To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 42826Post marcin »

Kolejna antologia McEwana, słabsza niż poprzednia, ale nadal dobra. Szczególnie w pamięć zapada opowiadanie "Rozkoszne konanie" - o bogatym biznesmenie, który zakochuje się do szaleństwa w sklepowym manekinie :)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 43181Post Achim »

„ Marny „
Nie ukrywam ,ze tęsknię za moim ukochanym pisarzem Johnem Irvingiem, dobiega osiemdziesiątki, ostatnią książkę wydał kilka lat temu , czy coś jeszcze opublikuje, nie wiemy.
To połączenie tematyki obyczajowej, czasem nawet zawierającej elementy perwersji czy przełamywania pewnych tabu z portretami psychologicznymi z dużą dozą humoru podoba mi się w literaturze najbardziej. Ostatnio odnalazłem podobne elementy we „ Włoskim nauczycielu „ Toma Rachmana.
Teraz podobne smaczki wróciły do mnie w „ Marnym „, nagrodzonej Pulitzerem powieści Andrewa Seana Greera. Na tę powieść naprowadziła mnie rozmowa z autorem Ignacego Karpowicza i Juliusza Kurkiewicza w ostatnich „ Książkach „ . Autor bardzo przystojny dojrzały gej mówi z dużym dystansem i ironią.
„ Marny „ to opowieść o pięćdziesięcioletnim drugoligowym pisarzu, który ucieka przed ślubem byłego ukochanego w zawodową podróż po świecie. Artur Marny przeżywa romanse, zabawne perypetie, wraca do przeszłości . Na początku miałem poczucie lekkiego rozdźwięku , bo po Pulitzerze spodziewałem się jakiegoś wstrząsu i powagi, ale potem dałem się tej powieści nieść i ujęła mnie swoją lekkością i finezją. „ Marny zawiera mnóstwo świetnych obserwacji socjologicznych , z osobistych względów rozbawiła mnie część niemiecka.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 44381Post marcin »

Pierwsza część Harrego Pottera :P
Czyta się szybko i przyjemnie, co prawda fabularnie jest to bardzo proste (no ale to dla dzieci jednak), ale pisarka ma fajny styl z tym takim charakterystycznym brytyjskim humorem :P
Więc lektura jest bardzo przyjemna

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5825
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 44383Post Czartogromski »

Pierwszą cześć przeczytałem w czasie, gdy w "Polityce" ( bodaj) ukazał się artykulik o tym, jak to "Harry Potter" nie przyjął się w Polsce :-) - na samym początku książka nie sprzedawała się najlepiej, mimo że wydawca pierwszy nakład sprzedawał ze zniżką. Rzecz polecił mi znajomy anglista.
Faktem jest, że pierwszy tom (zwłaszcza początek) nie odbiega specjalnie od szablonu literatury młodzieżowej i nawet nie dziwię się, że wydawcy to odrzucali, bo pewnie mieli multum podobnych propozycji.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8869
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 44391Post Walpurg »

O ile pamiętam, nawet wydawcy w UK to odrzucali. I tylko jakaś kobieta odważyła się to wydać i stała się bardzo bogata.

P.S. Musze to w końcu przeczytać lub przynajmniej obejrzeć film, bo wciąż nie wiem o czym pisze lub mówi najlepszy nauczyciel Staroń. :P
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 44393Post marcin »

A ja już wiem skąd się wziął Snape vel Footy :mrgreen:
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: To się czyta

Post: # 44401Post Senso »

Obrazek
Awatar użytkownika
Hawken
Posty: 616
Rejestracja: 26-07-2018 21:52:20

Re: To się czyta

Post: # 45353Post Hawken »

marcin pisze: 05-05-2020 16:06:52 Zysk ostatnio w moim rankingu bardzo awansował jak idzie o fantastykę: poprawili bardzo szatę graficzną okładek i wydają rzeczy może nie wybitne, ale przynajmniej dobre.
Mogą mieć pewne trudności z awansem w innych kategoriach. ;)
w Akademickim Klubie Obywatelskim (AKO) im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie jest członkiem zarządu oraz trzyosobowej komisji rewizyjnej. – AKO to środowisko ściśle związane z PiS, sympatyzujące z takimi politykami jak Antoni Macierewicz. A do tego jest ultrakatolickie. Kiedy w polityce toczy się spór, AKO staje po stronie partii rządzącej – wyjaśnia nam osoba zorientowana w poznańskich układach towarzyskich i politycznych. Wiele ważnych postaci AKO startowało do Sejmu i Senatu z list PiS. Jego pierwszy prezes prof. Stanisław Mikołajczyk był poznańskim kandydatem PiS do Senatu w 2015 r. Członkiem AKO jest też znany wydawca Tadeusz Zysk, który z list PiS, też bez powodzenia, startował do Sejmu, a w 2018 r. z ramienia tej partii kandydował na urząd prezydenta Poznania.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jak-rza ... do/x12jg8j
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 45449Post marcin »

Kończę drugą część Pottera
Fajna lektura :P

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 45496Post Hebius »

Ja bym chyba jednak kupił edycję z tymi dziecięcymi okładkami (ilustracje Jonny Duddle).
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 45501Post marcin »

W tamtym wydaniu okładki są fajne, ale ponieważ to dla dzieci - to w środku jakieś gwiazdki i tym podobne "dekoracje" na stronach. Wolę jednak normalne wydanie, bez ozdobników.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 45858Post marcin »

Zakończyłem Płynąc w ciemnościach

Powieść zebrała różne recenzje, więc teraz mój werdykt :P
Bardzo dobra powieść!
Treściowo i klimatem przypomina mi nieco "Zatokę ostów", ale literacko jest znacznie lepsza. Tłumaczenie też dobre.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 45908Post Achim »

Dzięki za recenzję, bo po innych opiniach bardzo się wahałem
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 45909Post marcin »

Sadze ze bedzie ci sie podobalo.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: To się czyta

Post: # 46041Post Dorian_Gray »

"B jak Bauhaus. Alfabet współczesności" Deyana Sudjica
książka głównie o dizajnie, którym interesuję się od około roku ...
również o architekturze modernistycznej
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 47812Post Hebius »

Zabrałem się dzisiaj i ja wreszcie za to gejowskie arcydzieło:
Obrazek
Tomasz Jędrowski, Płynąc w ciemnościach, przełożył Robert Sudół

Przyjemnie się obcuje z tak ładnie wydaną książką i przyjemnie się ja czyta. Niestety frajdę lektury trochę burzą mi drobne drobiazgi, mniej istotne niż ten Baldwin z drugiego obiegu, ale przez to jeszcze bardziej uwierające.

Jak proboszcz zorganizował dzieciom z parafii wycieczkę przez pierwszą komunią? Nie było problemu, żeby uczniów chodzących do różnych szkół zwolnić z zajęć lekcyjnych?
Jakie gatunki warszawskich lilaków kwitną tak późno, że załapują się jeszcze na pod koniec czerwca na kwitnienie lip.
I najbardziej intrygujące: jakie buraki zbierano z pół na letnim studenckim obozie (koniec czerwca-lipiec)?

A poza tym pełen zachwyt i uwiedzenie, i czasem nawet coś więcej.
Wprawną chyżą ręką poluźnił mi pasek w spodniach i wyciągnął fiuta, który garnął się do dotyku nieznajomej dłoni i letniego powietrza.
Aż się podnieciłem na widok tego chyżo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5825
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 47813Post Czartogromski »

Książka faktycznie ładnie wydana :)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1258
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 47838Post Achim »

Hebius pisze: 19-06-2020 20:04:32 Zabrałem się dzisiaj i ja wreszcie za to gejowskie arcydzieło:
Obrazek
Tomasz Jędrowski, Płynąc w ciemnościach, przełożył Robert Sudół

Przyjemnie się obcuje z tak ładnie wydaną książką i przyjemnie się ja czyta. Niestety frajdę lektury trochę burzą mi drobne drobiazgi, mniej istotne niż ten Baldwin z drugiego obiegu, ale przez to jeszcze bardziej uwierające.

Jak proboszcz zorganizował dzieciom z parafii wycieczkę przez pierwszą komunią? Nie było problemu, żeby uczniów chodzących do różnych szkół zwolnić z zajęć lekcyjnych?
Jakie gatunki warszawskich lilaków kwitną tak późno, że załapują się jeszcze na pod koniec czerwca na kwitnienie lip.
I najbardziej intrygujące: jakie buraki zbierano z pół na letnim studenckim obozie (koniec czerwca-lipiec)?

A poza tym pełen zachwyt i uwiedzenie, i czasem nawet coś więcej.
Wprawną chyżą ręką poluźnił mi pasek w spodniach i wyciągnął fiuta, który garnął się do dotyku nieznajomej dłoni i letniego powietrza.
Aż się podnieciłem na widok tego chyżo.
Czuję ironię aż tutaj
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 47842Post Hebius »

Ale że to bardzo ładnie wydana książka pisane było bez najmniejszej ironii.
____

Ognisko sobótkowe na Wielkanoc? Serio? To chyba tylko we Wrocławiu.
I skąd Ludwik wziął śpiwór na tej swojej nieplanowanej wakacyjnej eskapadzie? Jego kochaś miał z sobą od razu dwa bo wiedział, że przygrucha kogoś na tym rolnym obozie przy wyrywaniu buraków w lipcu :D
_____

Marcinie, ty poważnie uważasz "Płynąc w ciemnościach" za bardzo dobrą powieść?
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 47899Post marcin »

Tak.
Ja nie zwracam uwagi na takie rzeczy jak "czy w lipcu mogli kopać buraki", tylko po prostu daję się porwać opowieści.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ