Książki, ostatnie zakupy

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 52457Post marcin »

Skończyly mi sie lektury na wakacjach :o
Na szczęscie Bonito dziala sprawnie. I paczkomaty w Augustowie też :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 52486Post Dorian_Gray »

"Książka Podróżnicza" Fryka

myślałem, ze to cieńsze będzie ...
a to cegła ponad 400 stron :shock:
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 52487Post Czartogromski »

Nie wiem, czy już zauważyłeś, ale to dopiero pierwszy tom :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Posty: 1811
Rejestracja: 18-07-2018 20:38:15
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 52646Post Dorian_Gray »

:samoboj:
:D
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 53481Post Walpurg »

Dzisiaj wśród autorów wyłącznie krakowscy profesorzy, w tym dwaj niestety nieżyjący.

Obrazek

- Jacek Baluch, Powiedz coś po czesku! - znany bohemista, niegdyś ambasador RP w Czechach, jeden z największych po Szymborskiej twórców limeryków w Krakowie, i zmarły niedawno profesor UJ w formie haseł opowiada o języku czeskim, o tym, dlaczego nas śmieszy, jak go wymawiać, jakie pułapki czekają na nas, gdy myślimy, że rozumiemy jakieś słowo a ono znaczy coś zupełnie innego. Fajna lekka forma choć podbudowana wyjaśnieniami językoznawczymi i dająca sporo wiedzy o Czechach i Czechach (ha, ha, o państwie i ludziach). Obowiązkowa lektura dla czechofilów!

- Paweł Dybel, Nieświadome na scenie. Witkacy i psychoanaliza - trochę bałem się i miałem opory przed kupieniem tej książki, bo czytałem już książkę tego autora i była nie do przejścia, w sensie strasznie zmanierowanego języka. Tym razem jest ok, język zrozumiały i treść ekscytująca.

- Henryk Markiewicz, Pisma ostatnie - zapowiedź książki i spis treści znalazłem bodaj w niedzielę, gdy zmarła Maria Janion, a tam m. in. tytuł "Amica Janion, amica Szczuka, sed..." (to oczywiście odwołanie do słynnego zdania Arystotelesa: Amicus Plato, sed magis amica veritas - Platon przyjacielem, ale większą przyjaciółką jest mi prawda) - było dla mnie oczywiste, że to jakiś rozrachunek z dwoma tomami wywiadu rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Janion (książką skandalicznie złą! - recenzowałem ją dla Homików i ówczesny naczelny poprosił mnie o wycięcie kilku akapitów, żeby nie dobijać tej pozycji zupełnie). No i nie pomyliłem się. Markiewicz na 7 stronach wytyka błędy faktograficzne obu paniom :D Wspominam o tym, bo to jest coś, co w Markiewiczu do końca zachwycało. Gdy inni robili dobre miny, on zawsze potrafił wykazać w tekście błędy, niekonsekwencje i braki warsztatu czy niedostatki logiki. Podczas gdy zmorą humanistyki są recenzje pisane "po sympatii", Markiewicz potrafił publicznie sprowadzić do parteru nawet swoich dawnych studentów a dzisiaj profesorów na UJ: tak było, gdy w Tekstach Drugich wprost napisał, że nowy poemat Miłosza jest zupełnie niezrozumiały a tłumaczenia młodszych kolegów nie bronią się, albo gdy lansowaną kolejnymi tomami tzw. kulturową teorię literatury uznał za bełkot. No i ten gruby tom to właśnie takie polemiki, ostre, ale zawsze podparte solidnymi argumentami i niewyobrażalną erudycją autora.

No i kilka pocztówek oraz zakładek - stały prezent od Universitas.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8872
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 53713Post Walpurg »

Obrazek

- Ryziński R., Moje życie jest moje - książka chwalona, tematyka ekscytująca, więc postanowiłem sprawdzić i przeczytać.
- Heger H., Mężczyźni z różowym trójkątem - gdzieś mi umknęła ta pozycja wcześniej a bardzo chciałem ją mieć i przeczytać.
- Środa M., Obcy, inny, wykluczony - obszerna formatowo i i gruba pozycja, wydaje się solidną książką filozoficzną o tematyce bardzo nam bliskiej. Nie mogę się doczekać lektury.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 54454Post marcin »

Historia kina, wyd. Arkady
Rzecz z tej samej serii co kupiona już dawno "Historia sztuki"
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 54459Post jazzik »

Historia kina a na okładce Al Pacino jako Michael Corleone. :D
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 54488Post marcin »

Klasyka SF z Rebisu tak mi sie podoba, ze zakupilem tez zestaw klasyki z Vespera :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 55205Post marcin »

No to pokazujemy, dalsze zakupy klasyki SF, tym razem głównie Vesper, ale Rebis też :)

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13351
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 55211Post Hebius »

Kto tłumaczył tego Drakulę?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5831
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 55213Post Czartogromski »

marcin pisze: 16-09-2020 11:59:29 No to pokazujemy, dalsze zakupy klasyki SF, tym razem głównie Vesper, ale Rebis też :)
Ło matko i córko :o Marcin sie chyba starzeje, bo zaczyna czytać książki, które ja też znam*. Od dawna. :shock: :o

*Z wyjątkiem "Amityville".
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 55217Post marcin »

Jakoś ostatnio klasyka podoba mi się bardziej, niż nowości :) Może to faktycznie objaw starości :roll:

@Hebius
Magdalena Moltzan-Małkowska
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56153Post Czarek90 »

Walpurg pisze: 30-08-2020 08:50:32 Obrazek

- Ryziński R., Moje życie jest moje - książka chwalona, tematyka ekscytująca, więc postanowiłem sprawdzić i przeczytać.
- Heger H., Mężczyźni z różowym trójkątem - gdzieś mi umknęła ta pozycja wcześniej a bardzo chciałem ją mieć i przeczytać.
- Środa M., Obcy, inny, wykluczony - obszerna formatowo i i gruba pozycja, wydaje się solidną książką filozoficzną o tematyce bardzo nam bliskiej. Nie mogę się doczekać lektury.
Och, zastanawiam się nad książką Magdaleny Środy! Przeglądałem niedawno spis treści.
Daj, proszę, znać, jak Twoje wrażenia! :D (Wtedy i ja w nią zainwestuję!).
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56158Post jazzik »

"Mężczyźni z różowym trójkątem" byli swego czasu do pobrania za darmo ze strony, chyba, KPH.
Planuję przeczytać "Moje życie jest moje".
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56164Post Czarek90 »

Na marginesie "Mojego życia (...)" Ryziński zabiera się teraz za książkę o Akcji Hiacynt.
Widziałem gdzieś dwa dni temu na którymś jego profilu w SoMe,
że szuka jeszcze jakichś materiałów.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 8909
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56177Post jazzik »

Po materiały, to by trzeba było, jak sądzę, udać się na przetrzepanie chatek dawnych ubeków, daczy poetki Kiszczakowej itd. ;)
Dla mnie to jest cholernie intrygujące, co się stało z tymi materiałami i czy ktoś nadal tym gra w charakterze haków. Np. Stonoga coś pobąkiwał, że dowiedział się od pewnego starego ubeka o teczce Kaczyńskiego, pochodzącej z akcji Hiacynt, ale nic poza tym napomknięciem nie upublicznił.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 484
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56201Post Czarek90 »

Ryziński grzebie w IPNie. Niekoniecznie w "różowych teczkach". Jak czytałem jego "Foucaulta", to pisał, że długo starał się tam na coś trafić, aż poprosił o zbiór dokumentów z kategorii "homoseksualizm". Być może dotarł przy okazji do innych tematów. I tak po nitce, po nitce... Zobaczymy. Choć przyznaję osobiście, że nie przepadam za jego stylem pisania i tym "gdybaniem" przekraczającym stopień dopuszczalności ... "gdybania" :P ;) ;)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11893
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56513Post marcin »

Zakupiłem "Listy" Tolkiena

Nowość Zysku, wydanie przepiękne. Wreszcie Zysk nauczył się, jak ładnie wydawać książki. Cała ich tolkienistyka jest pięknie wydana :)
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Leo

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 56946Post Leo »

Z tematu wydzielono nowy wątek Aseksualność. Czy to czwarta orientacja? >>>

Post marcina, od którego się zaczęło:
marcin pisze: 04-10-2020 20:30:38Zakupiłem i właśnie czytam :)
A. Niemczyk: Aseksulaność. Czwarta orientacja
Dobra książka, otwierająca oczy na wiele spraw

Obrazek


W tym wątku kontynuujemy rozmowy o Książkach i ostatnich zakupach.
ODPOWIEDZ