za kulisy związku, który – nawet sto lat później – wciąż wydaje się bardzo burzliwy i odważny.

Ułożoną w porządku chronologicznym kolekcję listów miłosnych wymienianych między Virginią Woolf i Vitą Sackville-West, która jest w istocie wyjątkowym zapisem ich niezwykłego związku, wzbogacają wpisy do ich dzienników oraz listy Vity do jej męża Harolda. Pojawiające się tu i ówdzie zmiany punktu widzenia dopełniają obraz wzajemnej relacji obu kobiet i nadają tempo całej historii, która sama w sobie jest tak pasjonująca, jak dobrze skonstruowana powieść.

"Gdyby Virginia i Vita miały smartfony, to zamiast tych wspaniałych śladów na papierze przelatywałyby nam przez palce strumienie erotycznych SMS-ów, niezrozumiałe emotikony, tweety z linkami do recenzji w magazynie literackim „TLS” oraz niezliczone fotki owczarków alzackich i spanieli. Ale na szczęście dla nas wszystkich one pisały, pisały i pisały, nawet gdy z biegiem lat ich namiętność przygasła. Te listy są płomienne, erudycyjne, wzruszające i żartobliwe. Są w nich plotki, pożądanie, zazdrość i wskazówki dotyczące warsztatu pisarskiego. Ale może najbardziej zachwyca w nich to, że często są przezabawne. Virginia zastanawia się w dzienniku: „Czy jestem w niej zakochana? Ale co to jest kochanie?”. Na oba pytania zawarta jest w listach olśniewająca, wielowątkowa odpowiedź."
Alison Bechdel, „Listy miłosne: Virginia Woolf, Vita Sackville-West”

"Przepysznie zmysłowy tom listów miłosnych; nie mogłam się od nich oderwać, z rozkoszą zanurzając się w ich treści i wracając do niej raz po raz, za każdym razem znajdując coś nowego. Jak powiedziała Vita o pani Dalloway: „oszałamiająca, rzucająca blask i ujawniająca to, co ukryte” – i taka właśnie jest ta lektura."
Nino Strachey, pisarka i historyczka literatury
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 2024-06-05
str. 352
opraw twarda

cena sugerowana przez wydawcę 56,90 zł
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13647
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 184463Post Hebius »

I do kompletu

ZAPOWIEDŹ (wydanie 2)

Chwile wolności. Dziennik 1915-1941
Virginia Woolf

przekład Magda Heydel

Obrazek
Wyjątkowa publikacja jednej z najbardziej znaczących postaci literatury XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń współczesnych pisarzy.

Przez całe swe dorosłe życie, od 1915 do 1941 roku Virginia Woolf - pisarka, eseistka i feministka - prowadziła dziennik. Na jego kartach znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym – pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Dzienniki Woolf to także dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych. Panorama ćwierćwiecza w tekście, który czyta się jak wielowątkową powieść.
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2024-06-12
str. 726
oprawa miękka, wyda. 2

cena sugerowana przez wydawcę 89,90 zł
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13647
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 184958Post Hebius »

Takiego tytułu chyba jeszcze nie było, ale skoro Forum uwzględnia całe tęczowe spektrum to i książkowa gejowszczyzna może.


N.J. Furmańczyk, Wybrani: Konsekwencje

Obrazek
Stowarzyszenie Asfera - spektrum aseksualności na FB pisze:
Przedstawiamy nową powieść z gatunku fantasty "WYBRANI" autorstwa Norberta Furmańczyka. Głowni bohaterowie tej (zapowiadającej się) sagi - Sewius i Valentajn - to postacie spod PARASOLA ASEKSUALNOŚCI. Książka otrzymała pozytywne rekomendacje od czytelników z Asowych Społeczności.

Co o swoich bohaterach i pracy nad powieścią mówi sam autor?
NF: „Kiedy jako trzynastolatek tworzyłem świat Erthanu, a wraz z nim bohaterów tego uniwersum, takie pytania jak seksualność postaci nie miały dla mnie żadnego znaczenia. Nie uważałem opisu identyfikacji seksualnej bohaterów za wartość dodaną, więc założyłem od początku, że oboje są postaciami heteroseksualnymi. Zaczęło się to zmieniać wraz ze mną, w czasie, kiedy sam zacząłem zadawać sobie pytania o własną orientację seksualną i kiedy zaakceptowałem fakt, że jestem aseksualny. Wówczas inaczej spojrzałem na postacie bohaterów i uświadomiłem sobie, że od samego początku, nieświadomie pisałem je, jako osoby spod parasola aseksualności.

Zarówno Sewius jak i Valentajn wychowali się w społeczeństwie, gdzie seks, czy małżeństwo służą jako narzędzia do zdobycia celu, jednak oni sami nigdy nie rozwinęli u siebie takiego nastawienia. Valentajn chciała od życia przygody, czegoś, co mogłoby ją zająć i umieścić na kartach historii. Romanse nigdy nie były dla niej istotne. Chociaż przez swoje młodzieńcze lata rozwinęła bliskie więzi z kilkoma osobami, to widziała w nich tylko kompanów lub członków rodziny. Szanowała ich uczucia, lecz musiała pozostać wierna sobie, nawet jeśli miałoby to kogoś zranić. Jak każda przedstawicielka jej rasy, zna się na emocjach i potrafi to wykorzystać, kiedy tego potrzebuje, jednak techniki uwodzenia zawsze wychodziły jej najgorzej, ponieważ nie potrafiła dobrze oddać uczucia pożądania u siebie, ani u innych. Podczas zmagań Valentajn będzie interesowało głównie przeżycie oraz niedopuszczenie do wojny religijnej. Zdoła nawiązać bliższe relacje z paroma osobami, nie wyjdą one jednak poza platoniczną sferę przyjaźni.

Z Sewiusem jest trochę inaczej. Podobnie jak Valentajn nie jest poszukiwaczem seksualnych przygód, jednak głęboko w środku pragnie miłości. Nie seksu - na to nie ma najmniejsze ochoty - tylko prawdziwego uczucia. Kiedy jednak żyje się wśród religijnych mnichów-wojowników, jakimi są Obrońcy, trudno taką miłość znaleźć. Być może podczas swoich prób Sewius spotka prawdziwą miłość – czytelnicy poznają jego historię w kolejnych tomach „Wybranych”."
Wydawnictwo N.J. Furmańczyk (selfpublishing)
Data premiery: 2023-06-20
Liczba stron: 232
cena (na stronie EMPIK-u) - 40,29 zł
Świat Erthanu jest zdominowany przez dwie rasy: popielnoskórych ventarich i jaszczuropodobnych triasan; państwa tych ras niedawno stoczył ze sobą krwawą wojnę, w wyniku której chanat Sarriti został upokorzony. Nastały po konflikcie nietrwały pokój między rasami został jednak przerwany gdy chan Sarriti zostaje zamordowany jego syn Kredos za namową pewnego kaznodziei wypowiada ventarim świętą wojnę. Valentajn córce ambasadora ventarich udaje się uciec przed gniewem księcia, teraz za wszelką cenę spróbuje powiadomić państwa ventarich o zbrodniach Kredosa i spróbować powstrzymać konflikt przed dalszą eskalacją. Tymczasem Zakon Obrońców wysyła swojego podopiecznego Sewiusa na niezwykłą misję, kluczową w pokonaniu kultu Czarnego Świtu. Sam Sewius nie uważa się za godnego tego zaszczytu i targają nim wątpliwości, czy uda mu się wykonać ową misję. Podczas podróży do górzystego Ekwiru Sewius będzie musiał zmierzyć się z ciężarem odpowiedzialności.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12089
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 184981Post marcin »

No w sumie to ciekawe, jest mnóstwo powiesci gdzie seks nie odgrywa żadnej roli i nie jest istotny dla fabuły ani bohaterów
Czy taka powieść jest aseksualna?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4637
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 184988Post uzytkownik_konta »

Tak, jeśli bohaterowie mają parasol.
ODPOWIEDZ