Książki, ostatnie zakupy

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5265
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 161935Post uzytkownik_konta »

Dobrze że mi przypomniałeś. Zacząłem "Lód" w liceum i przeczytałem jakieś 80-90%. Nie pamiętam dlaczego przerwałem, ale nie było to spowodowane tym, że z książką było coś nie tak - bo przeciwnie, uważałem wtedy, że książka jest wspaniała (ale przypominam, że to było 10 czy 11 lat temu; miałem wtedy kilkanaście lat i niewiele, poza samą fabułą, pamiętam - więc proszę tego "wspaniała" nie traktować jako mojej obecnej, wiążącej opinii - jedyne co mogę powiedzieć, to że sama fabuła mi się bardzo podoba do dzisiaj). Może po prostu ponad 1000 stron to było za wiele dla mózgu 17- czy 18-letniego.

W każdym razie, jako że mi przypomniałeś, wypożyczę ją i przeczytam (oczywiście nie ostatnie 10 czy 20%, a całość) po tym, jak - żeby pozostać w temacie - skończę czytać swoje dwa ostatnie zakupy. Po pierwsze, "Żegnaj laleczko" Chandlera - tego Chandlera, co to mi się strasznie nie podobał i się od niego odżegnywałem w 2021 r., a obecnie mam już 6 jego książek, z czego kończę 4. (bo poza "Żegnaj laleczko" kupiłem ostatnio też dwa zbiory opowiadań - "Killer in the Rain" i "Bay City Blues").

Po drugie, kupiłem jeszcze "Airframe" Michael Crichtona (w Polsce wydawana jako "Norton N22"). Za Wikipedią:
Główna bohaterka Casey Singleton, wiceprezes fikcyjnej firmy produkującej samoloty Norton Aircraft, bada wypadek lotniczy maszyny, w którym trzech pasażerów zginęło, a pięćdziesięciu sześciu zostało rannych. Książka ta różni się od wielu innych dzieł Crichtona, ponieważ historia nie zawiera niemal żadnych elementów fantastyki naukowej.
Anglojęzyczna Wikipedia zawiera bardziej rozbudowany tekst na temat tej książki, w tym streszczenie:
Over the Pacific Ocean, TransPacific Airlines Flight 545 experiences severe pitch oscillations, leading to dozens of injured passengers and several deaths. The plane, a Norton Aircraft N-22, has an excellent safety record, and the captain is highly skilled, making the possibility of human error unlikely. Casey Singleton, a vice president in quality assurance at Norton, is assigned by COO John Marder to the Incident Review Team (IRT) to investigate. The IRT has one week to identify the issue in order to prevent a major sale with China from falling apart over safety concerns.

Due to issues with the flight recorders, the team is forced to manually check each system of the aircraft. At first, all signs point to the plane's slats accidentally deploying mid-flight. Though other N-22s had exhibited similar slats errors in the past, Norton assumed the problem had been fixed. Their search uncovers a counterfeit part in the wing, but this would not have been enough to cause the accident on its own. Meanwhile, Casey grows suspicious of Bob Richman, an arrogant Norton family member assigned to assist her. Additionally, the factory union is concerned the China sale will offset the wing to China, threatening employees' jobs, and the union seeks to sabotage the deal. (...)
Jak widać, wygląda to na stosunkowo "techniczną" fabułę, bo obracającą się wokół produkcji i funkcjonowania samolotu, z dodatkowym, dużym wpływem biznesowej strony działania przemysłu lotniczego. I właśnie ten splot i ten techniczny element mnie zaciekawił - trafiłem na wzmiankę o tej książce przypadkiem, gdy w jakiejś internetowej dyskusji została wspomniana jako opisująca katastrofę podobną do którejś spośród rzeczywistych.

Obrazek

A poza tym kupiłem wreszcie "Kolumbów rocznik 20", Kapuścińskiego "Wojnę futbolową" - co to jakimś cudem nigdy nie trafiła w moje ręce - oraz "Busz po polsku" i "Notes"; Fiedlera "Dywizjon 303" - co to też jakimś cudem nigdy się u mnie nie znalazł, mimo że pół mieszkania rodziców jest zawalone książkami ojca o lotnictwie - oraz Capote "Śniadanie u Tiffany'ego" i "Harfę traw", a także parę typowo historycznych książek.


A! No i do tego jeszcze, z innego źródła:

Obrazek

Pierwsza dlatego, że znam już trochę Pythona, ale od dawna nie używałem (i kiedyś C#, ale tego nie używałem od 10 lat...). W pracy mamy obszary, w których bardzo prosta automatyzacja mogłaby spowodować wielotysięczne oszczędności. Dosłownie płacimy ludziom za kopiowanie z jednego okienka do drugiego tylko dlatego, że nie ma rozwiązania off-the-shelf które by akurat to umożliwiało. Ja, ze względu na ww. podstawową orientację w temacie, wiem że jest to proste zadanie - zawodowcowi pewnie zajęłoby 1 dzień. Uznałem że to dobry moment, aby sobie ten język odświeżyć i usystematyzować poprzez przejście tej książki od zera. A że przy okazji mieli też tę pozycję o naprawianiu sprzętu elektronicznego, a to też mógłbym w sumie rozwinąć i usystematyzować...
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9243
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 161981Post jazzik »

Co kupiłeś historycznego?

Ostatnio kupiłam książkę o Berezie Kartuskiej (Wojciech Lada), "Wschodniopruskość" (Robert Traba), "Wasilewska czarno - biała" (Piotr Lipiński) oraz "Odrzanię" (Zbigniew Rokita). We "Wschodniopruskości" znalazłam cytat, który mógłby zostać napisany przez współczesnego dziennikarza a dotyczy polskiej polityki i to jest przerażające.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5265
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 161998Post uzytkownik_konta »

Nic ciekawego, niestety: K. Ford, "El Alamejn 1942. Punkt zwrotny" (niemalże broszurka z dołączoną płytą DVD - na której nie wiem co jest; kupiłem bo mieli, a uświadomiłem sobie, że słabo znam ten epizod) i M. Ivanov, "Zamach na Heydricha"; a także parę motoryzacyjnych do kolekcji.

Zapomniałbym. Z fikcji jeszcze "The Vintage Book of War Stories", red. S. Faulks i J. Hensgen. To w sumie ciekawa pozycja, a przynajmniej taką się wydaje z zewnątrz.
Sebastian Faulks has collected the best fiction about war in the 20th century. Ranging from the First World War to the Gulf War, these stories depict a soldier`s experience from call-ups battle and comradship to leave, hospital and trauma in later life. Truely international in scope, this anthology includes stories by Erich Maria Remarque and Pat Barker, Issac Babel and Ernest Hemingway, Heinrich Boll and Norman Mailer, JG Ballard and Tim O`Brian Julian Barnes and Louis de Barnieres. Together they form a powerful and moving evocation of the horors of war.
Obrazek
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9243
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 161999Post jazzik »

Tę książkę o zamachu na Heydricha też mam.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5265
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162000Post uzytkownik_konta »

Podobno to jakaś podstawowa pozycja jeśli chodzi o zamach na Heydricha.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9243
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162013Post jazzik »

To fakt.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162175Post marcin »

Zakupiłem i czytam (a w zasadzie już kończę) kolejnego Kinga :)

Tym razem Buick 8, to kolejna (po Christine) powieść Kinga z samochodem w roli głównej. Niestety, po rezerwacyjnym "Joyland" tym razem dużo słabej, panie King!

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162195Post marcin »

Rewelacyjnym miało byc, ach ten słownik w telefonie. Zawsze wie lepiej co chcę powiedzieć :lol:
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162865Post marcin »

Zakupiłem pierwszy tom cyklu i czytam. Skusiłem się na papier, i to w twardej oprawie, ze względu na bardzo ładne wydanie i mapki na wyklejkach wydatnie pomagające w lekturze.

Elżbieta Cherezińska: Korona śniegu i krwi

Cykl fantastyczno-historyczny o Polsce okresu rozbicia dzielnicowego. Autorka wyraźnie wzorowała się na Martinie (m.in. podobna konstrukcja rozdziałów, na początku imię bohatera, z którego perspektywy będzie dany rozdział, a na końcu spis rodów z herbami i bohaterami, śladowe ilości fantastyki, o której bardziej się mówi, niż faktycznie ma jakiś wpływ na akcję), zresztą wydawca wprost pisze na okładce, że to coś w rodzaju "polskiej Gry o tron".

No ale to nie grzech uczyć się od najlepszych. Czyta się bardzo dobrze, nie chcę tu brzmieć mizoginistycznie, ale chyba pierwsza autorka kobieca, której szeroko rozumiana fantastyka naprawdę mi się podoba :)

No i warto zauważyć u autorki dużo większą inwencję w tytule niż u Martina. Powieść zachwyca już tytułem, i o ileż jest ten tytuł lepszy i oryginalniejszy niż nudne i oklepane "Gra o tron" czy "Starcie królów"!

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 162866Post Czartogromski »

Straszne tomiszcza. Będziesz tym mieszkanie meblował?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163255Post marcin »

Owszem, bardzo ładnie wyglada na półce ;)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163257Post Hebius »

Obrazek
Wisława Szymborska, Zabawy literackie
z ilustracjami autorki
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163269Post marcin »

W tej samej szacie graficznej co niedawne Wiersze wszystkie, Wszystkie lektury... też tak wydano.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163276Post Czartogromski »

Obrazek
William Faulkner: Światłość w sierpniu. Tłumaczenie Piotr Tarczyński. Okładka: adaptacja okładki pierwszego wydania* (1932); projekt okładki i wyklejek Magda Kuc.

Naprawdę pięknie i elegancko wydana książka. Projekt graficzny i typografia nawiązują do pierwodruku, doskonale dobrany papier.
Wyróżnia się na tle galanterii wydawniczej.


*
Obrazek
Awatar użytkownika
Ballordo
Posty: 735
Rejestracja: 15-02-2021 17:45:20
Lokalizacja: kraina lodu

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163359Post Ballordo »

Czekałem ponad dwa lata. W końcu ukazała się 17 października, a ja dziś odebrałem z paczkomatu :D

Robert M. Sapolsky, Determined: A Science of Life without Free Will

Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163368Post Walpurg »

O, fajnie. 😀
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163467Post Czartogromski »

Nabyte drogą niekupna:
Obrazek
*Hebius Records Ltd.

:mrgreen:

Dopisek po kilku minutach:
Hebius pisze: 20-10-2023 19:09:57 Z tym, że to płyta, nie książka :D
Ostatnio zmieniony 20-10-2023 19:13:52 przez Czartogromski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163470Post Hebius »

Z tym, że to płyta, nie książka :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163473Post Hebius »

:D no oj :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
ODPOWIEDZ