Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5053
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150717Post jordi »

Litości. Jak coś to buddyzm najwyżej.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150718Post marcin »

Mówię o realnych możliwościach, gdybym realnie chciał uczestniczyć w zorganizowanym życiu religijnym.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9060
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150721Post jazzik »

Przecież buddyści nie tworzą zorganizowanej wspólnoty, jeśli ktoś czegoś takiego szuka, a dodatkowo jest to wybór egzotyczny w naszym kręgu kulturowym.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150722Post marcin »

Dokładnie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5053
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: gdzieś

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150726Post jordi »

Niech sobie będzie egzotyczny. Jest przynajmniej nieszkodliwy.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11080
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150737Post gaynau »

Każda religia jest szkodliwa. Jak nie później, to prędzej.

A Hebius ma niestety rację. Dla staruchów kościół to miejsce spotkań, rozrywka. Pozwala trochę walczyć z samotnością.

Jestem jednak przekonany, że gmina organizuje jakieś eventy dla starych; szachy, bingo, ruletka, karty. Może nawet wycieczki!

Hebius, działaj!
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9118
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150936Post Walpurg »

Polecam ciekawy wywiad z Pawłem Kowalem, tak, tym Kowalem, kiedyś z PiS, teraz KO, profesorem i politologiem, który napisał biografię Magdaleny Abakanowicz.

Początek miesiąca, więc chyba każdy łapie się na pełny dostęp bez abonamentu.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177 ... miana.html
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151179Post marcin »

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy

Przepiękny zamek, jeden z najciekawszych architektonicznie w Polsce. W środku niestety za wiele się nie zachowało, bo część zniszczono w czasie wojny, a czego nie zniszczono, to wywieźli Ruscy. Ale i tak bardzo mi się podobało.
Największe atrakcje to możliwość wejścia na wieżę - jest tam odkryty taras widokowy, czyli widoki na wyciagnięcie ręki. Po drodze można oglądać mechanizm zegara wieżowego. W gratisie dodatkowa przygoda - tak stromych schodów to nie spotkałem nigdzie, nawet w średniowiecznych zamkach :lol:

Ciekawostką jest tez trofeum - dawny właściciel lubił podróżować i polować. Ale żeby nie było tak standardowo (poroża jeleni wieszali wszyscy), to on przywiózł sobie trofeum - głowę słonia, którego upolował w Afryce. Powiesił na ścianie. I to się zachowało do dziś.

Ogólnie zamek, podobnie jak cała Oleśnica, chyba mało znany. Turystów niewielu, a miasteczko bardzo ciekawe i urokliwe.
Obrazek

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 14467
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151369Post Nathi »

Osz w pytę Beksiński będzie w Gdańsku!!!!!! 70 obrazów!

Jednak muszę kupić ten wizz multipass, a się wahałem.

Od 1 lipca, marcin chyba trzeba odwiedzić ponownie Gdańsk i umilić sobie spacer po starym mieście wystawą mistrza :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151472Post marcin »

Natusiu do Gdańska i na Beksińskiego to zawsze chętnie :mrgreen: ale to będzie kolekcja skąd? Z Sanoka, z Warszawy, od prywatnych kolekcjonerów? Czy wszystkiego po trochu?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151475Post marcin »

Park Etnograficzny w Toruniu

Niewielki ale bardzo klimatyczny skansen. Co niezwykłe, znajduje się praktycznie w samym centrum miasta. Pani w kasie, która o to zagadałem (Hebius wie że lubię zagadywać panie z budek :P) z dumą stwierdziła że to jedyny skansen w Europie w centrum miasta. Nie wiem czy faktycznie tak jest bo np. choćby Łódź też ma w centrum, no ale tam jest skansen miejski, no więc niech Toruniowi będzie :P

Dla mnie największą atrakcją był oczywiscie wiatrak bo uwielbiam wiatraki :P największa kolekcja jest w skansenie w Radomiu jednak tam można oglądać je tylko z zewnątrz. A w Toruniu można wchodzić i to na wszystkie piętra!!!! Ten zapach drewna, mąki, i te wszystkie przekładnie i koła zębate... No cud miód po prostu :D

Przy okazji mam pytanie literackie. W dzieciństwie czytałem książkę dla dzieci (powieść?) o złym młynarzu co to mielił specjalna mąkę od której ludzie robili się smutni. Miał oczy różnego koloru, jedno czerwone, drugie czarne. Ale raz w roku, gdy jechał z mąką na targ, drugie oko też robiło mu się czarne i zostawiał młyn na jeden dzień bez opieki. Tyle zapamiętałem z lektury. Co to za powieść, pomoże ktoś? Szukam szukam i nie mogę znalezc. Chętnie bym do niej zajrzał ponownie, pamiętam że jako dziecko strasznie się balem czytając.

Wiatrak w skansenie w Toruniu
Obrazek

I jedno z pięter wewnątrz
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13929
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151482Post Hebius »

Czy uwzględniłeś w ramach tego swojego pobytu w Toruniu spotkanie ze żmijem?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151495Post marcin »

Nie.
Pamiętam że jakiś czas temu przy okazji wizyty w Warszawie proponowałem spotkanie pewnemu userowi z Warszawy, nie znałem go osobiście (obecnie go nie ma ale kiedyś był, i był bardzo charakterystycznym i lubianym userem). Sądziłem że miło byłoby pogawedzic przy piwie. Dostałem odpowiedź że to nic osobistego, ale on się już z nikim nie spotyka, bo nie czuje takiej potrzeby, nie lubi ludzi ani spotkań itp itd. Ogólnie odpowiedź była taka jakbym go co najmniej o rękę poprosił. Zrobiło mi się wtedy głupio a nawet nieco przykro.

Pomyślałem sobie wtedy że więcej nikomu obcemu z forum (obcemu tzn nieznanemu mi osobiście) spotkania proponować nie będę.
Ostatnio zmieniony 09-06-2023 13:26:11 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13929
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151498Post Hebius »

Ale Hawken tak już miał :D Nie należy jego reakcji przekładać na całe forum. A żmija nie poznałeś przy okazji Parady w Warszawie?
Ostatnio zmieniony 09-06-2023 13:26:58 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151499Post marcin »

No istotnie to był Hawken.
Żmija nie poznałem.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4848
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151516Post uzytkownik_konta »

To dużo wyjaśnia. Nie pamiętam już dokładnie jak to było, ale Hawken się ze mną - i moim ówczesnym - spotkał, obdarował mnie modelami do sklejania, ogromną ilością - ale potem chyba nie chciał nawet wypić kawy, albo zgodził się, ale tylko bardzo szybko. Udało nam się chwilę porozmawiać, ale tylko czysto merytorycznie; a w ogóle, to spotkanie przypominało atak partyzantów - pojawił się nagle, nawiązał kontakt, wykonał cel, tzn. przekazanie tych modeli, po czym błyskawicznie odskoczył w tłum, w biegu ostrzeliwując się jeszcze jakimiś półsłówkami - i tyle go widziano :lol: Zastanawiałem się potem czy zrobiłem coś niewłaściwego. Dobrze się dowiedzieć po latach, że to po prostu jego modus operandi :P
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9118
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151519Post Walpurg »

Lęki nauczyciela?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151554Post marcin »

Zamek Krzyżacki w Toruniu

... a raczej to co z niego zostało :P a za dużo nie zostało. Biorąc pod uwagę że są to tylko ruiny i za wiele do zwiedzania tu nie ma to cena za bilet 25 zł wydaje się dość wygórowana.
No ale jest sporo tablic z informacjami o zamku, historii Torunia i Państwie Zakonnym czyli Krzyżakach. Więc absolutnie nie żałuję :)

Najlepiej zachowana część to ta z wieżą ustępową :P
Obrazek

Reszty trzeba się bardziej domyślać i uruchomić wyobraźnię :P

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Nathi
Posty: 14467
Rejestracja: 14-04-2019 19:03:47
Lokalizacja: PL/FR

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151563Post Nathi »

marcin pisze: 09-06-2023 09:15:03 Natusiu do Gdańska i na Beksińskiego to zawsze chętnie :mrgreen: ale to będzie kolekcja skąd? Z Sanoka, z Warszawy, od prywatnych kolekcjonerów? Czy wszystkiego po trochu?
Organizator to muzeum w Sanoku i muzeum w Warszawie. Więc wszystko po trochu pewnie.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12295
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 151586Post marcin »

A ja znalazłem jednego Beksińskiego w Toruniu! :P

Szczegóły wkrótce :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ