Właśnie byłem w teatrze

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5825
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35333Post Czartogromski »

Kwarantanna?
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35337Post bolevitch »

co parę miesięcy jestem w teatrze w Bydgoszczy, ale szkoda prądu, żeby to relacjonować. jeździć po Polsce - to już dla mnie "za dużo zachodu"
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35351Post Walpurg »

Warto, jeśli wie się, na co się jedzie, tzn. jeśli wybierasz coś, co warto zobaczyć.
husky

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35402Post husky »

bolevitch pisze: 28-03-2020 15:26:31 z drugiej strony - w filmach fabularnych pełno przecież scen łóżkowych - a wydaje się, że to powinno być uznane za bardziej "niemoralne", gdy obcy ludzie za pieniądze leżą na sobie, udają pieszczoty erotyczne, pocałunki, ruchy frykcyjne etc.
W teatrze to sie prawdziwiej dzieje, bo ten czlowiek jest zywy i blisko :)
Ale to nie o niemoralnośc idzie bo bez przesady. Mi było głupio nie dlatego że mnie goła baba szokuje tylko źle sie z tym czułem że siedze na widowni ubrany w tym tłumie patrzących na nią. Wiem że to durne ale jakoś sie czułem winny.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35410Post Walpurg »

O, i dobrze!
Awatar użytkownika
mike
Posty: 8278
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35422Post mike »

Husky trza było ostentacyjnie opuścić salę! Dopiero miałbyś przeżycie artystyczne, w ostateczności mogłeś zasłonić sobie rękoma twarz :-D
Awatar użytkownika
z350
Posty: 184
Rejestracja: 23-03-2020 23:29:08
Lokalizacja: Polska

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35423Post z350 »

Mógł się solidarnie rozebrać
husky

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35426Post husky »

A tobie Mike o cos chodzi czy tak po prostu se bredzisz?
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35428Post bolevitch »

byłem świadkiem jak jedna pani wyszła, gdy Rosencrantz, grany przez kobietę ubraną w stylu punk, zaczął robić orala Hamletowi, z tym że aktorzy byli ubrani, ale wyglądało to realistycznie, bo Hamlet siedział przodem do widowni, na stole chyba. Te kilka sekund konsternacji przerwał okrzyk Poloniusza "Aktorzy przyjechali". Ale generalnie z tego co pamiętam, to nie było udane przedstawienie. W drugiej połowie pomysłów już zupełnie zabrakło.
--------------------------------------------------------------
Właśnie wyczytałem, że nagradzany jest "Kupiec Wenecki" z Teatru w Słupsku
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35433Post Walpurg »

No bo też aktorzy to zawód jeszcze trochę ponad wiek temu pogardzany. W zasadzie prostytutki cieszyły się większym szacunkiem :P A teraz są autorytetami, w Kropce nad i występują... :D Także ta pani, co wyszła, zachowała się tak bardzo po mieszczańsku :P Dawniej przyzwoici ludzie nie oglądali aktorów. No może poza Francją, ale oni są z natury nieprzyzwoici. :P
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35724Post Walpurg »

Ludzie!
Jakie to jest dobre!
:brawa:

Zaczynałem oglądać z ogromną rezerwą, bo takie ludowe przyśpiewki, Kolberg i cepelia to nie mój świat. Ale to jest boskie!
DO DNA
w reżyserii Ewy Kaim
z Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
online na VOD TVP
Spektakl powstał jako dyplom studentów Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej

Jeden z najgłośniejszych spektakli sezonu 2016/2017 w polskim teatrze. Jego sława i uznanie znacznie przekroczyło zainteresowanie, z jakim zwykle spotykają się przedstawienia dyplomowe szkół teatralnych. „Do dna” z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych prezentowane było już na wielu festiwalach, wszędzie robiąc furorę i zbierając nagrody. Sukces widowiska to zasługa przede wszystkim wykonawców: piątki studentów AST o specjalności wokalno-aktorskiej. Dzięki nim widz nie otrzymuje tylko składanki przaśnych piosenek i przyśpiewek w „cepeliowym” duchu. Reżyserka spektaklu Ewa Kaim wraz z dramaturgiem Włodzimierzem Szturcem głównym bohaterem czyniąc pieśń ludową przyjrzeli się jej istocie oraz roli jaką odgrywała i dalej odgrywa na polskiej wsi.
Całość to zwarta muzyczna opowieść obrazująca fragment życia dawnego świata rodem z polskiego folkloru, skomponowana z oryginalnych pieśni ludowych gromadzonych m.in. przez Oskara Kolberga. Motywem przewodnim są tutaj wyśpiewane ludzkie doświadczenia: miłość, wesele, śmierć, uzupełnione epizodami wojny, narodzin dziecka, biedy czy doli człowieka. Celem spektaklu nie jest jednak przedstawienie prostej, choćby nawet uniwersalnej historii czy też sam śpiew. To raczej próba oddania swoistej alchemii pieśni, polegająca na wydestylowaniu z niej, jej istoty, dźwięków i fonemów – duszy, czegoś na kształt kodu genetycznego „kulturowego DNA”, które składa się z najpierwotniejszych emocji: lęku, bólu, cierpienia, radości, podniecenia, żądzy…

Jak twierdzą twórcy spektaklu: „Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście zatarła się potrzeba śpiewu i potrzeba pieśni. Czy dziś jeszcze mamy pierwotną siłę powrotu do źródeł, z których wyłania się głos? Próbujemy dotrzeć do przestrzeni, z których wydobywają się pieśni. Poza chaosem małoznaczących, ale i pustych, a często agresywnych brzmień codzienności, w której żyjemy, pragniemy odnaleźć prawdziwe głosy i tony istnienia. Chcemy poprzez śpiew dowiedzieć się, czy możliwa jest jeszcze podróż do głęboko ukrytego archaicznego świata. Do źródeł, które wysychają cicho.”

Autorzy: Ewa Kaim, Włodzimierz Szturc
Reżyseria: Ewa Kaim
Scenografia, kostiumy, projekcje i światło: Mirek Kaczmarek
Choreografia: Maćko Prusak
Zdjęcia: Dariusz Pawelec
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Dawid Sulej Rudnicki
Montaż: Dariusz Pawelec

Występują:
Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy).


Premiera 12 listopada 2016
NAGRODY:
Spektakl otrzymał Ludwiki - krakowskie nagrody teatralne 2016 w trzech kategoriach:
• najlepszy spektakl
• najlepsza reżyseria: Ewa Kaim
• najlepsza partnerska rola męska: Łukasz Szczepanowski

Spektakl został wyróżniony Marką Radia Kraków za luty 2017.

Weronika Kowalska dostała nagrodę MARTA AWARD za najlepszą rolę żeńską na 27. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych SETKANI/ENCOUNTER w Brnie.

Grand Prix oraz nagroda zespołowa dla DO DNA na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Studenckie Nagrody Teatralne Chodźże do Teatru! za sezon 2016/2017 dla DO DNA:
- dla Agnieszki Kościelniak w kategorii Najlepsza aktorka młodego pokolenia,
- dla Łukasza Szczepanowskiego w kategorii Najlepszy aktor młodego pokolenia,
- dla całego zespołu w kategorii Najlepszy spektakl.

Ewa Kaim otrzymała nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowioną przez Radę Miasta Krakowa i Prezydenta Miasta Krakowa, za reżyserię spektaklu.

Wyróżnienie zespołowe, nagroda za pierwszoplanową rolę dla Weroniki Kowalskiej oraz nagroda publiczności na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie.

Nagroda zespołowa, nagrodę ZASP "Ale Aktor!" dla Weroniki Kowalskiej oraz nagroda publiczności na XXI. Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie.

Specjalna Nagroda dla Weroniki Kowalskiej na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
link do spektaklu
https://vod.tvp.pl/website/do-dna,35352116#
lub
https://vod.tvp.pl/video/do-dna,do-dna,3535213
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35813Post Hebius »

Któryś z panów się rozbiera?
Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 35835Post Walpurg »

Nie.
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 36728Post żmij »

W najbliższy piątek o 19 transmisja on-line:
Edyp Tyran, reżyseria Wojtek Klemm, Teatr Wilama Horzycy w Toruniu
https://www.facebook.com/events/2381557 ... _tab=about
Będzie na co popatrzeć.
Obrazek
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 36731Post Walpurg »

Mmmmm, dzięki druhu za cynk!
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 37257Post Walpurg »

Zatem tak z ogłoszeń parafialnych...

Spektakl „Krzyczcie, Chiny!” według S. Tretiakowa w reż. Pawła Łysaka z Teatru Powszechnego!
🗝 link będzie aktywny do wtorku 7 kwietnia, do godziny 9.00.
https://www.youtube.com/watch?v=3FYmWSV5Hps

No chyba najprościej mówiąc: o rasizmie, kolonializmie, ksenofobii? Mimo dość jajcarskiej konwencji (dość zresztą częstej w Powszechnym) jest wiele bardzo mocnych scen i przejmujących.
I kilka bardzo fajnych aktorskich ciastek, dość często rozebranych mniej lub bardziej, niemal ciągle mokrych (bo część akcji dzieje się yyyy... pod wodą).
Wyraźnie widoczny jest taki typ teatru, którego część widzów się boi - widzowie często są włączani w akcję, nie można być biernym obserwatorem.


A tu fajny pomysł: "repertuar" spektakli on line. Nawet ten weekend jest dość mocno obstawiony ciekawymi propozycjami:
http://teatralny.pl/teatr-online?fbclid ... ci-bCzSY3Y
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 37466Post bolevitch »

żmij pisze: 01-04-2020 15:44:47 W najbliższy piątek o 19 transmisja on-line:
Edyp Tyran, reżyseria Wojtek Klemm, Teatr Wilama Horzycy w Toruniu
duże brawa dla aktorów i za samą rejestrację spektaklu (np. brak problemów ze słyszalnością przy grze bez mikroportów - w "moim" teatrze przeszli już na mikroporty...)

ale ja bym do historii o Edypie nie dawał odniesień do sytuacji politycznej w Polsce
Ostatnio zmieniony 04-04-2020 12:47:40 przez bolevitch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 37475Post Walpurg »

Tak! :D

I Edypa można zobaczyć aż do 2 maja!
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 37482Post marcin »

bolevitch pisze: 28-03-2020 15:42:58 co parę miesięcy jestem w teatrze w Bydgoszczy, ale szkoda prądu, żeby to relacjonować. jeździć po Polsce - to już dla mnie "za dużo zachodu"
Jak się tak czyta twoje posty, to ma się wrażenie, że pisze to 90-latek, który myśli już tylko o położeniu się do trumny.
Nie piszę tylko o tym poście, tylko raczej o całokształcie.
Smutne to.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 37559Post żmij »

Jeszcze a propos toruńskiego Edypa. Dodam, że przystojnego Kreona gra Tomasz Mycan, z którym wywiad możemy przeczytać w 80 numerze Repliki (lipiec/sierpień 2019).
https://www.facebook.com/ReplikaKPH/pho ... =3&theater
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
ODPOWIEDZ