Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13835
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161101Post Hebius »

Walpurg pisze: 28-09-2023 15:46:17 Czy Pieta jest gorszym dziełem niż Dawid, bo jest sakralna?
Czy Dawid jest mniej sakralny, bo wzięty ze Starego Testamentu?
Że tak sobie pozwolę na kolejny komentarz ani śmieszny, ani mądry, w tym temacie :D
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161102Post gaynau »

Jesteś ostatnio bardzo marudny, Hebiusie.
To przez brak czy nadmiar seksu? 😬
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13835
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161104Post Hebius »

Hmmm...
Pomyślę nad tym twoim spostrzeżeniem.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9037
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161145Post jazzik »

Jak Wam się podoba - na razie na zdjęciach - nowo otwarte Muzeum Historii Polski? :D Mnie, po pierwsze, nie podoba się logo i to M rodem z Gmaila w towarzystwie H zaopatrzonego w husarskie skrzydła a po drugie wnętrze, z którego nadawane były migawki z otwarcia wyłożone jest czymś przypominającym terakotę, więc całość sprawia wrażenie monumentalne i mroczne. Babci skojarzyło się z wycieczką do mauzoleum Lenina. :mrgreen:

https://dorzeczy.pl/opinie/486474/otwar ... kiego.html

Sorki za takiego linka, ale dobrze widać to wnętrze i ohydne logo.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13835
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161149Post Hebius »

Fajne skrzydełka, jak po wypiciu Red Bulla :D.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 10984
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161150Post gaynau »

M jest takie bardzo kosmiczne, kojarzy mi się z obcą cywilizacją.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4764
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161154Post uzytkownik_konta »

Strasznie to gówniane. Bardzo dosłowne. Łączenie nazwy czy skrótu z obiektami, które po prostu kojarzą się z przedmiotem działalności, tematyką itd., to moim zdaniem najniższy poziom projektowania graficznego. Poziom w zasadzie przedszkolny.
Minister kultury @PiotrGlinski podczas otwarcia @MuzHistPolski na #Cytadela w #Warszawa: Dzisiaj wreszcie możemy opowiedzieć o naszych przodkach, o ich nierzadko zagmatwanych losach, heroicznych i tragicznych decyzjach, upadkach i zwycięstwach, o osiągnięciach, które w poczuciu odpowiedzialności kontynuujemy. To opowieść o sile wspólnoty, o wolności i solidarności, o wartościach, z jakich Polska wyrasta, szczególnych i uniwersalnych zarazem, opowieść kierowana nie tylko do naszych rodaków, ale też do wszystkich, którzy odwiedzą Muzeum i muzealny park na warszawskiej Cytadeli.
"Dzisiaj wreszcie możemy opowiedzieć o naszych przodkach...", bo wcześniej nie mogliśmy...?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161155Post Walpurg »

Logo projektował jakiś student Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia? :P Tragedia!

Ale to podobno tylko jakaś mała wystawa czasowa a jakieś niezmierzone połacie hal wystawowych dopiero czekają na wystawę stałą, która ma powstać dopiero za 36 miesięcy, czyli za 3 lata :D Czyli teraz tylko pokazówka, bo otwarcie musi być :P Ale tak naprawdę muzeum, w sensie stałej wystawy, nie istnieje i długo go nie będzie.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12215
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161162Post marcin »

Logo faktycznie tragiczne.

Ale jest tak jak mówi Walp - tak naprawdę otwarcie ma być za 3 lata, teraz jest tam tylko jakaś mała wystawa czasowa, więc "otwarcie" mocno na wyrost. Zapewne głównie dla celów wyborczych.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9037
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161166Post jazzik »

uzytkownik_konta pisze: 29-09-2023 19:25:26 "Dzisiaj wreszcie możemy opowiedzieć o naszych przodkach...", bo wcześniej nie mogliśmy...?
No oczywiście, że nie mogli - przecież wcześniej obowiązywała pedagogika wstydu a odkąd rządzi PiS obowiązuje pedagogika dumy i dlatego nie mam poczucia, że to muzeum opowie prawdę o "naszych przodkach", jakkolwiek to rozumieć, bo jeśli oni mówią o "ponad 1000-letniej historii narodu polskiego", gdzie samo pojęcie narodu to w dużej mierze dziecko ostatnich 200 lat, to obawiam się, że to po prostu będą bajki z mchu i paproci.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161167Post Walpurg »

Najgorsze jest to, że jak wygrają wybory, to nie tylko zrobią to muzeum, ale i na nowo opowiedzą w historię w pozostałych typu: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Żydów Polskich itd.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9037
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161171Post jazzik »

Muzeum Żydów Polskich to partnerstwo publiczno - prywatne i za stronę merytoryczną odpowiada Żydowski Instytut Historyczny, więc tutaj można być chyba spokojnym, ale co do pozostałych - pełna zgoda.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4764
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161173Post uzytkownik_konta »

Powiedzmy, że nawet niecałe 400. Pokój westfalski miał co prawda większe znaczenie dla powstania współczesnego państwa narodowego, niż dla narodu jako niezależnego od niego bytu - rzeczywiście współczesne pojęcie narodu przyjmowało się ok. 200 lat temu; ale powiedzmy - na korzyść tego nadmuchanego idioty - że nawet 400. Z pewnością jednak nie 1000. Jest to co prawda pewna klisza i skrót; jeśli mowa jest o "tysiącletnim dorobku" czy "tysiącletnim dziedzictwie", ma to więcej sensu - ale różnica jest subtelna i rozumiem, że trudno to wychwycić jeśli ma się cegłę zamiast głowy, jak Gliński.

Tym niemniej, fakt faktem, że w 2023 r., mam wrażenie, najmniej od 1989 r. można mówić o "naszych przodkach". Takiego stopnia upolitycznienia kultury i nauki jeszcze nie było.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161175Post Walpurg »

jazzik pisze: 29-09-2023 20:26:28 Muzeum Żydów Polskich to partnerstwo publiczno - prywatne i za stronę merytoryczną odpowiada Żydowski Instytut Historyczny, więc tutaj można być chyba spokojnym, ale co do pozostałych - pełna zgoda.
A nie było z rok temu jakiejś wojny o szefa ŻIH?
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9037
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161182Post jazzik »

Była. Tylko tam była kwestia, że kandydatka Glińskiego była prawniczką a nie historyczką. Poza tym była przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce a wcześniej szefowała Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, więc to nie była klasyczna sytuacja wepchnięcia partyjnego nominata, bo po to po prostu musi być osoba związana ze środowiskiem żydowskim w Polsce, tak wynika ze statutów i umów.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4764
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161183Post uzytkownik_konta »

Biorąc pod uwagę tę historię, gdy kandydat PiS-owski stwierdził, że posiada doświadczenie wystarczające do kierowania biblioteką wojewódzką (wojewódzką!), gdyż... był kiedyś dyrektorem szkoły i w tej szkole była biblioteka, a także był starostą powiatu, i w tym powiecie też była biblioteka... Cóż, myślę że w podobny sposób można by było nagiąć wszystko, włącznie ze związkiem ze środowiskiem żydowskim. Więc nie traktowałbym tego zapisu w dokumentach jako szczególnej gwarancji :P
GW pisze:Były starosta kraśnicki Andrzej Rolla ma wkrótce objąć stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. To zagorzały krytyk Unii Europejskiej, który wzywa do obrony Polski przed "liberalnymi sprzedawczykami".
(...)
Przeszło stuletnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie to miejsce szczególne w mieście i regionie. Jej początki sięgają 1907 roku, kiedy grupa uczonych, chcąc uczcić zmarłego rok wcześniej bibliofila Hieronima Łopacińskiego, założyła Towarzystwo Biblioteki Publicznej jego imienia. Już na starcie w jej zbiorach znalazło się ponad 11 tysięcy tomów książek, rycin, rękopisów i atlasów, należących w przeszłości do patrona tego miejsca.
Dziś kolekcja biblioteki sięga blisko pół miliona pozycji z szeroko pojętej humanistyki: literatury, literaturoznawstwa, historii, nauk społecznych, prawa i ekonomii, a także filozofii, psychologii i religii. Regularnie odbywają się tam wystawy, wieczory literackie czy targi książek. Jej zadaniem jest również dokształcanie i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy.
(...)
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej już zapanowała obawa o przyszłość instytucji pod nowymi rządami. - Nie mamy pojęcia, czego spodziewać się po osobie szykowanej na stanowisko dyrektora. Wiemy o nim tylko tyle, co udało się wyczytać w publicznych mediach. Na pewno to bardzo kontrowersyjna postać, niezwiązana dotychczas z bibliotekarstwem. Mamy wątpliwości, czy w ogóle jest to ktoś kompetentny - mówi nam anonimowo jeden z pracowników biblioteki.
Innego zdania jest sam Andrzej Rolla, który w krótkiej rozmowie telefonicznej przekonywał nas, że jest odpowiednią osobą na stanowisko dyrektora, bo całe życie miał do czynienia z bibliotekami. Dopytywany, jak to możliwe, odpowiedział, że skoro blisko trzydzieści lat kierował szkołą, to wlicza się w to także kierowanie szkolną biblioteką.
Rolla powołał się też na bibliotekę powiatową, z którą miał mieć do czynienia podczas pełnienia funkcji starosty.
O wizji rozwoju Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie rozmawiać nie chciał, ale zapewnił, że opowie nam o niej, gdy już zostanie dyrektorem.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9037
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161226Post jazzik »

W sumie racja, ale jakoś nie wyobrażam sobie, żeby pisoendecy walczyli o posadę w instytucie, który ma przymiotnik "żydowski" w nazwie.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9071
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161228Post Walpurg »

Wiesz, chwalić się tym nie będą, więc lud się nie dowie, a jakiś tam wpływ będą mieli.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5932
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 161720Post Czartogromski »

Może ktoś się wybierze?
Zapraszamy do udziału w kolejnych oprowadzaniach kuratorskich po wystawie Brückner. Średniowiecze odzyskane. Oprowadza dr Łukasz Kozak. *
Nowe, dostępne terminy:
• 18 października (środa), godzina 16.00
• 20 października (piątek), godzina 15.00
• 27 października (piątek), godzina 15.00
Na oprowadzania obowiązują zapisy: https://bn.org.pl/aktualnosci/5092-%3Ce ... rskie.html
*Autor książki "Upiory polskie" - https://youtu.be/hpCE2YHQVJc
Ostatnio zmieniony 05-10-2023 19:27:42 przez Czartogromski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ