Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152135Post Hebius »

Tomasz Raczek, Perła z lamusem

Obrazek
🎬 Legenda duetu krytyków filmowych Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka, którzy w telewizyjnym cyklu „Perły z lamusa” przez ponad dziesięć lat prezentowali historię kina jako fantastyczną przygodę i zarazem rozwibrowane lustro współczesnego świata, trwa do dzisiaj i nic nie wskazuje, by siła tej pamięci miała słabnąć.

Ta książka nie powstałaby, gdyby nie prośby widzów, by opowiedzieć o fenomenie duetu i o tajemnicy jego sukcesu. Stała się ona też okazją do przypomnienia oryginalności dialogów które prowadzili Kałużyński i Raczek, a także przybliżenia historii ich rozwijającej się na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza XX wieku współpracy.

Czytelnik znajdzie tu barwne opowieści o najbardziej kochanych filmach z przeszłości. Nie zawsze tych najbardziej utytułowanych, nie tych najwyżej ocenianych przez filmoznawców, ale właśnie tych najbardziej kochanych przez widzów. Kalejdoskop anegdot filmowych łączy się tu z nie mniej sensacyjnymi, czasem zabawnymi perypetiami autorów „Pereł z lamusa”, które przeżywali podczas tworzenia ich telewizyjnego cyklu. Dzięki tej historii wielu miłośników filmów, którzy lubią o nich dyskutować, ma szansę przekonać się, że spór nie musi być kłótnią, a inne zdanie powodem wykluczenia. Że nawet w dzisiejszym zerojedynkowym świecie jest miejsce dla ludzi, którzy potrafią się różnić w sposób, który ich zbliża, a nie oddala. Ta książka jest o przyjaźni.
Instytut Wydawniczy Latarnik, Warszawa 2023
oprawa twarda
str. 368

ISBN 978-83-63841-55-3

Data wydania: 2023-05-26
Cena sugerowana przez wydawcę: 54,90 zł

Bo skoro się tu wspomina wszystkie książki Szczygielskiego, to i Raczka też by wypadało.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152147Post marcin »

... choć i jeden i drugi z gejowszczyzną książkowa to nic już wspólnego nie mają.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152148Post Hebius »

Obaj przestali być gejami? :shock:
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152155Post marcin »

Gejowszczyzna książkowa to książki związane tematycznie z LGBT ale niekoniecznie pisane przez gejów. Literatura LGBT może być także pisana przez osoby hetero.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152157Post Hebius »

Bo jesteś autorem tematu, więc wiesz najlepiej, co się ukrywa pod terminem gejowszyzna?
Czy może sprawdziłeś definicje w słowniku i dlatego się teraz mądrzysz? :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152166Post Hebius »

Swoją drogą Google, gdy wpisać gejowszczyzna odsyła do dwóch adresów - tego tematu z naszego forum i do felietonu Stanisław Michalkiewicza Gejowszczyzna („Nasz Dziennik”• 24 listopada 2007). http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=183
Przypadek, czy inspiracja? I w którą stronę? Autor pewnie nie pamięta, a to co mam w archiwum nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Temat się Gejowszczyzna literacka pojawił się co prawda na forum 08 Paź 2007 10:26, ale przy pierwszym poście jest adnotacja
Ostatnio zmieniony przez Czartogromski dnia 08 Lut 2011 16:47, w całości zmieniany 3 razy
Może pierwszą zmiana była zmiana tytułu po lekturze felietonu Michalkiewicza? :D Bo w drugim poście w tytule jest Fragment.

------ KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ OBRAZEK ------Obrazek
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
mike
Posty: 9002
Rejestracja: 26-05-2019 23:22:28
Lokalizacja: outer space

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152232Post mike »

Kiedyś już była o tym rozmowa. Od lat dostrzegam nadreprezentację autorek gejowskich powieści.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152241Post Czartogromski »

Hmmm, ja i czytanie Michalkiewicza?
Awatar użytkownika
kaylan
Posty: 195
Rejestracja: 27-01-2019 14:05:04
Lokalizacja: z zaswiatow

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152337Post kaylan »

:shock: :shock: hebius czy ty masz jakąś pokaźną cześć starego forum w skrinach zarchiwizowane? Nie myślałeś by to udostępnić?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152344Post Czartogromski »

Ja bym widział - na wordpressie, w odcinkach (ale ja tak tylko głośno sobie myślę) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152348Post Hebius »

Nie wiem, czy by to dobrze wyglądało.
No i teraz WordPress w wersji darmowej oferuje jedynie 1,0 GB przestrzeni (my na nasze blogi mieliśmy 3,0 GB)
kaylan pisze: 16-06-2023 15:40:44 :shock: :shock: hebius czy ty masz jakąś pokaźną cześć starego forum w skrinach zarchiwizowane? Nie myślałeś by to udostępnić?
Tak, mam całkiem sporo. Mniej niżbym chciał, ale pewnie więcej, niż ktokolwiek inny.
Ale to nie jest w zrzutach, tylko w .html. Jako pojedyncze strony, albo wybrane działy.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152351Post Czartogromski »

Ale kilka blogów na jedno konto też z limitem 1 GB?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152357Post Hebius »

No właśnie nie wiem do końca. Mam założone trzy kiedyś tam (swój, Filipa i trzeci do Hebius Editions) i w tamtych starych jest po 3 GB na zdjęcia. A teraz założyłem nowy i dostałem tylko 1 GB. Może zmieniły się zasady, a może przekroczyłem limit blogów na jedno konto.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152388Post Hebius »

KOMIKS
Szukał chłopaka w telewizji, tańczył z gwiazdami. Teraz wydał komiks o prawach osób LGBTQ+ w Polsce

Agata Piasecka/ Gazeta Wyborcza / TELEWIZJA / 17.06.2023, 05:00

Jak ustalić kwestie dziedziczenia? Co zrobić w przypadku zniesławienia? Jak uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej partnera? Na te pytania w komiksie o prawach osób LGBTQ+ w Polsce odpowiada Jacek Jelonek, gwiazda pierwszego polskiego gejowskiego programu randkowego.

W 2021 roku model Jacek Jelonek został tytułowym księciem w pierwszej polskiej edycji gejowskiego programu randkowego "Prince Charming". Zamknięty na parę tygodni w hiszpańskiej willi za pomocą ceremonii krawatów eliminował kolejnych kandydatów, aż w końcu wybrał swojego obecnego partnera Oliwera Kubiaka.

Od tamtej pory para zdążyła zamieszkać ze sobą, a Jelonek został gwiazdą pierwszej jednopłciowej pary w historii polskiego "Tańca z gwiazdami". Jego partnerem był tańczący na co dzień w Wielkiej Brytanii Michał Danilczuk. Dzięki głosom widzów udało im się dojść do finału, w którym przegrali z Natalią Jaroszek - celebrytką opisywaną jako polska gwiazda Bollywood.

Prawa par jednopłciowych w Polsce

W sobotę po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości, tym razem pod hasłem "Wróżymy równość i piękność". W tym roku patronat nad wydarzeniem objął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a samemu przemarszowi towarzyszyć będzie mnóstwo wydarzeń.

- Jeszcze kilka lat temu na nasze Parady Równości przyjeżdżało dużo więcej osób z zagranicy. Za czasów PiS zaczęła się nagonka, która nie ma nic wspólnego z prawdą. Nie wiem, jak można nazywać nas ideologią czy zrównywać homoseksualność z pedofilią. To zaszło już za daleko, ale ci, którzy głoszą te hasła, boją się z nich wycofywać. Państwo dało przyzwolenie na to, żeby mówić wszystko, co ślina na język przyniesie, bez ponoszenia konsekwencji - mówił nam Jacek Jelonek przed premierą programu "Prince Charming"

Teraz wraz ze swoim partnerem i prawniczką, a prywatnie przyjaciółką, Magdaleną Niewelt stworzył komiks "Love Story Called Life" zawierający porady prawne dla osób LGBTQ+ mieszkających w Polsce.

- Sami zdaliśmy sobie sprawę, jak mało sami wiedzieliśmy o naszych prawach, co możemy jako para jednopłciowa żyjąca w Polsce. Gdyby nie pomoc Magdy, do tej pory o wielu kwestiach nie mielibyśmy bladego pojęcia - mówi Jacek Jelonek.

Komiks i porady prawne

Publikacja z pomocą ilustracji wykonanych przez artystkę Tysirr, których bohaterami są Jacek i Oliwier, opisuje konkretne problemy, z jakimi mogą się spotkać osoby LGBTQ+. Każda scenka uzupełniona jest komentarzem prawniczym Magdaleny Niewelt, a do niektórych rozdziałów dodany jest kod QR, który przenosi na stronę np. ze wzorem odpowiedniego pisma bądź dokumentu.

Wśród poruszanych kwestii znajdują się problemy takie jak: dziedziczenie, kradzież tożsamości, odmowa składania zeznań, składanie wniosku o pobyt czasowy, dostęp do informacji medycznej czy rozliczenia w związku.

Wiele osób nie wie, że może na przykład odmówić składania zeznania w postępowaniu karnym, jako osoba najbliższa. Co więcej, wiele osób nie wie, że Kodeks Karny definiuje osobę najbliższą jako m.in. osobą pozostającą we wspólnym pożyciu niezależnie od płci osób będących w związku. Problematyczna jest też sprawa dziedziczenia oraz kwestia rozliczeń pomiędzy partnerami lub partnerkami po rozpadzie związku, podczas gdy są prawne instrumenty, które mogę pomóc rozwiązać te kwestie - tłumaczy Magdalena Niewelt.

Książka została wydana w formie e-booka (20 zł) i papierowej - 149,99 zł (350 egzemplarzy) i można ją zamówić online na stronie lovestorycalledlife.com
+
Wszystko zaczęło się od… miłości. A więc po prostu – życia.
„Love Story Called Life” to pierwszy w Polsce komiks edukacyjno – prawny dla osób LGBTQ+, który w sposób przystępny wyjaśnia jak poprzez podniesienie świadomości prawnej, osoby żyjące w Polsce w związkach jednopłciowych mogą ułatwić sobie codzienność.

Dobrze wiemy, jak skomplikowane są przepisy, szczególnie dla tych, którzy dotąd nie mieli nic wspólnego z prawem. To dlatego, od samego początku, naszym głównym celem było pokazanie, że nie ma się czego bać – a sama wiedza prawna jest niezwykle istotna.

Kreskówkowymi bohaterami zostaliśmy my wraz z Magdą, która w każdej z przedstawionych sytuacji udziela nam porad oraz nasza kochana Fluff – narratorka opowieści.

Mamy nadzieję, że ten zbiór prawnej pomocy, który dla Was przygotowaliśmy, przyczyni się w pewnym stopniu do ułatwienia codzienności osób ze środowiska LGBTQ+ i będzie kolejną cegiełką w budowaniu lepszej i bezpieczniejszej przyszłości związków osób tej samej płci w Polsce.
Obrazek
LOVE STORY called life – wersja elektroniczna
20.99 zł
Oto nasza wersja elektroniczna, dostępna w wersji PDF abyście mogli mieć ją zawsze przy sobie.
Nigdy nie wiesz kiedy zebrana przez nas wiedza Ci się przyda :)
Obrazek
LOVE STORY called life – wersja papierowa
149.99 zł
Dla fanów zapachu drukowanych kartek – wersja papierowa.
Cena znacznie różni się od wersji elektronicznej, jednak możliwość napisania dedykacji na pierwszej stronie lub podarowania papierowej wersji komiksu bliskiej osobie jest bezcenna.
Nakład ograniczony.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152710Post Hebius »

Zapowiedź
Biografie, dzienniki, wspomnienia, listy / Listy

Sławomir Mrożek
Józef Czapski
Listy 1964-1988


Obrazek
Niepublikowana dotąd korespondencja dwóch wielkich twórców XX wieku
O Polsce, emigracji, sztuce i próbach zrozumienia własnych losów

Dzieliły ich wiek, pochodzenie, wykształcenie, bagaż doświadczeń i sytuacja życiowa. Łączyło podobne spojrzenie na świat. I to, że obaj obdarzeni byli talentem literackim i plastycznym.

Sławomir Mrożek i Józef Czapski znali się blisko trzydzieści lat, z czego przez niemal ćwierć wieku prowadzili ze sobą intensywny, osobisty i intelektualny dialog. Książka przedstawia blisko 100 nieznanych wcześniej listów z lat 1964–1988. To niezwykłe świadectwo przyjaźni i wzajemnej fascynacji, ale przede wszystkim cenny dla polskiej literatury i sztuki dokument. Jak pisze we wstępie Michał Paweł Markowski: „Mrożek był z miałkiego drobnomieszczaństwa, Czapski był z solidnej arystokracji. Mrożek miał za plecami pustkę i klęskę, na życie Czapskiego patrzyło tysiąc lat rodzinnych sukcesów, których nawet wywłaszczenie nie naruszyło. To rozminięcie, to niespotkanie więcej mówi o kondycji polskiej kultury w wieku dwudziestym (…) niż jej największe arcydzieła, starannie maskujące swoje pochodzenie”.

Czapski i Mrożek piszą o wszystkim, co ich boli: o kondycji intelektualnej polskiej emigracji, spustoszeniach w duszy polskiej, jaka dokonała się w czasach okupacji, o polskiej megalomanii i kompleksach. Nie stronią też od wątków osobistych, nie tając – szczególnie Mrożek – swoich załamań i zwątpienia co do sensu własnego dzieła.
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 28.06.2023
Oprawa twarda
ISBN 978-83-08-08066-5

Cena okładkowa 74.90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152711Post Hebius »

I zapowiedź kolejnej pozycji poświęconej Czapskiemu

Adam Zagajewski, Najwyższy człowiek świata
O Józefie Czapskim
redakcja, opracowanie i posłowie Andrzej Franaszek

Obrazek
Zamiarem Adama Zagajewskiego było naszkicowanie sylwetki Józefa Czapskiego - malarza, pisarza, człowieka, obywatela, przyjaciela, czytelnika, rozmówcy. O Czapskim pisano już sporo, w Polsce i zagranicą. Mimo to wydaje się, iż jesteśmy dopiero na początku drogi, tym bardziej, że dopiero teraz rozpoczęła się prawdziwie światowa kariera tego dzieła.

Józef Czapski niezwykły artysta, pisarz, to ktoś kto żył historią, był koronnym świadkiem okrucieństw XX wieku, ale miał też rozległe prywatne terytoria, na których zbudował niezwykły gmach swego malarstwa i pisarstwa. Takiego połączenia trudno szukać u innych wybitnych postaci minionego stulecia. W epoce rosnącej specjalizacji Czapski nie dbał o miedze dzielące sztukę od polityki czy literaturę od przyjaźni. Zwornikiem tych tak różnych dyscyplin było niestrudzone poszukiwanie prawdy, ciekawość intelektualna, surowość wobec czynów i łagodność wobec ludzi.

Pracę nad książką przerwała śmierć Adama Zagajewskiego. Wydawca postanowił powierzyć redakcję tomu Andrzejowi Franaszkowi, obecnie piszącemu biografię Józef Czapskiego.
Redaktor poszerzył zakres tomu o wywiady Zagajewskiego o i z Czapskim, korespondencję obu artystów oraz wiersze Zagajewskiego poświęcone Czapskiemu. Publikacja będzie również wzbogacona kilkoma reprodukcjami obrazów, o których mowa w tekście.
Wydawnictwo a5
str. 260
oprawa twarda

ISBN: 978-83-65614-50-6
cena sugerowana przez wydawcę 75,00 zł

Premiera 4 lipca 2023.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152712Post Walpurg »

Czapski był gejem?
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1338
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152717Post Achim »

Tak
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152721Post Hebius »

Walpurg pisze: 20-06-2023 14:18:46 Czapski był gejem?
Ale ty to serio? :shock: :D
Przecież on był nawet z Ludwikiem Herlingiem, tym od Białoszewskiego.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5232
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 152728Post bolevitch »

Z Herlingiem mieszkał przed wojną jakiś czas w swoim rodzinnym majątku ziemskim i wciąż to wspominał w Dzienniku i zamartwiał się, że nie mają ze sobą kontaktu (Herling jest w okupowanej Polsce, Czapski w Armii Andersa)
To już chyba jasne, że twórcy wydawnictwa w Maisons Laffitte to nie byli starzy kawalerowie, którzy poświęcili swoje życie rodzinne na ołtarzu Ojczyzny, jak ich pani od polskiego przedstawiała, tylko byli po prostu nieheteronormatywni, a przed wojną na tyle dobrze ustawieni finansowo, że nie musieli żenić się z hektarami, jak np. Iwaszkiewicz. (Też w przedwojennym kręgu gejowskim Czapskiego)
ODPOWIEDZ