Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174877Post Walpurg »

Nie chodzi mi o homo/hetero, wkurza mnie pudelkowa demaskatorskość.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174879Post marcin »

Walpurg ma rację w tym sensie że Żurawieckiego trudno uważać za wielkiego pisarza. "Do lolelaj" było udane ale inne straszna słabizna - zapominało się zaraz po przeczytaniu. Na szczęście były to "powieści" mające circa 100 stron.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9259
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174880Post jazzik »

Walpurg pisze: 25-01-2024 21:14:20 Gdyby zebrać wszystkie książki byłych księży, trzeba by mieć na nie z metr bieżący półki. I po cholerę to czytać?
Chętnie sięgnę po tą książkę, "Zakonnice odchodzą po cichu" mnie zaskoczyły, nawet doszłam do wniosku, że chyba zbyt surowo oceniałam te kobiety.
Generalnie ciekawi mnie, jak to działa od środka.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5241
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174958Post bolevitch »

pierwsza książka opisująca z perspektywy byłego księdza środowisko kleru katolickiego z uwzględnieniem występujących tam zachowań homoseksualnych i wręcz całej takiej "kultury" nosiła tytuł "Byłem księdzem", ukazała się w połowie l. 90. Tyle że nie wydała jej Agora... "Wyborcza" w tych czasach miała stały dział katolicki w wydaniu weekendowym pt. Arka Noego, a w czasie pielgrzymek drukowała homilie papieskie z komentarzem Michnika...
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174965Post Walpurg »

No i dobrze, że nie wydała, bo ten były ksiądz skończył z zarzutem o usiłowanie zabójstwa. Kiepski bohater.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9259
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174968Post jazzik »

"Byłem księdzem" to są te książki Jonasza z "Faktów i mitów"?
Coś kojarzę, ale nie wiem, jak się sprawa rozwinęła?

Książka o Bogusławie Kaczyńskim też mnie ciekawi, bo jego nazwisko pojawia się w kontekście mało ciekawej sprawy obracania się w towarzystwie księdza Bidy i jego brata Jerzego:
Mówił o mnie „Mój Serdeczny…”
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Ballordo
Posty: 737
Rejestracja: 15-02-2021 17:45:20
Lokalizacja: kraina lodu

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174976Post Ballordo »

"Byłem księdzem" to trylogia napisana przez Romana Kotlińskiego "Jonasza", byłego red. nacz. "Faktów i Mitów" oraz byłego posła na Sejm. Po zakończeniu kadencji sejmu w 2015 r. został oskarżony i skazany na więzienie m. in. za malwersacje finansowe w firmach, którymi zarządzał i podżeganie do zabójstwa byłej żony.
Z tygodnika "NIE" dowiedziałem się, że Jonasz wyszedł na wolność w 2023 r. Gazeta przeprowadziła z nim wywiad w bodajże pierwszym tegorocznym numerze pisma. Dlaczego wyszedł przedwcześnie z aresztu, tego nie wyjaśniono w rozmowie.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174986Post Walpurg »

Może Anżej go... wiadomo co. :P
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 174994Post Walpurg »

Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym
https://tyniec.com.pl/homini/2342-homos ... 52893.html

Historycy uniwersyteccy, wydaje się rzetelna, ale że benedyktyni coś takiego wydają?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Gejowszczyzna książkowa - zapowiedzi

Post: # 175436Post Hebius »

Ernest Hemingway, Rajski ogród
przekład Ewa Borówka

Obrazek
Młody amerykański pisarz David Bourne spędza miesiąc miodowy z piękną i niezwykle bogatą żoną Catherine na francuskiej Riwierze. W ich małżeństwie szybko pojawiają się problemy – David zauważa, że Catherine się zmienia, i niepokoi go, że żona coraz odważniej bada swoją tożsamość seksualną.

Gdy poznają Maritę, oboje się w niej zakochują i wdają się z nią w romans. Cała trójka tworzy skomplikowany układ erotyczny. Relacje Davida z Catherine pogarszają się, gdy ta przestaje trzymać się oczekiwanej od niej roli oraz krytykuje jego twórczość i potrzebę uznania przez krytyków. Tymczasem Marita stopniowo przechodzi do roli wspierającej żony. David znajduje u niej podziw dla swoich bardzo osobistych opowiadań.

W „Rajskim ogrodzie” Hemingway po raz kolejny eksploruje relacje damsko-męskie, tym razem jednak idzie o krok dalej i skupia się na androginizmie swoich bohaterów. Pisarz pracował nad powieścią przez piętnaście lat, nigdy jej jednak nie ukończył. Opublikowano ją dopiero dwadzieścia pięć lat po jego śmierci i choć spotkała się z bardzo burzliwym przyjęciem, weszła do kanonu najważniejszych dzieł Hemingwaya.
Wydawnictwo Marginesy
str. 280 (twarda oprawa)
Premiera: 7 lutego 2024 roku
Cena sugerowana przez wydawcę: 64,90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Gejowszczyzna książkowa - zapowiedzi

Post: # 175437Post Hebius »

Sylwia Chutnik, Dintojra
Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć

Obrazek
Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć. Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę. Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga? Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie.

Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia. „Dintojra” znaczy zemsta, a różne jej oblicza znajdziemy w najnowszej książce Sylwii Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami oraz marzą o lepszym życiu. I wszyscy chcą wyrównać swoje porachunki ze światem.
Wydawnictwo Znak Literanova
str. 224 (twarda oprawa), seria Proza PL
Premiera: 26 lutego 2024 roku
Cena sugerowana przez wydawcę: 49,99 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Gejowszczyzna książkowa

Post: # 175440Post Hebius »

Literatura młodzieżowa (young adult)

Józefina Płotka, Zanim wybuchnie słońce
Okładka to gwałt na oczach, więc każdy klika i ogląda na własną odpowiedzialność
Obrazek
Jak potoczy się twoje życie, gdy dopuścisz do głosu serce?
Leon, zbuntowany nastolatek, który ma za sobą trudne przejścia w gimnazjum, mieszka w małym nadmorskim miasteczku.

Mierzy się z wieloma problemami i na każdym kroku jest wystawiany na próbę. Kłopoty przytłaczają go tak bardzo, że kiedy w pewnym momencie jego sytuacja nagle się pogarsza, postanawia sprzeciwić się ojcu, dyrektorowi szkoły. Wpada na iście szatański plan – będzie udawać związek z chłopakiem, którego jego tata nie lubi i który ma złą opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i w mieście.

Daniel, kochający być w centrum uwagi, zgadza się na ten układ. Nie przeczuwa jednak, że zaprzyjaźni się z Leonem i być może w końcu dopuści do głosu swoje emocje.

Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia. Okazuje się, że łączy ich więcej, niż przypuszczali: obaj dobrze wiedzą, jak to jest być obgadywanym, obaj znają smak zawodzenia oczekiwań innych i pogoni za marzeniami, które nigdy się nie spełnią.

Czy ta historia będzie miała szansę na szczęśliwe zakończenie, gdy po drodze pojawi się więcej komplikacji, a w Leonie i Danielu odezwą się głęboko skrywane uczucia? W końcu serca bywają zdradliwe...

Józefina Płotka, głos młodego pokolenia, debiutuje romansem queerowym young adult „Zanim wybuchnie słońce”, w którym zakochają się wszyscy uwielbiający motyw fake dating. Jeśli szukasz młodzieżowej wersji „Red, White & Royal Blue” albo lubisz twórczość Sophie Gonzales oraz seriale „Sex Education” i „Książęta”, ten tytuł jest dla ciebie!
Wydawnictwo Young
Premiera: 24 stycznia 2024 roku
Cena sugerowana przez wydawcę: 47,90 zł

fake dating - termin literacki nie mający polskiego odpowiednika i niemożliwy (?) do spolszczenia
Książki fake dating to propozycja dla czytelników, którzy szukają przewrotnego i trzymającego w czytelniczym napięciu romansu. Bohaterowie postanawiają udawać, że są w związku. Co może z tego wyniknąć? Na pewno wiele zaskakujących, czasem zabawnych, a nieraz wzruszających sytuacji. Gwarantujemy, że pospiesznie odwrócisz każdą przeczytaną stronę, żeby jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie dalej.

Co znajdziesz w romansach fake dating? Ich fabuła skupia się wokół intrygi uknutej przez głównych bohaterów. Z jakiegoś powodu ważnego dla jednego lub obojga z nich postanawiają stworzyć fałszywy związek. Być może chcą wzbudzić zazdrość w swoich byłych? A może chcą uniknąć pytań bliskich o to, kiedy wreszcie się ustatkują? Powodów może być tyle, ile tylko pomysłów w głowach pisarzy.

Bohaterowie w udawanym związku z jednej strony wplątują się w sieć własnych kłamstw. Z drugiej - zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu i poznawać się coraz lepiej. Między nimi zaczyna iskrzyć. Są blisko siebie, a napięcie między nimi gęstnieje tak, że można je kroić nożem. Stąd już tylko krok do czegoś więcej…

Właśnie dlatego romanse z motywem fake dating będziesz czytać z niecierpliwością. Jak najszybciej będziesz chcieć dowiedzieć się, jak rozwinie się relacja między bohaterami.
https://www.taniaksiazka.pl/t/fake-dating
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175441Post Walpurg »

Skoro ta książka jest o Leonie i Danielu, dlaczego na okładce są dwie lesbijki?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175449Post Hebius »

Widać młode kobiety tworzące taką literaturę dla nastoletnich czytelniczek właśnie tak sobie wyobrażają młodych gejów :D
Józefina Płotka pochodzi z niewielkiego miasta na Pomorzu. Odkąd pamięta, chciała być pisarką. Już jako dziecko uwielbiała wymyślać bohaterów i zawiłe historie. Oprócz pisania pasjonują ją literatura, poezja i malarstwo. Swój debiut książkowy „Zanim wybuchnie słońce” napisała jeszcze przed zdaniem matury. Jest studentką e-edytorstwa i technik redakcyjnych w Lublinie
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175451Post Walpurg »

Gdyby ktoś chciał poznać definicję pretensjonalnej notki, można wrócić do wpisu powyżej.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175461Post marcin »

Normalnie żeński odpowiednik pana od "Mostu Ikara" :lol:
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175472Post Hebius »

Nieładnie tak oceniać bez lektury nawet fragmentu powieści.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175474Post marcin »

Podobny stopień pretensjonalności w pisaniu o sobie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5276
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175485Post uzytkownik_konta »

Znalazłem tylko notkę, w której zawarte są m.in. słowa "Oprócz pisania pasjonują ją literatura, poezja i malarstwo" - co świadczy o dość dużym stopniu autokrytycyzmu, jako że kategorię literatury wyraźnie wyodrębniono od jej pisarstwa :lol:
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9259
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 175489Post jazzik »

Mnie zawsze korci, żeby sobie, podczas wizyty w księgarni, kupić książkę z gatunku young adults. Niby jestem na to za stara, ale to tak samo jak z Kinder Niespodziankami, które czasami kupuję i chyba nie tylko ja, bo na YouTube jest mnóstwo unbox Kinderków. Tylko jak widzę te ceny typu 47,90 to mi trochę entuzjazm przygasa. :P
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
ODPOWIEDZ