Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122002Post marcin »

A propos Abakanowicz, to w Poznaniu zwiedziłem Park Cytadela, rewelacyjny park na terenie dawnego fortu (w całej Polsce może konkurować z nim tylko nasz Park Śląski), jest tam wiele ciekawych miejsc, mnie zachwyciły dwa:
1. Stary (poniemiecki ???) kamienny amfiteatr, olbrzymi, dziś zarastajacy dziką zielenią.
2. Rzeźba Abakanowicz "Nierozpoznani". To 112 figur bez głowy, podobne ale jednak każda nieco inna. Nie są w żaden sposób zagrodzone, są na śródleśnej polanie, można śmiało chodzić między figurami ;)

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10799
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122006Post gaynau »

tak, cytadela jest super( moim znajomym tez sie bardzo podobala)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amfiteatr ... u_Cytadela
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8871
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122007Post Walpurg »

Tam gdzieś jest pikieta zdaje się?

Wiem od antypapieża.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8871
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122270Post Walpurg »

Byłem napalony na wystawę Tamary Łempickiej w Lublinie, ale bardzo mi to nie po drodze i nie miałem jak.

I nic straconego. Dzisiaj Muzeum Narodowe w Krakowie pokazało na fejsie, że właśnie rozpakowuje tę samą wystawę. Czyli Łempicka będzie do zobaczenia w MN w Krakowie. :serce:

Od 9 września do 12 marca 2023!
https://mnk.pl/wystawy/lempicka
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13343
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122272Post Hebius »

A na stałe sporo Tamary Łempickiej i obrazów ze szkoły paryskiej można obejrzeć w prywatnym muzeum w Konstancinie

VILLA LA FLEUR Muzeum École de Paris
http://www.villalafleur.com
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122278Post marcin »

Walpurg pisze: 01-09-2022 18:59:14 Byłem napalony na wystawę Tamary Łempickiej w Lublinie, ale bardzo mi to nie po drodze i nie miałem jak.
Nie wiem czy nadal ale w wakacje PKP IC miało promocję i bilety z Katowic do Lublina były za jedyne 24 zł!
Może zresztą nadal są.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8871
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122338Post Walpurg »

Do Krakowa taniej i bliżej. Zresztą tu głównie chodzi o czas.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122341Post marcin »

Nie wiem czy to ta sama wystawa, w Lublinie to było "Kobieta w podróży", bo faktycznie motywem przewodnim były podróże Łempickiej.

W Krakowie to mi wygląda bardziej na ogólną wystawę Łempickiej.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122732Post marcin »

Muzeum w Łowiczu z mini-skansenem

Bardzo ładne muzeum, i w odróżnieniu od innych lokalnych muzeów, które są tworzone na zasadzie "co znajdziemy, to do muzeum" (i efektem jest chaos), to tu jest to fajnie i logicznie podzielone na cześć historyczna i czesc etnograficzną. Szczególnie podobała mi się ta druga, fajne chałupy i ozdoby. I ta feria barw.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2400
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122755Post żmij »

Muzeum Mazowieckie w Płocku. Wow, wow, wow. Wspaniała secesja w jej różnych przejawach (meble, witraże, szkło, biżuteria, różne bibeloty), sporo dzieł znanych artystów z Malczewskim na czele, potem wystawa o historii Płocka - bardzo multimedialna, ale bez tandetnego efekciarstwa, nadal z wieloma eksponatami, dobrze opowiedziana. Podobnie jak dobrze opowiedziana jest historia krok dalej w Muzeum Żydów Mazowieckich (oddział MMwP; budynek płockiej synagogi małej), choć tutaj już z eksponatami bardzo ubogo, przy czym tutaj jest wstęp wolny.
Niestety, nie widziałem wystawy Art Deco, czyli nowej wystawy stałem MMwP. Chyba z wrażenia zupełnie o niej zapomniałem, nie zapytałem się o nią, właściwie dopiero w autobusie powrotnym na dobre sobie uświadomiłem to...

A dziś zwiedzałem Muzeum (jakiegoś księdza, nawet nie mogę zapamiętać nazwiska xd) w Grudziądzu. Nie ten format co wyżej, ale i tak było fajnie. W ogóle było śmiesznie, bo ostatnia z wystaw jest tu poświęcona Bronisławowi Malinowskiemu. I ja byłem przekonany, że chodzi o słynnego antropologa, a w rzeczywistości jest to wystawa dot. związanego z Grudziądzem biegacza. xd
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122774Post marcin »

Do Płocka też planuje kiedyś zawitać, ale już raczej nie w tym roku.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 122891Post marcin »

Skansen - Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Bardzo ładny skansen, i ten zniewalający zapach drewna, siana i słomy...
Aczkolwiek dość mały (10 ha), podczas gdy lubelski ma prawie trzy razy tyle.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123190Post marcin »

"Łempicka"
Muzeum Narodowe w Krakowie

Nie tak dawno byłem na wystawie "Łempicka - kobieta w podróży" w Muzeum Narodowym w Lublinie. I wahałem się czy iść też tutaj. Ale warto było.
To nie jest ta sama wystawa. Oczywiście część obrazów była i tu i tu ale w Krakowie jest sporo nowych których nie było w Lublinie (i odwrotnie).
Główna różnicą jest jednak aranżacja, w Lublinie był motyw przewodni (podróży właśnie), czego w Krakowie brak. Do tego zupełnie inne opisy obrazów, na co innego zwracają uwagę itp.
Ogólnie w Krakowie jest więcej obrazów (w tym np nietypowe dla tej malarki martwe natury ale nawet w nich widać ten charakterystyczny styl), a w Lublinie było więcej akcesoriów pozaobrazowych wprowadzających w ten klimat (np meble z tego okresu i w tym stylu).

Ogólnie rzecz biorąc to wystawa w wydaniu lubelskim podobala mi się bardziej niż w krakowskim, ale i tu i tu warto.

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 8871
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123197Post Walpurg »

Wybieram się.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123198Post marcin »

Koniecznie.
Tylko bilety droższe niż w Lublinie. No ale to w końcu Kraków (w moim opublikowanym niedawno rankingu miast jest wyżej :P)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 4806
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123199Post jordi »

Styl niepowtarzalny. Przewijałem od dołu... widzę obrazki... myślę sobie „coś w stylu Łempickiej”... no i bingo :)
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123502Post marcin »

No to teraz radomskie trzy razy WOW

Pierwsze WOW:
Muzeum Wsi Radomskiej - Skansen w Radomiu

Olbrzymi (32 ha, opolski dla porównania ma raptem 10), w lesie, bardzo ciekawy. Jedną w większych atrakcji była kolekcja SAM-ów - traktorów budowanych samodzielnie przez rolników metodą gospodarczą. Większość oczywiście powstała tylko w jednym egzemplarzu :P
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123503Post marcin »

Drugie WOW

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Niesamowite muzeum z niesamowicie eklektycznymi zbiorami. Mega ciekawe.
Czegóż tu nie ma... Jest olbrzymia kolekcja obrazów Malczewskiego, jest wystawa o radomskiej Fabryce Broni, jest Kołakowski, jest wystawa lalek, jest etnografia, jest ogród botaniczny, są kimona i szable samurajskie z Japonii oraz dzidy i tarcze z Afryki, jest dział przyrodniczy - rewelacyjnie zaaranżowany gabinet XIX-wiecznego przyrodnika z mnóstwem wypchanych zwierząt, modelem oddechowym człowieka z XIX-wieku i innymi bizzarriami, są skalne amonity, jest wystawa o polskich parkach narodowych, nawet dinozaury i mamut się znalazł :P

Ten obraz Malczewskiego bardzo mi się podobał ("Autoportret - życie i śmierć")
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 123507Post marcin »

Trzecie WOW to nowość, niedawno otwarte

Muzeum Historii Radomia

To muzeum na pewno bardzo by się podobało Hebiusowi, bo twórcy wyraźnie inspirowali się Muzeum Warszawy. To radomskie jest zrobione w bardzo podobnym stylu (i też w kilkupiętrowej kamienicy), ale jest bardziej spójne niż warszawskie i naprawdę świetnie opowiada historię Radomia (teraz już wiem, dlaczego Stare Miasto w Radomiu oznacza zupełnie coś innego niż w innych miastach). Do tego rewelacyjny audioprzewodnik ze słuchawkami w cenie biletu. Rewelacja.

W dodatku twórcy tego muzeum - w odróżnieniu od warszawskiego - naprawdę spójnie opowiadają historię miasta i nie pomijają takich aspektów jak np. transport - można się co nieco dowiedzieć o historii kolei w Radomiu.
Mnóstwo do oglądania, słuchania i czytania. Rewelacja.

Podsumowując - trzy razy wielkie WOW. Muzealnie Radom bardzo zaskoczył na plus. Dobrze że pojechałem na dwa dni.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 11884
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 124150Post marcin »

Muzeum w Raciborzu

W pięknym budynku dawnego kościoła (oczywiście ewangelickiego, więc Prawdziwi Polacy mogą spać spokojnie). Duża eklektycznosc zbiorow, jest coś o historii, jest broń, jest oczywiście piwo, jednak magnesem przyciągającym zwiedzających jest prawdziwa... mumia z Egiptu. Jest też sarkofag i bardzo szczegółowy opis mumifikowania zwlok w starożytnym Egipcie (coś czego brakowało w Muzeum Archeologicznym w Krakowie).

A oto i najsłynniejsza mieszkanka raciborskiego muzeum
Obrazek

Jest też bardzo ciekawa i lekko upiorna wystawa dawnych technik dentystycznych, w tym np. sztuczne zęby zrobione z kości zwierzecych
Obrazek

Budynek w środku z zachowanymi freskami
Obrazek

Budynek z zewnatrz
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25-09-2022 10:59:37 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ