Właśnie byłem w teatrze

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 40909Post bolevitch »

Walpurg pisze: 16-04-2020 18:22:25 Bardzo, bardzo polecam!
Płakałem ze śmiechu!
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej z Teatru Studio.
z jednej strony wesoło, z drugiej jednak smutno.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 40938Post Achim »

bolevitch pisze: 20-04-2020 23:11:29
Walpurg pisze: 16-04-2020 18:22:25 Bardzo, bardzo polecam!
Płakałem ze śmiechu!
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej z Teatru Studio.
z jednej strony wesoło, z drugiej jednak smutno.
Mam dokładnie tak samo, a Monika Krzywkowska to moje odkrycie w tym spektaklu ! :brawa:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41157Post Senso »

Walpurg pisze: 16-04-2020 11:26:04 Dzisiaj o 19.30 on line Berlin Alexanderplatz z Teatru Studio! :serce: :serce: :serce:
Ktoś ogląda poświęcając 4h, pomimo niezbyt zachęcających recenzji?
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41166Post bolevitch »

włączyłem sobie. ale ....nie wiem generalnie o co kaman

edit: ubyło 150 oglądających...
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41178Post Senso »

Mnie zniechęciły recenzje i nie zaryzykowałem pomimo kilku wabików. Dzięki za Twoje uwagi.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41187Post Walpurg »

Eeeeeeeeeee

Oglądałem w całości (185 minut), a oglądałem, bo dwa lata temu byłem na tym na żywo. W tym przypadku spektakl traci w odbiorze przez internet. Recenzje nie były najlepsze, ale... Spektakl jest dużo lepszy niż pisano, ale też dużo gorszy niż mógłby być.

Moim zdaniem warto dla Porczyka, dla całej ekipy powrocławskiej (zwłaszcza dla Pempusia), dla pokrakowskiego Zarzeckiego, dla cudownego Roberta Wasiewicza. Niestety, nie czuję tu dobrych kobiet. Zawiodła mnie Rasiakówna. I wersji internetowej nie była najlepsza Warnke (na żywo widziałem już dublująca ją Ewę Błaszczyk, bez porównania lepszą).
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41194Post Hebius »

A to jest na YouTUBE?
Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41195Post Walpurg »

Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41197Post Walpurg »

W sobotę Ciała obce!

Sztuka w reż. Kuby Kowalskiego (wyoutowanego reżysera, z którym była kiedyś rozmowa w Replice..., syna Władysława Kowalskiego) o działaczu Solidarności Marku Hołuszce, który stał się Ewą Hołuszko, po czym koledzy z Solidarności przestali go/ją znać.

To było w telewizji kiedyś, recenzje chyba średnie były, ale spektakl całkiem fajną miał chyba formę, jakoś mile go wspominam.
Sztuka o polskiej transseksualistce, odznaczonej przez Lecha Kaczyńskiego, niebawem online

"Ciała obce" Julii Holewińskiej, w reżyserii Kuby Kowalskiego pokaże w sobotę Teatr Wybrzeże w Gdańsku w ramach cyklu "Teatr online". Inspirowana autentyczną historią sztuka opowiada o działaczu "Solidarności" z lat 80., który zmienił płeć i został kobietą.

Rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski wyjaśnił w środę, że będzie to zapis telewizyjny "Ciał obcych" dokonany w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Przedstawienie było retransmitowane w TVP Kultura.
Spektakl będzie dostępny na kanale YouTube Teatru Wybrzeże w sobotę 25 kwietnia od godziny 17.00 do północy.

Za "Ciała obce" Julia Holewińska otrzymała w 2010 r. Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Bohaterem sztuki jest Adam, aktywny działacz podziemia antykomunistycznego. Ma kochającą żonę i małe dziecko. Mężczyzna zmaga się jednak z własnym ciałem i biologiczną płcią. W drugiej części przedstawienia bohater występuje już jako kobieta. Rolę Adama i Ewy w sztuce Holewińskiej zagrał Marek Tynda.

"Ciała obce" oparte są na autentycznej historii urodzonego w lipcu 1950 r. w Białymstoku Marka Hołuszki, który w latach 80. pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Był członkiem zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" i delegatem na I zjazd związku w 1981 r. w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w m.in. w druk i kolportaż podziemnej prasy. Był represjonowany i więziony.

W latach 90. Hołuszko zajmował się m.in. badaniami nad mniejszościami narodowymi i etnicznymi w Polsce. W 2000 r. poddał się operacji zmiany płci. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Ewę Hołuszko Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41679Post Walpurg »

Woyzeck ze Starego Teatru - 25 spektakl dzięki koronawirusowi!
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 41753Post bolevitch »

Uwaga! JUŻ jest na ninatece. "Juliusz Cezar" - w roli tytułowej Jan Englert,...
Spoiler
...który zaraz na początku rozbiera się do naga
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 42101Post Walpurg »

Za dwie godziny, czyli o 20.00 naszego czasu
Frankenstein Danny'ego Boyle'a z londyńskiego National Theatre.

W rolach głównych: Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller

I teraz uwaga! Obaj grają dwie główne role, ale wymiennie. W jednej Benedict Cumberbatch wciela się w rolę doktora Wiktora Frankensteina, a Jonny Lee Miller w rolę jego Stworzenia, w drugiej artyści zamieniają się rolami.
Pierwsza obsada: od 20.00 w czwartek do 20.00 w piątek, przez 24 godziny
Druga obsada: od 20.00 w piątek do 20.00 w sobotę, przez 24 godziny
W 2011 roku laureat Oscara, twórca filmów "Trainspotting" i "Slumdog. Milioner z ulicy", powrócił do korzeni - reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał ówczesnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat wcześniej, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych - przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej - które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley "Frankenstein albo Współczesny Prometeusz" (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein - dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Danny Boyle wymarzył sobie nietypową obsadę i nietypowe, choć znane już w historii, rozwiązanie obsadowe: odtwórcy dwóch głównych ról męskich - Stwórcy i Stworzenia - mieli zamieniać się rolami, zmieniać perspektywę spojrzenia na graną przez siebie postać. W rolach doktora Wiktora Frankensteina i Stworzenia obsadził Benedicta Cumberbatcha, wówczas już jasno świecącą gwiazdę telewizji dzięki pierwszemu sezonowi serialu "Sherlock" oraz Jonny'ego Lee Millera, który wkrótce został odtwórcą postaci Sherlocka w amerykańskim serialu "Elementary", wzorowanym na "Sherlocku". W swoich serialach obaj aktorzy grają (zresztą do dziś) poniekąd tę samą postać, natomiast na teatralnej scenie, w tym samym spektaklu, zamieniają się miejscami. Obie wersje przedstawienia zostały zarejestrowane i kina mają możliwość wyboru, którą zaprezentują.
W przeciwieństwie do strasznej jakości przedstawień z polskich teatrów, tu będzie pełen wypas!
Wszystko na Youtube.
https://www.nationaltheatre.org.uk/show ... vQlL0vUh3E
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 42135Post Walpurg »

Warto! Polecam!
Cumberbatch jest fenomenalny!
W czasie pierwszych dwóch godzin, w szczytowym momencie oglądało 89 tysięcy ludzików. Wpłacili dobrowolnie ponad 21 tysięcy dolarów.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 42194Post Hebius »

3 maja o godz. 19.00 Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprasza na prezentację przedstawienia „Edward II” na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live
https://www.youtube.com/watch?v=sy3zSEY7jGw

Christopher Marlowe
Edward II
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Premiera: 31.05. 2014, Scena Kameralna

OBSADA:

Bartosz Bielenia – GAVESTON / KRÓL EDWARD III
Michał Majnicz – JOKER: ARCYBISKUP, BISKUP, ARUNDEL, LIGHBORN
Jacek Romanowski – KENT
Jan Peszek – KRÓL EDWARD II
Błażej Peszek – KRÓLOWA IZABELA
Krzysztof Zawadzki – LANCASTER / LEICESTER
Szymon Czacki – MORTIMER
Juliusz Chrząstowski – WARWICK / MATREVIS
Mieczysław Mejza, Bogdan Długosz – PEMBROKE **


** rola dublowana
Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 42199Post Walpurg »

Byłem na tym w teatrze!

Świetne, w konwencji elżbietańskiej, więc grają wyłącznie mężczyźni. Ze smaczków więc: Błażej Peszek gra żonę króla Edwarda granego przez swojego ojca Jana Peszka, robi to zresztą z wielkim wdziękiem. To też fajnie obrazuje samą konwencję teatralną - Błażej jest umięśniony, ubrany jak reszta obsady na czarno i wystarczy klosz od sukni i owinięty wokół szyi szal boa, by widzieć w nim kobietę.

No i młody (zdaje się, że wtedy jeszcze student szkoły teatralnej) Bartosz Bielenia jako kochanek Edwarda (Jana Peszka).
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 45039Post Achim »

Wszystkie te spektakle online świetne, ale zawsze to jakaś namiastka...... :(
Posłowie Lewicy z Dolnego Śląska napisali do ministra Glińskiego ws. " odmrażania " teatrów, które są chyba w ostatniej kolejności wszystkiego. :(
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 45042Post Walpurg »

Ta władza nie znosi teatrów. Ma okazję zrobić na złość, więc zrobi.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 45049Post Achim »

Obawiam się, że masz rację
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 4861
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Właśnie byłem w teatrze

Post: # 45601Post bolevitch »

Juliusz Cezar z Teatru Powszechnego
do 1 czerwca

https://www.youtube.com/watch?v=IX-sbVmwu3c
ODPOWIEDZ