To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 189893Post Czartogromski »

Robię sobie przegląd gejowskiego young adult.

Literatura bez nadmiaru literatury, co tym opowieściom poczytuję za zaletę.
Weronika Łodyga: Angst with happy ending
Weronika Łodyga: Hurt/Comfort


Obrazek
W Hurt/Comfort Bardzo ładna scena pierwszego pocałunku.

Nell Grudzień: Pocałunki w ciemności
Obrazek
W rozdziale 5. jedna z ładniejszych scen erotycznych, na jakie natrafiłem ostatnio w literaturze popularnej (choć obie książki nie dla miłośników erotyki dosadnie wyrażonej).
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 189896Post marcin »

Różni faceci różnie przeżywają kryzys wieku średniego.

Jedni kupują nowe większe auto, inni idą do burdelu a jeszcze inni jak widać zabierają się za gejowskie młodzieżowe romansidła 😄
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 189898Post Czartogromski »

U mnie jest jeszcze powinność zawodowa zorientowania się w literaturze YA. By sobie rzecz uprzyjemnić, wybrałem nurt gejowski :D :mrgreen:
Żałuję, że kiedy byłem w wieku bohaterów tych książek, nie było takiej literatury. Chyba by mi pomogły w życiu
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 189901Post marcin »

Z ostatnim zdaniem (ściślej dwoma ostatnimi :P) się zgadzam bo sam myślę podobnie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1336
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 190179Post Achim »

„ Wściekłe suki”
Jest takie hiszpańskie przysłowie „ estar de mala leche” – być wściekłym, na wkurwie i takie emocje czuć w świetnym debiucie meksykańskiej pisarki i aktywistki. Dahlia de la Cerda w szeregu, związanych ze sobą monologów, tematyzuje sytuację kobiet we współczesnym Meksyku, gdzie „ co trzy godziny i dwadzieścia pięć minut/…/ ginie kobieta, rozczłonkowana, uduszona, zgwałcona, pobita do nieprzytomności, spalona żywcem, rozpruta ciosami noża, z połamanymi kośćmi i siną skórą” . Bohaterki monologów unaoczniają, że „ w tym chujowym kraju bycie kobietą jest tak niebezpieczne” i „ Meksyk to potwór, który pożera kobiety/…/ kraj nienawidzący kobiet”. Co przerażające „ zabójstwa kobiet w bardzo dużym stopniu pozostają bezkarne, w dziewięćdziesięciu ośmiu procentach” . To okrutna statystyka, lecz powieść meksykańskiej autorki nie jest interwencyjnym reportażem. Dahlia de la Cerda oddaje głos swoim bohaterkom, tworząc przejmujące postaci kobiet, które otaczają bieda, głód, przemoc, patriarchalne i seksualne podporządkowanie . Nawet, gdy bohaterki obracają się w „wyższych sferach”, to jest to brutalny świat narkobiznesu i przejmują w nim pełne przemocy tradycyjnie „męskie” role. Płeć rozumiana jest tu jako twór kulturowy, bo podobny los spotyka osobę trans w monologu ” Cekiny”. Ten świat tylko pozoru bywa glamour, bo nawet wtedy pełen jest okrucieństwa.
To mocna proza, świetnie i emocjonalnie napisana.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1336
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 190180Post Achim »

marcin pisze: 29-07-2024 19:50:02 Z ostatnim zdaniem (ściślej dwoma ostatnimi :P) się zgadzam bo sam myślę podobnie.
ZAskoczyliście mnie obaj tym stwierdzeniem i myślę cały czas, czy mnie też to dotyczy ??? :o
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 190283Post Czartogromski »

Niewykluczone. Ja w tych książkach znalazłem trochę rzeczy, których kiedyś nie miał mi kto powiedzieć. :)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 190291Post marcin »

Achim pisze: 06-08-2024 21:12:12 ZAskoczyliście mnie obaj tym stwierdzeniem i myślę cały czas, czy mnie też to dotyczy ??? :o
A co, też żałujesz że się w dawniejszych czasach bardziej nie puszczałeś? 😄
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 190301Post Czartogromski »

Pytanie Marcina, aczkolwiek żartobliwe, jest niestety echem dość powszechnego przekonania, że gejostwo = puszczalstwo (w domyśle: seks w publicznej toalecie). No ale skoro samo gejostwo tak to widzi, to co się dziwić, że nadal jest dość powszechne.
Przy okazji napiszę więc, że dużą zaletą przywołanych wyżej książek jest to, że na pierwszym planie jest w nich budowanie więzi między bohaterami. Erotyka jest jednym z elementów tej więzi.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1336
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 190306Post Achim »

marcin pisze: 08-08-2024 23:33:28
Achim pisze: 06-08-2024 21:12:12 ZAskoczyliście mnie obaj tym stwierdzeniem i myślę cały czas, czy mnie też to dotyczy ??? :o
A co, też żałujesz że się w dawniejszych czasach bardziej nie puszczałeś? 😄
Akurat, absolutnie nie , moim ideałem jest jeden partner na całe życie, poznany we wczesnej młodości... :tak:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14569
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 190308Post Hebius »

Pierwsze co przychodzi do głowy, że Marcin sam żałuje i stąd jego tekst.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5212
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: To się czyta

Post: # 190314Post bolevitch »

Czartogromski pisze: 29-07-2024 18:22:26 Robię sobie przegląd gejowskiego young adult.
to są przekłady?

kilkanaście lat temu opisywałem na forum dwie pozycje tego typu, wydane wówczas przez Znak: Chłopiec czy dziewczyna i Koniec gry. Trochę raziły tendencyjnością i naiwnością. Pierwszy tytuł to przekład.
Natomiast zimą z przyjemnością obejrzałem Heartstopper. I było w tym coś, o czym chyba Czarcie piszesz - próba przeżycia własnej, wewnętrznej podróży w czasie... Wczucie się w to, co mogłoby być, gdybym dorastał w takich okolicznościach...
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 190325Post Czartogromski »

Cechą charakterystyczną polskiej YA są angielskie tytuły i częste umiejscowienie akcji za granicą, zwykle UK albo USA.
Angielskie tytuły mamy u Weroniki Łodygi. W bardzo szkicowo potraktowanych Stanach Zjednoczonych dzieją się natomiast "Pocałunki...".
Obydwie książki wydają mi się najlepsze z tego, co ostatnio przeczytałem. A przeczytałem też:
- A jak to się wyda / Sophie Gonzales i Cale Dietrich. - You&YA, 2022. - (australijskie, dzieje się w Europie i USA).
- Długo i szczęśliwie / Alison Cochrun. - WAB, 2022. (to już nie jest YA, ale blisko, o młodych ludziach w show biznesie). Do tej książki podobna wydaje się powieść:
- Chłopak z drugiego planu / Mikołaj Milcke. Prószyński Media, 2023.
Tę trójkę w ogóle łączy umiejscowienie romansowego wątku w egzotycznym środowisku show biznesu. Jakoś nie pobudziły mnie do głębszych refleksji :)

Natomiast nie dobrnąłem do końca romansu kostiumowego "Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie. Rodzeństwo Montague. Tom 1" autorstwa Mackenzi Lee.
bolevitch pisze: 09-08-2024 18:10:24 Natomiast zimą z przyjemnością obejrzałem Heartstopper. I było w tym coś, o czym chyba Czarcie piszesz - próba przeżycia własnej, wewnętrznej podróży w czasie... Wczucie się w to, co mogłoby być, gdybym dorastał w takich okolicznościach...
Też trochę tak jakby :oops:
Ostatnio zmieniony 09-08-2024 19:18:07 przez Czartogromski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 190329Post marcin »

Mój komentarz był oczywiście raczej żartobliwy, tym bardziej że znam poglądy Achima w tej kwestii.
Ale też nie lukrujmy za bardzo rzeczywistości - znaczna część gejów (może nawet większość?) nie jest zainteresowana żadnym "jednym partnerem" tylko raczej nieskrępowanym seksem. I w sumie nie widzę w tym nic złego. Sam teraz używam życia, tak to nazwijmy 😄

A co do YA, to kiedyś skusiłem się na "Red White Royal Blue" czy jakoś tak (notabene Czart to chyba polecał). Było to tak przeraźliwie infantylne (zarówno w warstwie języka, jak i fabuły), że uczytalem 1/3 po czym to wywaliłem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6055
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 190330Post Czartogromski »

Owszem, nadal uważam, że w kategorii słodyczy było to całkiem smaczne. Jak i film :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 190333Post marcin »

Najwyraźniej lubimy inne słodycze :mrgreen:
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14569
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 190351Post Hebius »

Simon kontra reszta homo sapiens, Becky Albertalli - niezmiennie polecam - film w sumie też.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12885
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 190365Post marcin »

Już sam tytuł zniechęca
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14569
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 190368Post Hebius »

Mnie nie zniechęcił.
Ekranizacja to "Twój Simon" (2018). Serialu „Love, Victor“ (spin-offem kinowej ekranizacji) nie oglądałem, więc się nie wypowiem.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1336
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 190387Post Achim »

Może w tej literaturze to nie wartość artystyczna jest najważniejsza, lecz jej wymiar edukacyjny. Ona po prostu pełni pewną określoną funkcję: pomaga w samoakceptacji , odnalezieniu swojej drogi młodym ludziom.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
ODPOWIEDZ