Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 161805Post Hebius »

Skoro napisali na okładce, że mówi o tym po raz pierwszy, to widocznie wcześniej nie mówił.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 161823Post Walpurg »

Zdziwiłem się, że on jeszcze żyje. Od wielu lat cicho o nim.

Poza tym, jaką wartość ma coming outu projektanta ciuchów? 😜 Zaskoczeniem by było, gdyby okazał się hetero. 😜
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162144Post Czartogromski »

- Maturę zdałem w roku pańskim 1951. Zrobiłem to dość młodo, nie miałem jeszcze 17 lat. I zdecydowałem, że pójdę na polonistykę. Zawsze interesowałem się literaturą, lubiłem czytać i sądziłem, że te studia właśnie na tym będą polegały - opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Znakomity literaturoznawca i językoznawca, historyk i teoretyk literatury, edytor oraz pisarz zmarł 29 września br. w wieku 88 lat. Jego radiowe opowieści przypomnimy w cyklu "Głosy z przeszłości".
Program 2. Polskiego Radia - "Głosy z przeszłości" w poniedziałek (9.10) oraz czwartek i piątek (12-13.10) w godz. 12.45-13.00:
https://www.polskieradio.pl/8/755/Artyk ... -opowiesci

*Profesor zawsze prostował, że nie jest językoznawcą.
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1338
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162406Post Achim »

„ Autobiografia. Tom pierwszy wiara „
Współczesna odsłona niemieckiego Bildungsromanu, powieść o inicjacji na wielu płaszczyznach, a nade wszystko tryumfalny powrót Michaśki do literatury. Nie śledzę kariery Witkowskiego w mediach społecznościowych, mass mediach, mnie interesuje On jako pisarz i tutaj wraca w wielkim stylu. Czytam wszystko, co wydaje , z reguły mi się podoba. Ma wyczucie stylu, dar obserwacji, świetny język i ogromne poczucie humoru. Pamiętam swoje salwy śmiechu przy” Lubiewie” i tutaj też się zaśmiewałem.
„Autobiografia „ to oczywiście autokreacja, może i forma terapii, przepracowywania dzieciństwa. To także fantastyczna opowieść o dojrzewaniu, wszystkim zmorach tego okresu i doskonałe przypomnienie tych koszmarnych lat osiemdziesiątych i zachłyśnięcie się konsumpcją po okresie przełomu. Narrator opisuje rozwój duchowy/ lektury!/ , intelektualny Michasia, ale już tam Michaśka zaczyna dopowiadać o jakichś ściankach czy lujach. Te dwie perspektywy: nadwrażliwego dziecka i dojrzałego narratora nieustannie się przeplatają. To także opowieść o życiu przedmiotów : suknia ślubna, płyty, namiastki luksusu z Niemiec : przedmioty towarzyszą nam, określają nasz status. Autor opisuje, jak powoli wrażliwe dziecko traci wiarę, naiwność i finalnie niewinność.
Dla mnie to także opowieść nostalgiczna, bo łączy mnie z autorem wspólnota pokoleniowa i miejsca pochodzenia. Nie ukrywam ,ze czekam na kolejne tomy !
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5232
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162610Post bolevitch »

Siergiej Jesienin - rosyjski poeta, o którym bym nie słyszał pewnie, gdyby nie jedna z "tych" pieśni duetu Kaczmarski i Gintrowski. A tu dziś na instagramie, na gejowskim kanale jego zdjęcia i opis, że utrzymywał relacje z mężczyznami
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162614Post Hebius »

Coś czytaliśmy Jesienina na lekcji rosyjskiego. No i oczywiście było mówione o jego żonie (jednej z kilku), tancerce Isadorze Duncan, która zginęła, bo jej szal wkręcił się w koła kabrioletu.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5267
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162629Post uzytkownik_konta »

Co też wy. Wystarczyło spojrzeć na jego zdjęcia żeby się zorientować Obrazek Ja nawet nie wiedziałem, że "ta sławna kobieta, co jej się szal wkręcił w koło", była jego żoną. Żyłem w przeświadczeniu, że Jesienin w ogóle nikogo oficjalnie nie miał i albo sam wypierał swoją orientację i żył w celibacie, albo się na boku, nieoficjalnie interesował mężczyznami. Nigdy niczego podobnego nie przeczytałem - po prostu z jego osoby, włącznie ze sposobem śmierci, a może i z twórczości, biło coś takiego, że wydawało mi się to czymś oczywistym. A tu się dowiaduję, że nie dość, że miał żonę, to jeszcze tak znaną (z głupiej śmierci) Obrazek
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162643Post Hebius »

young adult

Melka Kowal*, Dziewczyna, którą zapomniano


Obrazek
Książka Melki Kowal Soymel "Dziewczyna, którą zapomniano"

GDY JUŻ STRACIŁAŚ WSZYSTKO, MUSISZ PRZEDE WSZYSTKIM ODZYSKAĆ SIEBIE

Kiedy Sara odzyskuje przytomność po wypadku, w którym zginęła jej dziewczyna Elena, szybko orientuje się, że coś jest nie tak… Dlaczego nikt jej nie poznaje? I dlaczego nikt jej nie ZAPAMIĘTUJE? Czy to kara za to, co zrobiła?

Sara, kompletnie załamana, opuszcza rodzinne miasto. Trafia do Seattle, a tam na jej drodze staje tajemniczy Horus, który przedstawia propozycję nie do odrzucenia: w zamian za zuchwałą kradzież, Sara dowie się co ją spotkało i jaką rolę odegrali w tym dawni bogowie.
Dziewczyna podejmuje wyzwanie, ale sprawy zaczynają się komplikować.

Karkołomne pościgi, tajemnicze bractwo i starodawne artefakty o magicznej mocy – to będzie jej nowa rzeczywistość.

Kim tak naprawdę jest Sara?
Czego chce Horus, do którego dziewczyna zaczyna żywić coraz głębsze uczucia?
I czy śmierć Eleny była tylko wypadkiem?
Znak Literanova, Kraków 2023
352 str.
data premiery
cena sugerowana przez wydawcę 49,99 zł

oprawa broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-240-9597-1

* Soymel, autorka z TikToka
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162697Post Hebius »

dramat obyczajowy, kryminał, powieść kryminalno-obyczajowa

Jakub Bączykowski, Nie mogę ci powiedzieć

Data premiery: 11 października 2023

Obrazek
Ekskluzywny hotel, tajemnicza przeszłość i przyjęcie, podczas którego wszystko zaczęło iść nie tak, jak powinno

Leon, pięćdziesięcioletni dyrektor szkoły, niemalże codziennie odwiedza swojego syna w szpitalu. Damian trafił tam w niejasnych okolicznościach w trakcie weekendu, który spędzał ze swoim partnerem, Łukaszem.

W śledztwo włącza się Simona, ciotka Damiana, która mimo toczącej jej ciało choroby uczy się na nowo doceniać życie.

Czy każdy rodzic dobrze zna swoje dziecko? Czy osoba, którą darzymy uczuciem, zawsze mówi prawdę? W tej odkrywanej przez autora po kawałku opowieści wspomnienia przeplatają się z rzeczywistością.
Wydawnictwo Mięta
str. 336
Okładka miękka ze skrzydełkami

Cena okładkowa 49,99 zł
ISBN978-83-67690-36-2

Projekt okładki/Ilustrator Paweł Panczakiewicz
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 162721Post marcin »

Coraz to jakieś nowe wydawnictwa, kompletnie mi nieznane, parają się gejowszczyzna jak widzę
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 163196Post Hebius »

Marcin Szczygielski pracuje intensywnie, niestety ma na uwadze głównie młodszych czytelników.

Już w listopadzie możemy się spodziewać Zbójeckiego nasienia, drugiej część powieści "Antosia w bezkresie" (Instytut Wydawniczy Latarnik)
Obrazek

W lutym 2024 roku nakładem wydawnictwa Bajka ukaze się drugi tom z cyklu Dom Rodomiłów - Szkieletnicy:
Obrazek
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 163296Post Hebius »

Zapowiedź

Jacek Dehnel, Łabędzie

Łabędzie, tom I (książka, którą chciałem napisać)
Łabędzie. Bajoro, tom II (książka, o której istnieniu nie wiedziałem)

Data premiery: 08.11.2023

Obrazek
Zaskakująca i porywająca książka Jacka Dehnela.

Brazylijscy dyplomaci przemycający tony złota, luksus bijący po oczach w peerelowskiej szarzyźnie, wielki proces i wieloletnie wyroki więzienia. Reportaż, saga rodzinna i historia niezwykłego serwisu.

W Łabędziach Jacek Dehnel rozsadza wszelkie gatunkowe ograniczenia i szufladki. Jego nowe dzieło, składające się z dwóch uzupełniających się części, można czytać jako rasowy reportaż true crime, historię rodziny, powieść sensacyjną albo esej o pamięci – prywatnej, publicznej i wreszcie sekretnej, ukrytej w aktach IPN-u.

Peerelowska prasa opisywała ich w latach 70. jako „gang złotogłowych” – zuchwałą szajkę, która przemycała złoto, dolary i dzieła sztuki. Zachodnie samochody, biżuteria, futra, noce upływające na hazardzie i skrytki pełne złotych sztabek rozpalały wyobraźnię obywateli Polski Ludowej. Do dziś tę uproszczoną i propagandową wersję można znaleźć w popularnych artykułach i książkach typu „wielkie afery PRL-u”. Tak się jednak składa, że skazany w pokazowym procesie Witold Mętlewicz był krewnym pisarza, który teraz postanowił dokładniej przyjrzeć się tej historii.

Dehnel odtwarza dzieje zamożnego warszawskiego rodu Mętlewiczów, a jednocześnie odkrywa liczne sekrety i konfrontuje się z przemilczeniami i lukami. Przed naszymi oczami przewija się cała plejada barwnych postaci, babek i dziadków, ciotek i wujków, a każdy z nich odgrywa tu istotną rolę. Tak powstaje potężna rodzinna saga, rozpisana na ponad sto lat, od czasów przedwojennych do współczesności – a także szeroka i zaskakująca nieraz panorama społeczeństwa Polski Ludowej.

Łabędzie to wreszcie opowieść o samym pisarzu, wyjątkowa w polskiej literaturze autofikcja. Dehnel w wielu miejscach odważnie odsłania samego siebie, tworzy swoisty dziennik pisania, w którym jest miejsce na prawdę i zmyślenia, na fakty i prowokację. Ale też na pasjonującą opowieść o najsłynniejszym serwisie w dziejach porcelany – miśnieńskich „Łabędziach”, stworzonych na polecenie hrabiego von Brühla.
Tomy I i II Łabędzi mieszczą się w jednym woluminie.

Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 08.11.2023
Format: 143×205 mm
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-08-08190-7

Cena okładkowa: 89.90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1338
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 163318Post Achim »

U mnie Dehnel zamówiony i bardzo żałuję, że nie dostał się do sejmu. Lektura na osłodę.
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164024Post Hebius »

Mitzner i Papieski o Iwaszkiewiczu

Obrazek

Wydawnictwo Próby zaprasza do obejrzenia zapisu spotkania z autorami książek o Jarosławie Iwaszkiewiczu. Piotr Mitzner („Mój Iwaszkiewicz”, Próby) i Robert Papieski („Oblicza Iwaszkiewicza”, SEDNO) wzięli udział w rozmowie prowadzonej przez Krzysztofa Bieleckiego. Spotkanie w muzeum w Stawisku zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

https://www.youtube.com/watch?v=Levsh7wq-fc
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164659Post Hebius »

Young adult

F. T. Lukens, A miało być jak w bajce
Tłumaczenie Maciejka Mazan

Obrazek
Jestem Arek i właśnie – zupełnie wbrew swojej woli – zostałem królem.

(Wiecie, jak to jest: pewnego dnia na waszym progu zjawia się lekko podchmielony czarodziej, macha wam przed nosem podejrzaną przepowiednią i wysyła was na epicki quest, w trakcie którego musicie wyciągnąć z kamienia tępy miecz, zebrać drużynę i ocalić królestwo. Slay, nie?)

Trochę słabo, bo zamiast zasiadać na tronie, wolałbym zaprosić na randkę mojego najlepszego przyjaciela Matta. Ale przecież nie mogę tego zrobić, bo nagle spadła na mnie odpowiedzialność za chmarę poddanych. No i w dodatku, zgodnie z jakimś magicznym kodeksem, tutejszy władca musi wziąć ślub przed osiemnastymi urodzinami, inaczej zniknie. („Umrze”. Chodzi o śmierć, jestem pewien).

Czy mówiłem już, że osiemnaście lat skończę dokładnie za trzy miesiące?
Wydawnictwo OdyseYA (imprint Znaku)
str. 320

Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-240-8827-0
Cena katalogowa: 49,99 zł

Data premiery: 2023-04-12
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164671Post marcin »

Infatyntylizm level hard. Młodzież to kupuje i czyta?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164676Post Hebius »

Namiętnie i pasjami.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164677Post marcin »

To obserwacja z życia wzięta?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14607
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164680Post Hebius »

Nie, z dupy.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 164682Post marcin »

Aha.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ