Gejowszczyzna książkowa.

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 150959Post Hebius »

Małgorzata Wilk, Noce za nocami

Obrazek
Każdy wampir zasługuje na swoje wiecznie i szczęśliwie.

Fryderyk, a właściwie hrabia Fiodor Iwanow, jest dwustuletnim wampirem. Samotnicze życie w Warszawie wypełnia mu pisanie romansów historycznych i wypady do klubów z Nikiforem, księciem wampirów. Podczas jednej z nocnych eskapad poznaje Feliksa, uroczego eksstudenta, który właśnie stracił dach nad głową. Dowiedziawszy się, że chłopak świetnie maluje, Fryderyk składa mu propozycję: Feliks może u niego zamieszkać, jeśli stworzy jego portret.

Postawionego pod ścianą chłopaka nie trzeba długo przekonywać. Tylko że dni spędzane na przygotowywaniu obrazu zmieniają się w tygodnie, tygodnie w miesiące, a Fryderykowi coraz trudniej jest dopuścić do siebie myśl o rozstaniu…
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 2023-06-13
Liczba stron: 560
Cena sugerowana: 49,99 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11196
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 150964Post gaynau »

Będzie ssanko 🫠
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 150985Post Hebius »

Obrazek Obrazek

Replika #103 (05/06) 2023 oprócz recenzji dziewięciu tęczowych książek przynosi wywiad z pisarką Renatą Lis. „Trzepnęło mnie po pięćdziesiątce” – pisarka Renata Lis i jej książka „Moja ukochana i ja”. Z pisarką o jej najnowszej książce „Moja ukochana i ja” rozmawia Małgorzata Tarnowska. A Maja Heban w felietonie "Godność, proszę. I melationinę" pisze o swojej książce "Godność, proszę" (Wyd. Krytyki Politycznej, 2023).

Recenzowane tytuły:

1. Mikołaj Milcke, Chłopak z drugiego planu (Prószyński i S-ka, 2023)
"Chłopak z drugiego planu" nie tylko zapewni dobrą rozrywkę, ale i chwilę refleksji - zachęca Michał Paweł Urbaniak.

2. Virginia Woolf, Orlando (Wyd. Literackie, 2023)
O wstępie do powieści (pióra Doroty Kotas) pisze Żurawiecki, że szkolny i egzaltowany. Przy samym tekście się zastanawia, czy da się go czytać w kategoriach politycznych, czy raczej należy rzecz uznać za uroczy przykład piękonoduchostwa.

3. Józef Czapski, Dziennik wojenny (Wyd. Próby, 2022)
Za mało seksu! "Opisy życia armii sprawiają, że trudno mi tę książkę polecić szerszemu gronu czytelników, zwłaszcza że ma ona 650 stron" - przestrzega Piotr Sobolczyk.

4. Shelley Parker-Chan, Ta, która stała się słońcem (Fabryka Słów, 2022)
"Książka idealna dla wielbicieli historii Dalekiego Wschodu" - uważa Michalina Chudzińska. A z tęczowych akcentów od połowy powieści mamy namiętną relację głównej bohaterki z inną kobietą. I niewypowiedzianą wprost miłość androgenicznego eunucha do mongolskiego księcia.

5. Rene Karabasz, Zanim dojrzeją granaty (Wyd. Poznańskie, 2023)
Forma powieści zdaje się archaiczna, upoetyzowane zdania często przekraczają granice egzaltacji Olga Masiuk ma też zastrzeżenia co do treści: "Zdaje się, że patriarchat jest bardziej złożony, a figura wirgineszy bardziej fascynująca".

6. A.L. Graziadei, Icebreaker (Wyd. You&YA, 2022)
A.L. Graziadei kreśli przekonywujący portret samotnego młodego człowieka, skazanego na swój los - uważa Michał Paweł Urbaniak. To przede wszystkim opowieść o walce o samego siebie (a biseksualizm i homofobia w mocno zmaskulinizowanym środowisku są raczej na drugim planie).

7. Przemysław Górecki, Różowy flaming (WBPiCAK, 2021)
Poezja postkampowa i homoerotyczna nie wprost i nie dla każdego - ostrzega Piotr Sobolczyk.

8. Paweł Soszyński, Teo (Wyd. Krytyki Politycznej, 2023)
Są to dramaty gęste od znaczeń i skojarzeń, niekiedy rozwlekłe i ciężkie w czytaniu. Ale z pewnością odsłaniające ukryte przed heteryckim okiem światy "over the rainbow"- zauważa Bartosz Żurawiecki.

9. Jenn Shapland, Moja autobiografia Carson McCullers (Wyd. czarne, 2023)
Nie sposób dowiedzieć się z książki zbyt wiele ani o twórczości McCullers, ani o niej samej - zauważa Małgorzata Tarnowska. - Jednak wielką zaletą "Mojej autobiografii..." pozostaje to, że stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi.
No cóż - jeśli dla kogoś to zaleta, to na pewno sobie książkę kupi. Ja raczej nie sięgnę po tytuł nawet jeśli się pojawi na bibliotecznej półce z nowościami. Chociaż sama Carson McCullers wydaje się osobą ciekawa i a film z Marlonem Brando "W zwierciadle złotego oka" (Reflections in a Golden Eye. 1967) na podstawie jej powieści zrobił na mnie spore wrażenie.

Na czerwono zaznaczam tytuły przegapione na naszym forum. Jak widać nie jest źle, chwilowo trzymamy rękę na pulsie.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 150986Post Hebius »

W zapowiedziach PIW-u mamy kolejny tom Utworów zebranych Białoszewskiego

Miron Białoszewski, Nadawanie. Pogorszenie (Tajny dziennik 2) oraz Listy do Eumenid
Utwory zebrane, t. 16:


Obrazek
Kolejny, szesnasty tom "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego zawiera dalszy ciąg tzw. tajnego dziennika - części "Nadawanie" i "Pogorszenie" z lat 1978-1983 - oraz dopełniające dziennik "Listy do Eumenid" pisane w czasie pobytu Białoszewskiego na oddziale reanimacyjnym Szpitala Grochowskiego do Marii Janion, Marii Żmigrodzkiej i Małgorzaty Baranowskiej.
Jak pisze w posłowiu Tadeusz Sobolewski: "Miron Białoszewski w tajnym dzienniku opowiada przygodę swego życia jak przybysz z zewnątrz, którego "wstawiono w ten świat". Jawa, sen i wspomnienia – wszystko to, splątane w jeden węzeł, tworzy opowieść o sobie samym".
Data premiery 2023-06-27
Liczba stron 640 w oprawie twardej
ISBN 978-83-8196-575-0
cena sugerowana 59,00 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5267
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151004Post uzytkownik_konta »

Muszę to przeczytać, oczywiście 1-2. Czytam teraz "Pamiętnik z powstania warszawskiego" i jest to absolutnie niesamowite. A do Białoszewskiego mam dziwny stosunek, bo w zasadzie nie znałem jego prozy, a jednocześnie czułem do niego niewytłumaczalną sympatię od momentu, kiedy spojrzał na mnie ze zdjęcia w podręczniku do polskiego :P To w ogóle zabawne i trochę głupie, ale poniekąd w temacie - a właśnie niedawno o tym myślałem. Że może naprawdę jest coś w genach, co sprawia, że nawet nieświadomy własnego homoseksualizmu dzieciak może poznać ze zdjęcia, że ma do czynienia z kimś pod tym względem podobnym.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151030Post Hebius »

Pamiętnika to akurat trzeba słuchać, jak go czyta sam Białoszewski.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5267
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151048Post uzytkownik_konta »

To by miało dużo więcej sensu, ale zacznijmy od tego, że się za niego zabrałem dlatego, że był akurat w antykwariacie kiedy chciałem kupić coś zupełnie innego :v
Awatar użytkownika
Achim
Posty: 1338
Rejestracja: 13-07-2019 19:29:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151050Post Achim »

Białoszewski wielki jest, polecam Jego " Tajny dziennik " i opowieść o Nim Tadeusza Sobolewskiego " Człowiek Miron "
Es gibt ein Leben und ich lebe es . Romy Schneider.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151085Post Hebius »

Lecimy dalej z tęczową makulaturą, bo przy czerwcu, miesiącu dumy, pojawiło się na rynku sporo nowości, a jeszcze więcej zapowiedzi.

Kevin van Whye, Nate plus One
przekład Anna Lewicka

Kolejny tytuł z kategorii Young adult. Chciałoby się napisać: amerykański autor, amerykański tytuł, amerykańska okładka, amerykańska treść. A tu niespodzianka - Kevin van Whye jest z RPA. Co mi umknęło przy anonsowaniu Date Me, Bryson Keller, pierwszej powieści Kevina na naszym rynku.
Z RPA ale biały.
Kevin van Whye urodził się i wychował w RPA. Jego miłość do opowiadania historii zaczęła się w bardzo młodym wieku. Talent i zamiłowanie do opowieści doprowadziły Kevina do szkoły filmowej, gdzie studiował pisanie scenariuszy. Obecnie mieszka w Johannesburgu, a w przerwach od czytania wymyśla historie, których bohaterowie zawsze mogą liczyć na happy end rodem z komedii romantycznych. W końcu każdy zasługuje na szczęśliwe zakończenie!
Obrazek
Książki Kevina van Whye’a to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników Heartstoppera. Te obyczajowe, romantyczne bez trudu trafią do serca każdej nastoletniej osoby.
Dwóch chłopców. Dwa zespoły. Zderzenie dwóch światów. Wspaniała komedia romantyczna LGBTQ+ autora Date Me, Bryson Keller.

Nate Hargraves – nieśmiały piosenkarz i autor tekstów – czeka właśnie na podróż swojego życia: wybiera się na ślub swojego kuzyna w RPA. Nagle dowiaduje się, że jego były chłopak również jest na liście gości.

Jai Patel – licealny bóg rocka – też ma kłopoty. Wokalista jego zespołu odszedł na kilka tygodni przed koncertem, który miał być wielkim przełomem w ich karierze.

Kiedy Nate ratuje sytuację, zgadzając się zaśpiewać z zespołem Jaia, on – w ramach rewanżu – zgłasza się na ochotnika, by być jego drugą połówką na weselu kuzyna. Wygląda na to, że przed chłopakami lato pełne muzyki, odkrywania siebie i romantycznego napięcia.

Co może pójść nie tak?
Wydawnictwo Jaguar
Data premiery 2023-06-07
Liczba stron 304
Cena sugerowana 44,90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151108Post Hebius »

Grupa Stonewall anonsuje na FB
"Inny Poznań" - pierwsza książka o queerowym Poznaniu!

27 czerwca, podczas Poznań Pride Week, będzie miała premierę pierwsza książka o queerowym Poznaniu. "Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+" to zbiór rozmów Mike'a Urbaniaka z piętnastoma osobami LGBT+ i zdjęciami Łukasza Łukasiewicza.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwo Miejskie Posnania w partnerstwie z Grupą Stonewall i jest swego rodzaju opowieścią o tym, jak wielką tęczową przemianę przeszła w ostatnich latach wielkopolska stolica.
1 czerwca ruszyła przedsprzedaż książki w promocyjnej cenie 40 zł. W przedsprzedaży "Inny Poznań" można zakupić tylko w naszym sklepie online (link w komentarzu) a po 27 czerwca będzie ona dostępna w innych księgarniach na terenie Polski, ale już w cenie 49 zł, więc warto zakupić ją wcześniej u nas.
Całkowity zysk ze sprzedaży w naszej księgarni przeznaczony jest na cele statutowe Grupy Stonewall.
Spotkanie promocyjne z autorem i bohaterami książki odbędzie się 27 czerwca o godz. 18.00 w Lokum Stonewall oczywiście w Poznaniu. Poprowadzi je Ewa Wanat. Wstęp wolny.
Zapraszamy do lektury i na spotkanie!
Obrazek
“Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+” Mike Urbaniak

Rok 2015 jest bez wątpienia ważną cezurą w historii Poznania, szczególnie queerowego, bowiem powstała wówczas Grupa Stonewall – obecnie jedna z najważniejszych organizacji LGBT+ w Polsce, Maciej Nowak, wyoutowany gej z Warszawy, objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Polskiego, a wybory prezydenckie w mieście wygrał rządzący do dzisiaj Jacek Jaśkowiak – pierwszy prezydent polskiego miasta, który wziął udział w Marszu Równości. Wszystko to i kilka innych czynników spowodowało, że wielkopolska stolica, uchodząca powszechnie za ostoję mieszczańskiego konserwatyzmu, zaczęła się coraz intensywniej mienić barwami, których nikt wcześniej nad Wartą nie widział. W ciągu ostatnich ośmiu lat Poznań przeszedł wielką obyczajową metamorfozę i jest dzisiaj dość powszechnie uważany za tęczową stolicę Polski. Jak to się stało? Dlaczego właśnie Poznań? Kto stoi za tą zmianą? Co udało się osiągnąć, a co jest jeszcze do zrobienia? Jak wygląda queerowe życie w Poznaniu? Dlaczego coraz więcej osób LGBT+ się do niego przeprowadza? Dlaczego to jest dzisiaj zupełnie inny Poznań?

Przedsprzedaż od 1 czerwca 2023 r. w promocyjnej cenie tylko na outandproud.pl.
Wysyłka po 27 czerwca.
Wydawca Wydawnictwo Miejskie Posnania
Partner Grupa Stonewall
Autor Mike Urbaniak
cena sugerowana 49.00 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151165Post marcin »

Książki będące zbiorami wywiadów to są zwykle przeraźliwe nudy. No ale co kto lubi.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151180Post Hebius »

Young adult
Kacen Callender jest osobą transpłciową i queerową. Pochodzi z Saint Thomas na Wyspach Dziewiczych. Pisze powieści dla dzieci i młodych dorosłych. Jest w gronie osób nagrodzonych Stonewall Book Award oraz Lambda Literary Award za swój debiut – Hurricane Child. Za powieść fantasy, Queen of the Conquered, Kacen nagrodzono World Fantasy Award 2020, a książka King and Dragonflies zdobyła National Book Award 2020 for Young People’s Literature. Kacen w języku angielskim używa zaimków they/them I he/him.
Felix Ever After. Na zawsze Felix był pierwszą książką tej osoby autorskiej ukazująca się w Polsce. Teraz dostajemy kolejną:

Kacen Callender, Lark i Kasim. Czas na rewolucję
Przekład Zofia Sawicka

Obrazek
„Myślę, że się boisz i że ten strach… może nas pozbawić czegoś naprawdę dobrego”.

Lark Winters marzy o tym, żeby wydać książkę. Wytrwale szuka wydawcy, jednak kolejni agenci odrzucają próbkę tekstu, twierdząc, że jest zbyt emocjonalna, zbyt chaotyczna albo mało wiarygodna. Ale kiedy tweet Lark o nieodwzajemnionej miłości zyskuje niespodziewaną popularność i staje się wiralem, publikacja powieści wydaje się w zasięgu ręki. Lark w końcu zyskuje upragnioną uwagę. Jest tylko jeden problem: to nie Lark napisało tego tweeta. Autorem jest Kasim – dawniej łączyła ich przyjaźń, dziś tylko sporadycznie i chłodno ze sobą rozmawiają. Lark staje przed wyborem: wykorzystać kłamstwo tak, by spełnić swoje marzenie, czy dowiedzieć się, co się kryje za tweetem Kasima i co tak właściwie stało się z ich relacją…
Lark i Kasim. Czas na rewolucję to poruszająca i szczera opowieść o poszukiwaniu siebie i o tym, jak różnie postrzegamy świat.
Wydawnictwo We need YA
Data premiery 2023-06-14
Liczba stron 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788367551724
cena sugerowana 52,90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151185Post marcin »

Chyba musi być w Polsce strasznie dużo czytelników tego gejowskiego young adult, bo produkcja iście taśmowa
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151196Post Hebius »

Pewnie czytają to te wszystkie Pizgacze z Wattpada i tiktokerki, które jednym zdjęciem w wannie potrafią podnieść sprzedaż Rusinkowi o dziesięć tysięcy - świat o którego istnieniu ledwo wiemy, bo starzy jesteśmy i już nie nadążamy.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151231Post Hebius »

Zapowiedzi.

Premiera dopiero jesienią, ale wrzucę żeby mieć już z głowy. Niewątpliwe arcydzieło*, które każda aspirująca tęczowa osoba powinna mieć w swojej podręcznej biblioteczce.

Hanya Yanagihara, Do raju
Tłumaczenie Jolanta Kozak

Obrazek

Z opisu wydawcy:
Nowa, długo wyczekiwana książka autorki bestsellerowego „Małego życia”

„Do raju” Hanyi Yanagihary to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki. To śmiała historia o kochankach, rodzinie, stracie i ulotnej obietnicy utopii.

W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań – tak im się przynajmniej wydaje. Pewien neurotyczny potomek prominentnej rodziny odrzuca oświadczyny zamożnego konkurenta, ulegając urokowi niezwykle pociągającego, ale też biednego nauczyciela muzyki.

W 1993 roku na osaczonym przez epidemię AIDS Manhattanie młody Hawajczyk mieszka ze znacznie starszym i zamożniejszym partnerem. Ukrywa przed ukochanym własne traumy oraz niełatwą historię swojej rodziny, istotnie związaną z mrokami aneksji Hawajów przez Stany Zjednoczone.

W roku 2093 świat jest nękany przez epidemie i zniewolony przez rządy totalitarne. Zniszczona chorobą wnuczka wpływowego naukowca usiłuje brnąć przez życie bez wsparcia swojego dziadka, a także odnaleźć zaginionego w tajemniczych okolicznościach męża. W tej dystopijnej rzeczywistości Internet został wyłączony, prasa jest kontrolowana przez władzę, książki są zakazane, a tajna policja szpieguje ludzi za pomocą owadzich dronów.

Te trzy pozornie odrębne fabuły łączą się harmonijnie w genialną symfonię wypełnioną dźwiękami i tematami, które wzajemnie się pogłębiają i wzbogacają: choroba i leczenie przypłacone strasznymi konsekwencjami, bogactwo i nędza, słabość i siła, definicja rodziny i narodu, pycha ludzi władzy i buta rewolucjonistów, tęsknota za ziemskim rajem i jednoczesna świadomość o niemożności jego istnienia. Tym, co łączy nie tylko postaci tej powieści, ale i trzy alternatywne Ameryki, są uczucia, które definiują nas jako ludzi: lęk, miłość, wstyd, pożądanie, samotność.

„Do raju” to książka o nadzwyczajnym wydźwięku literackim, ale przede wszystkim dzieło emocjonalnej geniuszki, nominowanej do Nagrody Bookera, National Book Award i Baileys Women’s Prize for Fiction, a także laureatki prestiżowej Kirkus Prize.

"Obcowanie z arcydziełem należy do rzadkości, ale „Do raju” zdecydowanie jest takim przypadkiem"
The Observer

“Do raju” to wielka literacka podróż dla odważnych i uważnych. Autorka prowadzi nas meandryczną ścieżką przez miejsca i dzieje: od Nowego Jorku po Hawaje, od utopii przeszłości do postpandemicznej dystopii przyszłości. W misterną sieć narracji, obejmującej dwa stulecia, wpleceni są bohaterowie o powtarzających się imionach: Dawid, Edward, Charles/Charlie, a śledzenie ich losów i pokrewieństwa to prawdziwe wyzwanie dla czytających. Ulubiony motyw Yanagihary, jakim jest cierpienie, towarzyszy w swoich najbardziej wyrafinowanych przejawach pięknym i utalentowanym mężczyznom, kochającym do szaleństwa innych mężczyzn. Wszyscy, których zachwyciło „Małe życie”, z pewnością znajdą w „Do raju” wspaniałą i satysfakcjonującą lekturę"
Joanna Bator

"Ze wstrząsów sejsmicznych naszej epoki Yanagihara wysnuła zachwycający, dziwnie piękny, przewrotny fresk, kwestionujący naszą wiarę w indywidualność, sprawczość, wolność, postęp i osiągalność szczęścia - kluczowe idee nowoczesności, stanowiące zarazem fundament powieściowej tradycji. Poszukiwanie w sobie nawzajem oparcia i ratunku jest jedyną namiastką wieczności dla bohaterów bezbronnych wobec sił, których nie pojmują. Żadnego innego raju nie będzie"
Juliusz Kurkiewicz, redaktor naczelny "Książek. Magazynu do Czytania"

"Zaskakująca, genialna, zawiła, piękna, przerażająca. „Do raju” jest – jeśli ten ciąg przymiotników nie oddał tego w wystarczającym stopniu – książką nadzwyczajną. Ci, którzy pochłonęli poprzednią powieść Yanagihary, „Małe życie”, nie będą zdziwieni, że i ta książka, wzorem swojej poprzedniczki, zajmuje się raczej bólem i cierpieniem niż radością i szczęściem. Lecz jest to równocześnie książka pełna doskonale nakreślonych scen i obrazów, która mimo wszystko nie przekreśla nadziei, jaką daje siła miłości"
Vogue

"Mamy patriarchę, majątek, dzieci; mamy aranżowane małżeństwo, spadek, prawdziwą miłość, przepaść klasową i znaczący zwrot akcji. Ta niespieszna, bogata w szczegóły powieść flirtuje z konwencjami wielkiej powieści dziewiętnastowiecznej. Lecz to nie wszystko. Yanagihara z oszałamiającą zuchwałością przepisuje Amerykę: zmienia znaczenie tematów, sytuacji i motywów… Ta ambitna powieść dotyka głównych amerykańskich pytań i odpowiada na nie w oryginalny, wciągający sposób. Ma epicki rozmach. Ale w ostatecznym rozrachunku wielkość Yanagihary uwidacznia się wtedy, gdy jest ona najbardziej kameralna"
The New York Times Book Review

"Gigantyczna, osobliwa, wyśmienita, przerażająca i przesiąknięta tajemnicą"
Kirkus Review

"Nadzwyczajna powieść, imponująca potęgą wyobraźni i głęboko poruszająca"
The Bookseller

„Do raju” to transcendentna, wizjonerska powieść o oszałamiającym zasięgu i głębi. Książka tak wielowarstwowa, tak bogata, tak aktualna, tak pełna radości i grozy, że śmiało można określić ją jako przełomową"
Michael Cunningham, zdobywca nagrody Pulitzera, autor „Godzin”

"Powieść „Do raju” Hanyi Yanagihary jest tak dobra, jak „Wojna i pokój”
Edmund White
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery 2023-09-27
Liczba stron 816
oprawa twarda
cena sugerowana przez wydawcę 89,99 zł

_________
* Nadal nie dałem rady przebrnąć przez fragment drukowany w "Książkach. Magazynie do czytania" (2/2023).
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151246Post marcin »

Mnie Małe życie się bardzo podobało.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151322Post Hebius »

Zapowiedź.
Young Adult fantasy.

Coś dla otwartych na transpłciowość fanów fantastyki.
Wiedźmi król rozgrzeje wszystkich, którzy bawili się podczas czytania Naszych pustych przysiąg. Trans wiedźma Wyatt i książę Fae zaręczają się, lecz krótko po tym jeden z nich przepada w świecie ludzi. Ukochany będzie musiał zdecydować, ile jest w stanie poświęcić dla miłości, a ile dla swojego królestwa. Fantastyczna opowieść pełna wróżek, wiedźm, elfów i magii! Jeśli lubicie queerowe książki z romansami, a nawet czarodziejskimi narzeczonymi… powieść H.E. Edgmona jest dla Was. Wiedźmi król zawładnie Waszymi sercami już 28 czerwca.
H. E. Edgmon, Wiedźmi król
przekład Agata Cieślak

Obrazek
Wyatt jest transpłciową wiedźmą, czego istoty mieszkające w Asalinie nie potrafiłyby zaakceptować. Rządzą tam bowiem wróżki, a wiedźmy takie jak on nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Dlatego Wyatt wbrew swojej woli musi poślubić księcia wróżek Emyra Northa. Ale pewnej nocy Wyatt traci kontrolę nad swoimi mocami, ucieka do świata ludzi i postanawia zapomnieć o magii i swoim pochodzeniu. Emyr nie chce jednak zrywać zaręczyn i wyrusza w pościg za ukochanym, żeby nakłonić go do powrotu. Tylko że Wyatt wcale nie zamierza wracać ani tym bardziej zadbać o przyszłość królestwa wróżek…
Wydawnictwo We need YA
Data premiery 2023-06-28
cena sugerowana przez wydawcę 54,90 zł

The Witch King to jak na razie dylogia.
#1. The Witch King (2021)
#2. The Fae Keeper (2022)
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151329Post marcin »

Okładka nie tyle wskazuje na young adult ile raczej sugeruje książkę dla 10-latkow.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151449Post Hebius »

Przyznam bez bicia, że im dłużej, im częściej czytam teksty wydawców zapowiadające tęczowe publikacje, tym mam większe problemy ze zrozumieniem używanej przez nich polszczyzny.
Nie wiem, może wszystko to już jakieś AI niezwykle wyczulone na inkluzywność i myślące po angielsku pisze?
Ale bez obaw. Dopóki wystarcza stałego łącza i sprawnego komputera nie poddam się i będę próbował trzymać rękę na pulsie, Nie zostaniecie pozbawieni informacji o książkach, które w większości nikogo tu nie zainteresują i nie skuszą do lektury.

Po tym przydługim wstępie przechodzimy do anonsu dedykowanego Jazzik (i może jeszcze dla rainbow w ramach zachęty do częstszego odwiedzania forum)

Queerowe książki o lesbijkach
Tego samego dnia, co Wiedźmi król, odbędzie się premiera innej powieści z tęczową reprezentacją – Rozproszonego światła Malindy Lo!
Autorka tworzy piękne queerowe książki o lesbijkach. Pokochaliśmy ją dzięki historii chińskich Amerykanów z Ostatniej nocy w klubie Telegraph. Tamta historia opowiadała o parze koleżanek, które dzięki pewnemu klubowi zaczęły odkrywać uśpione wzajemne uczucie. Teraz Malinda Lo przeniesie nas na lato do Kalifornii.
Aria Tang West musi spędzić wakacje u babci, z dala od wszystkich znajomych. Tymczasem poznaje Steph, a miesiące lata stają się dla niej przygodą w poszukiwaniu własnej tożsamości.
Queerowe książki o wakacyjnych miłościach, lesbijkach i kalifornijskich plażach! Rozproszone światło poleca się!
Malinda Lo, Rozproszone światło
przekład z angielskiego Joanna Krystyna Radosz

Obrazek

Wydawnictwo We need YA
Data premiery 2023-06-28
cena sugerowana przez wydawcę 54,90 zł
Najzimniejszy dotyk Isabel Sterling jest kolejną powieścią o lesbijkach na polskim rynku. Znajdziecie w niej fantastyczną atmosferę Zmierzchu. Autorka w queerowych książkach z relacjami WLW dała się poznać dzięki historiom o wiedźmach. Jej najnowsza powieść opisuje losy przeklętej darem śmierci dziewczyny, która nie dość, że nie rozumie swojej nowej mocy, to jeszcze spotyka pewną wampirzycę intrygującą ją od pierwszego spotkania.
Queerowe książki Sterling zapewnią Wam przede wszystkim rozrywkę w podążaniu tropami tego lesbijskiego romansu pełnego mrocznej magii.
Najzimnieszy dotyk, Isabel Sterling
Przekład Iga Wiśniewska

Obrazek
Najzimniejszy dotyk to książka YA fantasy, która jest idealnym comfort readem*. Powieść łączy w sobie intrygę kryminalną, młodzieżowe odkrywanie Wwłasnej tożsamości, a do tego – wampiry!

Powieść „Najzimniejszy dotyk” to książka o niespodziewanym uczuciu, wielkiej mocy i zaufaniu. Główną bohaterką jest Elise Beaumont, młoda dziewczyna, która mimo swojego wieku już dzierży spore brzemię: jest przeklęta. Każdy dotyk sprawia, że doświadcza śmierci swoich bliskich. Widzi ich cierpienie, smutek i przerażenie. Niechciana moc znalazła ją po utracie brata. Przewidziała jego śmierć, ale nie była w stanie jej zapobiec. Ksiażka „Najzimniejszy dotyk” opowiada historię prób pozbycia się złowrogiej magii, którą została obarczona.

Druga bohaterka książki nazywa się Claire Montgomery. Także nie jest zwykłą osobą – ma wyjątkową relację ze śmiercią. Prawdopodobnie dlatego, że już od dawna nie żyje… Tytułowy „Najzimniejszy dotyk” jest właśnie jej – jest wampirzycą. Claire nie znajduje się w pobliżu Elise przypadkiem. Została wyznaczona przez tajemniczą organizację, Zasłonę, do pilnowania Elise. Musi pomóc dziewczynie opanować rzadkie moce, którymi ta została obarczona. „Najzimniejszy dotyk” opowiada historię zdobywania coraz większej pewności siebie. Elise w końcu dowie się, że została Wyrocznią Śmierci…

Na początku „Najzimniejszy dotyk” opowiada o niechęci obdarzonej mocy Elise do wampirzycy Claire. W końcu kto chciałby współpracować z kimś, kto jest dosłownie krwiożerczy? Jednak nadprzyrodzone dziewczyny muszą w końcu połączyć siły. Elise przewiduje morderstwo – już kolejne. Chce za wszelką cenę powstrzymać brutalną śmierć, którą niestety zobaczyła. W tym momencie „Najzimniejszy dotyk” staje się wciągającą opowieścią kryminalną, czego pewnie nikt się nie spodziewał!

Przez swoje złowrogie moce, Elise musi zarzucić swoje wahanie i stanąć ramię w ramię z Claire. W końcu pomoc wampirzycy może okazać się… przydatna? „Najzimniejszy dotyk” okazuje się w efekcie roić od nadprzyrodzonych mocy, którymi obdarzone są różne postacie. Elise i Claire nie stanowią wyjątku w gromadzie magicznych istot. Coraz bardziej jednak widzą, że ich przyjaźń to jedynie początek wspaniałego uczucia… Najpierw jednak obowiązki: muszą dorwać hasającego na wolności mordercę, wyjaśnić złowrogie tajemnice i opanować swoje moce. „Najzimniejszy dotyk” to wciągająca historia z elementami paranormalnymi, która wciąga od pierwszy stron!

Powieść YA fantasy „Najzimniejszy dotyk” Isabel Sterling to porywający comfort read, który rozgrzeje Twoje serce. Jest to przyjemnie napisana historia dwóch dziewczyn o nietypowych charakterach i mocach. Przede wszystkim to książka, która przyciąga wizualnie – wspaniała okładka o kolorach lesbijskiej flagi przyciąga uwagę i wspaniale będzie prezentować się na półce. „Najzimniejszy dotyk” wzbudzi w Tobie mnóstwo emocji, jak na przykład**:
- zaskoczenie,
- strach,
- smutek,
- ulgę,
- szczęście,
- wzruszenie,
- zachwyt
- radość.

Autorka Isabel Sterling jest działaczką na rzecz społeczności LGBTQ+ w ciągu dnia, a nocą zamienia się w autorkę książek dla młodzieży. Kiedy nie pisze o magii i kryminalnych zagadkach, zanurza się w dobrej książce, ulubionych filmach lub oddaje się relaksowi nad jeziorem. Mieszka w centrum Nowego Jorku razem z żoną i futrzanymi dziećmi: kotami Oliverem i December oraz psem o imieniu Lily. „Najzimniejszy dotyk” to jej kolejna książka przepełniona zwrotami akcji, queerowymi osobami bohaterskimi i nadprzyrodzonymi mocami.

Książka „Najzimniejszy dotyk” to powieść Young Adult fantasy, która porywa do świata pełnego magii. Z pewnością z wielką przyjemnością po tę książkę sięgną osoby fanowskie Isabel Sterling – ta książka to jej najnowsza powieść, która za granicą cieszy się sporą popularnością. Świetnie też przeczytać tę książkę, jeśli uwielbiasz comfort ready – książki, które otulają, rozgrzewają i pozwalają zapomnieć o otaczającym Cię świecie. „Najzimniejszy dotyk” przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz historie o queerowych osobach i jeśli kochasz takie książki, jak „Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” i „Wszsytkiego, co najlepsze”.
Wydawnictwo We need YA
Data premiery 2022-03-22
Liczba stron 390
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788367551540
cena sugerowana przez wydawcę 52,90 zł
_________
* tutaj miałem chęć zacząć walić czołem o biurko, ale blat zastawiony kolacją jest i szkoda mi porcelany.
** nie wierzę, że żywy człowiek mógł to napisać!
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14606
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Gejowszczyzna książkowa.

Post: # 151817Post Hebius »

Przegapione w styczniu / Young adult

Kelly Quindlen, Late to the Party
tłumaczenie Zuzanna Byczek

Obrazek
Codi Teller nie sądziła, że w wieku siedemnastu lat jej życie będzie tak wyglądało.

Nigdy nie była na imprezie, nigdy nie zarwała nocy na mieście. Nawet nigdy się nie całowała. I nie tylko dlatego, że podobają jej się dziewczyny, raczej dlatego, że wraz z dwójką najlepszych przyjaciół, Maritzą i JaKorym, większość czasu spędzają w piwnicy, oglądając Netflixa, zamiast angażować się w świat zewnętrzny.

I kiedy pewnego dnia Maritza i JaKory proponują wyjście na imprezę, Codi ma poważne wątpliwości. Te imprezy nie są dla takich jak oni, tylko dla fajnych i popularnych. Dla hetero.

Ale przypadkiem wpada na jedną z tych cool osób, Ricky’ego, akurat kiedy całuje się on po kryjomu z chłopakiem. Niespodziewanie między Codi a Rickym rodzi się przyjaźń. W zamian za milczenie Ricky bierze Codi pod swoje skrzydła i wciąga ją w letnie szaleństwo, pełne wieczornych spotkań i nowych doświadczeń. A wśród jego znajomych jest pewna piękna dziewczyna imieniem Lydia…

Powieść Kelly Quindlen to przejmująca historia o przyjaźni, samoakceptacji i byciu Prawdziwym Nastolatkiem, w której na pewno odnajdzie się wielu czytelników i czytelniczek. Oda do wszystkich nieśmiałych i wycofanych.
Wydawnictwo Jaguar
data premiery 2023-01-25
str. 336

cena sugerowana przez wydawcę 44,90 zł
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
ODPOWIEDZ