To się czyta

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9120
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 72495Post Walpurg »

husky pisze: 02-03-2021 00:22:14edit Jest tak że jak np Walpurg coś przeczytał jakiegoś Gombrowicza np to zawsze sie okazuje że ty tez to czytałeś? Czy to przypadek że obaj to samo przeczytaliscie?
bolevitch jest po prostu dobrze wykształconym erudytą a ja przeczytałem przypadkiem, bo w bibliotece strzałka na suficie wskazała akurat półkę z Gombrowiczem. 8-)
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5000
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: To się czyta

Post: # 72530Post bolevitch »

aż tak modelowo to u mnie nie wygląda. W domu obowiązywały rygory nauk ścisłych...W liceum nie przeczytałem nawet Ferdydurke... Pierwszy raz adaptację Kosmosu widziałem w TV, chyba jeszcze w podstawówce, i nic nie zrozumiałem (jakiś dziwny kryminał).
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5945
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 72543Post Czartogromski »

... a ja nie miałem okazji się wykazać inicjatywą osobistą,, bo wszystko przeczytałem w szkole albo w studium, albo na studiach, albo potem w ramach obowiązków służbowych. Notabene trafiłem chyba na nie najgorsze czasy, bo przerobiony [hehe] kanon służy mi do dzisiaj (no dobrze: "O człowieku, co się kulom nie kłaniał" też czytałem w ramach lektury i dzisiaj pożytek z tego niewielki). :mrgreen:
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9120
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 72545Post Walpurg »

Dlaczego? Wiesz przynajmniej kim był gen. Świerczewski, o którym ja musiałem uczyć się na pamięć wierszyków, bo był patronem mojej podstawówki :P
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5945
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: To się czyta

Post: # 72547Post Czartogromski »

Bardziej mi się podobało "Jak hartowała się stal" :oops: :oops: :oops:

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Kawa
Posty: 1139
Rejestracja: 18-07-2018 20:44:36
Lokalizacja: Słupsk na Północy

Re: To się czyta

Post: # 72553Post Kawa »

^ Fajna lektura. :)
husky

Re: To się czyta

Post: # 72588Post husky »

bolevitch pisze: 02-03-2021 19:03:01 Pierwszy raz adaptację Kosmosu widziałem w TV, chyba jeszcze w podstawówce, i nic nie zrozumiałem (jakiś dziwny kryminał).
Obejrzałem już i szczerze to nie wiem czy bym połapał ocb jakby wcześniej Walpurg nie napisał. :samoboj:
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1283
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 72751Post Achim »

„ Berezowska . Nagość dla wszystkich „
Chwała Małgorzacie Czyńskiej za przypomnienie postaci i twórczości wybitnej polskiej rysowniczki. Autorka słusznie uważa, że „ Jej wkład w polską kulturę jest niepodważalny „. Berezowska zaczynała jako plastyczka po odzyskaniu niepodległości, była gwiazdą dwudziestolecia, przyjaciółką Szymanowskiego, odnosiła sukcesy i żyła w przedwojennym Paryżu, za odważne rysunki o Hitlerze skazana przez Gestapo na wyrok śmierci, przeżyła Ravensbrück i eksperymenty medyczne, po wojnie osiedliła się w Szwecji, a po powrocie do Polski kontynuowała karierę artystyczną i walkę z kołtunerią i zakłamaniem. Jej pełne zmysłowego uroku prace są absolutnie niepodrabialne i zasług Jej docenić nie sposób. Poza opiewaniem piękna kobiecego i męskiego ciała Berezowska była wytrawną ilustratorką klasyki literatury, scenografką i kostiumolożką o olbrzymiej wiedzy dotyczącej realiów i kostiumów historycznych. Twórczość Berezowskiej weszła do zbiorowej świadomości Polaków i nie sposób już chyba wyobrazić sobie innych ilustracji do „ Fraszek „ Kochanowskiego czy „ Dekamerona „ .
Wszyscy podkreślają dobroć, bezinteresowność, szlachetność Berezowskiej , ale jeden z rozmówców Czyńskiej podkreśli ,że malarka nie była intelektualistką . Na kartach książki Czyńskiej pojawiają się postaci tak różne, jak Maria Skłodowska Curie, król Gustaw VI Adolf ze Szwecji, Miron Białoszewski czy wspomniany już Szymanowski .
Berezowska, wiedziona pewnie próżnością i kokieterią, całe życie odmładzała się metrykalnie, ale Jej życie to także prawie cały wiek XX i historia kobiety- artystki i jej walki o przetrwanie i pozycję w życiu i sztuce. Jedyne małżeństwo Artystki zakończyło się już w latach 30. . Mąż nie stronił od alkoholu i być może również przemocy fizycznej. Chałtury, rysowanie propagandowych komiksów z Magdaleną Samozwaniec to również była rzeczywistość Berezowskiej. Wydaje mi się również, że opinia Mieczysława Wallisa z końca lat 30. ,że „ Berezowska jest u nas artystką niedocenioną/…/ . Widzi się w niej tylko ilustratorkę Dekamerona i swawolnych fraszek staropolskich, nie zdając sobie sprawy ani z jej mistrzowskiego rysunku, ani z oryginalności, świeżości i bujności jej talentu „ jest nadal aktualna.
Książka Czyńskiej uzmysławia również, że walka Berezowskiej z zakłamaniem obyczajowym, pruderią mogłaby się odbywać także w Polsce A.D. 2021, a przytoczona w biografii opinia Antoniego Słonimskiego o polityce kulturalnej rządu z roku 1934 „ Rząd, który robi teraz czystki w najrozmaitszych dziedzinach, może by się wziął także do lekkiej rewizji w dziedzinie sztuki. Może by się tak spokojnie i beznamiętnie zastanowić nad wartością wielu artystycznych poczynań państwowych „niestety również jest aktualna także i dziś.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1283
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 72807Post Achim »

Hebius pisze: 02-03-2021 14:26:46 Kiedyś było tak, ze geje z tego samego pokolenia, mający podobne zainteresowania i wykształcenie, przynajmniej w młodości czytali zazwyczaj te same książki.
Czyli coś jak my ? :hurra:
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13937
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 72810Post Hebius »

Pewnie tak. Lektury moje, twoje, Czartogromskiego, a pewnie nawet i Walpurga przynajmniej do końca podstawówki były tymi samymi lekturami.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1283
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 72813Post Achim »

Walpurg jest chyba ode mnie starszy?
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13937
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 72815Post Hebius »

Raczej młodszy :D Ale w sumie nie wiem. Ode mnie jest młodszy na pewno.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1283
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 72816Post Achim »

Zapytam
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9120
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 72819Post Walpurg »

Ależ to żadna tajemnica! Prawdziwe damy wieku nie ukrywają. Wyprodukowany w listopadzie 1973. To znaczy wypuszczony z fabryki, poczęcie pewnie było w lutym :P Czyli 47,5 na liczniku.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12299
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 72825Post marcin »

A jak już mowa o wieku Achima, to dla mnie jest to zagadka. Obstawiam, że Achim ma w okolicach 50, ale równie dobrze może mieć 30, 40, albo 60.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9120
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: To się czyta

Post: # 72828Post Walpurg »

No weź! Achim to młoda i bardzo atrakcyjna dupa!
Niestety, zajęta.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1283
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: To się czyta

Post: # 72830Post Achim »

Uśmiałem się, to prawda zajęta, ale powiedzmy z innym przymiotami , że de gustibus non disputandum, ale akurat Walpurg wie, jak wyglądam...
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12299
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: To się czyta

Post: # 72833Post marcin »

Ale wątek o wieku sprytnie pominąłeś :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13937
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: To się czyta

Post: # 72835Post Hebius »

A ty się chwaliłeś na forum, ile masz lat?
(ode mnie achim jest młodszy; a jak się rejestrował na forum był chyba ładniejszy, niż chafre)
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5000
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: To się czyta

Post: # 72848Post bolevitch »

...a sam Gombrowicz zniknął z wolnychlektur.pl z powodów prawnych...
ODPOWIEDZ