Książki, ostatnie zakupy

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160154Post Hebius »

Tu jest chyba najbardziej rzetelna recenzja, jak ukazała się w prasie tradycyjnej i elektronicznej na temat książki Molendy o Nienackim. Polecam uwadze:
Nienacki. Nie taki skandalista jak go Molenda maluje
https://znienacka.com.pl/2023/08/26/nie ... da-maluje/
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160162Post Czartogromski »

No właśnie:
ulubioną techniką autora jest metoda opracowana przez znanych amerykańskich naukowców Copy’ego i Paste’a.
Tu przy okazji mamy wyjaśnienie urodzaju literatury tzw. faktu, często nazywanej reportażem nawet.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160172Post Walpurg »

Mnie pan Molenda bardzo zirytował przy okazji książki o Kaliguli.

Co jakiś czas głupie aluzje do współczesności, ani śmieszne, ani błyskotliwe. Po drugie zaś wykorzystuje każdą sposobność, by napisać o czymś, co nijak się ma do tematu książki, ale co wie i uważa za konieczne podzielić się tą wiedzą. Dowiadujemy się więc o wielu znanych autorowi kwestiach, choć nie mają one nic wspólnego z bohaterem biografii. Całkowicie bym go nie potępiał, bo jednak zamieszcza sporo tekstów kronikarskich, próbuje je zinterpretować na nowo i w innym świetle.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160180Post Hebius »

Tylko na ile te jego interpretacje są jego, a jeśli jego własne, to czy uprawnione? Bo może to jak z Noblem dla Nienackiego, może tylko dla człowieka, który nie siedzi w temacie opisywanym przez Molendę pan Jarek może być wiarygodny?
Molenda już u nas (na forum poświęconym Nienackiemu) mocno podpadł przy swoim niechlujnym śledztwie i kwestionowaniu amerykańskiego obywatelstwa Szklarskiego (kolega siedzi głębiej w genealogii i bez problemy znalazł skany poświadczające fakt chrztu Szklarskiego w Chicago).
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160183Post marcin »

Ja o Nienackim nie wiem wiele, więc chętnie przeczytam.

I fakt że Raz w roku w Skiroławkach mógłby ktoś porzadnie wydać. Ja mam z wydawnictwa jeśli dobrze pamiętam Warmia i jakość jest tragiczna. Chyba nigdy nie miałem książki tak niechlujnie wydrukowanej.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5265
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160203Post uzytkownik_konta »

Również planowałem to przeczytać. Czytając część o tym, że jest to głównie kompilacja z deficytem autorskich komentarzy, o czym pośrednio wspominano też tutaj - uznałem że to w niczym nie przeszkadza, biorąc pod uwagę, że też niewiele o Nienackim wiem. Problem pojawia się jednak na tym etapie:
Natomiast nie mogą mi się podobać drobne manipulacje, których autor dopuszcza się po to by opisywane fakty zyskały bardziej sensacyjny charakter i pasowały do narracji, którą sobie założył. Molenda nadinterpretuje, zmienia akcenty, żarty i anegdoty podaje jako informacje zupełnie serio, co zmienia ich wydźwięk. Chętnie opiera się na plotkach. Każda taka manipulacja z osobna jest drobiazgiem ale wszystkie razem budują wypaczony obraz.
Dalej następuje szereg przykładów, z komentarzem "Takich drobnych manipulacji jest więcej". O ile brak odkrywczego charakteru nie jest żadnym problemem, bo z takiej pozycji również można by się było doedukować, o tyle manipulacje, nadinterpretacje itd. są tym bardziej groźne. Bo też wolałbym jednak nie czytać, mówiąc wprost, bzdur - tym bardziej, że nie orientuję się w życiorysie Nienackiego, więc dużo można mi wmówić.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9243
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160205Post jazzik »

Hmm, ale to jest recenzja ze strony fanowskiej, więc też nie musi być obiektywna.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160206Post Hebius »

Nie musi, ale jest. Wbrew pozorom i wierze niektórych - np pana Moledny - fani zrzeszeni na stronach dedykowanych Nienackiemu są przede wszystkim fanami twórczości pisarza (ze szczególnym uwzględnieniem cyklu o Panu Samochodziku), a nie samego Nienackiego jako człowieka. Gdy się pojawiłem pierwszy raz na FMPS (strona podstawowa, z której pączkują wszelkie następne w wyniku czystek i rozłamów :D ) byłem nawet zaskoczony, że można tak nisko cenić człowieka, którego książki się czyta.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160209Post marcin »

Ja będę czytał ale nazwijmy to krytycznie (tzn nie biorąc wszystkiego co przeczytam za pewnik)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4920
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160216Post Hermes »

jazzik pisze: 16-09-2023 20:34:53 Hmm, ale to jest recenzja ze strony fanowskiej, więc też nie musi być obiektywna.
Recenzja ze swojej natury jest subiektywna
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160217Post Czartogromski »

Recenzja może składać się z opinii lub oceny subiektywnej, ale może też zawierać wyliczenie tego, co obiektywnie jest błędem lub wedle jakichś kryteriów jest niedobre.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160223Post Hebius »

W każdym razie autor polecanej przez mnie recenzji był bardziej krytycznie nastawiony do Molendy niż Jacek Szczerba z Gazety Wyborczej, który łyknął wszystko, co mu podano do wierzenia w nowej biografii Nienackiego. Oczekiwanie Nobla też. Ale autor fanowskiej recenzji coś tam o Nienackim już wiedział, bo czytał dwie wcześniejsze biografie (Szyłak chyba pisał swoją, gdy jeszcze żyła wdowa po Nienackim, a i teraz chętny biograf mógłby się spokojnie spotkać z synową Nienackiego, która jednak coś tam pewnie może na temat teścia powiedzieć) i nie tylko.
Nie mówię, żeby tego Molendy nie kupować, bo tam jest sporo fajnych cytatów, też z Nienackiego (dialog o studni zabawny na przykład) i można się trochę o Nienackim dowiedzieć. Ale trzeba cały czas mieć świadomość, że Molenda jest bardzo łatwowierny (w najlepszym razie).
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160224Post marcin »

Chyba najlepsza biografia jaka czytałem to "Beksińscy - portret podwójny"
Bardzo polecam jeśli ktoś nie czytał
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160230Post Czartogromski »

Hebius pisze: 16-09-2023 21:34:10 Ale trzeba cały czas mieć świadomość, że Molenda jest bardzo łatwowierny (w najlepszym razie).
Raczej spieszno mu do następnej książki (w BN odnotowano 57). Rozrzut tematyczny spory: Od Bieruta i Wasilewskiej, poprzez
ofiary z ludzi (od faraonów do wikingów), po "Sadystkę z Auschwitz".
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160238Post Hebius »

57 to może jakieś wznowienia? Bo chwalił się, że biografią Nienackiego zaliczył równą pięćdziesiątkę. A po Nienackim (premiera 2023-08-22) wydał tylko jedną, chyba właśnie tę sadystkę.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160266Post Czartogromski »

Nie analizowałem punkt po punkcie, mogą być inne wydania; z drugiej strony wiadomo, że nie wszystko trafia do BN.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160443Post Walpurg »

Obrazek
- Dante, Boska Komedia (w nowym tłumaczeniu Jarosława Mikołajewskiego)
- Pierre Grimal, Marek Aureliusz
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11191
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160447Post gaynau »

Trzeba było od razu stary testament sobie kupić 😬
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160448Post Walpurg »

Mam. Nawet ze trzy. :P
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14602
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 160499Post Hebius »

Jeszce w temacie pana Jarosława Molendy, jego biografii Nienackiego i podejścia do źródeł, z których korzystał przy opracowywaniu swojej książki.

Nienacki, pieszczoszek władzy, poparł wprowadzenie stanu wojennego, dzięki czemu miał wysokie nakłady drukowanych Samochodzików i intratne kontrakty z TVP, na przykład przy pracy nad skandalizującym serialem dla dorosłych.
Tu pan Molenda wkleja nawet zdjęcie artykułu - z pierwszej strony jednego z krakowskich dzienników! - donoszącego o tej współpracy:
Obrazek

Zapomniał (?) niestety wspomnieć, z jaką datą ukazał się numer tego dziennika. Ale toi można łatwo sprawdzić w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej
Obrazek
Ba! Mozna też zajrzeć do numeru ze środy, w którym znajduje sie coś takiego:
Obrazek

Ale pan Molenda ma swoje tezy i interesuje go jedynie to, co te tezy może potwierdzić.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
ODPOWIEDZ