Fantastyka, moja miłość

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46019Post marcin »

Zamowilem.
Widzialem kilka stron i mnie zachecily.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46020Post marcin »

A tutaj przykłady dwóch stron (w necie ciężko znaleźć przykładowe strony, ale się udało)

To sobie pewno Prószyński pluje w brodę :P Inna sprawa, że oni też nie są specjalistami od ładnego wydawania książek. No ale gorzej niż SuperNowa by tego (chyba) nie robili.

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46452Post Dorian_Gray »

marcin pisze: 02-06-2020 15:58:18 Mysle ze tez sie skusze.
W swiecie ksiazki mozna zamowic z rabatem 37%
… ja też się przerzuciłem z empiku na świat książki
ze względu na lepsze rabaty 8-)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46536Post marcin »

Tak, i co wazniejsze - swiat ksiazki traktuje ksiazki z szacunkiem i wysyla je w doskonalym stanie, w odroznieniu od empiku.
No ale zeby nie bylo tak rozowo - to ich asortyment jest znacznie ubozszy niz ma empik czy bonito. Tylko najbardziej znane wydawnictwa.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hawken
Posty: 616
Rejestracja: 26-07-2018 21:52:20

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46546Post Hawken »

No właśnie, tak tu zachwalaliście, że rzuciłem się na ich stronę jak Reksio na szynkę, a tam bida z nędzą. Zamiast szynki opakowanie po wegańskim kotlecie. :(
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46802Post marcin »

Hebius pisze: 02-06-2020 16:09:05 Ja miałem sobie darować, ale się zastanowię. Jak dużo obrazków, to może wezmę. Kup Marcinie i podziel się wrażeniami.
Kupiłem, mam i zacząłem czytać :)
No więc dzielę się wrażeniami: całość bardzo ładnie wydana, na takim pół-kredowym papierze, fizycznie dość ciężka, bo ponad 500 stron. Pisana stylem gawędziarskim, mnóstwo nieznanych mi ciekawostek, mnóstwo fotek i rysunków.
A teraz minusy: autor pisze wszystko z pozycji na klęczkach (Sapkowski to geniusz itp itd), skany są dobrej jakości ale w większości malutkie (na 1/4 strony), a np. chętniej przyjrzałbym się pierwszym ilustracjom wiedźmina w Fantastyce dokładniej. Poza tym brakuje mi wielu rzeczy - np. autor pisze, że pierwsze opowiadanie Sapkowskiego to był tekst o... polowaniu na pstrąga, opublikowany w Wiadomościach Wędkarskich (sic!). Jest skan tego opowiadania (ale czytać się nie da, bo za mały). Szkoda, że wydawca nie pokusił się o odkupienie praw i nie zamieścił tego opowiadania, zamiast np. wywiadu z Sapkiem, który w zasadzie nic nie wnosi.
No ale zakończę plusem - całość jest dobrze napisana, nie przynudza, okraszona różnymi anegdotkami, fajnie się czyta.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46810Post Hebius »

Nie masz Fantastyki z pierwszym opowiadaniem o wiedźminie?

Obrazek
Fantastyka 12 (51) 1986, rys. Grzegorz Komorowski kliknij by powiększyć
Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 46847Post marcin »

Nie, w 1986 roku to ja nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak fantastyka (i Fantastyka) :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49079Post Hebius »

:D
Redakcja NF na FB pisze:OŚWIADCZENIE REDAKCJI "NOWEJ FANTASTYKI" W SPRAWIE OPOWIADANIA JACKA KOMUDY "DALIAN, BĘDZIESZ ĆWIARTOWANY!"

W lipcowej „Nowej Fantastyce” ukazało się opowiadanie Jacka Komudy „Dalian, będziesz ćwiartowany!”, które wzbudziło ogromne kontrowersje wśród czytelników. Niniejsze oświadczenie jest oficjalną reakcją redakcji na zarzuty związane z publikacją opowiadania.

1) Redakcja „Nowej Fantastyki” kategorycznie potępia wszelką dyskryminację na tle orientacji seksualnej, rasy, płci, wyznania, narodowości, etc. Szczególnie teraz, kiedy dzielenie społeczeństwa i nagonki na mniejszości stały się elementem brudnej walki politycznej, wyrażamy wobec takich poczynań sprzeciw. Nasi stali czytelnicy wiedzą, że na łamach pisma regularnie od lat ukazują się teksty polskich i zagranicznych autorów przedstawiające rozmaite mniejszości w pozytywnym świetle i przekazujące przesłanie tolerancji i wzajemnego szacunku. Ta intencja i dobra wola niezmiennie nam przyświecają.

2) Stanowczo potępiamy działania mające na celu utrwalenie negatywnych stereotypów używanych jako narzędzia w walce politycznej, jak choćby kłamliwe stawianie znaku równości między homoseksualizmem a pedofilią. Przejaskrawiona i wypaczona kreacja świata przedstawionego w opowiadaniu Jacka Komudy była zabiegiem literackim, mającym na celu podkreślenie absurdalnych postaw i zachowań, a nie kształtowanie opinii. Jak wyjaśnia sam autor, jego intencją było „stworzenie pastiszu sytuacji w obecnej Polsce ‒ tytułowego bohatera ścigają kibice przybrani w nazwy klubów piłkarskich z Podkarpacia i Lubelszczyzny, zaś obelgi i przekonania postaci to autentyczne słowa przedstawicieli zarówno środowiska LGBT, jak i ich przeciwników”.
Intencja autora, i redakcji, nie decyduje jednak o tym, jak tekst zostaje ostatecznie odczytany. Teraz, skonfrontowani z reakcjami czytelników i czytelniczek, widzimy, że byliśmy nie dość uważni i że nasz błąd dotknął wielu osób. Nie to było naszą intencją, nie tak odczytaliśmy intencje Jacka Komudy.
Przepraszamy.

3) Opowiadanie zaplanowane zostało do publikacji w lipcowym numerze z dużym wyprzedzeniem i nie przewidzieliśmy, że kontekst polityczny i społeczny, w jakim się ono ukaże, okaże się tak bolesny. Przepraszamy wszystkich i podkreślamy, że nie było, nie jest i nigdy nie będzie naszym celem dyskryminacja jakiejkolwiek mniejszości.

4) Odbiór opowiadania wśród czytelników, a szczególnie dyskusja wokół tego tematu na grupie Polska Fantastyka, wiele nas nauczyła i pomogła wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby udało nam się uniknąć podobnych zdarzeń i podchodzić do trudnych tematów z większą wrażliwością. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wierzą w naszą dobrą wolę i pomagają nam swoimi sugestiami znaleźć właściwe rozwiązania.

5) Naszym celem nie jest proszenie Was, byście zapomnieli nam błąd, jakim była publikacja opowiadania Jacka Komudy, zwłaszcza w obecnych realiach politycznych. My nie zapomnimy – musimy o nim pamiętać, by móc wyciągać wnioski i podobnych błędów nie powielać. To, o co możemy Was prosić, to by jeden błąd nas nie definiował, nie definiował „Nowej Fantastyki” – o tym, że nasze łamy są otwarte dla różnorodnych historii, przedstawiających różnorodnych bohaterów i bohaterki, tworzonych przez różnorodnych autorów i autorki, najlepiej świadczy treść wielu numerów „NF” z ostatnich lat. Rzecz jasna, będą też o tym świadczyć kolejne numery, w których takich treści nie zabraknie.

Redakcja "Nowej Fantastyki"
I tak bym nie zrezygnował z prenumeraty, ale to miło że biją się w pierś.

A samo opowiadanie Komudy jest dość słabe, nie zasługuje w najmniejszym stopniu na zainteresowanie i ten szum na FB, jaki wywołało.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5826
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49080Post Czartogromski »

... co bardzo ładnie streścił Jacek Dehnel:
Redaktor naczelny Jerzy Rzymowski po otrzymaniu iluś maili w przejmującym tekście człowieka, który nagle nastąpił na grabie realnego, zapytuje, czy to możliwe, że jest jakaś łączność między literaturą a rzeczywistością?
:mrgreen:

***

A mnie dziwi, dlaczego Komuda zaliczany jest pisarzy fantastyki.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49081Post Hebius »

Z przyzwyczajenia. Debiutował w NF opowiadaniem fantasy.
Obrazek
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49083Post mare »

Hebiusico, zeskanuj to opowiadanie, pls!
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49086Post Hebius »

Nie mam skanera. Mogę sfotografować tekst jeśli chcesz. Ale streszczenie Tarczyńskiego jest dość dokładne.
Obrazek
Awatar użytkownika
mare
Posty: 4068
Rejestracja: 29-07-2018 10:05:46

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49089Post mare »

No to zrób fotki, jeśli możesz.
Pod konarami kasztana,
Pan zablokował mnie,
a ja Pana.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49092Post Hebius »

Dobrze, w dzień. Podrzuć mi maila na pw.

Ale od razu mogę powiedzieć - afera-gównoburza, a opowiadanie słabe.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49147Post Hebius »

Redakcja NF została całkiem spacyfikowana przez tęczowych fanatyków :D Nie wiem, jak tam teraz sobie w piśmie poradzą felietoniści Kosik i Kołodziejczak.
NF na FB pisze: Przez ostatnie lata na łamach „Nowej Fantastyki” stale podkreślaliśmy znaczenie wzajemnego szacunku, tolerancji i różnorodności. Dbaliśmy i dbamy o to, żeby nasz magazyn był neutralną i życzliwą przestrzenią wymiany idei i poglądów, umożliwiającą czytelnikom spojrzenie na świat z różnych perspektyw, lepsze zrozumienie jego mechanizmów. Przestrzegaliśmy przed totalitaryzmami, fanatyzmem, podziałami i nienawiścią. Nie przewidzieliśmy tylko, że są one w społeczeństwie aż tak silne.

Tekst Jacka Komudy odebraliśmy jako wyeksponowanie właśnie tych wszystkich nienawiści zatruwających ludzi, które są w stanie skazić każdego w swoim zasięgu, bez względu na stronę. Niestety, został odczytany inaczej, uznany za atak na homoseksualistów i propagowanie kłamliwych stereotypów na ich temat. Sytuację pogorszył fakt, że publikacja zbiegła się w czasie z kampanią wyborczą, w której trwa brutalna nagonka na ludzi o innych orientacjach seksualnych. W sytuacji, gdy po miastach bezkarnie jeżdżą samochody z głośnikami, z których sączy się jad ohydnej antygejowskiej propagandy, publikację tego opowiadania można było zinterpretować jako kolejny atak – to zrozumiałe, nawet jeśli nie taka była nasza intencja, co kolejny raz stanowczo podkreślam.

Fandom zresztą powinien doskonale rozumieć takie reakcje i obawy, bo przecież środowiska miłośników fantastyki ‒ fani gier fabularnych, Harry’ego Pottera etc. – niejednokrotnie same padały ofiarami różnych ataków, oskarżeń o satanizm i temu podobne. Wszyscy mamy podobne doświadczenia, chociaż na nieporównywalnie mniejszą skalę, niż doświadczają tego obecnie osoby LGBT+ ‒ zaszczute przez aparat państwowy, hierarchów Kościoła, a nawet zwykłych ludzi napędzanych strachem przed nieznanym. Tym bowiem jest homofobia ‒ człon „fobia” nie pojawił się w tym słowie przypadkowo. Ludzie nie rozumieją, czym jest LGBT+, a nie mogą liczyć ani na rzetelność władz, które na podziałach i lękach społecznych chcą zbudować swoją pozycję, ani na solidną edukację seksualną w szkołach, ani na media.

Dlatego zaproponowaliśmy twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru naszego miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce. Mamy nadzieję, że pozwoli on miłośnikom fantastyki spojrzeć na świat – ten nasz i ten fantastyczny ‒ z innej perspektywy. Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji. Będą też ukazywały się w przyszłości, ponieważ jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych. Oni przecież też są częścią fandomu, bez względu na orientację seksualną, płeć, rasę, wyznanie, sprawność fizyczną, etc. Pora podkreślić, że fantastyka ‒ i „Nowa Fantastyka” ‒ powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu. Szczególnie w sytuacji, kiedy zbiorowo jako polskie społeczeństwo i na skalę globalną coraz szybciej zmierzamy ku najczarniejszym dystopijnym wizjom. Tylko wspólnie możemy to powstrzymać.

Tęcza jest symbolem przymierza i nadziei. Mamy nadzieję, że ten planowany numer będzie pierwszym krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu w fandomie, ku większej tolerancji, empatii i życzliwości. Szczegóły wkrótce – bądźcie z nami!
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49299Post jazzik »

Dziwię się, że "NF" opublikowała takie coś, kiedyś czytałam ją dosyć regularnie, czasami korciło mnie, żeby znów zajrzeć, ale nie, nie ma mowy.
Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to istnieje powieść Tomasza Terlikowskiego "Operacja chusta" a także opowiadanie "Rezerwat Licheń", które również są w tym klimacie, bo opowiadanie Komudy mogłoby równie dobrze trafić na Frondę.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11881
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49311Post marcin »

Ogolnie polscy fantasci to prawie wylacznie prawactwo.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5826
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49380Post Czartogromski »

Jacek Dehnel pisze:Jak się okazuje, przed rzygiem z "Nowej Fantastyki" Komuda wydał jeszcze jedno homofobiczne opowiadanie – w „nowym naPiSie”, ale na szczęście „nowego naPiSu” literalnie nikt nie czyta, a jego prestiż jako propagandowego pisemka PiSu jest zerowy. Jest tam jednak wszystko:

- geje są słabi, tchórzliwi i kobiecy
- homoseksualizm bierze się z molestowania seksualnego w dzieciństwie – przez „obcego” z krainy zepsucia (i edukacji), który w dodatku jest nauczycielem.
- homoseksualizm „leczy się”, oczywiście skutecznie, z pomocą egzorcyzmów (śpiewanie „mowy nienawiści”, and I am not kiddin' you), tortur (którym towarzyszą kolejne wyzwiska, w czym Komuda zdecydowanie realizuje się jako erotoman-gawędziarz), w tym gwałtu żelaznym prętem - opisanego jako „przykra acz konieczna czynność”, choć sądząc po szczegółowym i grafomańskim opisie raczej jest to przyjemność dla Komudy nader przyjemna w opisywaniu.

Na deser: wegetarianizm to nieuleczalna „zgroza łojowa”, która zmienia człowieka w zwierzę pasące się na trawie.

Redakcja NF nie wiedziała o tym tekście (bo, jak pisałem, nikt nie czyta „nowego naPiSu”), ale teraz widać, że cała narracja o „pastiszu” kupy się nie trzyma. Zadanie na szóstkę: przeczytać esej Umberto Eco o „Ur-faszyzmie” i sprawdzić, której z czternastu cech wymienionych przez Eco teksty Komudy nie spełniają.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13339
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Fantastyka, moja miłość

Post: # 49833Post Hebius »

Masz u siebie w bibliotece ten magazyn? Bo to chyba miało być rozsyłane do bibliotek?

A z innej beczki:

Obrazek
Już na początku sierpnia ukaże się całkowicie odmieniony "SFinks. Magazyn o fantastyce" ma mniejszy format, grzbiet, ponad 140 stron. Publicystyka, proza, wywiady, eseje i felietony. Polecanki, recenzje, informacje. Coś dla znawców, kolekcjonerów, interesujących się fantastyką na poważnie. Dla tych, którym brakuje Maćkowego "CzF" i dobrych artykułów.

Wśród współpracowników, piszących stałe materiały: Leszek Błaszkiewicz, Maria Głowacka, Wojciech Kajtoch, Paweł Laudański, Artur Nowakowski, Marek Oramus, Jacek Sobota, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski, Elżbieta Żukowska. Będą też kolejni profesjonaliści.

Magazyn, w cenie 14,99, będzie można zamówić na https://esef.com.pl/ od 31 lipca.
Obrazek
ODPOWIEDZ