Replika

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2453
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Replika

Post: # 63066Post żmij »

No przecież Replika jakiś krótki czas publikowała opowiadania nadsyłane przez czytelników. Widocznie nie było kolejki chętnych do dzielenia się swoją twórczością.
I w sumie to nie ogarniam, o co wam chodzi. Replika ma bardzo zróżnicowane treści. Są recenzje, są teksty o osobach z historii kultury, są gołe dupy, są wywiady z bardzo różnymi ludźmi, i znanymi, jak ostatnio z Jadwigą Jankowską-Cieślak, i nieznanymi, którzy jednak mają jakieś ciekawe historie (ostatnio pszczelarze). Wywiady z politykami? Zdarzają się. Tak, "zdarzają się", ale już bez przesady, że zajmują tyle miejsca (osobna sprawa, że dla mnie niepojęte jest to uciekanie od polityki). Chyba, że wy do tej kategorii wrzucacie wywiady z działaczami LGBT, to wtedy tak, jest tego dużo. Ale niby gdzie jest niby miejsce na takie treści, jeśli nie w Replice?
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
Senso
Posty: 1712
Rejestracja: 20-10-2019 11:02:55
Lokalizacja: Szypułkowe wzgórze

Re: Replika

Post: # 63069Post Senso »

Leo pisze: 04-12-2020 12:03:52 Zawsze można skrzyknąć redakcję z osób z naszego forum, żeby coś wspólnie przygotować. :D Ktoś chętny? :D
To jest jakaś koncepcja. Widzę przestrzeń dla niszowej rubryki "Korwiniści & Konfederaci". I wtedy "Replika" poszerzyłaby zasięgi i mogła na wolnorynkową modłę być płatna.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63070Post marcin »

No moim zdaniem powinna być płatna, bo obecny system jest co najmniej dziwaczny.

Żmiju, ja miałem na myśli literaturę "profesjonalną", a nie opowiadania fanowskie, które - nie ma się co oszukiwać - są zwykle na żenującym poziomie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Replika

Post: # 63233Post Walpurg »

W pełni podpisuję się pod tym, co napisał Żmij.

Owszem, są numery mniej ciekawe dla kogoś (ja np. trochę przelatuję tematykę les czy trans), ale w ostatnich numerach była masa bardzo ciekawych wywiadów z bardzo fajnymi ludźmi (od lekarzy po aktorów). Nie wiem, czego oczekujecie, wywiadu z tym gościem z Fideszu?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63274Post marcin »

Ja w ogole nie lubie wywiadow :P nudzi mnie to.
Ale rozumiem ze moge byc w mniejszosci (jestem do tego przyzwyczajony :P)
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63278Post marcin »

I jeszcze jedno. Bez obrazy dla redakcji, ale zapelnianie pisma w 90% wywiadami, to takie troche pojscie na latwizne.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Szach
Posty: 435
Rejestracja: 29-01-2019 20:10:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Replika

Post: # 63363Post Szach »

Bieżący numer Repliki jest ostatnim w mojej aktualnej prenumeracie i jestem zdziwiony tym, że teraz trzeba dopłacać 24 zł za przesyłkę. W liście od redakcji zachęcającym do przedłużenia prenumeraty nie ma o tym słowa. Co do treści, to przecież poza wywiadami, które dominują, i których część też pomijam, są inne rubryki. Przegląd wydarzeń z Polski i ze świata, zdjęcia artystyczne, recenzje, felietony, artykuły niebędące wywiadami (np. w bieżącym numerze Jeden procent od jednego procenta).
Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu!
- król Julian
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14627
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Replika

Post: # 63364Post Hebius »

Dostałeś tradycyjny list (wydruk) razem z ostatnim numerem?

Mnie zastanawiało, jak sobie poradzą z połączeniem starej prenumeraty i nowej, ale już widzę, że mam na stronie:
Następna płatność: 10 października 2025
więc jednak ogarnęli to bez problemu.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Szach
Posty: 435
Rejestracja: 29-01-2019 20:10:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Replika

Post: # 63398Post Szach »

Tak, normalny list wydrukowany na kartce, dołączony do ostatniego numeru.
Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu!
- król Julian
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14627
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Replika

Post: # 63404Post Hebius »

Kojarzę. Też dawno temu takie dostawałem.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czarek90
Posty: 533
Rejestracja: 28-09-2020 16:34:43
Lokalizacja: na piętrze

Re: Replika

Post: # 63530Post Czarek90 »

bolevitch pisze: 03-12-2020 17:12:30 będzie teraz dostępna w Empikach?
Ej, faktycznie – miałeś rację :D
Od dziś jest w Empiku :P

Obrazek
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63531Post marcin »

No prosze :)
Krok w dobrym kierunku.
Jestem ciekaw jak pojdzie sprzedaz.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2453
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Replika

Post: # 63536Post żmij »

marcin pisze: 05-12-2020 20:51:56 I jeszcze jedno. Bez obrazy dla redakcji, ale zapelnianie pisma w 90% wywiadami, to takie troche pojscie na latwizne.
Faktycznie, liczba wywiadów jest przytłaczająca. Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu jest ich coraz więcej. Przeglądając najnowszy numer, pomyślałem sobie, że to może taka strategia oddawania głosu samym zainteresowanym. Bo jednak, kiedy nawet w mediach głównego nurtu jest obecna tematyka LGBT, to jednak przeważnie... jest bez LGBT. Może w tej dominacji wywiadów chodzi o pójście na łatwiznę, ale może o wyjście z założenia, że ludzie mają jednak coś do powiedzenia od siebie i żaden pan redaktor nie musi tłumaczyć ich punku widzenia.

Co do systemu dystrybucji, to już kiedyś Walpurg to dobrze opisał - nie jest on doskonały, ale sama idea, że ktoś (osoba, która z różnych przyczyn nie może sobie pozwolić na prenumeratę, bo jest np. nastolatkiem, któremu rodzice będą sprawdzać pocztę) może sobie wziąć Replikę za darmo jest ok (niedoskonałość polega na tym, że pismo jest wyłożone w takich miejscach, do których ci najbardziej potrzebujący nie mają dostępu, no ale to już raczej nie redakcji wina). W każdym razie cieszy mnie obecność Repliki w Empiku.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63539Post marcin »

No to ów nastolatek może sobie kupić wydanie PDF, którego rodzice nie dorwą.
Fakt, że kosztuje to 60 zł, ale taką sumę na rok to chyba nawet biedny nastolatek może wysupłać?

Ciekawe jaką Replika będzie miała sprzedaż w Empiku. Empik jest bardzo dobrym kanałem dla czasopism niszowych, np. Świat kolei (jest bardzo drogi jak na czasopismo, 28 zł za numer), praktycznie tylko sprzedaje się w Empiku (no i w prenumeracie).
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2453
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Replika

Post: # 63542Post żmij »

Jeden nastolatek może wysupłać, inny nie. I nie każdy ma konto w banku. Dlatego też ten Empik jest krokiem w dobrym kierunku, o ile oczywiście nastolatka nie przerośnie wstyd z pójściem do kasy z tęczowym czasopismem (dobrym rozwiązaniem byłoby zaprzestanie reklam bielizny na ostatniej stronie - być może właśnie dlatego w obecnym numerze tak to nie wygląda).
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63544Post marcin »

Z cała pewnością rozdawanie pisma za darmo nie było dobrym pomysłem, tym bardziej, że Replika była z tego co wiem głównie w klubach gejowskich itp. A jeśli kogoś stać na chodzenie do klubów (kupuje się tam jakieś piwo, drinki itp.), to na kupno pisma tez go stać.
Jestem tez za tym, aby redakcja pracowała normalnie za pensje, a nie pro publico bono.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2453
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Replika

Post: # 63545Post żmij »

No to dlatego system dystrybucji był wadliwy, ale nie sama bezpłatność. Niemniej lepiej, że Replika była w klubach niż nigdzie.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63546Post marcin »

Nie, ja nadal uważam, że bezpłatność (zwłaszcza w wydaniu Repliki) jest poronionym pomysłem.
Bo w tej chwili wygląda to tak, że prenumeratorzy fundują to pismo ludziom, których i tak stać na to, aby je sobie kupić.

Poza tym jak coś jest za darmo, to się tego nie szanuje. Jestem pewien, że sporo tych klubowiczów biorących Replikę działało tak: "a, za darmo, to dobra biorę". W domu przeglądnął, "eee nic tu nie ma, do kosza". Ja wolę, niech to kupi ktoś, kto chce przeczytać.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
żmij
Forumowe Ciacho
Posty: 2453
Rejestracja: 21-07-2018 19:54:52

Re: Replika

Post: # 63547Post żmij »

Nie mam problemu z fundowaniem komuś Repliki. Zresztą przypominam, że w dużej mierze wszystko się opiera na mecenasach, którzy płacą nawet po kilkaset zł rocznie. Jeśli ma to przeczytać ktoś, kto nawet do tej pory nie wiedział o istnieniu tego pisma, a jakoś pozytywnie to wpłynie na jego życie, akceptację siebie itp. to super. To, że Replikę ileś osób weźmie i wyrzuci bez czytania albo przeciwnie, sterta egzemplarzy będzie zalegać w klubie, to oczywiście problem i przykry widok, zwłaszcza jeśli jesteś jakoś zaangażowany w inicjatywę (sam to trochę poczułem swego czasu, bo w jednym z numerów ukazał się moja relacja z Marszu Równości w Toruniu i w związku z tym, redakcja przysłała chyba z 50 egzemplarzy do rozdysponowania - przyniosłem je na "branżową" imprezę sylwestrową i szału nie robiły, za to w pewnym momencie zaczęły się gdzieś kołatać), ale to zawsze tak będzie.
"Uczucie pożądania to ogromna siła, która ma nad tobą całkowitą władzę"
Adam Georgiev, "Planeta samych chłopców"
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13006
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Replika

Post: # 63548Post marcin »

No to jest pytanie, czy to ma być pismo robione na bazie mecenatów (i przedziwnej dystrybucji, gdy część osób płaci, a część ma za darmo) czy normalne pismo do kupienia w Empikach.
Ja jednak wolę to drugie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ