Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 158256Post marcin »

No i na zakończenie

Wieża (donżon) na zamku lubelskim

W środku bardzo ciekawa wystawa "Więzienie na lubelskim zamku od średniowiecza do 1954". Zrobiła na mnie duże wrażenie. Wiedziałem oczywiście że było tu więzienie, ale nie że od najdawniejszych w sumie czasów. Najwięcej miejsca poświęcono czasom okupacji hitlerowskiej i więzienia komunistycznego w czasach powojennych. Dużo przejmujących, archiwalnych zdjęć.

Wisienką na torcie jest punkt widokowy na szczycie wieży. Widoki zupełnie inne niż z Wieży Trynitarskiej. Tutaj widoki nie tak lotnicze, i Stare Miasto widzi się jakby z boku, ale też bardzo ładnie :)

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159033Post marcin »

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Małe ale bardzo ciekawe muzeum w dawnej Małej Synagodze w Płocku (Wielka została zniszczona). Niestety muzeum oparte głównie o plansze do czytania (fakt że bardzo ciekawe). Mówię niestety bo to pokazuje jak mało zostało pamiątek po niegdyś bardzo licznych płockich Żydach.

Tak czy owak, można się sporo dowiedzieć, także o dawnym Płocku. Muszę się w końcu wybrać do Warszawy aby zwiedzić Muzeum Żydów Polskich.

Najcenniejszym zabytkiem jest odrestaurowana szafa do przechowywania zwojów Tory
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2418
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159040Post żmij »

Byłem rok temu, świetnie zrobione "coś z niczego", tym bardziej należy się uznanie.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159058Post marcin »

No, szkoda tylko że byłem jedynym zwiedzającym i w ogóle sprawiało to wrażenie jakbym był pierwszym zwiedzającym od tygodni.
**********

Zmieniamy klimat:

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
(Skansen w Sierpcu)

Bardzo ładny i klimatyczny skansen. W odróżnieniu od tych co byłem to tej pory ten nie jest w lesie (albo na terenie las udającym), tylko wśród pól i sadów. No i są oczywiście wierzby - jeden z symboli Mazowsza. Ogólnie robi to bardzo fajne wrażenie, chodząc wśród pól i sadów natrafia się na chałupy - robi to trochę wrażenie jakby faktycznie chodziło się po dawnej mazowieckiej wsi :) klimat potęguje też mnóstwo żywych zwierząt, kury, kaczki, gęsi, króliki, kozy itp.

Jednak skansen - choć ciekawy - nie pobija moich ulubionych: lubelskiego i radomskiego. Ale bardzo ładny, te niebieskie chałupy są super :)

A w skansenowej karczmie zamówiłem danie okryjbieda (bigos z kluskami - to jakieś mazowieckie danie i mazowiecka nazwa?), do tego poprosiłem o lokalne piwo i jakie było moje zdziwienie gdy dostałem Kasztelana :shock: zdziwienie było jeszcze większe gdy okazało się że to faktycznie piwo z Sierpca :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159062Post gaynau »

Może chodzi o to, że te biedne kluchy okrywa się bogatym bigosem? 😬

Swoją drogą, to skąd biorą się pieniądze na utrzymywanie takich zabytków / muzeów?
Bo frekwencja to tam pewnie nigdy nie będzie wysoka, a do tego pewnie wstęp darmowy.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159063Post Walpurg »

Właśnie od tego między innymi jest tzw. państwo, by utrzymywało dziedzictwo przeszłości narodowej.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159080Post gaynau »

Obfotografować, przebadać i wrzucić do sieci. Zainteresowanie będzie większe... A kosztów prawie brak. Utrzymanie serwera... 🙃
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159085Post Walpurg »

Na szczęście niewielu ludzi tak myśli.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159087Post gaynau »

To nie są moje poglądy, tylko luźne rozważania, na temat kosztów i ich ponoszenia.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159099Post marcin »

gaynau pisze: 03-09-2023 11:11:20 Obfotografować, przebadać i wrzucić do sieci. Zainteresowanie będzie większe... A kosztów prawie brak. Utrzymanie serwera... 🙃
Idąc tym tropem to w ogóle zlikwidujmy komunikację lotniczą, kolejową, autobusową ... A jak ktoś będzie chciał zwiedzić Rzym czy Paryż, to sobie obejrzy fotki w necie i starczy.

******
Muzeum Mazowieckie w Płocku
"X wieków Płocka"


Świetne muzeum i świetna wystawa o historii miasta. Opowiada historię poprzez chronologicznie ułożone eksponaty, zaczynamy od archeologii i czasów pogańskich, potem Piastowie a potem idziemy dalej. Potop szwedzki, zabory, dwie wojny światowe... Po drodze świetna olbrzymia multimedialna makieta dawnego Płocka ze świetnie opowiadaną historią miasta i oczywiście mnóstwo fotek dawnego miasta. Kończymy na czasach współczesnych, Petrochemii Płockiej i kolekcji malarstwa socrealistycznego o petrochemii.

Muzeum Historii Miasta Lublina powinno się tu wybrać aby zobaczyć jak się robi dziś muzea historii miasta :P

Oprócz tego jest tutaj olbrzymia wystawa stała na temat secesji w sztuce i architekturze (kilka pięter, chyba największa w Polsce). Ale na to już mi zabrakło czasu bo sama cześć historyczna zabrała mi 2,5 godziny. No ale będzie pretekst aby jeszcze do Płocka powrócić, bo miasto naprawdę mi się podobało :)
Ostatnio zmieniony 03-09-2023 15:42:51 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159100Post marcin »

Tutaj malutki fragment wystawy o wielokulturowości dawnego Płocka. Od lewej Synagoga Wielka, potem katedra katolicka, katedra mariawitów, kościół ewangelicki i kończymy na cerkwi. Dziś pierwsza i ostatnia już nie istnieją.

Obrazek

A tutaj fragment wystawy z socrealistycznym malarstwem o płockiej petrochemii
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2418
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159118Post żmij »

Sierpc też widziałem w ubiegłym roku, skansen jest super, ale pewnie warto wziąć sobie audioprzewodnik, czego niestety nie zrobiłem.

A Muzeum w Płocku rewelacyjne jest. W ogóle polubiłem to miasto. Secesję widziałem, piękna wystawa. Nie widziałem Art Deco. Poza tym jest tam też oddział ze sztuką orientalną, jego niestety nie widziałem, ale chętnie wrócę do Płocka (szkoda, że dojazd taki sobie mam).
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159120Post marcin »

Ja mam mieszane odczucia co do audioprzerodnikow. Na dłuższą metę jest to dla mnie męczące. Zdecydowanie wolę w muzeum oglądać i czytać niż słuchać audioprzewodnika. Czytam i oglądam w swoim tempie a słuchać muszę w tempie narzuconym przez kogoś, a za tym nie przepadam.

Dojazd masz chyba z przesiadką w Sierpcu? Z Katowic jest teraz do Płocka dojazd bardzo wygodny bo jest bezpośredni pociąg TLK Flisak. Ale jedzie dość długo, około 5 godzin.

Secesję pewno odwiedzę bo myślę że do Płocka jeszcze powrócę. Sztuka Wschodu jest co ciekawe w spichlerzu czyli oddziale etnograficznym, ale póki co nie zwiedziłem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2418
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159121Post żmij »

Flixbusem tylko jechałem, nie przez Sierpc. Minusem Flixbusa jest elastyczna cena biletów - w jedną stronę, kupując bilet wcześniej przez internet zapłaciłem bodajże 20-25 zł, ale w drugą (biletu nie kupowałem wcześniej, bo nie wiedziałem jak się wyrobię ze zwiedzaniem) już 45-50 zł. Ale nadwiślańskie widoki po drodze ładne.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159122Post marcin »

E fuj, autobus.

Sierpc ma bardzo klimatyczny węzeł kolejowy, no ale to trzeba być mikolem aby to docenić :P

Samo miasto jest natomiast wyjątkowo nieciekawe - chaotyczna zabudowa, architektura bez ładu i składu i w ogóle nieciekawie pod tym względem. Niby miasto ale tam w ogóle nie ma tkanki miejskiej. To bardziej taka wieś gdzie są też bloki.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2418
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159123Post żmij »

I strasznie dużo ruder.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159125Post marcin »

Natomiast Płock bardzo ciekawy ale tu trzeba zrobić dwa zastrzeżenia (w odniesieniu do innych miast z Projektu49):

1. Ciekawy jak na ten rejon Polski. Gdyby go porównywać z dawnymi miastami wojewódzkimi na wschodzie (Przemyśl, Zamość) albo z Dolnym Śląskiem (np. Jelenia Góra) to oczywiście wypada tak sobie. Ale w porównaniu z takimi miastami na Mazowszu jak Skierniewice czy Siedlce, to faktycznie jest bardzo ciekawy. Mazowsze ogólnie architektonicznie jest bardzo słabym rejonem i mało tam ciekawych miast. No i tutaj Płock się faktycznie bardzo wyróżnia na plus.

2. Płock jest bardzo ładny dzięki położeniu na wysokiej skarpie wiślanej. Bo sama tkanka miejska jest taka sobie. Już nie mówię o Toruniu ale nawet w porównaniu z Radomiem wypada tak sobie (mówię teraz tylko o architekturze budynków i tkance miejskiej, nie o położeniu).
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159132Post gaynau »

marcin pisze: 03-09-2023 15:39:56
gaynau pisze: 03-09-2023 11:11:20 Obfotografować, przebadać i wrzucić do sieci. Zainteresowanie będzie większe... A kosztów prawie brak. Utrzymanie serwera... 🙃
Idąc tym tropem to w ogóle zlikwidujmy komunikację lotniczą, kolejową, autobusową ... A jak ktoś będzie chciał zwiedzić Rzym czy Paryż, to sobie obejrzy fotki w necie i starczy.
Sorry, ale to porównanie się ni uja kupy nie trzyma.
Co ma komunikacja, w tym lotnicza, do tego, co napisałem?

A napisałem tylko, że takich miejsc w Polsce są tysiące. I dziwi mnie, że znajdują się pieniądze na ich utrzymywanie.

A digitalizacja wcale nie jest złym pomysłem, nie musi iść w parze z zaoraniem takich miejsc.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159149Post marcin »

Zadaniem państwa jest nie tylko utrzymywanie dróg, ale także utrzymywanie placówek kulturalnych, typu teatry, muzea i tym podobne rzeczy.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 159150Post gaynau »

Nie słyszałem o darmowych wejściach do teatru. A już na pewno nie bez jakiejś okazji, tak po prostu.

Kin z dotacjami też jak na lekarstwo.
ODPOWIEDZ