Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 185509Post marcin »

Muzeum Dom Kopernika w Toruniu

Klasyczny przypadek tzw. mieszanych odczuć 😉
Nastanawiałem się na coś w rodzaju biograficznego muzeum o Koperniku, z różnymi eksponatami z jego życia. Tymczasem muzeum okazało się takim miszmaszem o wszystkim. Trochę jest o Koperniku, trochę o odkryciach geograficznych, a najwięcej po prostu o życiu mieszczan w późnym średniowieczu. Większość sal to rekonstrukcje (piękne meble a do tego klimaty typu plastikowe owoce w kuchni 😄)

Na plus to że chodzi się po pięknych dwóch średniowiecznych kamienicach - klimat trochę jak w Muzeum Warszawy ale tutaj kamienice są gotyckie. No i trochę o Koperniku się jednak dowiedziałem - mam teraz ogólna wizję o etapach jego życia - kiedy był Toruń, kiedy Warmia, kiedy Kraków a kiedy Italia. Wiec można powiedzieć że przynajmniej do pewnego stopnia muzeum swoje zadanie spełniło 😄
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187084Post marcin »

Muszę w końcu nadrobić opóźnienie w tym temacie :P

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim

Małe ale bardzo ciekawe muzeum o historii miasta, idealne wyważenie eksponatów i opisów (multimediów brak). Naprawdę wiele muzeów historii miasta w większych miastach mogło by się od Solca sporo nauczyć (Lublinie, na ciebie patrzę :P).
Do tego muzeum bezpłatne i bardzo miły i ładny pan opiekujący się muzeum gratis :P

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5258
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187087Post uzytkownik_konta »

Byłem na Nocy Muzeów w tym lubelskim muzeum, które zapewne masz na myśli. Były pojedyncze interesujące eksponaty, ale rzeczywiście, trudno byłoby zrobić coś gorszego.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187096Post marcin »

Myślę o Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej

Tym bardziej szkoda bo lokalizację ma rewelacyjną
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5258
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187121Post uzytkownik_konta »

Dokładnie tak. Lokal mają dający niesamowite możliwości, a tymczasem jest to zorganizowane tak, że najciekawsze są ściany, schody i widok przez okna. Poza tym - nie wiem czy też zwróciłeś na to uwagę - od wejścia witają zwiedzającego elementy ekspozycji dotyczące historii adwokatury i wątek ten przewija się przez całe muzeum, ale nigdzie nie została wytłumaczona motywacja za tym faktem stojąca.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187147Post marcin »

Nie, nie kojarzę nic o adwokaturze.
Może to jakaś wystawa czasowa? I jak ja byłem to jej po prostu nie było?

Notabene po zwiedzeniu chciałem przekazać obsłudze moja opinię o tym muzeum ale panie tam były tak miłe i uprzejme, że nie potrafiłem skrytykowac "ich" muzeum. Powiedziałem tylko że punkt widokowy znacznie lepszy jest w sąsiednim Muzeum Archidiecezjalnym na Wieży Trynitarskiej, co panie przyjęły z wyraźną przykrością. Więc już tematu nie kontynuowałem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9230
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187148Post jazzik »

U nas to samo, jeśli chodzi o muzem w pałacu Spätgenów. Ciekawsze wnętrze niż ekspozycja.
Jednak pracuje tam moja znajoma i rzeczywiście bardzo identyfikuje się z "jej" placówką. Dlatego czasami tam chodzę bardziej dla tych wnętrz niż tych wystaw.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14570
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187149Post Hebius »

Ty Marcinie byłeś u mnie w muzeum? Bo pamiętam, że byliśmy pod zamkiem i jak flirtowałeś z kobietą ze sklepiku z pamiątkami, ale żebyśmy zwiedzali wystawy... Od wchodzenia na punkt widokowy wieży u św. Jerzego wymówiłeś się kontuzją nogi, a od muzeum?
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5258
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187150Post uzytkownik_konta »

marcin pisze: 24-06-2024 18:24:31 Może to jakaś wystawa czasowa? I jak ja byłem to jej po prostu nie było?
Na to wychodzi, bo chyba znalazłem:
ORA w Lublinie pisze:Uroczystości jubileuszowe 105-lecia Izby Adwokackiej w Lublinie
(...)
Po zamknięciu posiedzenia dziekan ORA adw. Bartosz Przeciechowski zaprosił wszystkich do Bramy Krakowskiej w Lublinie na otwarcie Wystawy Medali Prawniczych ze zbiorów sędziego Trybunału Konstytucyjnego Ferdynanda Rymarza, gdzie gości przywitała Pani Z-ca Dyrektora Muzeum Narodowego mgr Barbara Oratowska. Podczas otwarcia Wystawy Kolekcjoner, sędzia Ferdynand Rymarz wygłosił wykład na temat historii oznaki adwokackiej Prawo Ojczyzna Honor, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie swojego ustanowienia.[link] Wprowadzenie do wystawy przedstawił jej kurator dr Tomasz Markiewicz, który jest także autorem katalogu wystawy wydanego przy wsparciu Biblioteki Palestry, pod prezsurą adw. Andrzeja Zwary – Podczas wystawy można było zobaczyć zbiór medali [link], odznaczeń i oznak adwokackich, jak również wziąć udział w bezpośredniej dyskusji z kolekcjonerem sędzią Ferdynandem Rymarzem.
Wystawa w Bramie Krakowskiej – Muzeum Historii Miasta Lublin – trwa do 31 maja 2024 r. [link]
Ale mogliby jednak na tej wystawie napisać o co chodzi :lol:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187157Post marcin »

Hebius pisze: 24-06-2024 19:22:59 Ty Marcinie byłeś u mnie w muzeum? Bo pamiętam, że byliśmy pod zamkiem i jak flirtowałeś z kobietą ze sklepiku z pamiątkami, ale żebyśmy zwiedzali wystawy... Od wchodzenia na punkt widokowy wieży u św. Jerzego wymówiłeś się kontuzją nogi, a od muzeum?
W muzeum byliśmy ale przyznam szczerze że największe wrażenie wywarł na mnie sam zamek i ładny dziedziniec zamkowy. To mi się podobało. Bo samo muzeum (w sensie eksponatów) to pamiętam że nie wywarło na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187158Post marcin »

uzytkownik_konta pisze: 24-06-2024 19:44:17 Ale mogliby jednak na tej wystawie napisać o co chodzi :lol:
To jest w ogóle problem tego muzeum.
Podobny problem był w Bydgoszczy, wkrótce opiszę w tym temacie
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2447
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187168Post żmij »

marcin pisze: 24-06-2024 10:26:46 Muszę w końcu nadrobić opóźnienie w tym temacie :P

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim

Małe ale bardzo ciekawe muzeum o historii miasta, idealne wyważenie eksponatów i opisów (multimediów brak). Naprawdę wiele muzeów historii miasta w większych miastach mogło by się od Solca sporo nauczyć (Lublinie, na ciebie patrzę :P).
Do tego muzeum bezpłatne i bardzo miły i ładny pan opiekujący się muzeum gratis :P

Obrazek
O, już kiedyś chciałem się wybrać, dobrze, że przypominasz. Mam nadzieję, że i ja natrafię na miłego i ładnego pana.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187408Post marcin »

No to jedziemy dalej

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Oddział Dom Leona Wyczółkowskiego


Lubię zwiedzać muzea-domy malarzy (prawdziwe lub odtworzone), w Krakowie nie tak dawno byłem w Domu Mehoffera.
W Bydgoszczy niestety się nie popisali - nomen omen, bo nic nie jest podpisane. Można sobie wziąć kartki w każdej sali, ale opis jest w stylu "na południowej ścianie widzimy portret..." i teraz zgaduj która to jest południowa ściana. Każdy obraz powinien mieć tabliczkę - podpis.
Reasumujac: dla muzealników tak pewno łatwiej, dla odwiedzających - na pewno nie. Jestem na nie.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187545Post marcin »

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Zbiory Archeologiczne (Biały Spichlerz)


Piękny budynek muzeum (dawny spichlerz zbożowy, w końcu Wyspa Młyńska).
Muzeum koncentruje się na najdawniejszej historii Bydgoszczy, niestety tutaj to samo co u Wyczółkowskiego - brak podpisów!!!!! 🤨 Patrzysz i nie wiesz na co!!!!! 🤨
I znowu - jest książeczka w formie zbindowanych kartek ale tak nieintuicyjnie są te kartki poukładane, że po kilku próbach się poddałem.

W tym momencie pomyslalem już sobie że coś złego dzieje się z muzeami w Bydgoszczy. Ale nie uprzedzajmy faktów - dałem im jeszcze jedną szansę, ale to w kolejnym wpisie...

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 187989Post marcin »

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Spichrze nad Brdą


Trzecie podejście do muzeum w Bydgoszczy. Tym razem historia miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego.
I wreszcie sukces 😄 muzeum tradycyjnie zorganizowane, SĄ PODPISY POD WSZYSTKIM!!!! 😄

Ciekawe eksponaty plus różne fajne patenty, np po naciśnięciu przycisku można posłuchać hejnału bydgoskiego 😄

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 15071
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 188012Post Nathi »

Niedaleko muzeum robiłem koledze pierwszego loda w życiu :lol: później się okazało, że tam są kamery monitoringu miejskiego.
Ale to mnie uświadomił dopiero po jakimś czasie ziom, którego poznałem na zawodach rowerowych. A pracował na owym monitoringu :lol:

W muzeum nigdy nie byłem :mrgreen: ale wyspa to jest bardzo fajna miejscówka.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14570
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 188021Post Hebius »

Ciekawe, czy ktoś zachował sobie nagranie. Miałbyś teraz miłą (?) pamiątkę :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 188025Post marcin »

Typowi geje, panie. Nawet temat o muzeum zamienią w lody 😄
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2447
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 188118Post żmij »

Warszawa: Muzeum Narodowe i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Na temat pierwszego chyba nie ma co komentować, może oprócz ceny biletów, normalny 20 zł (bez wystawy czasowej), która jest super niska na tak duże muzeum i to jeszcze w stolicy. A drugie bardzo mi się spodobało, przy czym należy zwrócić uwagę, że robotę robi tu audioprzewodnik, bez niego można by mieć duży niedosyt.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12953
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 188158Post marcin »

Tak, w wielu muzeach audioprzewodnik robi robotę, pamiętam że podobał mi się audioguide np. w Muzeum Polin czy Muzeum Historii Radomia

A warszawskie Muzeum Narodowe jest za duże aby robić wszystko naraz. Lepiej się zastanowić co nas interesuje (czy sztuka polska czy europejska, jaki okres, czy starsza czy bardziej współczesna) i na tym się skupić. A za jakiś czas odwiedzić ponownie i wtedy co innego. Oglądanie wszystkiego za jednym zamachem nie ma za bardzo sensu.
W Krakowie jest to bardziej sensowne bo różne oddziały Muzeum Narodowego są w różnych miejscach i tak np. w gmachu głównym jest sztuka polska XX i XXI wieku, w Sukiennicach wiek XIX, u Czartoryskich sztuka europejska itp.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ