To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 13943
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: To się czyta

Post: # 41158Post Nathi »

Ale większość rzeczy jakie mamy w domu nie ma wartości. Jest przez nas używane, niszczy się, przestaje być modne, więc raczej nie ma nad czym płakać.
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41162Post Senso »

Dlatego warto zamiast w smarkfony wolną kasę wydawać na lepsze pióra i mechaniczne, piękne zegarki.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11883
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 41164Post marcin »

Sa tez plusy tej sytuacji. W dawnych latach plaga byly wlamania do mieszkan, wynoszono wieze, telewizory, zlodzieje potrafili wyniesc nawet meble (serio!).

Dzis wlaman jest malo (na moim osiedlu - odpukac - nie bylo od lat), bo uzywana elektronika jest smiesznie tania i cos co teraz jest drogie to za 3 lata bedzie mialo moze 25% wartosci, hajsu nikt w skarpecie nie trzyma, wiec zlodzieje kalkuluja: wlamywac sie nie ma po co, bo zysk niewielki a ryzyko wpadki duze.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41165Post Senso »

Czy ja wiem, czy aż takie ryzyko? Samo otworzenie zwykłego zamka bez kluczy i wieracenia to kilkadziesiąt sekund. Z kupionym za grosze wytrychem nawet komuś za pierwszym razem zajmie to może minutę, a bez też się da. I jednak ludzie trzymają w domach gotówkę, zwłaszcza starsi.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 41167Post Hebius »

Senso pisze: 22-04-2020 20:01:34 Dlatego warto zamiast w smarkfony wolną kasę wydawać na lepsze pióra i mechaniczne, piękne zegarki.
Jeśli spadkobierca nie będzie miał świadomości co dziedziczy, to takie pióra i zegarki tez maga wylądować na śmietniku, czy w komisie ze starzyzną po zmarłych. Zwłaszcza pióra, bo kto teraz cokolwiek ręcznie pisze.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 13943
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: To się czyta

Post: # 41169Post Nathi »

Dzisiaj nie opłaca się włamywać do starszych osób. Za dużo szumu, ktoś jeszcze musi być na czatach :mrgreen: dzisiaj się ich oszukuję na wnuczka, pana od gazu, policjanta czy koronawirusa.
Awatar użytkownika
Prussian blue
Posty: 252
Rejestracja: 29-07-2018 10:53:51
Lokalizacja: :*

Re: To się czyta

Post: # 41170Post Prussian blue »

Senso pisze: 22-04-2020 20:39:17 ... I jednak ludzie trzymają w domach gotówkę, zwłaszcza starsi.
Gdzieś czytałem (jednak nie pamiętam gdzie), że po ogłoszeniu pandemii ludzie wypłacili z banków najwięcej gotówki od lat.
Z drugiej strony ludzie teraz raczej siedzą w domu. Ewentualnie w godzinach dla seniorów. Jednak tu też jest ryzyko, starsi potrafią być bardzo nieracjonalni i nosić całą gotówkę ze sobą, także nici z takiego włamania.
Nie każ mu czekać. Wyślij wiadomość! :serce:
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: To się czyta

Post: # 41171Post jazzik »

Senso pisze: 22-04-2020 20:01:34 Dlatego warto zamiast w smarkfony wolną kasę wydawać na lepsze pióra i mechaniczne, piękne zegarki.
Pióra nie trzymają wartości, nawet te najbardziej znane marki jak Montblanc, które lubi mieć każdy prezes snob, chyba że to wintydże, ewentualnie limitki gdzie cena podchodzi nawet pod 20 000.
Myślę, że z zegarkami jest podobnie.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41172Post Senso »

@Hebiusie, pióra wieczne często kupują ci sami, którzy kupują mechaniczne zegarki.

@Prussian, w godzinach 10-12 śmiało można uderzać na włam. Zdziwlibyście się pewnie nie raz, ile niepozorni staruszkowie i staruszki potrafią trzymać gotówki w chacie. Ja się zdziwiłem już pare razy, najbardziej w przypadku małżeństwa, które okradziono 3 x w ciągu półtora roku.

@jazzik, jak kiedyś dostaniesz ładny zegrek lub pióro i będziesz chciała oddać za półdarmo, daj znać na forum. Dogadamy się.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: To się czyta

Post: # 41173Post bolevitch »

Prussian blue pisze: 22-04-2020 21:05:48 Gdzieś czytałem (jednak nie pamiętam gdzie), że po ogłoszeniu pandemii ludzie wypłacili z banków najwięcej gotówki od lat.
pisałem w Bieżączce gospodarczej
bolevitch pisze: 17-04-2020 21:32:20 wiecie, że w I kwartale 2020 ludność Polski wypłaciła w gotówce 30 mld zł ponad to, co było w obiegu na koniec 2019.... ludzie wolą gotówkę w czasach zarazy.
https://twitter.com/rafalhirsch/status/ ... 86725?s=20
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 41175Post Hebius »

Senso@
Kupują - OK. A jak ze sprzedażą? Istnieje jakiś rynek antykwaryczny, w którym się obraza piórami i zegarkami?
Mój ojciec zbiera monety, które też teoretycznie w przypadku niektórych egzemplarzy mają spora wartość, ale jakby potrzebował szybko kasy, to nie ma zbyt wielkich szans, by coś sprzedał od razu bez sporej straty. Więc te pióra to też podejrzewam lokata dla kogoś, kto może poczekać i pięć lat zanim się trafi klient gotowy odkupić jakiś model za jego wartość.
Obrazek
Awatar użytkownika
Prussian blue
Posty: 252
Rejestracja: 29-07-2018 10:53:51
Lokalizacja: :*

Re: To się czyta

Post: # 41176Post Prussian blue »

:oops: fakt
bolevitch pisze: 22-04-2020 21:14:53
:serce:
Nie każ mu czekać. Wyślij wiadomość! :serce:
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41177Post Senso »

Piórka spokojnie można sprzedać, zwłaszcza takie po kilkaset złotych, zegarki za tysiąc, dwa, trzy też. Podejrzewam, że od pewnego poziomu droższe rzeczy sprzedają się innymi kanałami, więc IWC Portuguese nie wystawiałbym na Allegro, ale na pewno można je sprzedać, zresztą u zegarmistrza widziałem kilku klientów zbywających zegarki i nie było problemu, po potwierdzeniu ich autentyczności i mowa o zegarkach w okolicach 15-20 tys. wiec pewnie i na nie rynek jest.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: To się czyta

Post: # 41184Post jazzik »

Senso pisze: 22-04-2020 21:10:12 @jazzik, jak kiedyś dostaniesz ładny zegrek lub pióro i będziesz chciała oddać za półdarmo, daj znać na forum. Dogadamy się.
Nie żartuję, podam przykład piór Graf von Faber-Castell (nie mylić z Faber-Castell bez "grafa", bo to ich linia budżetowa). Aktualnie używam pióra tej marki. Jako nowe w sklepie kosztowałoby tyle (podaję link do jednego z bardziej renomowanych sklepów, cena zależy od wersji kolorystycznej, ale chcę pokazać na konkretnym przykładzie), natomiast później używane na Allegro można je kupić za 600-900 zł.
Inne wersje kolorystyczne można wyrwać jeszcze taniej, szczególnie obserwując fora hobbystyczne i ich działy "kupię/sprzedam/wymienię".

Jeśli masz oryginalną, najlepiej nieużywaną, limitowankę VIsconti, Montegrappy, Pelikana lub Montblanca to zmienia postać rzeczy, ale tam ceny idą w grube tysiące zł.

Jeszcze jedno... Co to jest "ładny zegarek"? Mam Emporio Armani z prezentu, zwraca na siebie uwagę marką, ale znawcy zegarków kręcą na to nosem, bo to masówka. Gdyby to był Breitling, Omega, nie wiem Rolex - tak, byłaby to inwestycja, ale znów trzeba by go trzymać w futerale i oglądać od święta, bo każda ryska oddala go od stanu zwanego NOS i obniża wartość. ;)
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 13943
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: To się czyta

Post: # 41186Post Nathi »

Do czego wam pióra w czasach gdy się wszystko pisze na komputerze :shock:
Ja mam w pracy najtańszy długopis i macham tylko swoje nazwisko na wszystkim co się wydrukuję. Przez rok się jeszcze nie wypisał :mrgreen:
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41188Post Senso »

Dla przyjemności obcowania z czymś ładnym i fajnym. Można mieć przyjemność z pisania piórem, a jeszcze większą, gdy ma sie ich więcej a w kazdym z nich atrament koloru, w jakim nie występują długopisy.
jazzik, nie traktuj tego osobiście, ale nie lubię (poza ołówkami) Fabera, a z cenami - w stosunku do jakości - przeginają:
pojemnik na karteczki do notatek:
http://ami.net.pl/pojemnik-na-karteczki ... -gvfc-braz
albo temperówka:
http://ami.net.pl/temperowka-gvfc-cognac.

Ładny zegarek to taki, który mi się spodoba - w tym kontekście. IWC np. mają ładne modele, ale lista takich, które mi się podobają jest dużo dłuższa. Prywatnie nie kupiłbym żadnego modelu z marek wymienionych przez Ciebie, ale to kwestia gustu.
Czy zegarki się uszkadzają? Po dziesiatkach lat mogą mieć wżery od potu na kopercie, rysy (drobne mozna wypolerować), ale szafirowe szkła trudno zarysować, zresztą ktoś kto lubi zegarki po pierwsze o nie dba, po wtóre ma ich zazwyczaj więcej.
Ostatnio zmieniony 23-04-2020 00:53:29 przez Senso, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8871
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 41190Post Walpurg »

Myślę, że najważniejsza jest wartość, jaką posiadacz przypisuje rzeczy. Co z tego, że jakaś książka na temat X kosztuje na Allegro 500 zł, jeśli mnie ona kompletnie nie interesuje? Dużo większą wartość może mieć dla mnie książka, którą da się kupić i za 5 zł (och, ilu głupców sprzedaje książki w takich cenach!).

A ja przypominam przy okazji, że to jednak temat o czytaniu.
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 41191Post Senso »

Sorrki za dygresję. :oops:
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5829
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 41204Post Czartogromski »

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.
https://bn.org.pl/w-bibliotece/3966-39% ... olsce.html
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11883
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 41217Post marcin »

@Nathi
Tutaj filmik jak Rebis właśnie robi dodruk Diuny :mrgreen:
Ale to jest widzę nadal to wydanie z okładką Siudmaka
https://www.facebook.com/DWREBIS/videos ... 721645949/

No i dużo ludzi pyta na fb o to co ty, Nathi. Niestety, niedobre wieści dla ciebie :(

Rebis odpisał, że robi dodruk tylko kanonicznych 6 tomów. Robi je w twardej oprawie, tak jak było.
Planują też w maju to nowe wydanie w miękkiej, bez Siudmaka. Ale też tylko podstawowe 6 tomów.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ